5 a kolor osobowości.

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

5 a kolor osobowości.

#1 Post autor: And » piątek, 2 lipca 2010, 07:57

Szukając w internecie ciekawych informacji na temat osobowości znalazłem artykuł przypisujący poszczególnym kolorom różne cechy. Nie było dla mnie wątpliwości, że jestem kolorem granatowym, to od dawna mój ulubiony kolor, preferuję ubierać się na granatowo i wszystko co się da, mieć granatowe. :D Odszukałem swój opis i...
Granatowy

Symbolizuje suwerenność i autorytet. Jeśli jesteś "granatowy" to prawdopodobnie lubisz chcesz sprawować kontrolę nad tym co dzieje się w twoim otoczeniu; jesteś odpowiedzialny, zawsze chcesz podejmować decyzje i posiadasz predyspozycje do sprawowania władzy nad innymi. Bywa, że za dużo uwagi poświęcasz sprawom intelektu, masz tendencję do przesadnej niezależności oraz zapominasz o uczuciach i potrzebach serca.
... zaintrygowało mnie. Jest parę wątpliwych fragmentów, szczególnie ten jeden o podejmowaniu decyzji, ale w tym wypadku można te wątpliwości rozstrzygnąć na korzyść zgodności opisu. Jak zapewne większość piątek mam problemy z podejmowaniem decyzji, ale z drugiej strony nigdy nie chcę być pomijany w procesie ich podejmowania. gdyż strasznie nie lubię, gdy ktoś inny to robi za mnie. Odczuwam złość, gdy ktoś podejmie decyzje ograniczającą moją niezależność (np. poinformuję mnie o planowanym przez rodzinę wyjeździe jako o wyborze już podjętym) lub próbuje forsować bez mojej aprobaty jakieś rozwiązania podczas pracy w grupie. Jednak większość opisu zgadza się nie tylko z tym, co ja myślę o sobie, ale mam wrażenie, że także nieco z ogólnym obrazem piątki.

Spytałem także o te kolory dwóch swoich znajomych i oni również stwierdzili po otrzymaniu opisów, że są one adekwatne do stanu rzeczywistego.


Ze względu na zauważenie przeze mnie pewnych piątkowych cech w opisie koloru granatowego (chociaż zastanawiam się, czy czasem nie przeważają w nim cechy ósemkowe), chciałbym poprosić obecne tu osoby typu 5 o podanie swojego własnego koloru i opinię, czy opis faktycznie pasuje do stanu rzeczywistego. Jestem ciekawy, czy wynikną pewne analogie, spodziewam się, że jedne kolory będą wybierane i zgodne z naszym typem znacznie częściej, niż inne. Osoby o typie innym, niż 5, pragnące wypowiedzieć się w tym temacie, proszę o wyraźną informację na temat swojego typu podczas wypowiedzi, by nie zaciemniać obrazu w tej kwestii.


Problem ze zdiagnozowaniem swojego koloru? Najpierw:
Spróbuj na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś kolorem.
Jeśli to nie zadziała, pomyśl, który kolor podoba Ci się najbardziej, szczególnie jeśli chodzi o to, w co lubisz się ubierać, jakie widoczne przedmioty codziennego użytku posiadać i przede wszystkim jaką barwę najchętniej przyjąłbyś (przyjęłabyś) jako kluczowy dla Twojego wizerunku, z jaką chiałbyś (chciałabyś) być kojarzony (a). Wyobraź sobie, że masz pokazać się całemu światu, masz dużo do zyskania, ale tylko wtedy, jeśli pokażesz autentyczną stronę własnej osobowości. Na tle jakiego koloru się zaprezentujesz?
Uwaga! Kolor osobowości może, ale nie musi być zgodny z ulubionym kolorem.

Opisy kolorów znajdziesz poniżej
Spoiler:
Z góry dziękuję za wypowiedzi. :wink:
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lipca 2010, 08:37 przez And, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
runeii
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 21:09
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: 5 a kolor osobowości.

#2 Post autor: runeii » piątek, 2 lipca 2010, 08:12

:mrgreen: Dobre! Zamknęłam oczy i wyobraziłam sobie turkus. Oczywiście na tej podanej przez Ciebie liście go nie ma, ale ponieważ jest to coś pomiędzy zielonym i niebieskim...
Zielony

Kolor ten pomaga w relaksacji, osiąganiu harmonii, odprężenia. Oznacza potrzebę równowagi wewnętrznej i skupienia się na sobie. Nie pobudza i w nadmiarze może być nawet męczący. Jeśli wyraża cię właśnie zieleń masz zdolność do bardzo realistycznego pojmowania rzeczywistości i stąpasz mocno po ziemi. Jesteś praktyczny i często w działaniu posługujesz się instynktem. Rzadko podejmujesz ryzykowne wyzwania, gdyż bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo i stałość. .
Krótko mówiąc, piąteczka! Z szóstkowym skrzydłem :wink:
Niebieski

Niebieski to kolor o największej ilości odcieni których jest aż 14 tysięcy i może właśnie dlatego sprzyja twórczym i artystycznym zapędom. Oznacza nowatorstwo, pomysłowość i kreatywność w niemal każdej dziedzinie życia oraz silną potrzebę stworzenia czegoś niepowtarzalnego. Pomaga zdobyć uznanie społeczne. Jeśli twoim kolorem jest niebieski, jesteś osobą obdarzoną wyobraĽnią, inteligentną i pracowitą. Cechuje cię przenikliwość w rozwiązywaniu problemów, praktycyzm oraz chęć niesienia pomocy innym. Kolor ten pomaga również rozluźnić napięcie i odpocząć zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.
Czyli moje INFP (choć piątkom nie wypada być INFP) - ale dużo się zgadza. Może to z kolei skrzydło czwórkowe. 8)

PS. Mój ulubiony kolor to czerwony.
Odkryj wszystkie sprzeczności w poniższym zestawieniu:
5w4
MBTI: ENFP
Socjonicznie: Ni-EIE lub Ni-LIE.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: 5 a kolor osobowości.

#3 Post autor: And » piątek, 2 lipca 2010, 08:26

runeii pisze:Zamknęłam oczy i wyobraziłam sobie turkus.
runeii pisze: PS. Mój ulubiony kolor to czerwony.
Czyli jednak kolor osobowości nie zawsze zgadza się z ulubionym kolorem. Trzeba edytować wątek, żeby nie sugerować ludziom błędnej ścieżki. :lol:

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a kolor osobowości.

#4 Post autor: kama.zielona » piątek, 2 lipca 2010, 12:47

Szary

Kolor neutralny i monochromatyczny, spokojny i stonowany. Niekiedy może nawet sugerować konserwatyzm, ale również wysokie kompetencje i profesjonalizm. Jeśli szary jest twoim kolorem być może brak ci energii, a w życiu cechuje cię duża bierność. Uciekasz od odpowiedzialności i wycofujesz się z podejmowania trudnych wyzwań. Będąc kontrastem dla innych kolorów - często jesteś tłem na którym błyszczą inni. Prawdopodobnie nie jesteś do końca sobą i masz kłopoty, potrzebę wyciszenia i ucieczki od świata.
Wszystko mi się zgadza, a już szczególnie pogrubione fragmenty. Coś jest takiego w szarym, czego nie widziałam wcześniej- to kolor, który kiedyś wydawał mi się nudny, a teraz czuję się w nim swobodnie, uspokaja mnie, dostrzegam w nim więcej niż dawniej. Co dziwne, kiedy byłam zdrowsza, ubierałam się na zielono i też pokrywa mi się to z moimi dawnymi zachowaniami.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Taka Jedna
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 27 czerwca 2010, 16:46
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a kolor osobowości.

#5 Post autor: Taka Jedna » piątek, 2 lipca 2010, 15:40

Chociaż raczej nie wierze w takie rzeczy (zwłaszcza te horoskopo-podobne i wszelkie psychotesty), to chyba jednak chyba sprawdzę co z tymi kolorami w moim przypadku, tak z ciekawości :lol: Ok, więc wybieram kolor... zielony, bo z nim identyfikowałam się od zawsze najmocniej (choć brązowy i fioletowy też są mi bliskie)
And pisze:Kolor ten pomaga w relaksacji, osiąganiu harmonii, odprężenia. Oznacza potrzebę równowagi wewnętrznej i skupienia się na sobie. Nie pobudza i w nadmiarze może być nawet męczący.
Harmonia to jedna z najważniejszych dla mnie rzeczy, więc pierwsze 2 zdania jak najbardziej pasują, zwłaszcza, że zawsze bardzo skupiam się na sobie, w sensie: bez przerwy staram się badać swoją psychikę, próbuje się jak najlepiej poznać. Ale żeby zielony był męczący, to nie zauważyłam
And pisze:Jeśli wyraża cię właśnie zieleń masz zdolność do bardzo realistycznego pojmowania rzeczywistości i stąpasz mocno po ziemi. Jesteś praktyczny i często w działaniu posługujesz się instynktem.
Z tym fragmentem to się jednak chyba nie zgodzę. Mój enneatyp to 5w4. A więc w związku z tym, jeśli o mnie chodzi, to: owszem, patrze realistycznie (staram sie przynajmniej, raz wychodzi, raz nie. Jeśli nie, to pewnie gł. przez ten mój niepoprawny optymizm 8) i brak jakiegokolwiek czuja praktycznego :? ), problemy rozwiązuje rozumowo (w ogóle nie umiem inaczej, emocje same ze mnie odpływają w trudnych momentach), ale prawda jest taka, że jeśli tylko mogę, to odrywam się od rzeczywistości i bujam w obłokach 8) A z tym stąpaniem mocno po ziemi i byciem praktycznym to już totalna przesada :roll: :lol: W odróżnieniu od psychiki, "fizycznie" jestem całkowicie nieporadna, nie rozumiem najzwyklejszych ziemskich prawidłowości, nie orientuje się w regułach rządzących społeczeństwem (polityka i gospodarka to dla mnie kosmos, bagno jakieś po prostu :oops:), zdecydowanie interesuje mnie za to sztuka i wszystko co jest przede wszystkim piękne - praktyczne być nie musi 8). Z tym instynktem to też nietrafiona teoria - chociaż jestem kobietą, żadnego śladu po intuicji nikt u mnie jeszcze nie wykrył :roll: Instynkt samozachowawczy zresztą też nieźle się ukrywa 8) :lol: Jak już o tym mowa:
And pisze: Rzadko podejmujesz ryzykowne wyzwania, gdyż bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo i stałość.
Z tym bezpieczeństwem i stałością, to trzeba wyznaczyć 2 strefy: cielesną i duchową. Psychicznie zawsze byłam bardzo samodzielna, skryta, wycofana (w końcu jest się tą Piątką 8)). O moich problemach nie lubię informować innych ludzi, nie mówiąc już o proszeniu o pomoc. Radzę sobie sama. Druga najważniejsza dla mnie na świecie sprawa, obok samodzielności, to święty spokój i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje mi owa właśnie psychiczna niezależność na spółkę z moim zdrowym rozsądkiem (któremu z reguły ufam 8)). Nie jestem więc skłonna narażać na jakikolwiek szwank mojej zdolności polegania na sobie (czyli nie podejmę ryzyka, żebym ewentualną porażką nie podkopała zwykłego zaufania do siebie) albo logicznego myślenia (który zapewne zostałby na jakiś czas stłumiony przez falę najróżniejszych emocji - w razie przegranej oczywiście)
Natomiast jeśli chodzi o ryzyko w sensie bardziej fizycznym... hehe :lol: Cóż, lubię adrenalinę i tyle 8) zwłaszcza że, jak już wspomniałam, chyba mam coś nie tak z instynktem samozachowawczym :roll: :lol: Wręcz lubię (nawet bardzo) widok krwi (na żywo, może być moja :lol:) :shock:, prowadząc samochód mam ogromny problem ze stosowaniem się do przepisów (z ograniczeniami prędkości na czele), a od jakiegoś czasu coś mnie strasznie ciągnie do paralotni (uwielbiam duże wysokości. Jako dziecko potrafiłam wdrapać się na prawie każde drzewo :lol:, a na wycieczkach w góry prędzej czy później jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności znajdowałam się poza szlakiem albo jeszcze lepiej - za barierką nad jakąś przepaścią :roll: Już na szczęscie wyrosłam. Troche 8))
And pisze:Zielony może oznaczać również niedojrzałość lub brak doświadczenia.
niechęć do podejmowania ryzyka + zero zmysłu praktycznego, 2 lewe ręce + bycie jeszcze dużym dzieckiem, a więc nie posiadanie zbyt wielu wiosen = brak doświadczenia :? z niedojrzałością to pól na pół. Nie będę się już o niej rozpisywać. Tak to jest jak mi się rzuci temat związany z analizą własnej psychiki... Nie ma co liczyć, że się opanuję i odpowiem krótko :roll:
5w4

Wanting to be someone else is a waste of the person you are

Jakże byłoby to możliwe, żebyśmy to zawsze tylko my mieli słuszność, a inni by nigdy nie mieli racji? ;)

Kryzysowa_narzeczona
Posty: 302
Rejestracja: niedziela, 8 marca 2009, 13:39

Re: 5 a kolor osobowości.

#6 Post autor: Kryzysowa_narzeczona » piątek, 2 lipca 2010, 23:33

Najpierw pomyślałam o pomarańczowym. Potem stwierdziłam, że lubię bardziej zielony. Na koniec wyobraziłam sobie siebie jako kolor i był to czerwony ^^ Tak, jestem niezdecydowana.
Jeśli wybrałeś ten kolor [czerwony] jesteś prawdopodobnie osobą bardzo aktywną i masz potrzebę działania zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.
Jesteś osobą, która wie czego chce i na ogół to dostaje, masz silny charakter i często dominujesz w towarzystwie. "Czerwone" kobiety mają skłonność do nadmiernie emocjonalnych reakcji na zewnętrzne wydarzenia.
Eee, nie.


Zielony i pomarańczowy też średnio do mnie pasuje ;) Chyba czarny jest najodpowiedniejszy, a najmniej lubię ten kolor :P

Shanidar
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 3 lipca 2010, 03:25
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 5 a kolor osobowości.

#7 Post autor: Shanidar » sobota, 3 lipca 2010, 04:45

Czarny i niebieski - pasuje jak ulał.
Uwielbiam ubierac się na czarno i uwielbiam kolor niebieski w swoich obrazach.
Sometimes
I split my personality
and
I stream like the black sun to my mad mind
then I feel like goddess Nuit -
forlorn space from chaos

I am born again.

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a kolor osobowości.

#8 Post autor: bodzios » sobota, 3 lipca 2010, 15:29

Ciemnozielony. Do zieleni zawsze było mi blisko, jeden z moich ulubionych kolorów, co zresztą widać choćby w podpisie, do tego jest to kolor nadziei, czegoś, co odkryłem bardzo niedawno. Natomiast czarny:
Pochłania wszystkie długości fali oraz oznacza ludzi chłonnych na wiedzę, kochających życie i aktywność. Kto wybiera czarny uwielbia, gdy wokół wiele się dzieje i gdy życie przynosi coraz to nowe bodźce i wyzwania. Kolor artystów, którzy szukając inspiracji wchłaniają w siebie jak największą ilość wrażeń z zewnątrz. Bywa również kolorem ludzi depresyjnych, ale z drugiej strony oznacza powagę, autorytaryzm i elegancję.
Ilość czerni zależy od samopoczucia, obecnie nie jest tej domieszki zbyt wiele. Bardzo dobrze. A jeśli już, to ostatnio coraz większe znaczenie mają cechy niepogrubione. :)
No UPS - no party. :(

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 5 a kolor osobowości.

#9 Post autor: yusti » niedziela, 4 lipca 2010, 14:23

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:27 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: 5 a kolor osobowości.

#10 Post autor: Chinook » niedziela, 4 lipca 2010, 15:01

A ja lubię mieszanki - szaroniebieski, szarozielony, szarobrązowy.

Gumibeer
Posty: 333
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2007, 18:24

Re: 5 a kolor osobowości.

#11 Post autor: Gumibeer » czwartek, 8 lipca 2010, 13:12

fiolet :oops:

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: 5 a kolor osobowości.

#12 Post autor: And » czwartek, 8 lipca 2010, 13:31

Z dotychczasowych wypowiedzi można wysnuć wniosek, że piątki to najczęściej zimne kolory, różne odcienie niebieskiego, zielonego, szarego, czy czarnego. Bardzo rzadko przewijają się ciepłe kolory, takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy. Szczerze mówiąc, spodziewałem się tego, opisy ciepłych kolorów wyglądają na bardziej ekstrawertyczne i aktywne, co nie pasuje do introwertycznych i spokojnych 5. Ciekawa jest także przewaga kolorów ciemnych nad jasnymi, nikt do tej pory nie ujawnił się jako biały, mimo, że z opisu wynika, że to introwertyczny kolor.

Awatar użytkownika
Arranthie
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 21:13
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a kolor osobowości.

#13 Post autor: Arranthie » poniedziałek, 12 lipca 2010, 20:42

Spojrzałam na swoje ciuchy - wszystkie w kolorze szarym, granatowym, ciemnozielonym i czarnym (+ śladowe ilości żółtego). Choć czarny traktuję jako dodatek, a ciemnozielony lubię ubierać w cichsze dni, to zostaje szary i granatowy.
Szary

Kolor neutralny i monochromatyczny, spokojny i stonowany. Niekiedy może nawet sugerować konserwatyzm, ale również wysokie kompetencje i profesjonalizm. Jeśli szary jest twoim kolorem być może brak ci energii, a w życiu cechuje cię duża bierność. Uciekasz od odpowiedzialności i wycofujesz się z podejmowania trudnych wyzwań. Będąc kontrastem dla innych kolorów - często jesteś tłem na którym błyszczą inni << :/ >>. Prawdopodobnie nie jesteś do końca sobą i masz kłopoty, potrzebę wyciszenia i ucieczki od świata.
Granatowy

Symbolizuje suwerenność i autorytet. Jeśli jesteś "granatowy" to prawdopodobnie lubisz chcesz sprawować kontrolę nad tym co dzieje się w twoim otoczeniu; jesteś odpowiedzialny, zawsze chcesz podejmować decyzje i posiadasz predyspozycje do sprawowania władzy nad innymi. Bywa, że za dużo uwagi poświęcasz sprawom intelektu, masz tendencję do przesadnej niezależności oraz zapominasz o uczuciach i potrzebach serca.
Wydaje mi się to dziwnym połączeniem, wręcz wykluczającym się nawzajem...
Piątkowo.

Awatar użytkownika
-rei
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 23 lipca 2010, 20:56
Enneatyp: Obserwator

Re: 5 a kolor osobowości.

#14 Post autor: -rei » piątek, 23 lipca 2010, 22:23

Fioletowe i pomarańczowe plamy. A więc:
Fioletowy

Kolor mistyki, magii oraz biskupów. Fiolet preferują osoby zainteresowane sferą duchową i religią oraz wnętrzem człowieka, poszukujące odpowiedzi na pytania dotyczące natury niematerialnej. symbol dumy i wielkości, oznacza bliskość świata duchowego, a także oraz wierność ideałom. Lubiany przez kobiety, gdyż cechuje go duża intuicja oraz gotowość do ofiary i poświęceń. Dzięki wielkiej uczuciowości, pomaga osobie utożsamiającej się z nim oraz innym w odnajdywaniu właściwej drogi życiowej.
i z tym bym się zgadzała, zwłaszcza że bardzo lubię fiolet.

Zaskoczył mnie za to:
Pomarańczowy

Kolor zachodzącego słońca, pomarańczy i mandarynki. Nazywany czasami kolorem szczęścia, kojarzy się bardzo pozytywnie i ciepło, budzi radość życia. Jeśli go wybrałeś jesteś prawdopodobnie osobą energiczną w działaniu, lubiącą pokonywać przeszkody i konsekwentnie dążącą do celu. Cechuje cię zamiłowanie do porządku i estetyki. Twoje otoczenie może uczyć się od ciebie niezwykłej organizacji pracy. Potrafisz organizować życie innym, ale przede wszystkim jesteś sam dla siebie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem.
ale jeśli wziąć pod uwagę ten indywidualizm i zamiłowanie estetyki, to też nawet pasuje.
5 dwuskrzydłowe.
IS?N?Tp

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: 5 a kolor osobowości.

#15 Post autor: azetka » poniedziałek, 26 lipca 2010, 12:48

Och, nie. Zawsze jak wpisywałam się do "złotych myśli" miałam ogromny problem z pytaniem "jaki jest twój ulubiony kolor". Ja lubię właściwie wszystkie kolory i nie sposób wybrać mi jeden, z którym mogłabym się identyfikować. :mrgreen: Choć skłaniałabym się raczej w stronę kolorów zimnych. Lubię połączenie turkusu i fioletu, a także żółtego i niebieskiego, mniam.

EDIT
Nie, wypisywanie połączeń kolorowych też jest w moim przypadku bez sensu, bo mam ochotę cały czas dopisywać jakieś kolejne :mrgreen:
Jakiś fajny podpis.

ODPOWIEDZ