Orientacja w terenie

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Orientacja w terenie

#16 Post autor: Pierzasta » niedziela, 16 października 2011, 16:24

Cotta pisze:Jak jestem sama, albo z kimś, kto słabo zna drogę, to się nie gubię - wiem, że muszę kontrolować, gdzie jestem, więc zapamiętuję trasę i punkty odniesienia. Sytuacja się zmienia, kiedy jestem z kimś, kto zna teren - odpuszczam sobie kontrolowanie tego, gdzie jestem, bo skoro ten ktoś zna miejsce, to przecież się nie zgubimy, mogę więc sobie odpłynąć w swój świat. Zresztą - akurat w mieście zgubienie drogi to nie jest jakaś trauma, bo zawsze można kogoś zapytać, jak dojść do określonego miejsca.
:lol: Racja.
Też raczej nie mam problemów z orientacjąw terenie a na pewno nie wtedy, kiedy się skupiam. Moge mieć pewne problemy z powtórzeniem przebytej drogi, jeśłi ktoś mnie prowadził a ja nie zwracałam uwagi. Zabłądziłam się parę razy ale niezbyt, raczej chcodzi o rzeczy typu zapuszczenei się w jakąś drogę czy ulicą, która okazuje się prowadzić w nieco inną stronę albo kończyć ślepo, ale i tak zawsze sięmożna z tego wydostać więc o co chodzi... no i koniec języka za przewodnika.


Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
czwartek
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 lutego 2011, 16:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: trójmiasto
Kontakt:

Re: Orientacja w terenie

#17 Post autor: czwartek » niedziela, 23 października 2011, 22:08

U mnie raczej z nią słabo, w ogóle jakoś słabą mam tą pamięć, także to pewnie przez to :(
~All my skin is drifting on the wind~

5w4 // I(S/N+T/F+P/J)

Awatar użytkownika
runeii
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 21:09
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Orientacja w terenie

#18 Post autor: runeii » wtorek, 25 października 2011, 07:44

Dziękuję, wszystko dobrze.

(Jako niedoszła artystka-plastyczka dysponuję przyzwoitą wyobraźnią przestrzenną. Tak sądzę.)
Odkryj wszystkie sprzeczności w poniższym zestawieniu:
5w4
MBTI: ENFP
Socjonicznie: Ni-EIE lub Ni-LIE.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Orientacja w terenie

#19 Post autor: muahahaha » poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:49

jak się skupię to nie mam problemu, problem mam ze skupieniem się właśnie. Jak mam gdzieś dojść to na początku kontroluję gdzie idę, ale po jakimś czasie zaczynam myśleć o głupotach i w pewnym momencie zadaję sobie pytanie: kurde gdzie ja jestem? :)

Awatar użytkownika
Reyvinn
Posty: 30
Rejestracja: piątek, 2 grudnia 2011, 06:05
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orientacja w terenie

#20 Post autor: Reyvinn » piątek, 2 grudnia 2011, 06:33

jeśli chodzi o orientację przestrzenną to absolutnie nie mam z nią problemów. Jeśli gdzieś raz byłem, to zazwyczaj bez pudła odnajduję właściwą drogę za pierwszym razem. Mimo że we Wrocławiu studiuję dopiero od października, już w zasadzie mam kompletną mapę czyde miasta w głowie. Mam wrażenie że u większości piątek zdolność obserwacji wiąże się z zapamiętywaniem szczegółów i punktów orientacyjnych tak jakby mimochodem. No a przynajmniej tak mam ja i znane mi piątki :)
Członek załogi 5ernika Za9łady, jak też fragment kolektywnego rotacyjnego zaocznego kapitana tegoż wspaniałego okrętu..

Arrrrrrr!

Członek UPD

Purge the unclean! For the Emperor!

5w4. Albo 5w6. Albo coś innego. sam nie wiem.

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Re: Orientacja w terenie

#21 Post autor: ocet » sobota, 4 lutego 2012, 17:41

Co zadziwiające, o ile brakuje mi pamięci do nazwisk czy nazw ulic, to drogę rozpoznaję bez problemu. Nie dalej jak pół roku temu byłem z koleżanką na wycieczce rowerowej. W okolicach, gdzie pojechaliśmy byłem może raz w życiu, a było to z 6 lat wcześnie, za to też na rowerach. Koleżanka parę razy się zamotała, ale wyprowadziłem nas, byłem w szoku :D Generalnie dużo czasu spędzam na spacerach, zwłaszcza w lasach, których w mojej miejscowości nie brakuje. "Drogi" są świetne, ale lubię czasem zboczyć w jakiś rów przeciwpożarowy albo wymyślać własne ścieżki. Często chodzę po nocy, zwłaszcza w lecie: ta cisza i klimat, szum lasu i odgłosy dzikich zwierzaków, coś wspaniałego. I ani razu się nie zgubiłem :>
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Orientacja w terenie

#22 Post autor: muahahaha » wtorek, 7 lutego 2012, 18:09

też lubię chodzić po nocy. Jest wtedy mniejsze ryzyko, że ktoś nagle wyskoczy i "o cześć jak dawno się nie widzieliśmy, co u ciebie? jak szkoła, gdzie pracujesz?...."
Ale po ciemku w lesie to jednak łatwo można się zgubić, albo wpaść w jakąś dziurę - i potem przez telefon będziesz tłumaczył "tak, no jestem tu przy takiej sośnie, no to chyba sosna bo dobrze nie widzę, a po lewo mam kupę liści" ;)

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Re: Orientacja w terenie

#23 Post autor: ocet » wtorek, 7 lutego 2012, 20:07

Dlatego w nocy wybieram utarte ścieżki, które znam właściwie na pamięć. Najbardziej lubię wychodzić pochmurne noce, wyobraźnia podtyka niesamowite rzeczy. Gdzieś czytałem że polarnicy i alpiniści cierpią z powodu braku bodźców i mają halucynacje, nie jestem w stanie stwierdzić jak podobny jest ten stan, ale gra (braku) światło i (masy) cieni i tak robi wrażenie.
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

Awatar użytkownika
Tyyr
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 3 lutego 2012, 23:36
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków

Re: Orientacja w terenie

#24 Post autor: Tyyr » czwartek, 23 lutego 2012, 18:49

Gdy wybieram się rowerem w nieznane strony to wracam bez problemów, niekoniecznie tą samą trasą. Wyobrażam sobie przebytą trasę i zapamiętuję zmiany kierunków. Od razu wiem, w którą stronę jechać.
Dobrze też się posługuję mapami.
.Anka. pisze:Orientację w terenie bardzo polepsza RPG a 5-ki (generalizując) lubią gry komputerowe, więc większość ma do tego dar.
Zgadza się, w RPGach i MMO trochę się podróżuje. Pewnie dzięki nim nieźle rozwinąłem zmysł orientacji.
5w4
INTJ

ODPOWIEDZ