Kalkulator testów szczegółowych

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
nasedo
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 20:49
Lokalizacja: Katowice

Kalkulator testów szczegółowych

#1 Post autor: nasedo » wtorek, 28 sierpnia 2007, 13:03

Z enneagramem pierwszy raz zetknąłem się już ponad dwa lata temu. Nie czekając na nic, od razu zrobiłem test, który podawał końcowy wynik w postaci głównego typu i jego skrzydła. Będąc laikiem w materii enneagramu nie zastanawiałem się nad uzyskanym wynikiem, przeczytałem tylko opis mojego typu i ustaliłem, że wszystko się zgadza – i faktycznie tak było, opis zgadzał się całkiem dobrze ze stanem faktycznym. Nie wiedziałem jednak jakie są szczegółowe wyniki testu i będąc jednym, tym konkretnym typem nie zdawałem sobie sprawy, że posiadam bardzo dużo cech innego typu, na pozór bardzo różnego od mojego prawdziwego.

Dokładne testy, pokazujące szczegółowe wyniki dostępne są na nowej polskojęzycznej stronie [strona nie działa] oraz na angielskojęzycznej http://www.similarminds.com . Według mnie najciekawsze i najbardziej oddające obraz rzeczywistości są testy, które mają wiele pytań, polecam test na 131 pytań.

Niestety testy na similarminds nie odpowiadają poprawnie laikowi na pytanie: jakim jestem typem. Jest to związane z tym, że strona automatycznie za prawdziwy typ uznaję ten, w którym uzyskaliśmy najwięcej procent, tymczasem nic bardziej mylnego. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię pozornego podobieństwa typów. Bardzo istotne są także połączenia oraz skrzydła, przy interpretacji typu z wyniku procentowego nie można ich nie brać pod uwagę.

Właśnie dlatego stworzyłem mały kalkulator w Excelu, który oblicza za nas jakim typem prawdopodobnie jesteśmy. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie samemu powinno się przeczytać opisy kilku typów i dopasować się tam, gdzie znajduje się u siebie najwięcej wspólnych cech.

Kalkulator jest bardzo prosty, po lewej stronie wpisujemy wyniki z testu, dla każdego typu ilość procentów. W tabelce poziomej na górze pojawiają nam się wyniki liczbowe dla każdego z osiemnastu typów. Dla ułatwienia pojawia się najwyższa cyferka po prawej stronie, żeby łatwiej nam było ją odnaleźć pod prawdopodobnie prawdziwym typem.

Miałem plan skonstruować bardziej skomplikowany algorytm, który wyliczałby typ na podstawie liczb fibbonaciego, średniej ważonej i paru innych sztuczek. Niestety, żeby coś takiego opracować potrzebowałbym najlepiej kilkudziesięciu szczegółowych wyników testów z komentarzem osoby rozwiązującej test, jak na razie jest to niewykonalne.

link do arkusza: http://odesan.w.interia.pl/xs/enneakalk.xls


Dla przykładu pokażę wyniki, jakie sam uzyskałem w teście na 131 pytań:

1: 64%
2: 37%
3: 69%
4: 27%
5: 51%
6: 27%
7: 61%
8: 60%
9: 68%

Proszę zauważyć, że najwyższy wynik uzyskałem przy Trójcę - ale co cholerci! ja za nic nie potrafię się z Trójką zidentyfikować. To jest pewnie kwestia pozornego podobieństwa typów, zwłaszcza, że na 7 wychodzi 61% a na 8 wychodzi 60%. Zauważcie także, że problematyczne może być określenie czy ja jestem 7w8 czy 8w7 bo te typy różnią się tylko jednym procentem. I tutaj w zależności od skrzydeł i połączeń ewidentnie wychodzi, że jestem 7. No i opis się zgadza. Zwłaszcza ten z [strona nie działa] gdzie pierwsze zdanie mówi coś o cechach wspólnych z Czwórką, którą chyba też jestem.


7w8; INTJ; sx/so/sp;
gg: 3626262

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

Re: Kalkulator testów szczegółowych

#2 Post autor: aliszien » wtorek, 28 sierpnia 2007, 14:04

Ze wstydem muszę się przyznać, że nie jestem dobrym odbiorcą takich wynalazków. Mimo wklepania procentów wyszło mi coś czego nie rozumiem, czyli nic :oops:
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#3 Post autor: Wawelski » wtorek, 28 sierpnia 2007, 14:05

Kiedyś robiłem test na similarminds i wyszło coś takiego...

Type 1 Perfectionism |||||||||||| 42%
Type 2 Helpfulness |||||||||| 38%
Type 3 Image Focus |||||||||||||||||||| 82%
Type 4 Hypersensitivity |||||||||||| 50%
Type 5 Detachment |||||||||| 34%
Type 6 Anxiety |||||||||||||| 58%
Type 7 Adventurousness |||||||||||||||||| 78%
Type 8 Aggressiveness |||||||||||||| 58%
Type 9 Calmness |||||||||||||||| 70%

Uwzględniając Twój algorytm nasedo wychodzi mi 3w2 :> Opis pasuje przyznaje, podobnie jak 4w3 i 7w8.

Zrobiłem ponownie test dzisiaj bo w końcu 3 nie jestem :)

Type 1 Perfectionism |||||||||| 33%
Type 2 Helpfulness |||||||||| 40%
Type 3 Image Focus |||||||||||||||| 67%
Type 4 Hypersensitivity |||||||||||||| 54%
Type 5 Detachment |||||||||| 36%
Type 6 Anxiety |||||||||||||| 59%
Type 7 Adventurousness |||||||||||||| 51%
Type 8 Aggressiveness |||||||||||||||| 61%
Type 9 Calmness |||||||||||||||||| 77%

Zaskoczyły mnie te wyniki... W arkuszu excela pokazał mi się wynik 9w8, którego opis też się ze mną zgadza :roll:
Za każdym razem pokazał mi się główny typ, który miał największy wynik procentowy.

Similarminds mnie nie przekonuje.

Z kolei w tym http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test-2.php wychodziło mi zawsze 7w8
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#4 Post autor: Jero » wtorek, 28 sierpnia 2007, 23:22

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 02:46 przez Jero, łącznie zmieniany 2 razy.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#5 Post autor: andrzej4001 » wtorek, 28 sierpnia 2007, 23:31

Wyszło mi, że jestem 7w8 (37 pkt) a dla 8w7 - 36, czyli różnice minimalne.

Trzecie miejsce (34 pkt) wyszło mi 2w3 i 5w4 .. kompletna bzdura :]

Pomysł ciekawy, ale nie dokońca jestem przekonany co do skuteczności, nie znam się kompletnie na arkuszach kalkulacyjnych , więc nie będe się zagłebiał w szczegóły jak takie coś być powinno skonstruowane.

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#6 Post autor: Jero » wtorek, 28 sierpnia 2007, 23:43

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 02:46 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#7 Post autor: Wawelski » środa, 29 sierpnia 2007, 07:03

Jero pisze:jeszcze jedno.. nie wiem czy wiesz ale może być typ bez skrzydła :twisted: , to jednak szczegół.
Typy zazwyczaj mają skrzydła tylko wyniki testów nie zawsze je pokazują, bo wychodzą tam samo mocne lub tak samo słabe ;) W tym drugim przypadku faktycznie można by je pominąć, bo znajdzie się inny typ który z pewnością będzie silniejszy.
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#8 Post autor: SenSorry » środa, 29 sierpnia 2007, 09:28

Type 1 Perfectionism |||||||||| 34%
Type 2 Helpfulness |||||||||||||||||| 74%
Type 3 Image Focus |||||||||| 34%
Type 4 Hypersensitivity |||||||||| 34%
Type 5 Detachment |||||||||| 38%
Type 6 Anxiety |||||||||||| 50%
Type 7 Adventurousness |||||||||||||| 54%
Type 8 Aggressiveness |||||||||||| 46%
Type 9 Calmness |||||||||||||||||||| 82%

Zrobiłam test naazie na 50 pytań. Wg tego kalkulatora jestem 6w7. Opis się zgadza troszeczkę. Dzieciństwo 6 mi nie pasuje do mojego. Z reszta po przeczytaniu Helen Palmer tylko się utwierdziłam w przekonaniu, że jestem 9. Jak będę mieć więcej czasu to zrobię ten dłuższy test.
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#9 Post autor: Wawelski » środa, 29 sierpnia 2007, 10:22

SenSorry pisze:Z reszta po przeczytaniu Helen Palmer tylko się utwierdziłam w przekonaniu, że jestem 9.
Co Cię w tym utwierdziło ?
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
nasedo
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 20:49
Lokalizacja: Katowice

#10 Post autor: nasedo » środa, 29 sierpnia 2007, 11:29

andrzej4001 pisze:Wyszło mi, że jestem 7w8 (37 pkt) a dla 8w7 - 36, czyli różnice minimalne.

Trzecie miejsce (34 pkt) wyszło mi 2w3 i 5w4 .. kompletna bzdura :]
To nie istotne co wychodzi na trzecim miejscu. Różnica mała Ci wychodzi między 7w8 a 8w7... luzik. Ale tu nie chodzi o Świętego Graala, chodzi o to, że to jest tylko pomoc, szybkie podliczenie każdego typu i ustalenie, że najprawdopodobniej jesteś 7w8 albo 8w7... a każdy z nas powinien użyć zwojów pod kopułą i na podstawie pracy zwojów zdecydować kim jest:)

Widać taki kalkulator nie w każdego przypadku działa. To prawda, należałoby go bardziej pokomplikować i ważyć wyniki.

Niestety teraz nie mam na to czasu.
7w8; INTJ; sx/so/sp;
gg: 3626262

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#11 Post autor: Absynt » środa, 29 sierpnia 2007, 13:12

Jesli to bedzie pomocne...

Mi jest ;]

Type 1 Perfectionism |||||||||| 33%
Type 2 Helpfulness |||||||||||| 42%
Type 3 Image Focus |||||||||||||||||| 72%
Type 4 Hypersensitivity |||||||||||| 49%
Type 5 Detachment |||||||||| 40%
Type 6 Anxiety |||||||||||||| 55%
Type 7 Adventurousness |||||||||||||||||||| 81%
Type 8 Aggressiveness |||||||||||||| 60%
Type 9 Calmness |||||||||||||| 56%
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: andrzej4001 » środa, 29 sierpnia 2007, 21:43

nasedo pisze:
andrzej4001 pisze:Wyszło mi, że jestem 7w8 (37 pkt) a dla 8w7 - 36, czyli różnice minimalne.

Trzecie miejsce (34 pkt) wyszło mi 2w3 i 5w4 .. kompletna bzdura :]
To nie istotne co wychodzi na trzecim miejscu. Różnica mała Ci wychodzi między 7w8 a 8w7... luzik. Ale tu nie chodzi o Świętego Graala, chodzi o to, że to jest tylko pomoc, szybkie podliczenie każdego typu i ustalenie, że najprawdopodobniej jesteś 7w8 albo 8w7... a każdy z nas powinien użyć zwojów pod kopułą i na podstawie pracy zwojów zdecydować kim jest:)

Widać taki kalkulator nie w każdego przypadku działa. To prawda, należałoby go bardziej pokomplikować i ważyć wyniki.

Niestety teraz nie mam na to czasu.
Toteż swych zwojów użyłem, stąd zdziwienie :) 2w3 na 3 miejscu o tyle mnie zaskoczyło, ze to typ, z którym najmniej sie identyfikuję a do tego w testach zawsze otrzymuję wyniki bardzo niskie dla 2.

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#13 Post autor: dillinger » czwartek, 30 sierpnia 2007, 00:16

Absynt, Ty na bank nie jestes 4w5 i nie kieruje sie tutaj Twoimi wynikami.

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#14 Post autor: SenSorry » czwartek, 30 sierpnia 2007, 11:57

Wawelski pisze:
SenSorry pisze:Z reszta po przeczytaniu Helen Palmer tylko się utwierdziłam w przekonaniu, że jestem 9.
Co Cię w tym utwierdziło ?
Zacytuję frg z którym się bez sprzecznie zgadzam:
Helen Palmer pisze:W dzieciństwie Dziewiątki czuły sie pominięte. Pamiętając o tym, ze rzadko kiedy brano pod uwagę ich punkt widzenia, a potrzeby innych były ważniejsze niż ich własne. Z czasem odwróciły uwagę od autentycznych pragnień i skoncentrowały się przyjemnościach i surogatach przyjemności. Zdawszy sobie sprawę, że ich najważniejsze potrzeby zostana zlekceważone, przywykły wpadać w odrętwienie, skupiać uwagę na spawach drugorzędnych i zapominać o sobie (...)

Związek dziecka Dziewiątki z innymi opierał się na niezakłócaniu spokoju, na umiejętności wyczuwania pragnień innych i nie sprzeciwianiu sie im. (...)
a o Szóstce:
Helen Palmer pisze:Szóstki powiadają, ze wychowywały je osoby niegodne zaufania. Rodzice karali lub ośmieszali dziecko, byli nieprzewidywalni i chwiejni w postępowaniu z nim. Czasem Szóstki mówią, że rodzina miała jakiś sekret, którego nie wolno było zdradzić. W młodości Szóstki musiały przewidywać zachowanie dorosłych, którzy potrafili dostać ataku złości na dziecko, chodź powód był niejasny.
Zacytowałam frg o dzieciństwie, bo moim zdaniem jest to najważniejszy moment w kształtowaniu się osobowości.
Różnica jest spora.
Co do frg o Dziewiątkach - mam w sobie już tak wyuczone wczuwanie się w potrzeby innych, ze wiem dokładnie co powiedzieć, co zrobić żeby poczuli się lepiej i bardziej komfortowo. Co powiedzieć, żeby ktoś przestał nakręcać złość w sobie podczas jakiejś stresującej sytuacji. Oczywiście nie u każdego, muszę najpierw bardziej poznać tą osobę. Ogólnie nazywam to dobrą intuicją, ale nie wiem, czy do końca jest to właściwe określenie.

Nie wiem, czy czytałeś, temat o dzieciństwie Dziewiątek: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=856
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#15 Post autor: aliszien » czwartek, 30 sierpnia 2007, 16:05

Type 1 Perfectionism |||||||||||| 50%
Type 2 Helpfulness |||||||||||||| 52%
Type 3 Image Focus |||||||||||| 45%
Type 4 Hypersensitivity |||||||||||||||| 64%
Type 5 Detachment |||||||||||||| 52%
Type 6 Anxiety |||||||||||||| 59%
Type 7 Adventurousness |||||| 24%
Type 8 Aggressiveness |||||||||| 37%
Type 9 Calmness |||||||||||| 49%


Na enneagram.com.pl wynik wyszedł zbliżony - 4w5w6 z domieszką 2
4w5, INFj, sp/sx

ODPOWIEDZ