Edgar A. Poe

Wiadomość
Autor
queen_ink
Posty: 3
Rejestracja: środa, 22 listopada 2006, 22:37

#16 Post autor: queen_ink » środa, 22 listopada 2006, 22:40

Poe to świetny pisarz i porównywanie go do P. Coelho jest trochę nie na miejscu.



Jadeitea
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 20:02
Lokalizacja: z Warszawy
Kontakt:

#17 Post autor: Jadeitea » czwartek, 23 listopada 2006, 19:53

Porównywanie do Coelho jest nie na miejscu, bo to zupełnie różne gatunki pisania. Poza tym o gustach się dyskutuje, ale wciąż można wybierać, co się lubi, więc powiem tyle, że lubię i Poe'ego, i Coelho. I wielu innych. :)
4w5 (aktualnie w związku z 1w2)

Una
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 14:48

#18 Post autor: Una » sobota, 8 września 2007, 16:24

A nie lepiej po prostu wypożyczyć książki z biblioteki? ;) No chyba, że chcesz coś o Edgarze jako o autorze... to wtedy może w jakichś zbiorach poszukać?... Hm.

Na necie niestety skąpo. Ale da się coś znaleźć (jak tylko znajdę linki z moich "ulubionych", to tu wkleję)...

Czy czytałam? Owszem. I to chyba nawet wszystko co zostało wydane z tłumaczeniem polskim. Zresztą... po angielsku też :) Uwielbiam prozę i poezję (no, może trochę mniej, ale jednak nadal) Poego.

Nawet na maturze z polskiego opisywałam motyw z "Berenice" :lol:

Awatar użytkownika
Aidi
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 7 lipca 2007, 20:25

#19 Post autor: Aidi » sobota, 8 września 2007, 18:09

Jadeitea pisze:Poe to 4w5? Ooo, zupełnie jak ja. :D Już wiem, dlaczego mi się tak przyjemnie go czyta. ;) A tak serio: jego opowiadania przerażają mnie dużo bardziej niż horrory w ciemnym kinie (chociaż ja jestem taki boidudek ;)), bo pokazuje ciemne strony ludzkiej duszy - czyli, de facto, każdego z nas. I jak tu się nie bać?
A gdyby nie był 4w5 to czytałabyś go z przyjemnością?
4w5

freakstranger
Posty: 42
Rejestracja: wtorek, 18 września 2007, 23:25
Lokalizacja: Kraków

#20 Post autor: freakstranger » czwartek, 20 września 2007, 23:59

Czytało sie trochę Poe'go i przyznaję, że pewne opowiadania mnie zachwyciły, inne zaś znudziły. niemniej twórczość tego pisarza wpłynęła też na styl moich opowiadań (gdyby ktoś chciał przeczytać to proszę pisać na PW ;) )
"Och... Listen to them... The children of the night. What sweet music they make!"

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#21 Post autor: Snufkin » wtorek, 14 października 2008, 18:08

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 18:35 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Grzegorz.C
Posty: 109
Rejestracja: wtorek, 14 października 2008, 16:44
Lokalizacja: Łódź

#22 Post autor: Grzegorz.C » piątek, 17 października 2008, 09:39

Polecam "Malowanego Ptaka" Jerzego Kosińskiego jeśli macie zamiłowanie do przerażającej literatury. Z tym że u pana Kosińskiego niema komfortu psychicznego związanego ze świadomością,że to co czytasz nie może być prawdą(sporo źródeł potwierdza większość wydarzeń z książki). Jestem pewien,że autor był 4. Jeśli lubisz zanurzać się w Piekle,zapraszamy.:twisted:

Inna świetna realistyczna powieść - "Dolores Claiborne" Stephena Kinga(5w4).Nie tak mocna jak powyższa,ale daje radę.

E.A Poe właściwie nie znam :oops: W najbliższym czasie poszukam w bibliotece wojewódzkiej pozostałości po nim :D
Jestem głęboko wierzącym ateistą

4w5 / INFp Fe / DDA

Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 188
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 02:01
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#23 Post autor: Maximus » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 03:28

A co powiecie o Lovecrafcie?
Sbigneus Petrus Thomas Alexander Maximus M.

4w5

Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami. Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

Awatar użytkownika
Zoidie
Posty: 572
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 00:24

#24 Post autor: Zoidie » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 13:07

Klimat budował świetnie, ale co z tego, skoro potem rozpieprzał go różowym galaretowatym potworem z czeluści kosmosu?
W związku z tym "Muzyka Ericha Zanna" najbardziej przypadła mi do gustu, kojarzysz pewnie.

Aha. Poe ni wała nie trafił w mój gust, a raczej w gusta, bo próbowałem parokrotnie na przestrzeni lat.
A przemyślenia Coelho bolą...

"Malowany Ptak" - Niemcy litujący się nad żydowskim chłopakiem, Polacy gwałcący w stodole uciekinierkę z transportu do Auschwitz... Sadystyczny ksiądz i cnotliwa Armia Czerwona. Autor dzieła był na tyle uprzejmy, że sam siebie zlikwidował. Trochę zwlekał, ale dobre i to.

The_Crow
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 22:39
Lokalizacja: z dołka

#25 Post autor: The_Crow » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 17:44

Ja tam bardzo szanuję Poego... Życie wewnętrzne miał chyba tak bogate jak ja =)
Mam cały zbiór jego opowiadań. Jedne czyta się z gęsią skórką, a inne znowu wciągają tak, że człowiek nie może się oderwać, nie skończywaszy. Polowałam kiedyś na jego najdłuższe opowiadanie, ale nigdy mi się nie udało go zdobyć. Chodzi mi o"Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket". Nie wiem czy znacie.

No cóż, był nieźle zdołowanym gościem. Wszystko jest takie męczące i duszne. Lubię.
4w5

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#26 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 17:57

Znajdzie ten kto szuka...
różne przekłady ,,Kruka".....
Allan Edgar Poe - The Raven
Nawet muzycznie
Alan Parsons Project - The Raven
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

#27 Post autor: chottomatte » czwartek, 16 kwietnia 2009, 23:57

E.A.Poe Annabel Lee - pamiętam motyw z "Lolity" Nabokova, świetna książka. A w filmie grał mój numer jeden wśród aktorów - Jeremy Irons, stąd sentyment i do filmu. Wiersz jakoś tak zapadł mi w pamięci mimo, że 4 nie jestem. Lubię jak coś pięknie brzmi.
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

Awatar użytkownika
skylines
Posty: 109
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2008, 15:12

#28 Post autor: skylines » piątek, 17 kwietnia 2009, 17:33

Jak byłam młodsza przeczytałam kilka jego opowiadań, ale niespecjalnie mnie ruszały. Za to wiersze pisał naprawdę świetne. Choć ogólnie rzecz biorąc poezja nigdy nie była moją pasją i zawsze wolałam prozę, to jednak Poe trafia do mnie. Kocham melodyjność, rytmikę jego wierszy :D Tematykę i mroczną atmosferę, oczywiście, też :D
"Alone" jest na wskroś czwórkowe. Uwielbiam też "For Annie", "The Conqueror Worm" i "Fairy-Land".
chottomatte pisze:E.A.Poe Annabel Lee - pamiętam motyw z "Lolity" Nabokova, świetna książka.
Całkowicie się zgadzam. Też pamiętam ten wiersz z "Lolity" :)
. 4w5 . INFp .

"My dreams were all my own;
I accounted for them to nobody;
they were my refuge when annoyed ---
my dearest pleasure when free."
/ Mary Shelley

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#29 Post autor: Zielony smok » piątek, 22 maja 2009, 15:54

A jakże coś, co Smoki lubią najbardziej, Recytacja ,,Kruka" w celtyckiej aranżacji.Zrobiło na mnie klimatyczne wrażenie.....
Omnia - The Raven
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

nyfelim
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 22:16
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Pomorze.
Kontakt:

Re: Edgar A. Poe

#30 Post autor: nyfelim » niedziela, 27 marca 2011, 22:50

Edgar Allan Poe tworzył wspaniałe opowiadania,pełne grozy i romantyzmu... Tomasz Beksiński, dziennikarz muzyczny, wysoce cenił sobie jego twórczość i nieraz w swoich audycjach nocnych wracał do utworów Poe.

ODPOWIEDZ