Co inne typy cenią w 5?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#46 Post autor: malna » sobota, 4 listopada 2006, 19:22

NoMatter pisze:Naukowcy tworzą w tym momencie 'prawdziwą' sztuczną inteligencję. Co z tego że jest to inteligencja takiej na przykład mrówki, ale jest. I to działa(niestety, dla wszystkich sympatyków klubu 'jesteśmy lepsi od zwierząt')
co do tej mrówki, to jednak jest różnica ;-) tym, co nas odróżnia od zwierząt - nie wchodząc na grunt religijny - jest świadomość, problem w tym, że nikt nie ma bladego pojęcia, czym ona jest tak 'technicznie'



Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#47 Post autor: NoMatter » sobota, 4 listopada 2006, 19:30

Chodzi o sam sposób 'jak to działa'. Tworzysz pare takich neuronów, ustawiasz im założenia początkowe( a do nich należy wszystko, w przypadku takiej mrówki od tego ile ma nóg i co ma z nimi robić, do tego jakie są jej działania(np. zobaczysz patyk przynieś go do mrowiska żeby użyć go w jego rozbudowie), a one zaczynają 'myśleć' i się uczyć. Zaczynają robić to tak intensywnie że po jakimś czasie 'kod źródłowy' tych sieci wygląda tak że naukowcy nie mają pojęcia jak to wszystko 'chodzi'.
Ostatnio zmieniony sobota, 4 listopada 2006, 20:12 przez NoMatter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#48 Post autor: tzlm » sobota, 4 listopada 2006, 20:08

Tak jak dopracowywanie wszystkiego do ostatniego szczegółu o Jedynek, Skupianie się na problemach innych u Dwójek, bycie naj u Trójek, nadmierna emocjonalność u Czwórek, potrzeba bycia w grupie u Szóstek, olewanie sobie wszystkiego u Siódemek, świadomość kontroli nad wszystkim u Ósemek i bierność u Dziewiątek.
Właśnie, właśnie, to nie odnosi się tylko do jednego typu.

zamyslony
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:54
Lokalizacja: Chicago

#49 Post autor: zamyslony » sobota, 4 listopada 2006, 20:25

NoMatter pisze:-Wszystko- to są mechaniczne reakcje. Zresztą -każda- reakcja człowieka dzieje się tylko dlatego że wcześniej otrzymał takie a nie inne bodźce, czyli mówiąc potocznie 'tak nauczyło go życie'. Przykro mi ranić Was, i Wasze poczucie bycia czymś lepszym od złożonego mechanizmu, organicznego, naturalnego robota, ale niestety jesteśmy tylko(aż?) tym.
No tak... To co mowisz moze byc prawda dla wiekszosci ludzi, ale wyjasnij mi jesli mozesz na jakiej podstawie uwazasz ze wszyscy ludzie nie posiadaja swiadomosci i ze nie moze jej posiadac siec neuronowa?
5w4

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#50 Post autor: malna » sobota, 4 listopada 2006, 23:00

ten patyk mi nie pasuje do mrowiska, fatal error :P
nie rozumiem pytania w kontekście cytatu

zamyslony
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:54
Lokalizacja: Chicago

#51 Post autor: zamyslony » sobota, 4 listopada 2006, 23:16

:)
Ano rozmawialismy o zmianie zachowania z mechanicznego na bardziej swiadomy. Na co NoMatter napisal ze mu przykro, ale wszystkie nasze zachowania dokladnie jak u zwierzat tudziez robotow sa czysto mechaniczne i (chyba by z tego wynikalo ze) nie maga byc innymi, a jako przyklad dzialania podal sieci neuronowe.

Wg mnie owszem wiekszosc zachowan ludzkich jest czysto mechaniczna, co wcale nie oznacza ze jest tak samo u wszystkich i wcale nie oznacza ze nie mozna tego zmienic. Przyklad sieci neuronowych nic do rozmowy nie wnosi, bo niby dlaczego sieci neuronowe nie moglyby kiedys posiasc swiadomosci?
5w4

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#52 Post autor: malna » sobota, 4 listopada 2006, 23:24

zamyslony pisze:Przyklad sieci neuronowych nic do rozmowy nie wnosi, bo niby dlaczego sieci neuronowe nie moglyby kiedys posiasc swiadomosci?
Tu właśnie jest problem. Na pewno nie jestem autorytetem w temacie, ale znam się na tyle, że mogę powiedzieć - to nie chodzi o przepaść w złożoności, bo już funkcjonują automaty od muszek znacznie bardziej złożone. Chodzi o to, że chociażby nie wiem jak złożony program napisać, wydaje się, że świadomość, to zagadnienie jakby z innej rzeczywistości, oba tematy wręcz nie korelują.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#53 Post autor: NoMatter » niedziela, 5 listopada 2006, 00:08

Wg mnie owszem wiekszosc zachowan ludzkich jest czysto mechaniczna, co wcale nie oznacza ze jest tak samo u wszystkich i wcale nie oznacza ze nie mozna tego zmienic.
A czy ja mówię że nie można czegoś zmienić? Wszystko ciągle się zmienia. Twoja 'sieć neuronowa' ciągle ewoluuje bo otrzymuje wciąż nowe bodźce.
Przyklad sieci neuronowych nic do rozmowy nie wnosi, bo niby dlaczego sieci neuronowe nie moglyby kiedys posiasc swiadomosci?
Cóż wyjdę może na nierozgarniętego prymitywa ale zadam Ci pewne pytanie. Brzmi ono może nieco na mało wysublimowanie ale nie mogę się powstrzymać. Eeee?
Czy ja powiedziałem że sieci neuronowe nie posiadają świadomości? Ja napisałem właśnie że taką 'świadomość' da się otrzymać. Każde Twoje zachowanie jest reakcją na wcześniej otrzymane bodźce. To że usiądziesz przy komputerze i przeczytasz ten post jest reakcją na tysiące, jak nie miliony bodźców otrzymanych ostatnio jak i w dalekiej przeszłości.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#54 Post autor: malna » niedziela, 5 listopada 2006, 00:28

NoMatter pisze:Cóż wyjdę może na nierozgarniętego prymitywa ale zadam Ci pewne pytanie. Brzmi ono może nieco na mało wysublimowanie ale nie mogę się powstrzymać. Eeee?
z ust mi to wyjąłeś ;-)
NoMatter pisze:Czy ja powiedziałem że sieci neuronowe nie posiadają świadomości? Ja napisałem właśnie że taką 'świadomość' da się otrzymać. Każde Twoje zachowanie jest reakcją na wcześniej otrzymane bodźce. To że usiądziesz przy komputerze i przeczytasz ten post jest reakcją na tysiące, jak nie miliony bodźców otrzymanych ostatnio jak i w dalekiej przeszłości.
tak, to prawda, ale to, że masz świadomość tego, że tu usiadłeś naprawdę nie jest reakcją na bodźce. w tym sęk, nie wiemy czym to jest i tak jak pisałam, złożoność reakcji do niczego nas nie przybliża, bo to dwie różne rzeczy. ;-)

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#55 Post autor: NoMatter » niedziela, 5 listopada 2006, 00:39

tak, to prawda, ale to, że masz świadomość tego, że tu usiadłeś naprawdę nie jest reakcją na bodźce. w tym sęk, nie wiemy czym to jest i tak jak pisałam, złożoność reakcji do niczego nas nie przybliża, bo to dwie różne rzeczy.
Wiem, wiem, ale to nie ja się tych sieci uczepiłem. Ja tutaj wspomniałem jako o ciekawostce. Zresztą zabrneliśmy już w głęboki off-topic więc może warto skończyć :P.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

zamyslony
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:54
Lokalizacja: Chicago

#56 Post autor: zamyslony » niedziela, 5 listopada 2006, 04:03

NoMatter pisze:Czy ja powiedziałem że sieci neuronowe nie posiadają świadomości? Ja napisałem właśnie że taką 'świadomość' da się otrzymać. Każde Twoje zachowanie jest reakcją na wcześniej otrzymane bodźce. To że usiądziesz przy komputerze i przeczytasz ten post jest reakcją na tysiące, jak nie miliony bodźców otrzymanych ostatnio jak i w dalekiej przeszłości.
Czekaj, to ja moze tez zadam glupie pytanie, bo czegos tutaj nie lapie. Chcesz powiedziec ze swiadome dzialanie i mechaniczne reakcje to dokladnie to samo?
5w4

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#57 Post autor: NoMatter » niedziela, 5 listopada 2006, 13:55

Tak! Dokładnie.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

zamyslony
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:54
Lokalizacja: Chicago

#58 Post autor: zamyslony » niedziela, 5 listopada 2006, 15:24

NoMatter pisze:Tak! Dokładnie.
Heh... No zobacz... Nawet przez glowe mi nie przeszlo ze mozna tak myslec :) Ale juz lapie skad wychodzisz. Dzieki.
5w4

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#59 Post autor: NoMatter » niedziela, 5 listopada 2006, 15:36

A ja dziękuję że postarałeś się mnie zrozumieć :). Proszę :)

Awatar użytkownika
ozonex
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 21:08
Lokalizacja: Grójec

#60 Post autor: ozonex » niedziela, 5 listopada 2006, 17:39

Zresztą zabrneliśmy już w głęboki off-topic więc może warto skończyć :P.
Popieram przedmówce. W tym temacie chyba miały pisać inne typy, a rozmowa prowadzona przez "nas" rozwineła się tak że aż troszke cięzko się połapać, co raczej zniechęca "innych" do zagladania tu.
5w4
"Prawdziwa jest tylko wojna psychologiczna"
Ku chwale Zjednoczonej Federacji Ziemi

ODPOWIEDZ