Czy mamy wolną wolę?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Milej
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:48
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy mamy wolną wolę?

#31 Post autor: Milej » wtorek, 2 września 2014, 21:41

Nie ma z mojej strony zrozumienia. NIE MA USPRAWIEDLIWIENIA DLA SAMOBÓJSTWA. W moim świecie to tchórzostwo i jeżeli czyta to jakiś niedoszły samobójca, to niech wie, że jego dziwny happening można sobie o d.pe rozbić. To budzi bardziej rozczarowanie niż podziw. Piszę to bo mam świadomość, że czytają moje wpisy ludzie w różnym stanie emocjonalnym i nie mogę pozwolić by te pojawiające się myśli w ich głowach znalazły potwierdzenie. Co do wolnej woli to argumentem ostatecznym jest to, że nikt nie chce myśleć o samobójstwie. Te myśli się pojawiają znikąd. Wcześniej tego nie wiedziałeś czytelniku, teraz to wiesz, więc życie podsunęło Ci nową szansę. Bez Twojej "woli". Nic się nie dzieje przypadkiem. Przynajmniej taka jest moja wizja. Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Czy mamy wolną wolę?

#32 Post autor: Ael » wtorek, 2 września 2014, 21:57

Ale czy je wcielisz w życie czy nie, to już jest twoja wola.

Albo splot miliarda okoliczności, które tak a nie inaczej ukształtowały twoj mózg. Tylko co z tego, skoro mózg i tak to interpretuje jako wolną wolę xD

A co do twojej reakcji na mój poprzedni post:
Jakie obwinianie się? Jaka pułapka myślowa? Powiedz mi, co w twojej koncepcji braku wolnej woli jest takiego, co by ułatwiało życie, bo jakoś nic takiego nie widzę.
To właśnie koncepcja wolnej woli ułatwia życie.

Awatar użytkownika
Milej
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:48
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy mamy wolną wolę?

#33 Post autor: Milej » wtorek, 2 września 2014, 22:16

To właśnie koncepcja wolnej woli ułatwia życie.
Jeżeli jesteś w 100% przekonana, że ta koncepcja ułatwia Ci życie to nie zmieniaj jej. Prosta zasada to trzymać się w życiu rzeczy które Ci pomagają. Nie jestem tu po to by "mieć rację". Ja osobiście wolę postawę pokory i akceptacji, zamiast przekonania, że mogłem coś zrobić inaczej(to nie wyklucza nauki, po prostu wyklucza obwinianie się). Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Czy mamy wolną wolę?

#34 Post autor: Zielona » środa, 3 września 2014, 10:36

Milej pisze: NIE MA USPRAWIEDLIWIENIA DLA SAMOBÓJSTWA.
Zrozumienie nie jest tym samym co usprawiedliwienie.

Z wątku " Wybaczanie i wszelkie uczucia w trakcie i po"
"Wybaczenie jest aktem woli, nie uczuciem. Przebaczenie jest aktem najwyższej godności, jaką jest wolność."
Nie można nikogo zmusić do wybaczenia. Przymus z definicji ogranicza wolność. Przebaczenie można udawać, ale tylko to wynikające z wolnej woli uwalnia od negatywnych emocji.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy mamy wolną wolę?

#35 Post autor: Snufkin » środa, 3 września 2014, 15:30

Offtop:
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ