Medytacja

Wiadomość
Autor
G.I.Joe
Posty: 400
Rejestracja: sobota, 10 stycznia 2009, 09:51

Medytacja

#1 Post autor: G.I.Joe » piątek, 8 maja 2009, 10:32

Temat założyłem po to żeby dzielić się doświadczeniami związanymi z medytacją i tym jak wpływa ona na nasze życie.

Jestem początkowym adeptem medytacji Vipassana, ale zauważyłem już parę ciekawych stanów pojawiających się podczas zwiększania swojej koncentracji.

- ucisk w gardle

- dostrzeganie skutku i przyczyny we wszystkich zjawiskach w otaczającej rzeczywistości oraz wzajemne zapętlenie polegające na widzeniu równolegle różnych prawidłowości, zupełnie jakby raz skutek był przyczyną i jednocześnie przyczyna skutkiem. W takim stanie rozumienia rzeczywistości pytanie "co było pierwsze jajko czy kura" traci cały swój sens.

- po kilkunastu minutach koncentracji na oddechu zaczęły mi samoczynnie wypływać łzy i co ciekawe było to bardzo przyjemne uczucie, mimo że nie rozumiałem co się ze mną dzieje.

Chciałbym się dowiedzieć czy sami coś podobnego przeżywaliście podczas medytacji.



Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

#2 Post autor: Vatican Assassin » piątek, 8 maja 2009, 22:53

Jedyne odczucia, które towarzyszą mi przy próbach medytacji to natręctwa myślowe, niemniej będe próbował dalej zagłębiać się w owe arkana i jak dobrze pójdzie to odezwę się jeszcze w tym temacie za pół roku (być może już jako mistrz trzeciego oka)

Awatar użytkownika
Oerciak
Posty: 49
Rejestracja: piątek, 17 października 2008, 03:46
Lokalizacja: Toruń.

#3 Post autor: Oerciak » piątek, 8 maja 2009, 23:09

...
Ostatnio zmieniony środa, 13 maja 2009, 01:20 przez Oerciak, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 i jest dobrze ;)

qos
Posty: 87
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 17:24

#4 Post autor: qos » poniedziałek, 11 maja 2009, 03:26

ja mam wtedy stan wszelkiej wszelakiej bezmyślności. myśli mi się wył. :D mogę je gdzieś skierować, gdybym chciała, ale zazwyczaj nie chcę. do tego nie czuć ciała więc czasem zastanawiam się gdzie jestm i czy wrócę :D
5w4

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 11 maja 2009, 08:36

- nie słyszę "myśli" (nie są werbalizowane w głowie dialogiem wewnętrznym)
- delikatnie spada temperatura ciała
- postrzeganie czasu bardzo spowalnia, wręcz zatrzymuje się
- dostrzegam w pamięci detale, o których istnieniu nie miałem pojęcia
- i rzeczywistość i myśli stają się oczywiste - klarowne, niesamowicie blisko-olbrzymie, wyraźne i w bardzo jednoznacznej barwie/odcieniu..

Odnoszę wrażenie, że po delikatnym kilkunastominutowym zjeździe w głąb siebie poświęcam w ciągu dnia o wiele mniej czasu na rozmyślania "poza głównym tematem" bo to wszystko już gdzieś zostało ułożone, znam wynik - nie zaprzątam sobie dzięki temu głowy rzeczami nie związanym bezpośrednio z zadaniem i mogę się dzięki temu mocno na nim skupić. :idea:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#6 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 11 maja 2009, 10:09

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 15:21 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

thanatos
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 3 maja 2009, 13:39

#7 Post autor: thanatos » środa, 13 maja 2009, 20:56

Siedzę w zazen codziennie, już trzeci rok. Efekty, które widzę dość dokładnie:
-osłabienie intensywności emocji;
-osłabienie dialogu wewnętrznego, czasem do całkowitego uciszenia;
-większa "płynność" ego (chociaż pewne bardzo głębokie schematy nie zostają naruszone);
-większy dystans do siebie;
-medytacja jest przyjemna, jakkolwiek by to nie zabrzmiało.

A na natręctwa myślowe buddyści mają jedyny słuszny sposób - puścić je ;)

ODPOWIEDZ