Instynkt

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkt

#136 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 19:02

Cotta pisze:Do mnie bardzo przemówił przykład o tym, co robisz po wejściu do pomieszczenia: tu.
Pod tamtym linkiem pomieszane są opisy wariantów sx i so. To sx wypatruje hierarchii w grupie, a nie so. W sumie to można to ująć prostacko w następujący sposób: sx szuka jakości, so szuka ilości [związków]. Sp nie szuka związków.

Oczywiście osoba o wariancie sp może być wykładowcą, czemu nie? Ale:
- być może sx wybrałoby sobie w myślach grupkę najzdolniejszych studentów i "do nich" głównie kierowałoby swój wykład?
- być może so starałoby się nie tylko prowadzić wykład, ale też zadbać anegdotą o dobre samopoczucie słuchaczy, bądź w mniejszej grupie (np. klasie) prowadzić zajęcia w bardziej nieformalny, przyjacielski sposób, np. poprzez dyskusję i prowadzenie grupy?
- być może sp w przeciwieństwie do obydwu powyższych nie będzie faworyzował ani poszczególnych jednostek, ani nie będzie zainteresowany nawiązaniem koleżeńskich relacji, zaś jego zainteresowanie skupi się najbardziej na wykładzie gdyż jest to jego zadanie do wykonania i grupę potraktuje po prostu jako słuchaczy bez nawiązania relacji?
Ot, takie rozważania, jak ktoś ma jakieś pomysły to chętnie wysłucham.

Instynkty są trudnym tematem - gdyż:
- jeżeli dany wariant u osoby jest silny, to wyraźnie go widać
- jeżeli jest słaby, to może skutkować zachowaniami zupełnie niezrozumiałymi w danym kontekście (np. osoba ze słabym so nie tak łatwo odnajduje się w nowych grupach, pewnie dopiero po dłuższym czasie nawiąże jakąś znajomość, zaś osoba ze słabym sp ma problemy z dbaniem o podstawowe życiowe sprawy jak np. zdrowe żywienie)
- instynkty manifestują się zgodnie z poziomem rozwoju osoby, tak więc jeżeli osoba ma niski poziom, to i instynkt będzie manifestował się przeciwnie niż w opisie - np. zdrowa osoba sp interesuje się we właściwy, że tak to ujmę, sposób swoimi finansami, zdrowiem, domem i ogólnie zabezpieczeniem materialno-zdrowotnym; innymi słowy zdrowe sp jest praktyczne. Zaś osoba niezdrowa także będzie zainteresowana sprawami swojego zdrowia, ale kompulsywnie: nadużycie farmaceutyków, zaburzony rytm dnia i nocy, nałogi żywieniowe/alkoholowe.
No i tutaj przykładowe pytanie - czy wspomniane nadużywanie medykamentów, to przejaw tego że sp jest najsłabszym spośród trójki instynktów u osoby, czy też że osoba jest niezdrowa w sensie enneagramowym? Ja nie jestem pewien :)
Drugi teoretyczny przypadek: czy to, że osoba marudzi na temat finansów, jest na nich wciąż skupiona, to:
- znak, że ma silne sp? (w końcu finanse są jest podstawowym punktem skupienia uwagi)
- znak, że ma słabe sp? (może i są podstawowe, ale nie potrafi praktycznie o nie zadbać)
- a może silne sp, ale niski poziom rozwoju?
Z powodów jak wyżej, oraz wielu innych, instynkty są dla mnie wciąż wielką tajemnicą. Ale studiuję pilnie ;]


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Instynkt

#137 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 19:06

Instynkty są trudnym tematem - gdyż:
Ja się w tym gubię więc proszę wskaż mi materiały które pozwolą mi to lepiej zrozumieć. Tamten artykuł dla mnie to za mało.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkt

#138 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 19:10

W tamtym artykule jest wskazanie do materiałów na stronie ocean-moonshine.net. W dziale Ogólne Enneagram są tematy typu "Linki do stron...", przejrzyj je. I oczywiście cały ten temat przeczytaj. Ja wiedzę czerpię głównie z książek więc ewentualnie na zlot mogę kiedyś przynieść.
A tak ogólnie, to wujek google: enneagram variants i praca własna z tak znalezionymi materiałami pozostaje.
Nie jestem jeszcze w stanie wskazać "dobrych" materiałów, gdyż jak już pisałem temat jest dla mnie wciąż otwartym pytaniem.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkt

#139 Post autor: Cotta » czwartek, 17 maja 2012, 19:42

boogi pisze: - być może so starałoby się nie tylko prowadzić wykład, ale też zadbać anegdotą o dobre samopoczucie słuchaczy, bądź w mniejszej grupie (np. klasie) prowadzić zajęcia w bardziej nieformalny, przyjacielski sposób, np. poprzez dyskusję i prowadzenie grupy?
Mi się właśnie wydaje, że jest odwrotnie i to so będzie najbardziej formalne, bo ma większe wyczucie swojej pozycji i wynikających z niej konsekwencji (powinno się zachowywać jak autorytet, nie spoufalać się z kimś, kto jest w pewnym sensie podwładnym itd.). Sp w ogóle nie dostrzega, że ma robić za jakiś autorytet, więc ma zlewkę na to, co jest politycznie poprawne na danym stanowisku.
Może to znowu kwestia tego, że to samo zachowanie może świadczyć o czymś innym, dopóki się nie zna przyczyn, dla których dana osoba to robi. Np. jak wykładowca dowcipkuje dlatego, że szuka uznania wśród słuchaczy, to so, jak dowcipkuje, bo mu się nudzi, kiedy klepie cały dzień to samo, to sp.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkt

#140 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 19:58

Nigdzie nie znalazłem jeszcze dobrej definicji instynktów, ale z moich przemyśleń po lekturze wielu tekstów wyłania się takich ich obraz: instynkty nie opisują tego dlaczego coś robisz (za to odpowiada enneatyp), ani też jak to robisz (za to odpowiada poziom rozwoju osobowości i ew. skrzydło); instynkty odpowiadają na pytanie: gdzie kierujesz swoją energię, swoją uwagę i działania.
Ogólnie to chyba odeszliśmy już daleko od czystej definicji wariantów instynktownych, i wymieszaliśmy w niej kilka innych rzeczy. A nie mówiłem, że trudny temat? :mrgreen:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Instynkt

#141 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 20:02

boogi Sorki za wkręt informatyczny, ale pasuje mi do podanych przez Ciebie wniosków
Sądzę że instynkty to takie hardware (sprzęt komputerowy) czyli podstawy człowieka niezmienne na które jest nainstalowywane software czyli wszystko wyuczone (wychowanie, zranienia, doświadczenia, decyzje jakie podejmujemy itp.).
dopiero połączenie instynktów wychowania, zranień, doświadczeń i decyzji prowadzi do tego że człowiek ma jakiś enneatyp i osiąga jakiś poziom zdrowia.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkt

#142 Post autor: eszpe » piątek, 20 lipca 2012, 15:16

Spoiler:
Ciekawostka
papa ludki

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Instynkt

#143 Post autor: Kapar » sobota, 21 lipca 2012, 09:00

Czemu ciekawe, instynkt jest zgony z wynikami, twoje wyniki wskazują na wycofanie, czy słusznie?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkt

#144 Post autor: eszpe » sobota, 21 lipca 2012, 11:01

baby_kapar pisze:Czemu ciekawe, instynkt jest zgony z wynikami, twoje wyniki wskazują na wycofanie, czy słusznie?
Chodzi o to, że w każdym teście gdzie udzielone są wyniki dla każdego typu osobno wychodzą mi takie wyniki. 8 i 5 sporo punktów, potem skrzydła obu typów. Czy to wycofanie? Nie jestem pewien.
Instynkt rzeczywiście wychodzi dobrze, rzadziej sx/sp.
papa ludki

Awatar użytkownika
czerwony kapturek
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 12:39

Re: Instynkt

#145 Post autor: czerwony kapturek » czwartek, 18 czerwca 2015, 13:17

Type 7 SO
Type 2 SX
Type 3 SO
Type 4 SX
Type 8 SO
Type 9 SX
Type 6 SX
Type 1 SX
Type 5 SX
Każdy czasem traci z oczu siebie samego.

azura
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 21:17
Enneatyp: Szef

Re: Instynkt

#146 Post autor: azura » niedziela, 10 kwietnia 2016, 22:12

nie wiem o co chodzi ale wklejam wynik

8 SP
5 SX
7 SP
3 SX
1 SX
4 SX
6 SX
9 SX
2 SX
ENTP, ILE

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: Instynkt

#147 Post autor: Diamentowy Kruk » niedziela, 10 kwietnia 2016, 23:39

Nie wiem skąd tak wysoko 7, bo do zawsze drugiej 8 już przywykłam, no ale cóż trzeba się cieszyć, póki dobra passa trwa :twisted:
Co lepsze test robiłam w ten sam dzień co inny i tam było pełno pkt u 3 jak na mnie a tutaj jej jak na lekarstwo, nie wiem też skąd tak wysoko ta 9 (chyba dość duża tolerancja) W każdym razie wklejam.

5 SX
8 SP
7 SP
4 SP
9 SX
6 SX
1 SX
3 SX
2 SO
azura pisze:nie wiem o co chodzi ale wklejam wynik
Azura jeśli to nie była ironia (mam kłopoty z wyczuciem jej online) plus jesteś nowym użytkownikiem, więc może faktycznie nie wiesz, to tłumaczę w największym możliwym uproszczeniu.
► Pokaż Spoiler

azura
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 21:17
Enneatyp: Szef

Re: Instynkt

#148 Post autor: azura » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 19:51

Diamentowy Kruk, nie była to ironia.
Sprawdziłam opis tych oznaczeń, jednak wynik testu nie jest dla mnie do końca jasny.
Z tego co widzę to te instynkty zapisujecie za pomocą ukośnika.
W takim razie jak to się nakreśla u mnie według tego testu?
sp/sx?

A tak poza tym to chyba aż tak bardzo nowa nie jestem. Wcześniej pisałam tutaj pod nickiem vevea ale zapomniałam hasła
ENTP, ILE

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: Instynkt

#149 Post autor: Diamentowy Kruk » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 20:53

Wygląda na sp/sx, przynajmniej jak dla mnie.
Za pomocą ukośnika, żeby było wiadomo jak to dokładnie u kogo jest (który to ten kulejący, a który drugi).
Powiedz konkretnie co jest niejasne, chętnie pomogę, jeśli nie będzie to powyżej moich kompetencji.

azura
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 21:17
Enneatyp: Szef

Re: Instynkt

#150 Post autor: azura » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 21:00

Diamentowy Kruk, chciałabym wiedzieć jak na podstawie tego wyniku mogę jednoznacznie określić czy jestem sp/sx. Niby sp mam przy 8 i 7 (jestem 8w7), ale przy całej reszcie sx, czy w takim razie nie powinnam być może sx/sp?
ENTP, ILE

ODPOWIEDZ