9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Poetownik
Posty: 334
Rejestracja: czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:11
Enneatyp: Mediator

9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#1 Post autor: Poetownik » piątek, 28 sierpnia 2009, 11:13

Dziewiątka: Mediator

Samookreślenie się

Czego chcę najbardziej?
- Chcę spokoju, pozostawienia rzeczy takimi jakie są (bądź takimi jakie były).

Co jest dla mnie najważniejsze?
- Ważne jest dla mnie, by wszyscy dobrze ze sobą żyli.

Jaka jest najgorsza rzecz, która mogłaby mi się przydarzyć?
- Najgorszą rzeczą, która mogłaby mi się przydarzyć jest konieczność powiedzenia komuś "nie" i - w konsekwencji - doświadczenie gniewu tego kogoś.

Jak siebie postrzegam (w dobry dzień)?
- Jestem przyjacielski i bezproblemowy, ale czasem potrafię być uparty.

Ścieżka Pokoju: Dziewiątka łączy się z Trójką

Gdy Dziewiątka zaczyna wierzyć w swoją wartość, rozwija wolność wyrażania siebie tudzież asertywność zdrowej Trójki, zasadniczość zdrowej Jedynki, odpowiedzialność zdrowej Szóstki i pewność siebie zdrowej Ósemki.

Kod: Zaznacz cały

			Jestem asertywny 
			[3. Zdobywca]	
Jestem pewny		Jestem kimś  		Mam swoje zasady
[8. Szef]		[9. Mediator]		[1. Perfekcjonista]
 			Jestem odpowiedzialny 
			[6. Lojalista]
Ścieżka Burz: Dziewiątka łączy się z Szóstką

Gdy Dziewiątka wycofuje się z wymagającego świata, zaczyna odczuwać paniczną tchórzliwość Szóstki, boi się porażki jak niezdrowa Trójka, staje się nieugięta jak niezdrowa Jedynka i kipi złością jak niezdrowa Ósemka.

Kod: Zaznacz cały

			Jestem nieudacznikiem
			[3. Zdobywca]	
Jestem wrogi		Jestem zagubiony  	Jestem surowy
[8. Szef]		[9. Mediator]		[1. Perfekcjonista]
 			Jestem samo-destruktywny 
			[6. Lojalista]
Podejście terapeutyczne:

- Tak, kiedy już zdasz sobie sprawę z własnej odrębności i własnych potrzeb, oraz zaczniesz te potrzeby realizować - odniesiesz sukces.
- Tak, kiedy już zdecydujesz się wziąć własne życie we własne ręce, odkryjesz, że każda inna osoba musi zrobić to samo - przestaniesz czuć się winny za każdym razem gdy naciskasz na innych, by się wzięli za siebie.
- Tak, mimo że czasem czujesz się przestraszony i zagubiony, jeśli w końcu zbierzesz się w sobie i podejmiesz te wszystkie trudne, ważne decyzje - życie stanie się prostsze. Podejmowanie decyzji na czas i trzymanie się ich uczyni cię silniejszym, niż możesz sobie w stanie wyobrazić.
- Tak, świetnie jest iść przez życie pewnie i z uniesioną głową. Nie musisz się wtedy przejmować, czy ktoś coś zrobi, bądź czegoś nie zrobi.
- Tak, jesteś wartościową osobą. Zawsze byłeś.


----------------------------
Źródło: http://www.9types.com/descr/?type=9&book=callahan1



Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#2 Post autor: Grin_land » niedziela, 30 sierpnia 2009, 23:50

Dzięki Poetowniku za wrzucenie tego tutaj!

Poetownik pisze:
Podejście terapeutyczne:

- Tak, kiedy już zdasz sobie sprawę z własnej odrębności i własnych potrzeb, oraz zaczniesz te potrzeby realizować - odniesiesz sukces.
- Tak, kiedy już zdecydujesz się wziąć własne życie we własne ręce, odkryjesz, że każda inna osoba musi zrobić to samo - przestaniesz czuć się winny za każdym razem gdy naciskasz na innych, by się wzięli za siebie.

- Tak, mimo że czasem czujesz się przestraszony i zagubiony, jeśli w końcu zbierzesz się w sobie i podejmiesz te wszystkie trudne, ważne decyzje - życie stanie się prostsze. Podejmowanie decyzji na czas i trzymanie się ich uczyni cię silniejszym, niż możesz sobie w stanie wyobrazić.
- Tak, świetnie jest iść przez życie pewnie i z uniesioną głową. Nie musisz się wtedy przejmować, czy ktoś coś zrobi, bądź czegoś nie zrobi.
- Tak, jesteś wartościową osobą. Zawsze byłeś.

z wytłuszczonymi nie mam już takich problemów, w zasadzie to są zmiany które wprowadzałam w moje życie przez ostatni rok (a jak się dobrze przyjrzeć to od niemal 4rech lat z załamaniami dążyłam w tym kierunku) i aż dziw bierze jak (na razie) było łatwo- postanawiałam coś i to robiłam., Najtrudniej tylko czasem było podnieść 4ry litery z miejsca, ale tak naprawdę każde nawet najżmudniejsze i najcięższe zadanie później nie było takim problemem (może nie ma nic cięższego w moim życiu nad te 4ry litery... :roll: ) Zastanawiam się też- wg tego tekstu to, że zaczęłam podświadomie wymagać od innych by sobie jakoś radzili i wykazywali inicjatywę we własnym życiu, zainteresowanie nim, to, co przez innych jest postrzegane negatywnie (o ile się z tym ujawnię) to pozytywna oznaka! Nadal mam co do tego jakieś wątpliwości.

A z ostatnim, ujętym kursywą zadaniem czasem sobie radzę, a czasem nie.
Ale raczej tak ;)
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#3 Post autor: boogi » środa, 2 września 2009, 23:34

Grin Land pisze:Najtrudniej tylko czasem było podnieść 4ry litery z miejsca, ale tak naprawdę każde nawet najżmudniejsze i najcięższe zadanie później nie było takim problemem
A pamiętasz, jak Cię rano na polu namiotowym parę dni temu budziłem? Ciężko było wstać, ale potem już szło normalnie ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: 9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#4 Post autor: Chinook » poniedziałek, 7 września 2009, 22:28

boogi pisze:
Grin Land pisze:Najtrudniej tylko czasem było podnieść 4ry litery z miejsca, ale tak naprawdę każde nawet najżmudniejsze i najcięższe zadanie później nie było takim problemem
A pamiętasz, jak Cię rano na polu namiotowym parę dni temu budziłem? Ciężko było wstać, ale potem już szło normalnie ;)
Sadysta. Byłem świadkiem. Najpierw podjałem sam próbę, ale to robota dla dwójki. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#5 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 7 września 2009, 23:13

Chinook pisze:
boogi pisze:
Grin Land pisze:Najtrudniej tylko czasem było podnieść 4ry litery z miejsca, ale tak naprawdę każde nawet najżmudniejsze i najcięższe zadanie później nie było takim problemem
A pamiętasz, jak Cię rano na polu namiotowym parę dni temu budziłem? Ciężko było wstać, ale potem już szło normalnie ;)
Sadysta. Byłem świadkiem. Najpierw podjałem sam próbę, ale to robota dla dwójki. :mrgreen:
ooo kochany jesteś. Nawet nie wiedziałam że mnie budziłeś :mrgreen:
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Nature
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 19:35
Lokalizacja: Za daleko

Re: 9 w ujęciu Williama J. Callahana (Enneagram dla młodzieży)

#6 Post autor: Nature » środa, 21 października 2009, 19:39

Poetownik pisze:Czego chcę najbardziej?
- Chcę spokoju, pozostawienia rzeczy takimi jakie są (bądź takimi jakie były).
Hm. Wcale nie chcę zostawić wszystkiego tak, jak jest. Chciałabym zmian na lepsze, ale właśnie to podświadome kurczowe łapanie się teraźniejszości zamiast wyciągnać rękę po coś nowego, sprawia, że wygląda to jakby to był główny cel Dziewiątek. :x :roll:
9w1
Poszukuję drogi idealnej.

ODPOWIEDZ