Opis relacji miedzy typem 7 i typem 8 Enneagramu

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#46 Post autor: Kapar » niedziela, 26 kwietnia 2009, 14:17

Petroniusz pisze:
No właśnie i to miałem na myśl mówiąc że 7 i 8 nie podążają za trendy a raczej same je wyznaczają. Podobnie jest w przypadku 4 które nie małpują większości ludzi, tylko mają swój indywidualny styl(dobry bądź zły, ale mają).
Podazajac za wymiana zdan i ignorujac posty yusti doszedlem jednak do momentu, w ktorym mam inny punkt widzenia.
Ja odnosilem zawsze wrazenie, ze chec odroznienia sie od innych u Czworek jest groteskowa, bo wygladalo to jakby odmiennosc bylo czyms w rodzaju "byc albo nie byc" (kiedy np w kontakcie wychodzilo, ze oni nie sa jedyni w jakims pogladzie, albo, ze ktos jest bardziej inteligentny, czy ich przodowniczy dowpic zostal opowiedziany - ogolniej kiedy nie pozwala im sie swiecic ich swiatlem). Na dodatek w tym dazeniu, ubieraniu pstrokatych ubran, czy jakiejs innej modzie, tylko sie upodabniaja do "rodzaju non-konformistow", zamiast sie wyrozniac. Paradoksalnie to umieszcza tego typu osoby w okreslonej grupie: emo, albo ludzi z zaburzeniami osobowosci, ktore chca to pokazywac na zewnatrz czy temu podobne. Wiec sie szufladkuja tak czy inaczej. Zreszta domyslam sie, ze im wiecej ktos pakuje sobie na zewnatrz zeby sobie dodac oryginalniejszy image, tym bardziej szaraczakiem jest w srodku.


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

#47 Post autor: atis » niedziela, 26 kwietnia 2009, 14:32

baby_kapar pisze:
Petroniusz pisze: Zreszta domyslam sie, ze im wiecej ktos pakuje sobie na zewnatrz zeby sobie dodac oryginalniejszy image, tym bardziej szaraczakiem jest w srodku.
nie zgadzam się w najmniejszym stopniu.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#48 Post autor: boogi » niedziela, 26 kwietnia 2009, 14:50

Petroniusz pisze:Widać że ludzie nawet nie przeczytali opisów typów bo piszą straszne głupotki.
Ewentualnie przeczytali jakieś z Taraki, które są fajne, ale bywają bardzo wybiórcze ;)

Petroniusz pisze:
kama.zielona pisze:A wiecie co mnie najbardziej wkurza w 7?

Znam 2 i to 2 chłopaków którzy są 7w6 (sprawdzone)

-ciągle nawijają o sobie
-o włosach (jeden jest emo i codziennie mi analizuje fryzury aktorów piosenkarzy i do dokładnie krok po kroku jak to zrobili)
-o ubraniach
-mówią do mnie jak do kretynki i wywyższają się
-ciagle się spóźniają
-pytanie "Co u Ciebie" jest czysto grzecznościowe
Zgodze się tylko co do niepunktualności i ewentualnie wywyższania się. Ale jak bierzesz 7 za emo to chyba nawet nie przeczytałaś ani słowa o 7. Po drugie 7mki mają raczej szersze horyzonty myślowe i ciekawsze zainteresowania niż fryzury i moda. Nie interesują ich takie przyziemne sprawy więc na bank to nie 7. Skoro nie sprawdziłaś to nie pieprz głupotek że sprawdzone.
Tak ładnie piszesz o 7, ale generalizujesz stwierdzając, że wszystkie są wspaniałe, mają ciekawe zainteresowania itp. Szersze horyzonty myślowe pomagają też zazwyczaj użyć innego słowa niż określenie przyprawy (pieprz) przy komentowaniu czyjegoś zdania.
7 jako emo bardzo może się sprawdzić - bo emo zwraca uwagę na siebie. Z tym że motywacja u 4 i u 7 jest inna. Czwórka jest emocjonalna i pragnie uwagi, a konkretnie mówiąc: opiekuna. Siódemka jest typem myślącym i pragnącym nowości - przy niższych poziomach zdrowia sprowadza się do materialistycznego pragnienia wszystkiego co nowe; a kiedy to nowe kupi, to zaraz pożąda następnego, bo poprzednie jej się znudziło. W ten sposób, chcąc nie chcąc, zwraca na siebie uwagę wyróżniając się (intencja całkiem inna niż u 4, ale efekty zewnętrzne bywają podobne).
Petroniusz pisze:Wracając do wątku kozaczenia i zgrywania maczo to zasadniczo nie pasuje mi to ani do 7 ani do 8. A dlaczego? Ano dlatego że takie zachowanie jest oznaką kompleksów i braku pewności siebie. 8 są najbardziej pewnymi z siebie ludzi ze wszystkich typów natomiast 7 zasadniczo nie mają kompleksów. 8 jest naturalnym przywódcą po prostu ma to w genach i nie ma potrzeby nic nikomu udowadniać. 7 ma generalnie takie żeczy w dupie i spory dystans do siebie, raczej będzie się martwił tym co by porobić aby było fajnie i ciekawie niż zawracał sobie głowe tym jak tu przykozaczyć.
8 może wyglądać jakby zgrywało macho, bo to jest naturalna postawa większości 8 jakby nie patrzeć, dlatego iż będzie chciało zaznaczyć swój teren, pokazać że to on tutaj rządzi, co chwila konfrontować się z innymi także po to by sprawdzić, ja silni są oni i czy może na nich polegać. Konfrontacja z innymi dotyczy właściwie każdej Ósemki, nawet tych o wysokim poziomie zdrowia.
"7 zasadniczo nie mają kompleksów" to bardzo powierzchowna ocena. Co prawda w porównaniu z typami np. uczuciowymi to faktycznie jest to jak niebo a ziemia (emocjonalni bywają jednym wielkim "kompleksem", tak się nad sobą zastanawiają), ale 7 też może mieć wątpliwości względem siebie. Z tym, że rozwiąże je najpewniej po siódemkowemu - uciekając w zabawę, im głośniejszą tym lepiej (a nie jak 2 przypochlebiając się innym, czy jak 4 uciekając w swój prywatny świat doznań emocjonalnych).
Petroniusz pisze:
yusti pisze: "Myśl po mojemu lub milcz" w całej krasie
Ja bym zmienił na "Myśl lub milcz".
Ja bym zmienił na "Pomyśl i wtedy powiedz." :D
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#49 Post autor: Kapar » niedziela, 26 kwietnia 2009, 15:23

atis pisze:
baby_kapar pisze: Zreszta domyslam sie, ze im wiecej ktos pakuje sobie na zewnatrz zeby sobie dodac oryginalniejszy image, tym bardziej szaraczakiem jest w srodku.
nie zgadzam się w najmniejszym stopniu. zdarzają się pstrokaci nudziarze/ intelektualne zera/ pustaki, ale z drugiej strony - nie spotkałam naprawdę interesującej z charakteru osoby, która w żaden sposób nie wyróżniałaby się wizualnie.
Ja sie staram nie wyrozniac, dodawac sobie sztucznego blasku. I moze nie uznalabys/uznalbys mnie za interesujacego, czy zwrocil/a na mnie uwagi, wlasnie przez to.
Mozna miec inny styl a nie epatowac swoja odmiennoscia, o to mi chodzilo and I will stick with that.


Wg mnie dodawanie sobie piercingow, tatuowanie sobie ciala, farbowanie wlosow na oczojebny kolor, chec szokowania przechodniow na ulicy swoim wygladem na rozne sposoby, uzaleznianie sie od narkotykow, jest nietylko kwestia gustu i wyboru, ale takze pustki wewnetrznej. Pustki, ktora wynikac moze z roznych brakow z czasow dziecinstwa: niedostatku uwagi, braku zainteresowania rodzica, rozwodu, braku cielesnego ciepla, zwrotu w kierunku silnej dewocji i wielu innych roznorodnych powodow, ktorych nie sposob wymienic ze wzgledu na zlozonosc tego zjawiska. Zaznaczam, iz nie uwazam, ze te czynniki z dziecinstwa nie oznaczaja zaleznosci, ze komus koniecznie bedzie odbijac na punkcie zwracania na siebie uwagi i dazenia do bycia dewiantem spolecznym (w socjologicznym znaczeniu), gdy mial doswiadczenia jak wymienilem. Dodam, ze nie uwazam, ze ma to scisly zwiazek z typem enneagramowym. U czworek, czesto u siodemek podobnie, przybiera to taka a nie inna forme, kiedy nie sa zdrowe.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

#50 Post autor: Petroniusz » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:14

komandosek pisze:nic. sprawiasz wrazenie jakbys przynajmniej przeczytal ksiazke helen palmer. odnioslem wrazenie ze masz wiecej wspólnego z psychologią niz te 70 postów
Schlebiasz mi komandosek ale nie. Może to po prostu obserwacja tutaj mam coś z 5.
baby_kapar pisze: Podazajac za wymiana zdan i ignorujac posty yusti doszedlem jednak do momentu, w ktorym mam inny punkt widzenia.
Ja odnosilem zawsze wrazenie, ze chec odroznienia sie od innych u Czworek jest groteskowa, bo wygladalo to jakby odmiennosc bylo czyms w rodzaju "byc albo nie byc" (kiedy np w kontakcie wychodzilo, ze oni nie sa jedyni w jakims pogladzie, albo, ze ktos jest bardziej inteligentny, czy ich przodowniczy dowpic zostal opowiedziany - ogolniej kiedy nie pozwala im sie swiecic ich swiatlem). Na dodatek w tym dazeniu, ubieraniu pstrokatych ubran, czy jakiejs innej modzie, tylko sie upodabniaja do "rodzaju non-konformistow", zamiast sie wyrozniac. Paradoksalnie to umieszcza tego typu osoby w okreslonej grupie: emo, albo ludzi z zaburzeniami osobowosci, ktore chca to pokazywac na zewnatrz czy temu podobne. Wiec sie szufladkuja tak czy inaczej. Zreszta domyslam sie, ze im wiecej ktos pakuje sobie na zewnatrz zeby sobie dodac oryginalniejszy image, tym bardziej szaraczakiem jest w srodku.
Trafnie to ująłeś coś w tym jest. Często ludzie chcąc byc na siłę innymi robią się tacy sami jak duża masa chcąca na siłę być inna.
boogi pisze: 7 jako emo bardzo może się sprawdzić - bo emo zwraca uwagę na siebie. Z tym że motywacja u 4 i u 7 jest inna. Czwórka jest emocjonalna i pragnie uwagi, a konkretnie mówiąc: opiekuna. Siódemka jest typem myślącym i pragnącym nowości - przy niższych poziomach zdrowia sprowadza się do materialistycznego pragnienia wszystkiego co nowe; a kiedy to nowe kupi, to zaraz pożąda następnego, bo poprzednie jej się znudziło. W ten sposób, chcąc nie chcąc, zwraca na siebie uwagę wyróżniając się (intencja całkiem inna niż u 4, ale efekty zewnętrzne bywają podobne).
Boogi łuugi z tym co napisałeś to się zasadniczo...nie zgadzam. Wiem bo jako 7 nie znosze tego stylu i wogóle. Słusznie stwierdziłeś że 7 lubią nowości, ale takie nowości co ekscytują a nie wprowadzają w depresje jak ta chora subkultura i durnowaty styl czesania się, makijarzu (niezależnie od płci) oraz ubierania się.
7w6 ENTP

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#51 Post autor: Snufkin » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:32

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 14:42 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

#52 Post autor: Petroniusz » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:48

To prawda zresztą zauważyłem dwa rodzaje nonkonformistów.
Pierwszy to wspomnieni szaracy prubując tandetą zwrócić na siebie uwagę.
Drugi to ludzie mający swoje zdanie i potrafiący je uzasadnić (mogą ubierać się najzwyczajniej w świecie ale są oryginałami pod względem osobowości i intelektu)

Ale odeszliśmy od tematu więc wracając do tematu zauważyłem że 7 i 8 mają wiele wspólnego. Przede wszystkim lubią życie pełną gębą i uważają że należy im się od życia to co najlepsze. Są bezpośredni lubią łamać tabu i mają w poważaniu poprawność polityczną.
Są też jednak zasadnicze różnice. O ile ósemka pożąda bardziej tych fizycznych doznań (seks, alkohol adrenalina) to siódemki zwracają się także ku tym "duchowym" podziwianie kosmosu krajobrazów. 8 są bardziej agresywne często lubią sie pakować w kłopoty natomiast 7 je omija szerokim łukiem. 7 nie lubi sytuacji ciężkich trudnych oraz konfliktów 8 wręcz ich pożąda. Wydaje mi się że 7 jest bardziej ostrożna i płochliwa. 8 jest człowiekiem czynu i jest praktyczny podczas gdy 7 bardziej teoretykiem i intelektualistą. W realiach wojny 7 byłaby strategiem a 8 żołnierzem stającym w pierwszym szeregu.
Jednak te typy świetnie się rozumieją właśnie poprzez czerpanie z życia pełnymi garściami. Lubią rozmach i przesade. Są doskonałymi kompanami do gorzałki.
7w6 ENTP

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#53 Post autor: Snufkin » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:56

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 14:42 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

#54 Post autor: Petroniusz » niedziela, 26 kwietnia 2009, 17:14

CO TO JEST ESF?
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#55 Post autor: boogi » niedziela, 26 kwietnia 2009, 17:30

ESFp, osoba z klubu towarzyskiego SF i o szybkozmiennym temperamencie EP... Socjonika ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#56 Post autor: yusti » niedziela, 26 kwietnia 2009, 18:48

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 19:12 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#57 Post autor: boogi » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:15

pojechała :lol:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

#58 Post autor: kama.zielona » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:39

Petroniusz pisze:Widać że ludzie nawet nie przeczytali opisów typów bo piszą straszne głupotki.
kama.zielona pisze:A wiecie co mnie najbardziej wkurza w 7?

Znam 2 i to 2 chłopaków którzy są 7w6 (sprawdzone)

-ciągle nawijają o sobie
-o włosach (jeden jest emo i codziennie mi analizuje fryzury aktorów piosenkarzy i do dokładnie krok po kroku jak to zrobili)
-o ubraniach
-mówią do mnie jak do kretynki i wywyższają się
-ciagle się spóźniają
-pytanie "Co u Ciebie" jest czysto grzecznościowe
Zgodze się tylko co do niepunktualności i ewentualnie wywyższania się. Ale jak bierzesz 7 za emo to chyba nawet nie przeczytałaś ani słowa o 7. Po drugie 7mki mają raczej szersze horyzonty myślowe i ciekawsze zainteresowania niż fryzury i moda. Nie interesują ich takie przyziemne sprawy więc na bank to nie 7. Skoro nie sprawdziłaś to nie pieprz głupotek że sprawdzone.

Wracając do wątku kozaczenia i zgrywania maczo to zasadniczo nie pasuje mi to ani do 7 ani do 8. A dlaczego? Ano dlatego że takie zachowanie jest oznaką kompleksów i braku pewności siebie. 8 są najbardziej pewnymi z siebie ludzi ze wszystkich typów natomiast 7 zasadniczo nie mają kompleksów. 8 jest naturalnym przywódcą po prostu ma to w genach i nie ma potrzeby nic nikomu udowadniać. 7 ma generalnie takie żeczy w dupie i spory dystans do siebie, raczej będzie się martwił tym co by porobić aby było fajnie i ciekawie niż zawracał sobie głowe tym jak tu przykozaczyć.
yusti pisze: "Myśl po mojemu lub milcz" w całej krasie
Ja bym zmienił na "Myśl lub milcz".
Ten chłopak jest zdeklarowanym Emo i do twojej wiadomości sporo o 7 czytałam. No i zrobił test. I nie wszystkie 7 mają szersze horyzonty myślowe, niektórzy niestety kochany nieco różnią się od szablonów. Więc nie "pieprz głupotek"
Nie każdy ma szersze horyzonty i powinien je mieć bo tak został opisany przez enneagram.

Po pierwsze mówie tutaj o 7 sie o 8. To nie jest kozaczenie jak ty to nazwałeś tylko naturalny sposób bycia u tych moich kolegów.

No i każdy kochany ma kompleksy. Albo większe albo mniejsze- mniej lub bardziej ukrywane.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#59 Post autor: Snufkin » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:43

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 14:42 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#60 Post autor: yusti » niedziela, 26 kwietnia 2009, 20:15

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 19:16 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ