ukrywanie uczuć

Wiadomość
Autor
annsea
Posty: 3
Rejestracja: środa, 15 września 2010, 17:42

ukrywanie uczuć

#1 Post autor: annsea » środa, 15 września 2010, 18:33

Witam,
Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego nie mogłam związać się z moim partnerem (8) znalazłam enneagram.
Nie przyjęłam jego kolejnych oświadczyn, po 8 latach zrezygnował i odszedł,odcinając się zupełnie od przeszłości. Jestem przerażona swoją postawą, obojętnością wobec niego mimo głębokich uczuć. Zdałam sobie sprawę, że nie zauważyłam jak się zmieniał i dopasowywał do mnie . Nawet o niego nie walczyłam. Czy układ 8 z 9 jest w ogóle możliwy?



Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: ukrywanie uczuć

#2 Post autor: valerie » środa, 15 września 2010, 19:25

O, widzę, że ktoś poruszył temat, który mnie bezpośrednio dotyczy, tylko że "od drugiej strony". Jestem w związku z 9 i powiem szczerze, ukrywanie uczuć, taka obojętność, jest jedną z dwóch rzeczy, która sprawia mi największe trudności (ta druga, to posiadanie przez mojego 9 - na dodatek so/sp - ogromnej liczby przyjaciół; ja przyjaciół wielu nie mam i jestem zazdrosna o to,że on - nie starając się - ma ich mnóstwo, a ja - mimo usilnych starań - często czuję się samotna). Nie rozumiem tej obojętności. W zasadzie pamiętam tylko jeden dzień, kiedy mój chłopak był widocznie szczęśliwy - był to dzień, gdy kupił sobie motor. Zazwyczaj żadnych uczuć nie pokazuje, jest niesamowicie obojętny i taki chłodno-sceptyczny. Czasem, już rzadziej, wybuch złością i powiem szczerze - wtedy się boję, mimo że nie jestem obiektem złości. Chciałabym, żeby mi czasem powiedział co czuje, i nie chodzi mi tu tylko o takie zapewnienia, że mnie kocha itp, tylko takie zwyczajne uczucia, żeby powiedział, że coś go ucieszyło, zdenerwowało, sprawiło przykrość... Przez to ukrywanie nigdy nie wiem, czy nie jest na mnie zły i często go o to pytam - co go pewnie denerwuje. Ale ja potrzebuję takich zapewnień, że wszystko jest w porządku.
Co do relacji 9 i 8, wiele nie mogę powiedzieć, gdyż nie natknęłam się na taką w moim otoczeniu. Ale wydaje mi się, że typ partnera nie ma tu wiele do rzeczy. Chyba nikomu nie odpowiadałaby taka sytuacja, jaką opisałaś.
No i ze strony enneagram.pl:
Rady dla Dziewiątki:
bądź szczera i uczciwa wobec Ósemki. Mów zawsze to co myślisz
.
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: ukrywanie uczuć

#3 Post autor: atis » środa, 15 września 2010, 20:03

Problemem w związkach 'emocjonalnie wymagajacych typów' jak 2, 4 czy włąsnie 8 z dziewiatką jest z tego co zauważyłam - stopniowe narastanie irytacji drugiej strony obojętnością i zbytnią ugodowością dziwiątki.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

annsea
Posty: 3
Rejestracja: środa, 15 września 2010, 17:42

Re: ukrywanie uczuć

#4 Post autor: annsea » środa, 15 września 2010, 21:00

Dziękuję za odp. Macie rację
Rzecz jest na tyle tragiczna, że w przekonaniu o swoich uczuciach ani przez chwilę nie zdałam sobie sprawy, że to mu nie wystarczy. A im bardziej naciskał tym mocniej zamykałam się w sobie. Bardzo o mnie walczył, aż przegrał. Tak myśli on. Ja myślę, że to ja przegrałam i mam wiele do zrobienia ze sobą. Ciekawe czy można się zmienić?

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: ukrywanie uczuć

#5 Post autor: Rinn » czwartek, 16 września 2010, 00:45

annsea pisze:Ciekawe czy można się zmienić?
Jasne. :wink:

Taka jest w końcu idea Enneagramu: rozpoznać schemat, aby się uwolnić z jego sideł.

Polecam zastanowić się nad dzieciństwem /to wtedy powstają mechanizmy obronne, które składają się na enneatyp/ i analizować na co dzień, jak te mechanizmy obronne działają, kiedy i dlaczego się uaktywniają itp. Jak poznasz je wystarczająco dobrze, możesz się nauczyć świadomie wybierać reakcję, zamiast poddawać się ślepo odruchom obronnym.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ukrywanie uczuć

#6 Post autor: boogi » czwartek, 16 września 2010, 21:09

annsea pisze:(...) Ciekawe czy można się zmienić?
Tak i nie, zależy co rozumiesz pod zmianą. W kontekście Enneagramu mówimy o rozwoju osobowości. Jak sama nazwa wskazuje - nie staniesz się "inną" osobą, gdy zaczniesz się rozwijać (nie będzie "zamiany"), lecz staniesz się tak jakby lepszą wersją siebie (będzie "rozwój"). Nadal będąc sobą, z tymi doświadczeniami które masz za sobą, rozwiniesz w sobie kilka dodatkowych umiejętności i poprawisz działanie obecnych.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ