Czy Ósemka może być artystą?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Czy Ósemka może być artystą?

#1 Post autor: Irranea » piątek, 12 sierpnia 2011, 00:52

każdy człon nicku, ukróconego tutaj, ma swoje znaczenie. wystarczy znać odpowiedni język. rozumiem, że nicki w języku angielskim, czy wersje swoich imion w tymże języku są mniej skomplikowane, a nawet już nieco spowszedniałe?

jeżeli ósemki nie mogą być uzdolnione artystycznie, to faktycznie, ten jeden szczegół wyklucza moją przynależność tutaj. cholera, a już myślałam, że zdolności artystyczne u ósemek to +20 do siły.
nie przyszło mi do głowy, że ktoś może mnie pomylić z czwórką. już bardziej byłabym skłonna wybaczyć piątkę.


Wydzielam temat, może wyjść z tego całkiem ciekawa dyskusja. M.



Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

Re: Witam na forum

#2 Post autor: Perwik » piątek, 12 sierpnia 2011, 09:59

Ósemki mogą być uzdolnione artystycznie, jak każdy typ; nie wiem co to za przesąd, że tylko 4 są artystami :P Tzn wiem z czego wynika takie myślenie, ale nie popadajmy w skrajności, wszyscy ludzie mają jakieś emocje i nie sądzę, żeby główny ośrodek myślenia miał moc "zablokowania" jakichkolwiek zdolności.

Za karę;
boogi pisze: ...i o ile w przypadku Ceres to będzie sensowne ;) o tyle Ty, Mietła... to wiesz, do Dwójek odeślę :P
master boogi zmieni Wam osobowość :twisted:

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Witam na forum

#3 Post autor: Pędzący Bakłażan » piątek, 12 sierpnia 2011, 10:55

Perwik pisze:nie sądzę, żeby główny ośrodek myślenia miał moc "zablokowania" jakichkolwiek zdolności.
Ośrodek myślenia nie jest głównym ośrodkiem Ósemki. Chyba, że ja czegoś nie ogarnąłem. :|

Oczywiście, że Ósemka może być artystą. Epicka demolka to też jakiś rodzaj artyzmu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Witam na forum

#4 Post autor: atis » piątek, 12 sierpnia 2011, 11:48

Co do ósemek vs sztuka obserwowałam tylko u paru przypadków pogląd, że "sztuka generalnie to coś bezproduktywnego i żenadą jest się tym zajmować", ale to jedyny argument, oparty na paru osobach i nie poparty dokumentacją ;) Poza tym prędzej widze ósemkowych malarzy niż, boże, uchroń, bibliotekarkę czy archiwistę ;)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Witam na forum

#5 Post autor: Irranea » piątek, 12 sierpnia 2011, 12:01

Pędzący Bakłażan pisze: Oczywiście, że Ósemka może być artystą.
z tym, że ja jestem rzemieślnikiem, nie artystą. talent swój rozwijałam od 10 roku życia w jednym tylko celu.

Awatar użytkownika
Mietła
VIP
VIP
Posty: 977
Rejestracja: wtorek, 22 września 2009, 16:23
Enneatyp: Szef

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#6 Post autor: Mietła » piątek, 12 sierpnia 2011, 12:18

Właśnie - osiem jako artysta? Bardzo proszę. Ale pod warunkiem, że robimy na tym kasę.

Sama raczej nie jestem uzdolniona. Czasami lubię sklecić jakiś wiersz (następnego dnia go drę albo palę "bo co to za gówniane emocjonalne pomyje, jak najgorsza baba..."), albo coś narysować. Ale to wszystko ginie w szufladzie (albo w ogniu ;)). Jeśli już zabieram się za coś artystycznego, to ma to na ogół umilić mi żywot, albo go ułatwić.

Nie odczuwam potrzeby przelania emocji na papier, dzielenia się nimi ze światem za pomocą sztuki. Gniew wyładowuję, smutek zapijam, szczęście daje mi kopa energii. Nie za bardzo mam z czego czerpać inspirację ;)

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#7 Post autor: Irranea » piątek, 12 sierpnia 2011, 12:31

robię na tym kasę. i tylko po to się rozwijałam pod tym względem. zresztą, artysta, to ktoś kto tworzy coś oryginalnego, skupia się na swoich emocjach, wizjach i tworzy, nie koniecznie za pieniądze i raczej nie skupia się na warsztacie technicznym, z którego nie musi mieć żadnej wiedzy. rzemieślnik, to przeciwieństwo. design w mojej pracy to 5-10%, reszta to wykonywanie wizji inwestora, obliczenia, przepisy i tak dalej.

Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#8 Post autor: Pablo » piątek, 12 sierpnia 2011, 12:37

Osobiście nie znam żadnej 8 artysty, za to jeden ze znajomych jest projektantem mebli - trzeba przyznać że ma czasem naprawdę fajne oryginalne pomysły rzucające się w oczy jak posklejają to z różnych części w całość. Jednak wszystkie łączy jedno - praktyczność zastosowania. Facet skończył ASP ale poszedł tam na wzornictwo przemysłowe.

Trochę podobnie do tematu podchodzę co Mietła - w kontekście własnej "twórczosci" - emocje chcę dla siebie zachować, poza tym zwykle za krótko się one mnie one trzymają żeby pod ich wpływem odwalić jakiś poemat (o figurkach albo obrazach nie wspomnę) W bardzo silnych typu zakochanie potrafiłem pisać temu komuś na kartce naprawdę fajne i konkretne wynurzenia, ale nie potrafiłbym tego zrobić tak po prostu, albo odtworzyć - muszę mieć nastrój.

No chyba że jest to jakiś hardkor typu opowiadanie S/M (jak jestem wqrwiony ostro to wtedy mam do nich talent :lol: ) albo jakiś element rozgrywki RPG - pisałem trochę dla darmowych gier MMORPG swojego czasu, ale były to raczej ogólne opisy wydarzeń albo ewentualnych przyszłych wydarzeń.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#9 Post autor: Snufkin » piątek, 12 sierpnia 2011, 14:52

Pan Popek i pan Peja uważają się za artystów więc czemu by nie.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
lasuch
Moderator
Posty: 731
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#10 Post autor: lasuch » piątek, 12 sierpnia 2011, 14:54

Mam znajomą 8, jest architektką, a jej prace wiszą już kilka lat na wydziale budownictwa w moim mieście. Jest utalentowana, rozwijała się uparcie (bo takie studia/praca to duże wyrzeczenia) i są tego efekty. Ma na koncie projekty kilku większych budowli w moim mieście, jak i w sąsiednim Toruniu pomimo swojego młodego jeszcze wieku (26l), ma świetną pracę ale zrezygnuje z niej, bo od września chce wrócić na uczelnię i się dalej w tym kierunku rozwijać, zdobędzie uprawnienia i jest ustawiona. Myślę, że u niej, pomimo tego że ma talent, chodzi o praktyczne aspekty swojej pracy (to, że widzi co stworzyła, no i konkretne wynagrodzenie za jej ciężką pracę) i tyle.

A propos tego co pisze Pablo, to jestem podobno zajebistym mistrzem gry w D&D, albo byłem...bo w sumie już dawno nie grałem :mrgreen:
8w7 SLE-Ti

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

Re: Witam na forum

#11 Post autor: Perwik » piątek, 12 sierpnia 2011, 16:57

Pędzący Bakłażan pisze:
Perwik pisze:nie sądzę, żeby główny ośrodek myślenia miał moc "zablokowania" jakichkolwiek zdolności.
Ośrodek myślenia nie jest głównym ośrodkiem Ósemki. Chyba, że ja czegoś nie ogarnąłem. :|
Miałem na myśli ośrodek inteligencji, mój błąd.

A więc: nie sądzę, żeby główny ośrodek inteligencji miał moc "zablokowania" jakichkolwiek zdolności. (teraz to zdanie brzmi lepiej :D)

Moim zdaniem ósemki są świetnym materiałem na aktorów a jeszcze bardziej na reżyserów -> jeśli tylko mają jakąś ciekawą wizję świata do przedstawienia. W każdym razie, praca na planie filmowym, wymaga dyscypliny i reżyser musi umieć wrzasnąć, żeby przywołać barachło do porządku :mrgreen:

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#12 Post autor: Pędzący Bakłażan » piątek, 12 sierpnia 2011, 22:41

Perwik pisze:nie sądzę, żeby główny ośrodek inteligencji miał moc "zablokowania" jakichkolwiek zdolności.
Ośrodek inteligencji nie jest głównym ośrodkiem Ósemki. Chyba, że ja czegoś nie ogarnąłem. :|
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#13 Post autor: Ceres » piątek, 12 sierpnia 2011, 22:50

PB dobrze rzecze - bo głównym ośrodkiem Ósemki jest o. działania ;)
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#14 Post autor: Perwik » piątek, 12 sierpnia 2011, 23:29

Dobra, teraz ja czegoś nie kumam;
Enneagram typów osobowości zaczyna się od uznania, że istoty ludzkie mają trzy główne rodzaje inteligencji. Są to inteligencja behawioralna, inteligencja emocjonalna i inteligencja mentalna, i te trzy rodzaje inteligencji przyporządkowane są do trzech poziomów ewolucyjnych mózgu. (...)
Zatem ośrodek działania, to inteligencja behawioralna; taką tez miałem na myśli.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czy Ósemka może być artystą?

#15 Post autor: boogi » sobota, 13 sierpnia 2011, 15:26

Nie zrozumieliście się wyżej - ale cytat podany teraz przez Perwika mam nadzieję wyjaśnia wszelkie wątpliwości. U Ósemki, od najsilniejszego licząc, mamy takie Ośrodki Inteligencji:
- Inteligencja Działania (Brzucha/Instynktu/Behawioralna)
- Inteligencja Intelektu (Głowy/Myślenia/Mentalna)
- Inteligencja Emocji (Serca/Czucia/Emocjonalna)

Myli się często słowo "inteligencja" z "intelektem", co nie dziwi, ale mam nadzieję że teraz już wszystko jasne.


Wracając do tematu - znane powszechnie artystyczne Ósemki wg mnie:
- Wojciech Cejrowski (8w7), jak dla mnie artysta (twórca) w obszarach takich jak: przede wszystkim fotografia (zdjęcia są w jego książkach dobrze dobraną ilustracją treści które opisuje), oraz także pisanie książek (głównie podróżniczych - polityczne też pisze ale nie czytałem; w podróżniczych stara się bardzo, by prowadzić czytelnika poprzez swój dobrze opracowany koncept i książki te widać, że są naprawdę dopracowane w każdym szczególe - dla mnie maestria) i tworzenie programów telewizyjnych i radiowych (także o tematyce podróżniczej - uwagi ogólnie jak przy pisarstwie)
- Yngwie Malmsteen (8), artysta w obszarze muzyki: stworzył nowy styl nazywany metalem neoklasycznym, tworzyć zaczął w latach '80 XX w. i działa do dnia dzisiejszego, utwory można łatwo znaleźć na jutubie
- Ludwig van Beethoven (8w9), osobowość która prywatnie wywarła wielki wpływ na każdego, z kim się zetknął; artysta który jest tak znany (chociażby Oda do radości jest hymnem Unii Europejskiej) że nie będę trudził się bliższym przedstawianiem jego postaci; charakterystyczną cechą jego biografii jest to, że w pewnym momencie życia ogłuchł, a mimo to nie przestał komponować; na tyle uparty, że gdy nie mógł już rozmawiać (bo nie słyszał), to przez wiele lat do komunikacji z osobami z otoczenia używał zeszytów (dzięki temu biografowie mają z połowy jego życia świetne notatki - wiadomości o tym, co myślał i czuł kompozytor, z pierwszej ręki, dlatego też postać tak dobrze poznana)
- Pablo Picasso (8w7) - ja w jego obrazach nie znajduję niczego artystycznego, ale na świecie jest za artystę wielkiego uważany ;)
- Sean Connery (8w9), znany aktor, od czasu do czasu Snufkin wrzuca jego zdjęcia w różne tematy w dziale Ósemek (czyżby wiedział, że Sean jest Ósemką?)
- Mick Jagger (8), wokalista zespołu Rolling Stones, prywatnie podobno nie do zajechania jeżeli idzie o ilości spożywanych używek

Pośród moich znajomych także znajduję kilka Ósemek-artystów. Faktycznie, większość używa swoich zdolności artystycznych do celów czysto praktycznych. Niemniej jednak, mimo iż Ósemki mogą być artystami znanymi na cały świat (przykłady wyżej), to uważam że typem wybitnie artystycznym nie są bo po prostu sztuka dla sztuki w znacznej większości ich nie interesuje - o ile nie znajdą w tym jakiejś praktyczności.


Jeżeli idzie zaś o twórczość panny, która ten temat i małe zamieszanie ;) na forum spowodowała to obejrzałem kilka rysunków i stwierdzam, że podobają mi się. Irranea może podzielisz się i w tym wątku swoją twórczością?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ