Obarczanie winą

Wiadomość
Autor
Nieugiety
Posty: 63
Rejestracja: środa, 12 grudnia 2007, 20:37

Obarczanie winą

#1 Post autor: Nieugiety » niedziela, 13 kwietnia 2008, 08:59

jak w temacie



Awatar użytkownika
rhubarb
Posty: 570
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:14

#2 Post autor: rhubarb » niedziela, 13 kwietnia 2008, 09:07

Myślę, że nie.

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#3 Post autor: Zielony smok » niedziela, 13 kwietnia 2008, 13:13

Eric Salomon ABC Enneagramu
Dziewiątki mogą przezwyciężyć lenistwo, zgadzając się na świadome przeżywanie gniewu, podczas gdy przedtem wmawiały przeważnie w siebie: „Nie warto się denerwować. Po co miałbym wybuchać gniewem z błahego powodu, gdy nie mam nawet pewności, że naprawdę jestem rozgniewany".
Od czasu do czasu jednak wybuchają gniewem, pomimo wszystko, najczęściej niewspółmiernym w stosunku do sytuacji, jaka go wywołała i w najmniej odpowiednim momencie.

Nie jestem pewien, czy mam rację, ale czuję złość, a ty nie jesteś niewiniątkiem.
Dziewiątki mogą obarczać winą np. rodziców czy partnera za własne niepowodzenie życiowe.
Częste jest to np. aby zrzucić odpowiedzialność na kogoś, za to czego się nie zrobiło a miało się zrobić.

Kiedy czytałem Enneagram w działaniu Katleen V. Hurley i Theodore E. Dobson zastanowiło mnie jedno zdanie.
Ignorowanie własnej Energii i uczuć wraz z tendencją do przypisywania tej samej wartości wszystkim ludziom i sytuacjom powoduje, że Dziewiątka nie potrafi dać ani uzyskać prawdziwego przebaczenia.
A proces przebaczania wynika z wcześniejszego faktu obarczanie kogoś winą za coś.....
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
sonja
Posty: 152
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 16:30

#4 Post autor: sonja » niedziela, 13 kwietnia 2008, 14:05

Dziewiątki mogą obarczać winą np. rodziców czy partnera za własne niepowodzenie życiowe
Cała ja.
Częste jest to np. aby zrzucić odpowiedzialność na kogoś, za to czego się nie zrobiło a miało się zrobić.
Ale to już rzadko.

Wydaje mi się, że obarczanie innych winą jest dość powszechne u Dziewiątek. Najpierw pozostawiają innym podjęcie jakiejś decyzji, nie mówią, że wolałyby inaczej, a później mają pretensje, że jest nie tak jak chcą.
Hey now now, we're goin' down down
and we ride the bus there and pay the bus fare
or we find a new reason, a new way of living
and we breathe it in and try to dream again

Flegmatyczna Dziewiątka, INFp

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#5 Post autor: Rilla » niedziela, 13 kwietnia 2008, 14:13

Zielony smok pisze:Eric Salomon ABC Enneagramu
Dziewiątki mogą przezwyciężyć lenistwo, zgadzając się na świadome przeżywanie gniewu, podczas gdy przedtem wmawiały przeważnie w siebie: „Nie warto się denerwować. Po co miałbym wybuchać gniewem z błahego powodu, gdy nie mam nawet pewności, że naprawdę jestem rozgniewany".
Od czasu do czasu jednak wybuchają gniewem, pomimo wszystko, najczęściej niewspółmiernym w stosunku do sytuacji, jaka go wywołała i w najmniej odpowiednim momencie.

Nie jestem pewien, czy mam rację, ale czuję złość, a ty nie jesteś niewiniątkiem.
Dziewiątki mogą obarczać winą np. rodziców czy partnera za własne niepowodzenie życiowe.
Częste jest to np. aby zrzucić odpowiedzialność na kogoś, za to czego się nie zrobiło a miało się zrobić.
Hmmm... skórka zdarta z pewnej znanej mi osoby. To strasznie irytujące i wręcz odstraszające dla każdego stojącego z boku. Jak spotykam ludzi z takim podejściem to tylko dać po łbie na ocucenie. Niech te Dziewiątki się opamiętają i zaczną choć trochę poczuwać się do odpowiedzialności za własne życie.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ