Instynkt

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Instynkt

#121 Post autor: inv » środa, 8 czerwca 2011, 13:31

chyba wtedy, jeżeli grupa miałaby nie więcej jak 5 osób... albo coś koło tego.
taki np. ja ma problemy ze skupianiem się na większej ilości osób, a na dzieciaczki trzeba stale zwracać uwagę.

w praktykach w gimnazjum zauważyłem, że o wiele łatwiej mi się nawiązuje kontakt z "jednostkami"; a do klasy nie przemawiam, jako do grupy, tylko jako do jednostki, zlepiam ich razem w wypośrodkowane jedno.

jak było ich wiele (25 osób) i się za bardzo od siebie różnili, to mnie rozbijało. nie wiedziałem jak mam z czym dalej iść, bo po prostu wszyscy naraz mi na to nie pozwalali. pomijam tutaj kwestię "głupiego wieku", bo jest dla mnie po prostu śmieszna (ludzie nie chcieli się za bardzo zagłębiać w relacje 1x1 z takimi ludźmi, którzy własnie w tym wieku chcą powiedzieć o sobie, że są "1" i wymyślili wygodne sobie wytłumaczenie.).

zawsze mi wmawiali, że w tym wieku najważniejsza jest "grupa". zaczyna mnie zastanawiać dlaczego właśnie tak?

jeżeli miałbym być kimś w stylu n-la bardzo by mi odpowiadał kontakt 1x1 z osobą ucznia, tylko nie z formie korepetytora; bo wtedy rodzice wymagają, żebym to ja gadał. a młody człowiek ma za zadanie sam wszystko co potrzebne znaleźć.

kiedyś będę to musiał poukładać sobie w głowie.
ale coś kiełkuje.

jakkolwiek temat ennea-instynkty a n-lstwo jest ciekawy.


Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Instynkt

#122 Post autor: Emjotka » wtorek, 12 lipca 2011, 09:53

Jakby się komuś chciało poczytać okolice 7-ej strony i podzielić tym, czy jest tam coś sensownego/ciekawego, to byłabym bardzo dźwięczna (bo się z angielskim średnio lubię :P).
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Instynkt

#123 Post autor: Emjotka » wtorek, 12 lipca 2011, 10:59

A, od strony 30-stej zaczynają się jakieś lanserskie tabelki. Jak ktoś przebrnie przez ich całość, to ma mój szacun. ;)
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkt

#124 Post autor: Pierzasta » wtorek, 12 lipca 2011, 12:27

You are most likely a type 5 (the Investigator) with 4 wing

Social variant

Type 5 SO
Type 9 SP
Type 1 SX
Type 4 SP
Type 8 SX
Type 7 SO
Type 6 SX
Type 3 SP
Type 2 SX
A parę miesięcy temu mi wychodziło
You are most likely a type 1 (the Reformer) with 9 wing

Sexual variant

Type 1 SX
Type 8 SX
Type 5 SX
Type 7 SO
Type 3 SX
Type 4 SP
Type 9 SX
Type 6 SP
Type 2 SX
:lol: Myślę że jednak lepiej opierać się na analizie niż testach, bo też każdy może trochę inaczej pytania i stopniowanie pomiędzy dwoma cechami rozumieć. Osobiście uważam, że nie wykazuję żadnego ze skrzydeł szczególnie.
Self-preservation subtype: here the focus is said to be
on satisfactory self-survival.
Sexuality or intimate subtype: here the focus is said to
be on gaining satisfaction through intimate relationships.
Social subtype: here the focus is said to be on gaining
satisfaction via group participation.
SP zdecydowanie, chcoiażw sumie mam SP załatwione więc może w życiu codziennym wykazuję bardziej SO...
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Instynkt

#125 Post autor: Litowojonow » wtorek, 15 maja 2012, 02:03

Kolejny test do kolekcji, pierwszy rozpatrujący także instynkt. Kolejność zgodna z przewidywaniami, 5, 9, skrzydła, a na końcu 2&3. SP też wydaje się być najbardziej trafną opcją.

Obrazek
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Instynkt

#126 Post autor: muahahaha » wtorek, 15 maja 2012, 20:32

You are most likely a type 5 (the Investigator) with 4 wing
Self-preservation variant
Type 5 SP
Type 4 SP
Type 9 SX
Type 6 SO
Type 7 SP
Type 8 SP
Type 1 SX
Type 3 SP
Type 2 SO

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkt

#127 Post autor: Riviette » środa, 16 maja 2012, 19:35

Zastanawia mnie, jak może wyglądać 5 z instynktem SO, zaraz po nim dużo było z typu Szóstego, czy to znaczy że jestem uspołecznioną Piątką? ( :lol: )

A może jednak po prostu Szóstką z mega dużym skrzydłem Piątki...? :roll:
6w5, IEI

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkt

#128 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 01:15

SP zawsze dba o własny tyłek. SX o związki z "wybranymi" osobami (też o prestiż i znaczenie). SO o posiadanie szerokich kontaktów.
W przypadku Piątek, SP będzie rozważać, czy na aktywność którą mają zamiar wykonać, znajdą wystarczająco wiele siły - i przez to często rezygnować z aktywności; a także z kontaktów z innymi, gdyż to tego potrzeba wydatkować energię. SO będzie starało się być lokalnym guru, niezastąpionym specjalistą - może też dzielić się z innymi swoją wiedzą np. jako wykładowca i na tego typu sposoby odnajdywać się w społeczeństwie. SX jest tutaj najbardziej skomplikowany, gdyż jest to instynkt który naturalnie dąży do bliskości z wybraną osobą, a Piątki raczej tego nie lubią - daje to efekt okresów bycia blisko z kimś, a potem znikania na długo bez ostrzeżenia; a także czasem fantazji aż do fetyszyzmu.

Gdyby tak popatrzeć po forum, to Snufkin wydaje się być (po tym, co pisze) SP, muahahaha SX (nawet jej to wyszło dwa posty wyżej), zaś SO nie jestem pewien, ale może bruno dievs (to strzał trochę na ślepo)?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkt

#129 Post autor: Cotta » czwartek, 17 maja 2012, 13:06

Nie do końca się zgadzam. Bo:
- sp w pierwszej kolejności dba o swój tyłek, jak ten jest bezpieczny, to może też zadbać o tyłki innych (wszak każdy posiada wszystkie trzy instynkty); sp też może być wykładowcą, ale ma w tym inny interes niż so (np. dostęp do środków na własne badania, jeżeli zostanie wykładowcą);
- sx u Piątek widzę inaczej, raczej jako potrzebę uczynienia z drugiej osoby części swojego świata, ograniczenie tego świata do siebie i najbliższej osoby; sp może się izolować od wszystkich, sx od najbliższych się nie izoluje, ale izoluje się od reszty; reszta społeczeństwa jest zbędna i taka 5 żyje głównie w małym światku swojego związku, w którym ma silną potrzebę bycia razem na bardzo głębokim emocjonalnie poziomie. Sp żyje przede wszystkim w małym własnym światku, który jest zbiorem jednoelementowym (co nie oznacza, że nie wchodzi z ludźmi w interakcje; oznacza to mniej więcej tyle, że swój świat postrzega jako faktycznie swój, a nie jako swój i czyjś).

Wg mnie np. bodzios ma silne sx, dlatego trudniej mu sobie poradzić z rozwaleniem się związku, czy w ogóle z brakiem związku. Dla mnie koniec związku jest bolesny, ale nie mam poczucia, że mój świat się z tego powodu rozsypał. Mój świat trwa tak długo, jak sama trwam.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Instynkt

#130 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 13:42

A przed komentarzem Cotty już myślałem że jakoś rozumiem instynkty i się kompletnie pogubiłem.
Wzkażcie mi proszę jakieś takie ładnie opisane materiały na ten temat bym mógł szybko poznać bez poświęcania nadmiaru czasu.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkt

#131 Post autor: Cotta » czwartek, 17 maja 2012, 13:58

Do mnie bardzo przemówił przykład o tym, co robisz po wejściu do pomieszczenia: tu.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Instynkt

#132 Post autor: muahahaha » czwartek, 17 maja 2012, 17:06

Nad tym jeszcze pracuję, ale sx nawet mi pasuje. W opisach, zawsze widziałam podwójnie: sx/sp albo sp/sx (so na pewno nie jestem)
Cotta pisze: raczej jako potrzebę uczynienia z drugiej osoby części swojego świata,
tak mam, do życia potrzebna mi tylko 1 osoba, resztę można ‘wykasować’. Tak jak na filmie :
diabeł: możesz ocalić całą ludzkość, albo twojego ukochanego/ukochaną
ja: no cóż, zawsze uważałam, że jest przeludnienie (oczywiście żart)
Cotta pisze: sp w pierwszej kolejności dba o swój tyłek
tak nie mam (nie zawsze) tyłki osób mi bliskich to też moje tyłki. Czym bliższy - tym bardziej mój.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkt

#133 Post autor: Cotta » czwartek, 17 maja 2012, 17:25

Bo z tymi tyłkami to tak nie do końca, a już na pewno nie, że sp dba tylko o swój. Też potrafię dużo poświęcić i znieść dla kogoś bliskiego. Ale jak wyżej - rozstania nie rujnują mojego świata tak bardzo, jak w przypadku sx, poza tym nawet w związku mam potrzebę "swojego świata" i np. nie nadawałabym się do związku działającego na zasadzie papużek nierozłączek. Dlatego uważam, że bliżej mi do sp/sx niż do sx/sp. So w ogóle nie biorę pod uwagę, bo... no cóż, faktycznie jest przeludnienie. :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Instynkt

#134 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 17:30

o cóż, faktycznie jest przeludnienie
e tam. ludzi jest za mało, ciągle poznaje kogoś ciekawego i wciąż brakuje mi nowych kontaktów :P ;-) więc chyba so? ;-) Zaraz wczytam się w temat i dam znać co sądzę i się was poradzę czy się ze mną zgadzacie.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Instynkt

#135 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 19:02

Z tego co widzę z tego opisu to mam SO/SX/SP jako moje pierwotne instynkty, natomiast kwestie nierozwiązane modyfikują moje zachowanie. To że SP jest najsłabsze mogę uzasadnić tym że zwykle mam gdzieś swój dobrostan i swoje bezpieczeństwo i lubię nawet duże ryzyko, przez co czasem mi się obrywało. Może to trefny wniosek, ale nie mogę wyciągnąć poprawnego wniosku tylko z tego jednego artykułu.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

ODPOWIEDZ