Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#1 Post autor: NoMatter » wtorek, 14 czerwca 2011, 15:16

http://helloquizzy.okcupid.com/tests/th ... agram-test - lol, test enneagramowy który ma całe dwa pytania ;d (i jest całkiem elo :D)


Wydzielam z Offtopu, bo temat ciekawy (i jest całkiem elo)
Test jest autorstwa Riso i Hudsona i pochodzi z ich książki The Wisdom of the Enneagram. Nazywa się Riso-Hudson QUEST (The Quick Enneagram Sorting Test).

Zainteresowani być może poznali już mechanizm działania tego testu: w pierwszym pytaniu określamy swoją Grupę Horney, a w drugim Grupę Harmoniczną.

Poniżej zamieszczam tłumaczenie testu na polski (wykonane na szybko, może ktoś kiedyś poprawi błędy; w spoilerach pozostawiam oryginalny tekst angielski - ze strony internetowej testu, a nie z książki R&H):
/boogi



Spoiler:
Proszę wybrać który opis najlepiej cię charakteryzuje:
Koniecznie przeczytaj WSZYSTKIE TRZY opcje (A, B i C) zanim wybierzesz odpowiedź!!!

Może być dla ciebie pomocne skupienie się na JEDNEJ z tych trzech sytuacji:
• jak zachowuję się, gdy jestem sam, i układam sobie własne życie?
• jak zachowuję się, gdy jestem z jedną osobą która jest mi bliska?
• jak zachowuję się, gdy jestem w grupie (przyjaciół, kolegów)
Spoiler:
(A) Mam tendencje być całkiem niezależnym i asertywnym: zawsze czułem, że życie wychodzi najlepiej gdy ty wychodzisz mu naprzeciw. Ustalam własne cele, angażuję się i sprawiam, by rzeczy się działy. Nie lubię bezczynnego siedzenia - chcę osiągnąć coś wielkiego, pokazać wpływ. Nie szukam specjalnie konfrontacji, ale z drugiej strony nie dam się popychać. Zazwyczaj wiem, czego chcę, i dążę do tego. Pracuję mocno i bawię się mocno.

(B) Skłaniam się do bycia cichym i jestem przyzwyczajony do zajmowania się swoimi sprawami. Zwykle nie przyciągam zbyt wiele uwagi otoczenia, nie jest też w moim stylu zaznaczanie swojego autorytetu w jakiś szczególny sposób. Nie czuję się dobrze biorąc się za przewodzenie innym, lub za współzawodnictwo z kimś. Wielu przypuszczalnie powiedziałoby, że jestem rodzajem marzyciela - wiele mojego podekscytowania wydarza się tylko w mojej wyobraźni. Potrafię być całkiem zadowolony bez poczucia, że muszę być aktywny przez cały czas.

(C) Zawsze byłem ekstremalnie odpowiedzialny i zaangażowany. Czuję się okropnie gdy nie mogę spełnić swoich zobowiązań i tego, czego ludzie oczekują ode mnie. Chcę by ludzie wiedzieli że jestem tutaj dla nich oraz że uczynię wszystko, co uważam za najlepsze dla nich. Wielokrotnie czyniłem spore osobiste poświęcenia dla dobra innych, niezależnie czy byli tego świadomi czy nie. Często nie dbam o siebie wystarczająco dobrze - robię pracę którą trzeba zrobić i odpoczywam (oraz robię co naprawdę chcę zrobić) tylko jeżeli jest jeszcze czas.


Strona druga testu
Spoiler:
Przy okazji: w teorii Enneagramu te trzy aspekty życia nazywane są sp, sx i so.
  • boogi: mój komentarz do tej informacji: nie jest to prawdą, osoba która test QUEST umieściła pod powyższym linkiem, dodała tę informację od siebie, błędnie interpretując teorię Riso i Hudsona. Oni sami w dalszej części wyjaśniają, iż aspekty so/sx/sp to całkiem inna rzecz i powyższego zdania w książce nie umieszczali.
Proszę wybrać ponownie to, co najbardziej pasuje do ciebie: proszę ponownie przeczytać WSZYSTKIE TRZY opcje, zanim dokonasz wyboru oraz skup się na TYCH SAMYCH sytuacjach jak wcześniej!
Spoiler:
(X) Jestem osobą która zwykle utrzymuje pozytywne nastawienie oraz czuje, że rzeczy po prostu ułożą się dobrze. Potrafię zazwyczaj znaleźć rzeczy którymi mogę się cieszyć i którymi zapewnię sobie zajęcie. Lubię być wśród ludzi i pomagać innym w byciu szczęśliwym - cieszę się, dzieląc się z nimi własnym dobrym samopoczuciem. (Nie zawsze czuję się wspaniale, ale staram się nie pokazywać tego nikomu!) Niestety, bycie pozytywnie nastawionym przez cały czas, czasami oznacza iż odłożyłem rozwiązanie niektórych swoich problemów na zbyt długo.

(Y) Jestem osobą, która mocno wyraża swój stosunek uczuciowy do różnych rzeczy - większość ludzi potrafi powiedzieć kiedy jestem niezadowolony z czegoś. Mogę być powściągliwy wśród ludzi, ale jestem bardziej wrażliwy niż to okazuję. Chcę wiedzieć na czym stoję w odniesieniu do innych, oraz na kogo mogę liczyć - dla wielu ludzi jest jasne na czym stoją ze mną. Kiedy jestem czymś zmartwiony, to chcę by inni odpowiedzieli na to i oddali się całkowicie pracy tak jak ja. Znam zasady, ale nie chcę by ludzie mówili mi co mam robić. Chcę decydować sam za siebie.

(Z) Mam tendencję to bycia opanowanym i logicznym - nie radzę sobie dobrze z uczuciami. Jestem wydajny - wręcz perfekcjonistyczny - oraz preferuję pracę na własny rachunek. Kiedy pojawiają się problemy lub konflikty osobiste, staram się nie wnosić swoich uczuć do sytuacji. Niektórzy mówią, że jestem zbyt chłodny i niezaangażowany, ale nie chcę by reakcje emocjonalne odwracały mi uwagę od tego, co dla mnie naprawdę ważne. Zwykle nie okazuję swojej reakcji, gdy inni próbują "zbliżyć się do mnie".


Odpowiedzi:
Spoiler:


"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#2 Post autor: Cotta » wtorek, 14 czerwca 2011, 15:39

NoMatter pisze:http://helloquizzy.okcupid.com/tests/th ... agram-test - lol, test enneagramowy który ma całe dwa pytania ;d (i jest całkiem elo :D)
Wyszło mi 5. :mrgreen:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#3 Post autor: And » wtorek, 14 czerwca 2011, 15:43

Mi też wyszło 5. Jak widać 2 pytania wystarczą. :D

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#4 Post autor: Yarren » wtorek, 14 czerwca 2011, 16:16

E.. niekoniecznie wystarczą.
Szczególnie, że pokazało mi 2...
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#5 Post autor: Pierzasta » wtorek, 14 czerwca 2011, 16:33

Mi też 5, ale w drugim pytaniu to tak odpowiedziałam, żeby dostać 5, bo w sumie to żadna odpowiedź nie pasowała do końca.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#6 Post autor: Snufkin » wtorek, 14 czerwca 2011, 19:23

5
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#7 Post autor: boogi » wtorek, 14 czerwca 2011, 19:26

W pierwszym poście dodałem informację o pochodzeniu tego testu.

Muszę się pochwalić, że najpierw sam wymyśliłem taki sposób na szybkie wytypowanie się, a dopiero później znalazłem go w książce :D (podczas opisywania dwóch tematów na forum, właśnie Hornevian i Harmoników).

Oczywiście te pytania można sobie zadać odnośnie dowolnej znajomej osoby i w prosty sposób szybko ją wytypować... z dużym prawdopodobieństwem trafienia 8)

I oczywiście wychodzi mi 1 albo 2, zależnie od tego czy wybiorę w danej chwili typ Kompetentny, czy Pozytywny :lol:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#8 Post autor: Ceres » wtorek, 14 czerwca 2011, 20:06

4 :) jakoś mnie to nie zaskoczyło ;P
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#9 Post autor: inv » wtorek, 14 czerwca 2011, 22:49

jeżeli to ten sam test, to wyszło mi tam 6, jak jeszcze miałem konto na jednym portalu.
wynik mnie wtedy dość niezadowolił. ;]

taa, to jest ten test.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
El Kalafiorro
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 23:11
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: ze Szczecina

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#10 Post autor: El Kalafiorro » wtorek, 14 czerwca 2011, 23:34

A ja się dowiedziałam, że jestem 8 :lol:
Dominującym podmiotem jest dominujący podmiot nieregulowany...

4w5 a ostatnio 1w2 ;]

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#11 Post autor: Rilla » środa, 15 czerwca 2011, 00:35

Takie to małe, a jakie trudne. Może dlatego że małe. :lol: Mam problem, bo ogólnie dwie odpowiedzi mi pasują równo, więc trudno wybrać. Wybiorę jedną- 9, wybiorę drugą- 4. Nie odkładam własnych problemów na później rzecz jasna, ale lubię, gdy ktoś decyduje za mnie w sprawach dla mnie nieważnych lub gdy zna się na rzeczy lepiej ode mnie. Nie jestem typem Zosi Samosi.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#12 Post autor: Elkora » środa, 15 czerwca 2011, 00:58

5, jakby u mnie działa
A na facebooku jest test na typ enneagramu, pytania się pokrywają z testem na enneagram.pl tylko że jest ich mniej i dali mi 2 tudzież 1, z tym że tam nie napisali ze to test na enneagram XD ukryli to pod "sprawdź jak cie postrzegają znajomi", nie widzę specjalnie związku ale nic to, oczywiście opisu też nie podali bo jak chcesz więcej informacji to sms
don't come on like a bulldozer.
lol
Obrazek

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#13 Post autor: IstariDreamer » środa, 15 czerwca 2011, 08:07

Przy pierwszym pytaniu nie miałem żadnych wątpliwości.
Odpowiedź, jaką wybrałem pozostawiła mi możliwości zostania określonym jako 4,5 i 9.

Wybrałem tą sytuację:
jak zachowuję się, gdy jestem sam, i układam sobie własne życie?
Jak się to ma do wyboru tego opisu?
Lubię być wśród ludzi i pomagać innym w byciu szczęśliwym - cieszę się, dzieląc się z nimi własnym dobrym samopoczuciem. (Nie zawsze czuję się wspaniale, ale staram się nie pokazywać tego nikomu!)
Lubię być wśród ludzi, gdy jestem sam...?
Właściwie nawet, by się zgadzało. Jestem pozytywnie nastawiony do ludzi ale tylko, dopóki nie ma ich obok mnie.

Nie potrafię bez najmniejszych wątpliwości wybrać odpowiedzi na drugie pytanie.
Wszystkie opisy pasują w podobnym stopniu i żaden nie zgadza się w pełni. Wszystko zależy od interpretacji.
Być może wyniki 5 i 9 wydają się trochę bardziej prawdopodobne niż 4.

No cóż. Żaden test nie powie mi czegoś, czego sam o sobie nie wiem.
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#14 Post autor: bodzios » czwartek, 16 czerwca 2011, 23:16

3. :lol: Już po pierwszym pytaniu oczywiste było, w jakich kręgach wyląduję.

Aczkolwiek ze względu na poziom "skomplikowania" tego testu mogę być wszystkim, czym mam chęć być.
No UPS - no party. :(

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Test na Enneagram - 2 pytania - wg Riso i Hudsona

#15 Post autor: yusti » czwartek, 16 czerwca 2011, 23:30

8 (AY)
Spoiler:

ODPOWIEDZ