Pewność siebie

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lens
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Pewność siebie

#1 Post autor: lens » niedziela, 4 listopada 2007, 17:05

Chciałbym dowiedzieć się od was szóstek jak radzicie sobie z swoją pewnością siebie? Przyznaje, że u mnie to jest naprawdę różnie, czasami pojawią się jak grom z nieba i żadna przeszkoda wówczas nie jest dla mnie problemem. Tylko niestety dość rzadko u mnie się to objawia i zdecydowanie większość czasu spędzam dość smutny i mało pewny siebie.
Może wy macie jakiś skuteczny sposób na pewność siebie?



Azagal
Posty: 388
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 05:43

#2 Post autor: Azagal » niedziela, 4 listopada 2007, 17:18

...
Ostatnio zmieniony sobota, 13 września 2008, 17:15 przez Azagal, łącznie zmieniany 1 raz.

gawron
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 13 października 2006, 21:28
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: gawron » niedziela, 4 listopada 2007, 21:23

6 sa w srodku niepewne siebie (a dokladniej ciagle watpiace) we wlasne umiejetnosci, wlasna wartosc itd, dlatego te kontrfobijne czesto specjalnie prowokuja trudne sytuacje, zeby sobie udowadniac, ze sa w stanie sobie poradzic.

Po wielu takich probach zyskuje sie cos, co zewnetrznie wyglada jak pewnosc siebie (a faktycznie jest to raczej doswiadczenie w dzialaniu).

Kiedy 6 zaczyna dzialac, wtedy oczywiscie napotyka na przeszkody, ograniczenia. To moze wyzwolic albo strach (i fobiczne wycofanie sie) albo dalsze zwiekszenie kontrfobicznosci i w konsekwencji gniew, przez co staje sie podobna do 8 (w 9-poziomowej skali zdrowia, jest to poziom 6, czyli tuz przed niezdrowym). Jest to poziom, na ktorym obecnie sie znajduje.

Strach zmieszany z gniewem sprawia, ze 6 w przeciwienstwie do 8 sa w stresie jak "wsciekle psy", nieprzewidywalne, irracjonalne.

Awatar użytkownika
lens
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: lens » niedziela, 4 listopada 2007, 21:42

Ale właśnie ta moja pewność siebie która trwa przez niedługi okres, pojawia się dość niespodziewanie i wyzwala we mnie sporo życiowej energii która pozwala mi pokonać napotkane problemy i ta właśnie pewność siebie ukazuję się często w sytuacjach w których nie mam zbytnio dużego doświadczenia.

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#5 Post autor: dillinger » niedziela, 4 listopada 2007, 22:55

trzeba mieć na wszystko po prostu totalnie wyj*bane i będzie luźno. Bardziej kulturalnie napisze. Nie powinniśmy sie przejmować, że coś sie stanie jeśli jeszcze się nie stało. Wiem, łatwo powiedzieć, ale jeśli dopada Cie trwoga to może jest to znak, że trzeba wypić jednego ? Na pewno pomoże, będzie to swego rodzaju fizyczna 'pigułka' na strach.

gawron
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 13 października 2006, 21:28
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

#6 Post autor: gawron » poniedziałek, 5 listopada 2007, 01:45

Hej, nie dramatyzujcie tak, bo wychodzi na to, ze 6 to zastrachane patalachy. Tak nie jest.

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#7 Post autor: Kantus » poniedziałek, 5 listopada 2007, 07:05

Może wy macie jakiś skuteczny sposób na pewność siebie?
Na to nie ma sposobu raczej, można ewentualnie spróbować odrzucić myśli związane z tym co może się stać jak się nie uda ...
(ale na tym chyba miedzy innymi polega szóstkowość ;])

.
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

Azagal
Posty: 388
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 05:43

#8 Post autor: Azagal » poniedziałek, 5 listopada 2007, 10:08

...
Ostatnio zmieniony sobota, 13 września 2008, 17:13 przez Azagal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 11:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: AngelsDream » poniedziałek, 5 listopada 2007, 12:39

Ja mam fobiczną 6 w domu. Na jej, a raczej jego pewność siebie dobrze zrobiło, gdy uświadomiłam sobie swoją 3 i zaczęłam z niej korzystać. Moje rozbudowane ego ciągnie do góry pewność siebie mojej 6 i muszę przyznać, że całkiem skutecznie, a wystarczy naprawdę niewiele wysiłku.

Edit. Dodam, że zrobiłam to głównie dlatego, że atmosfera w domu zaczęła być już bardzo chora. O 6 trzeba dbać, inaczej strasznie się zamykają i marnieją.

Awatar użytkownika
lens
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: lens » poniedziałek, 5 listopada 2007, 16:36

AngelsDream pisze: O 6 trzeba dbać, inaczej strasznie się zamykają i marnieją.

Ojjj zgadzam się, zauważyłem jak na chwilę zerwałem kontakt z znajomymi iż po prostu usychałem. Kiedyś myślałem, że jestem typem samotnika ale uświadomiłem sobie, że najlepiej czuję się wśród ludzi mi bliskich. Teraz przede mną kolejne wyzwanie, ponieważ jestem w nowej grupie na studiach nikogo nie znam i mój instynkt szóstki już daje o sobie znać - czyli wyobrażanie sobie potwora w szafie ;)

Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 11:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: AngelsDream » poniedziałek, 5 listopada 2007, 16:53

6 powinny mieć w zestawie kogoś, kto będzie je dużo chwalił i doceniał :)

Wtedy potwory z szafy nie są już takie straszne.

Awatar użytkownika
Rill
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 19 października 2007, 01:32

#12 Post autor: Rill » poniedziałek, 5 listopada 2007, 18:18

AngelsDream pisze:6 powinny mieć w zestawie kogoś, kto będzie je dużo chwalił i doceniał :)

Wtedy potwory z szafy nie są już takie straszne.
Święta prawda.
Bo szósteczki nawet jeśli zewnętrznie wydają się pewne siebie, to i tak wewnętrznie ciągle wątpią i poddają się nazbyt krytycznej ocenie.
Tylko ważne jest żeby nie przesadzać - jeśli słyszę, że jestem w czymś świetna jeśli nie jest to do końca prawdą, to czuję się oszukiwana i wtedy jest jeszcze gorzej, niż jakbym była niedoceniona.
Z tego co zauważyłam, najlepiej wychodzą komplementy bardzo osobiste i konkretne, czyli nie chwalenie za całokształt typu: "jesteś super" (wersja babska: "jesteś piękna" ;) ), ale raczej drobiazgów z których można coś zbudować: "chciałbym umieć to-czy-tamto robić tak jak ty" (wersja babska: "uwielbiam twój uśmiech/tyłek/nogi" ;) ). Oczywiście ja to teraz trochę przerysowuję, ale ogólna zasada jest taka, żeby chwaląc i doceniając szóstkę nie dać jej poczucia, że jest tak samo fajna jak wszyscy, czyli nie jest gorsza (bo to mimo wszystko z reguły wiemy), ale że jest wyjątkowa - choćby w drobnych szczegółach, ale wyjątkowa.
Jeśli Życie Jest Piekłem, Nie Bójmy Się Śmierci.

6w5; ENFJ/P

Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 11:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: AngelsDream » poniedziałek, 5 listopada 2007, 18:23

Bardzo słuszna uwaga. Zapamiętam. Chociaż w sumie stosuję technikę mieszaną. Trójce ciężko jest chwalić kogoś, poza nią samą, ale jeśli widzi w tym korzyść, to czemu nie. A tu korzyść jest spora. Bo zdrowa 6, to całkiem układny towarzysz dla trójki :)

Awatar użytkownika
lens
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: lens » wtorek, 6 listopada 2007, 00:08

Również zgadzam się z Rill zwłaszcza z "ogólna zasada jest taka, żeby chwaląc i doceniając szóstkę nie dać jej poczucia, że jest tak samo fajna jak wszyscy, czyli nie jest gorsza". Cenie sobie bardzo oryginalność u ludzi i nie przeciętne zachowanie(z granicami oczywiście). Tylko, że niestety nie wszyscy znają ennegram a nawet jeśli znają to zdecydowana większość nie stara się wiedzy o nim pogłębić.

Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 11:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: AngelsDream » wtorek, 6 listopada 2007, 01:31

No my na szczęście jesteśmy wyjątkiem, za co błogosławię dobrą duszę, która mi podpowiedziała, że mieszkam z 6 :) Bez tego byłoby krucho, a tak jemu jest lepiej, bo jest doceniony i moje ego ma wygodniej.

ODPOWIEDZ