Jak odróżnić "THINKING"od "FEELING"???

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
she*
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 16:27

Jak odróżnić "THINKING"od "FEELING"???

#1 Post autor: she* » piątek, 1 czerwca 2007, 18:40

Witam, przepraszam za być może tak banalny temat dla niektórych.Ale mnie ten problem nurtuje i sama nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć.Może po częsci dlatego ze na nic konkretnie nie potrafie sobie odpowiedziec,a moze dlatego ze te dwie funkcje sa tak naprawde ze soba polaczone, a oznaczenie konkretnej jest wzgledne.Czy tak naprawde mozna okreslic jaka jest osoba T a jaka F,czy T oznacza "suchych"logików,nie zgodziłabym sie z tym.W koncu to wlasnie myslenie i odczucia to "coś".A co wy o tym sądzicie?


"I miss it.
Whatever "it" is.
Whatever I need it to be it is not that.
It can never be anything but what it is.
And so I search in drawers and closets absent of why,
driven like a machine whose switch has been thrown
just because it can. "

Awatar użytkownika
Nif
Posty: 372
Rejestracja: wtorek, 19 grudnia 2006, 09:34
Lokalizacja: z Krainy Mgieł
Kontakt:

#2 Post autor: Nif » piątek, 1 czerwca 2007, 23:20

tutaj powinien wypowiedzieć się ktoś, kto zna się na psychologii lepiej niż ja. Psychologia bardzo ściśle definiuje, czym są uczucia i emocje. I czym jest myślenie pewnie też.

Poniższe skopiowane z wikipedii
Myślenie lub rozumowanie to złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na asocjacjach i wnioskowaniu i operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Myślenie może być też realizowanie sztucznie np. u robota.
Uczucia stanowią świadomą interpretację emocji, dokonywaną na podstawie zakodowanych w pamięci człowieka wzorów kulturowych i doświadczeń oraz podyktowanej nimi oceny sytuacji. Ta sama emocja - rozumiana jako niezależny od woli proces psychiczny, będący reakcją organizmu na bodźce - może zostać zinterpretowana jako różne uczucia w zależności od sytuacji.
Ale według mnie w ludzkim mózgu uczucia i myślenie zawsze są bardzo ściśle powiązane, nawet na poziomie biologicznym. Bo przecież gdy myślisz o kimś, kogo kochasz, robi Ci się cieplej na sercu :)
Emo i dumna z tego
4w3 , ENFP

Awatar użytkownika
she*
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 16:27

#3 Post autor: she* » sobota, 2 czerwca 2007, 07:26

Zgadzam się z Toba całkowicie,tym bardziej że moim zdaniem np. wyobraźnia astrakcyjne myślenie czy tworzenie twórczych rzeczy musi tworzyc zwiazek miedzy mysleniem a uczuciami.np. pisarze, poeci, filozofowie,psycholodzy musza miec rozwinieta 1 funkcje aby korzystac z drugiej, dlatego wlasnie mnie nurtuje ten podzial a co za tym idzie charakterystyka typów,np. w socjonice jest wardo powiedziane ze "thinking" sa logiczni do bólu ale bywaja geniuszami,nie wierze ta.W kazdym gemiuszu musi tkwic pierwiastek abstrakcyjnego myslenia"czesto nielogicznego"i wyobraźni.To chyba dlatego nieprzecietni ludzie potrafia sobie wyobrazic rzeczy ktorych inni nie chca badź nie umieją.Ja osobiscie stawialbym na to iz typowi uczuciowcy humanisci moga sie swietnie sprawdzic w typowo scislych dziedzinach.Ale to jest tylko hipoteza niczym niepoparta.I wlasni dlatego nie wiem jak to jest?

arturoos: przenoszę temat na podforum MBTI, tam napewno znajdzię się ktoś kto ci to prosto wytłumaczy
"I miss it.
Whatever "it" is.
Whatever I need it to be it is not that.
It can never be anything but what it is.
And so I search in drawers and closets absent of why,
driven like a machine whose switch has been thrown
just because it can. "

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#4 Post autor: Gabriel » sobota, 2 czerwca 2007, 20:26

http://www.socioniko.net/pl/1.1.types/index-type.html tutaj masz to niejako wyjaśnione.
Od siebie dodam, że co do wyobraźni, to domena typów Intuition i raczej nie ma ona związku z F/T.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
she*
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 16:27

#5 Post autor: she* » sobota, 2 czerwca 2007, 20:38

dzieki za odp.,znam ten link.Wiem,zaczełam namnażać możliwość jak to zwykle co do pojęć,a w przypadku tych funkcji T/F niekoniecznie moze konkretnie chodzic o to co znacza,a co scisle znacza w socjonice.Teraz nie mam watpliwości jestem "F".Ale pociesze sie tym ze "F" tez mogą myslec"w nie mbti" znaczeniu.Ten link otworzył mi oczy-trochę,bo mało co mi je otwiera.Ale dzięki i pzrepraszam ze zasmiecam forum rzeczami nie na temat.
"I miss it.
Whatever "it" is.
Whatever I need it to be it is not that.
It can never be anything but what it is.
And so I search in drawers and closets absent of why,
driven like a machine whose switch has been thrown
just because it can. "

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Nuit » sobota, 2 czerwca 2007, 21:03

ło matko, i jeszcze przeprasza;) logikowi raczej by to nie przyszło do głowy w tym kontekście;)
poza tym po pierwszym Twoim poście
Czy tak naprawde mozna okreslic jaka jest osoba T a jaka F,czy T oznacza "suchych"logików,nie zgodziłabym sie z tym.W koncu to wlasnie myslenie i odczucia to "coś"

widać że to napisało silne F zagmatwane w swoich odczuciach;)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
she*
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 16:27

#7 Post autor: she* » sobota, 2 czerwca 2007, 21:05

wielkie dzieki za utwierdzenie mnie w tej "wrażliwej" ocenie,pozdrawiam
"I miss it.
Whatever "it" is.
Whatever I need it to be it is not that.
It can never be anything but what it is.
And so I search in drawers and closets absent of why,
driven like a machine whose switch has been thrown
just because it can. "

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#8 Post autor: Czekolada » sobota, 2 czerwca 2007, 21:06

Um, a tak już kompletnie offtopując to jak byście mnie wytypowali? T czy F? :lol:

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#9 Post autor: ktośtam » sobota, 2 czerwca 2007, 21:11

Ja na podstawie twoich postów obstawiałbym raczej na F. :)

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#10 Post autor: Absynt » sobota, 2 czerwca 2007, 21:22

Czekolada pisze:Um, a tak już kompletnie offtopując to jak byście mnie wytypowali? T czy F? :lol:
Ani jedno, ani drugie ;).

A tak powazniej to F. Samo takie pytanie jest... F.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Nuit » sobota, 2 czerwca 2007, 21:23

Czekolada, jesteś ekstrawertyczną 7, ale taką oceniającą raczej i T
czyli typowałabym u Ciebie ExTJ - nie wiem co w środku.
Zgadza to się mniej więcej? Czy "wróżka" spudłowała? ;)

aha - wrażenie F to wydaje mi się, że przez tą ekstrawersję - mnie też o F podejrzewano :D
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#12 Post autor: Czekolada » sobota, 2 czerwca 2007, 22:14

J pudło. Dość szybko odnajduję się w nowym środowisku, co mi już powiedziano niegdyś i zawsze jak zaczynam to kilka zadań na raz. Mam tak jakoś automatycznie, inaczej nie potrafię (tego linku z porównaniami funkcji co podał Maślany znaleźć teraz nie mogę).
J może w MBTI, co mi nigdy nie wyszło (ten test od Ciebie zrobiłam do połowy ... muszę dokończyć :P).
Teraz dostaję wątpliwości czy aby na pewno te P ... przypominając sobie konkretne wydarzenia.

T - do tego mam ogromne wątpliwości. Niby NF się zgadza, ale znajdę prawie zawsze coś co mnie wytrąca z tego poglądu.
Może 7 - umysłowiec i F sobie zaprzeczają? Nie wykluczam, że mogę być T.

N - to na 100%. Przygniatająca przewaga nad S.

Dzięki wszystkim za typy :).
To teraz ENXx. Zawęziłam :>.

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: Nuit » sobota, 2 czerwca 2007, 22:39

A zobacz w socjonice które F do ciebie bardziej pasuje - ekstrawertyczne czy introwertyczne?
No i na opisy temperamentu - EJ czy EP ?
W MBTI jest to zupełnie inaczej - są 4 temperamenty SJ SP NF i NT - pod tym względem MBTI mnie bardziej przekonuje.
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#14 Post autor: Maślany » sobota, 2 czerwca 2007, 23:07

Temperament - podstawowe, względnie stałe czasowo cechy osobowości, które manifestują się w formalnej charakterystyce zachowania.
Tak w zasadzie to zarówno E/I P/J jak i N/S T/F można by nazwać temperamentem. W socjonice to drugie jest nazwane klubami.
J pudło. Dość szybko odnajduję się w nowym środowisku
To nie jest takie proste. Np. EXXj też mogą to szybko zrobić. J i p to nie są przeciwne dychotomie jak w pozostałych.
Ja uważam, że jesteś raczej na pewno Ne. Co do drugie funkcji to raczej Fi.
Może 7 - umysłowiec i F sobie zaprzeczają?
7 może pasować do każdego EP w socjonice.
wrażenie F to wydaje mi się, że przez tą ekstrawersję - mnie też o F podejrzewano
Ja np. uważałem tak ze względu na to, że pomagasz ludziom w relacjach.
:D
Samo takie pytanie jest... F.
Samo pytanie jest Ne :wink:
co do wyobraźni, to domena typów Intuition i raczej nie ma ona związku z F/T.
dokładnie
forum.socjonika.pl

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#15 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 21:43

Znów przerobiłam opisy ... i chyba jestem skazana na te ENFp :lol: . Eeech :roll: .

F mam wrodzone, a T nabyte. W moim otoczeniu dominuje T. T włącza/nasila się mi się w sytuacjach, w których myślę, że powinnam tak a nie inaczej odpowiedzieć.
Pierwsza reakcja jest na pewno prawdziwsza od drugiej. Funkcja Czuła:
Gromadzi informacje, ale osoba jest zawsze niepewna ich wartości – osoba zazwyczaj podąża za tymi zasadami, ale raczej w słowach niż czynach, ponieważ zdecydowane działania drugiej funkcji tłumią nieśmiały głosik czwartej funkcji.
Hehe, a tu tylko słowa :P.

ODPOWIEDZ