Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"....

Wiadomość
Autor
Wojtas89
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2012, 11:46

Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"....

#1 Post autor: Wojtas89 » czwartek, 27 grudnia 2012, 19:03

Witam wszystkich. To znowu ja ;) Przed świętami zakupiłem książkę "9 milowych kroków do sukcesu zawodowego i osobistego" autorstwa Mirosława Słowikowskiego oraz Tomasza Curleja. Książka przyznam szczerze, że jest naprawdę świetna. Oprócz poznania swojego typu osobowości przekazuje wiele wskazówek rozwoju oraz wiele wiele innych przydatnych informacji. Poniżej przepisałem fragmenty książki. Pozdrawiam. Wojtek!

ENJOY!


OPISY ŚWIADOMYCH POSTAW OSOBOWOŚCIOWYCH:

"Czwórka charakteryzuje się dużą intensywnością emocji, koncentracją na wrażeniach płynących z zewnątrz do wewnętrznego świata uczuć. Zwykle głęboko przeżywa kontakt z pięknem, bez względu na to, czy jest to piękno natury, czy sztuki. Bardzo często człowiek o tym typie postrzegania świata tęskni do głębokich "autentycznych" doznań i intensywnie ich poszukuje, realizując marzenia związane z twórczością, wielkim uczuciem czy rozwojem duchowym. Wie, że byłby naprawdę szczęśliwy, gdyby takie doznania pojawiłyby się w jego życiu, które w chwili teraźniejszej jest "czegoś" pozbawione.

Czwórki najbardziej cenią zwykle to, co straciły, albo to, co jest mało osiągalne. Gdy marzenia się ziszczają, ich realność nie wydaje się już atrakcyjna. Można by powiedzieć, że w Czwórkach tkwi ciągłe, wręcz bolesne uczucie tęsknoty i niedosytu.

Osoby takie cenią dobre maniery, elegancję i luksus. Nie przepadają za obozami wędrownymi czy przemieszczaniem od zabytku do zabytku na wyci8ecze krajoznawczej w cekach porównawczo-badawczych. Nie oznacza to, że nie cenią piękna. Wręcz przeciwnie. Wolą jednak pięknem się sycić niż zdobywać o nim wiedzę.

Czwórki poruszają się pomiędzy dwoma biegunami aktywności. Niekiedy są tak skore do działania, że energia je rozpiera, a po pewnym czasie popadają w nastrój przygnębienia i melancholii. Wile z nich potrafi wyrażać swe uczucia w sztuce, ale czasem zadowalają się samą kontemplacją piękna.

Czwórki zwykle wykazują nieco kąśliwy i sarkastyczny humor, co nie zawsze podoba się otoczeniu-a to z kolei je zaskakuje, gdyż nie żywią złych zamiarów.

Zapytanie "jak się masz", rzadko odpowiadają prostym "Dziękuję, dobrze", szczegółowo relacjonując niekiedy doświadczenia emocjonalne.

Wspaniale wspierają przyjaciół i pomagają przetrwać kryzys. Przyjaźnie i relacje z ludźmi stanowią niewątpliwe źródło ich samorealizacji. Szanując tylko wiele autorytety, nie traktują zupełnie serio regulaminów i wyznaczonych schematów. Uważają, że reguły ograniczają ich kreatywność i nie pozwalają korzystać z intuicji.

Potrafią doceniać talenty i zdolności u innych, czując jednocześnie odrobinę żalu, że tak wielkim talentem nie dysponują same. Nie przepadają natomiast za rywalizacją, drobiazgowością i stałym dążeniem do sukcesu. Niemniej bardzo lubią, kiedy zauważana jest ich wyjątkowość i niepowtarzalność.
Uwielbiają łamać zasady i konwencje społeczne, ale musi być to zachowanie wyjątkowo oryginalne. Lubią takie żarty i dowcipy, zwłaszcza gdy czynione są innym. Kiedy życie staje się nudne i pozbawione ciekawych doznań, Czwórka potrafi zmuszać partnera bądź otoczenie do zainteresowania nią i czeka na odwzajemnienie silnych emocji.

Kryzys u czwórki objawia się zniechęceniem do wszelkiego działania, tragicznym romantyzmem i przyciąganiem uwagi otoczenia przez uciekanie się do różnych, czasem ekscentrycznych wybiegów.


PEŁNE OPISY REAKCJI OSOBOWOŚCIOWYCH:

"Czwórki, podobnie do Trójek, mają z reguły dobre zdanie o sobie, uznając, że są wrażliwe, otwarte, przepełnione najpiękniejszymi uczuciami głębokiej troski o innych. Otoczenie postrzega je jednak jako nieco samolubne i skoncentrowane głównie na swoich przeżyciach.

Czwórka zmaga się w życiu z przeciętnością, której nie potrafi zaakceptować przede wszystkim w sobie. Jeśli ktoś doceni jej wyjątkowość, jest w stanie obdarzyć tę osobę wielkim uczuciem i oddaniem. Potrzeba wyjątkowości bierze się z „rany”, którą Czwórki noszą w sobie. Poczucie, że coś zostało im odebrane, jest z reguły nieuświadomione, ale można je dojrzeć w tęsknocie, która u Czwórki jest szczególnie silna. Jest to tęsknota za wymarzonym partnerem, ekstatycznym przeżyciem, niedostępnym miejscem, jakąś sytuacją przeszłą bądź przyszłą. Bardzo rzadko zdarza się, że Czwórka zadowolona jest z tego, co ma w tej chwili.

Komuś przyglądającemu się Czwórce wydaje się niezrozumiałe, jak może ona nie dostrzegać tego, co właśnie ma. A jednak filtr, przez który patrzy na rzeczywistość, nakazuje jej tęsknić za tym, co „utracone” lub w inny sposób „nieosiągalne”. W skrajnych przypadkach u Czwórek pojawia się mechanizm odpychania tego, co dostępne, i przyciągania tego, co niedostępne. Ta koncentracja na nieosiągalnym wynika z nieuświadomionej potrzeby przeżywania silnych emocji, które mają źródło właśnie w tęsknocie.

Brak realizacji w teraźniejszości i odwrócenie się od niej mogą przerodzić się w samokrytykę, niezadowolenie i budować pokłady wewnętrznego gniewu. Tłumienie go prowadzi bezpośrednio do agresji, która następnie też bywa stłumiona i rodzi depresję. Jest ona stanem niemal naturalnym dla większości Czwórek. Przeżywają ją dopóty, dopóki nie „dokopią” się do swoich prawdziwych problemów. Nastrój melancholii co prawda sprzyja kontemplowaniu muzyki czy przyrody oraz wszelkim aktom twórczym, które większość Czwórek ubóstwia, ale może również przerodzić się w egocentryczny lament, polegający na odcięciu się od otoczenia, a następnie wyrzucaniu mu bezduszności i braku zainteresowania.

Czwórki unikają bliskości także w związkach partnerskich, chociaż prawie nigdy nie zdają sobie z tego sprawy. Gdy partner próbuje odejść, manipulują nim, grając chore, pogrążone w rozpaczy, nieporadne. Często w związku przyjmują rolę nieznośnego dziecka i są zazdrosne do granic wytrzymałości. Jeśli trafią na równie patologicznego partnera, mogą do niego przywrzeć tak silnie, że nie będą potrafiły podejmować samodzielnych decyzji i zaczną się w nich odkładać jeszcze większe pokłady biernej agresji. Może ona przejawiać się w formie kąśliwych dowcipów, które Czwórki uważają za niewinne, i dziwią się, że kogoś mogły dotknąć.

Każda Czwórka, a zwłaszcza pogrążona w kryzysie, stara się za wszelką cenę zrozumieć i „przepracować” telepiące nią nastroje. Nie włącza się czynnie w życie i nie realizuje planów, ale wręcz przeciwnie, wybiera ucieczkę w „duchowość”. Żeby głowa mogła być w chmurach, nogi muszą jednak mocno stać na ziemi, tymczasem Czwórki dość często od tej ziemi „odlatują”, bez względu na to, jakiej religii, wyznaniu bądź sekcie się oddają.

Niektóre Czwórki obierają inną drogę. Jest nią robienie kariery. W pracy są zwykle pełne pomysłów, dowcipne, skore do omijania szablonów, wręcz pasjonują się łamaniem konwencji i konformistycznych zasad. Gdy jednak osiągają sukces, nie potrafią się nim cieszyć i bardzo często zmieniają dziedzinę zainteresowań.

Czy czwórki znajdą sposoby na odzyskanie tak upragnionego szczęścia w życiu?".


MISTYFIKACJA KIERUJĄCA ŻYCIEM:

"Strach przed przeciętnością pcha Czwórkę do zmagań, by otoczenie dostrzegło i doceniło jej wyjątkowość. Uważa, że prostota równa jest nudzie i śmierci wewnętrznej, a tylko intensywne doznawanie przynosi szczęście i ekstazę, na którą czeka przez całe życie. Taki sposób prowadzi do zrobienia z siebie "Dziwadła", a nie szczęśliwego, zrealizowanego człowieka, którego życie wypełniają sukcesy".


Typowe zachowania:

"Poczucie straty i niedosytu, które dominuje w całym życiu nieświadomych siebie Czwórek, znajduje bezpośrednie odbicie także w ich karierze zawodowej. Trudno byłoby szukać pracy, która w pewnym momencie nie stałaby się dla nich udręką. Ludzie ci mają bowiem zwyczaj takiego segregowania rzeczywistości, by koncentrować się na tym, czego brakuje, a nie ma tym, czym dysponują. To nieosiągalne jawi się zawsze jako atrakcyjniejsze.

Potrzeba bycia człowiekiem wyjątkowym i głęboko odczuwającym powoduje, że Czwórki często są szalenie twórcze. Próżno byłoby jednak spodziewać się, że fakt ten przełoży się wprost na kreatywność zawodową. A to dlatego, iż Czwórki nie potrafią wcielać swoich wizji w życie. Brakuje im „jedynkowego” samozaparcia w realizacji celów; na poszczególnych etapach spełniania wizji emocje zwyciężają nad pracowitością i rozsądkiem.

Czwórki poszukują „autentycznych” relacji, dlatego bardzo trudno jest im nawiązać porozumienie z ludźmi o mniej emocjonalnym podejściu do życia. Uważają ich za snobów, karierowiczów, przemądrzałych yuppies, którzy nie znają sensu istnienia.

Unikają zajęć pospolitych, w których nie mają możliwości ukazania pełni osobowości, albo takich, w których nie byłyby rozumiane. Ta potrzeba bycia rozumianym przez innych jest u nich dominująca, dlatego Czwórki mogą zamęczyć wywodami zaczynającymi się od „ja”, „u mnie”, „a mnie”. Nawiasem mówiąc, ludzie ci tak bardzo cenią sobie własną niepowtarzalność, że trudno jest im zaakceptować jakiekolwiek typologie osobowości, nawet jeśli celnie opisują ich wewnętrzną rzeczywistość.

W ich życiu zawodowym zawsze pojawiają się emocje, które Czwórki nieświadomie same podsycają. Potrafią nawiązywać głębokie i szczere relacje, co mogłoby być pomocne w pracy, gdyby po nawiązaniu nici sympatii nie trzeba było zabrać się za samą pracę. Czwórki mają naturalny dar empatii – szczerej, ale po pewnym czasie przemieniającej się niestety w dość egocentryczną opowieść o samym sobie.

Dominującym uczuciem Czwórki jest swoista tęsknota do przymiotów, które cenią u innych. Mogą być to talenty, ale także dobra materialne. Jednocześnie Czwórki nie potrafią systematycznie pracować, tak aby wyszlifować liczne własne uzdolnienia i wykorzystać je w praktyce. Są niejako wiecznie „w ciąży”, nigdy nie doświadczając cudu narodzin.

Jeżeli Czwórce zostaną zaproponowane zadania niedorastające do jej oczekiwań, będzie je wykonywała niedbale i nie wykrzesze z siebie nawet jednej iskierki entuzjazmu. Będzie narastało w niej rozczarowanie, a emocje żalu i tęsknoty zaleją resztki energii do działania, skazując Czwórkę na rozpamiętywanie, jak pięknie mogłoby być, gdyby..."


Sposoby porozumiewania się:

"Czwórki zwykle zasypują słuchacza zdaniami, zaczynającymi się od „ja”, „mnie”, „mój”. Pytają drugą osobę głównie w tym celu, żeby za chwilę uciąć dany wątek i zaraz móc opowiedzieć coś o sobie, swoich emocjach i przeżyciach. Bardzo lubią dyskutować o uczuciach, dlatego nawet na tematy ściśle zawodowe reagują stwierdzeniami: „Poczułem, że”, „Intuicja mi podpowiada”, „Na tamtym spotkaniu czułem się” itp. Jeżeli więc twój kolega (koleżanka) w pracy opowiada dużo o swoich przeżyciach, nawet tych bardzo osobistych, możesz podejrzewać, że jest Czwórką, aczkolwiek diagnoza tylko na tej podstawie byłaby oczywiście bardzo uproszczona.

Słownictwo Czwórek jest zwykle dość wyszukane, gdyż pasjonują je tzw. „trudne słowa”, a język potoczny jest poniżej ich poziomu – chyba że zostanie wzbogacony ekscentrycznymi ozdobnikami w rodzaju wulgaryzmów, choć tylko w otoczeniu, w którym może to wywołać pożądaną reakcję.

Język ciała Czwórki jest bogaty w obfite gesty, silną mimikę twarzy, liczne grymasy i teatralność. Czwórki mają także potrzebę, by je dobrze rozumieć i uważnie ich słuchać. Jeżeli wzrok rozmówcy odrywa się od twarzy Czwórki, ta zaczyna gubić się i irytować. Charakterystyczne dla Czwórek są także tzw. smutne oczy, przepełnione jakąś nieokreśloną tęsknotą".


OŚRODKI INTELIGENCJI I ICH WYKORZYSTANIE:

"Główny u Czwórki jest ośrodek emocji. Bywa on nadzwyczaj przerośnięty, w związku z czym Czwórka często grzęźnie w mieliznach emocjonalnego bólu. Koncentracja na przeżyciach wewnętrznych i rozbuchanych emocjach, a także ich intelektualna analiza powodują, że Czwórki są niczym kotły, wypełnione parą pod ciśnieniem.

Emocje poparte silnym intelektem (ośrodek wspierający) przy jednoczesnym zablokowaniu ośrodka działania są czynnikiem kreującym poważne kryzysy i skutecznie hamującym rozwój pełni osobowości. Czwórka, zamiast działać, desperacko czeka na zaistnienie w jej życiu „nadprzyrodzonych” rozwiązań problemów oraz magiczne zaspokojenie osobistych i zawodowych tęsknot.

Jeśli nie jest w stanie wyeksponować swoich emocji, buduje mały świat pełen wyszukanych smaczków i izoluje się od życia. Często staje się bardziej ekscentryczna niż twórcza, tworząc barierę uniemożliwiającą nawiązywanie efektywnych relacji z otoczeniem. Gdy napotyka trudności życiowe, wycofuje się i pogrąża w uczuciach".

PREDYSPOZYCJE OBOCZNE "SKRZYDŁA":

"Predyspozycje Trójkowe mają z reguły korzystny wpływ na Czwórki, gdyż zachęcają je do wykorzystywania ośrodka działania. Czwórki takie, choć nie zawsze z prawidłową motywacją (taką jak dążenie do podwyższania kwalifikacji), wykazują znacznie więcej energii i chęci do odniesienia sukcesu w zewnętrznym świecie. Zdarza się jednak, że jednocześnie nie akceptują swojego pociągu do sukcesu, a co za tym idzie – ludzi, którzy powodzenie w świecie stawiają na pierwszym planie. Stąd wiele Czwórek bardzo krytycznie wyraża się o Trójkach".

"Piątkowe predyspozycje u Czwórek wiążą się głównie z większymi zdolnościami do analizy i zgłębiania wiedzy oraz z wyraźniejszym racjonalizmem. Mogą jednak prowadzić także do nadużywania ośrodka intelektu jako substytutu działania, co jest oczywiście niekorzystnym kierunkiem rozwoju".

CZTERY POZIOMY "ŚWIADOMOŚCI ZAWODOWEJ dzięki EnneaCoaching

"Do tej pory w rozdziałach dokonywaliśmy analizy niezbędnej do zrozumienia sposobu funkcjonowania człowieka. Teraz nadszedł czas na jej spożytkowanie. Szerokie i dość szczegółowe rozeznanie , którym teraz dysponujemy posłuży do sformułowania skutecznego programu rozwoju, opartego na indywidualnych predyspozycjach.

Poruszaliśmy zarówno kwestie dotyczące rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Czyniliśmy tak, ponieważ niemożliwe jest oddzielenie tych dwóch wzajemnie na siebie oddziaływających obszarów życia. Odnosiliśmy się także do charakterystycznego sposobu korzystania z inteligencji, w związku z którym często czerpiemy z własnego potencjału jedynie w niewielkim stopniu, a czasem wręcz w sposób patologiczny, tj. tak używamy swoich predyspozycji, ze w istocie wyrządzamy sobie krzywdę.

Od tej chwili zaczniemy poznawać możliwości zmiany tej sytuacji. Zaczniemy od przedstawienia pokrótce różnych poziomów wykorzystywania inteligencji, dając w ten sposób pierwszy sygnał, w jakich kierunkach może przebiegać rozwój. Dokonujemy tu dość schematycznego, ale zbliżonego do realiów podziału poziomów funkcjonowania świadomości, opartego na wiedzy, jaką niesie enneagram. Nie odnosi się on do pełnego spektrum świadomości, które opiszemy w dalszej części książki, ale daje nam narzędzia do wejścia na drogę dynamicznych i efektywnych zmian życia zawodowego i osobistego.

POZIOM P. PATOLOGII-czyli wykorzystywania potencjału ze szkodą dla siebie. Podstawowymi pojawiającymi się wówczas symptomami są:

-Syndrom wypalenia zawodowego (zanik kreatywności, notoryczne zmęczenie, niechęć do rozwoju, odraza do wykonywania obowiązków)

-Rezygnacja z pracy z powodów załamania zdrowia psychicznego lub fizycznego

-Zbudowanie potężnych pokładów agresji i niechęci do pracy

-Pojawienie się chorób psychosomatycznych

-Apatia

-Objawy nerwicowe

-Depresje, stany obniżonego nastroju

-Wrażenie wrogości otoczenia i świata

-Izolacja od otoczeniaPOZIOM S: stagnacji-czyli kryzysu, zmierzającego w kierunku poziomu patologicznego. Na tym poziomie nie pojawiają się jeszcze tak dramatyczne objawy jak na poziomie patologicznym, ale wszystkie lub cześć z nich daje znać o sobie epizodycznie. Typowymi przejawami są:

-Niechęć do pracy

-Uchylanie się od wykonywania zadań

-Zamrożenie kreatywności

-Lęk przed zmianą pracy, mimo, że obecna nam nie odpowiada

-Niski poziom (albo zupełny brak) satysfakcji z życia i pracy

-Pesymizm

-Niski poziom energii

-Pogarszające się relacje ze światem i otoczeniem

-Koncentracja na sobie

POZIOM R rozwoju-czyli wykorzystywania swoich predyspozycji w korzystnym kierunku. Przebywanie na tym poziomie oznacza, ze mamy stosunkowo wysoki poziom samoświadomości oraz jesteśmy zdolni do rozwijania swoich możliwości i unikania poważniejszych kryzysów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Typowe symptomy dla tego poziomu to:

-Brak oznak silnych kryzysów

-Średni poziom energii

-Średni poziom kreatywności

-Chęć do przeprowadzenia koniecznych zmian

-Brak oznak przeciążenia, przemęczenia

-Poprawne relacje z otoczeniem

-Brak wielkich uniesień. ale także załamań

POZIOM K: kwantowego skoku świadomości-czyli dynamicznego i nieograniczonego rozwoju. Wchodząc na drogę takiego zrównoważonego rozwoju, zaczynamy postrzegać rzeczywistość jako proces, którego kształtowanie zależy od nas samych, i chociaż nie mamy pełnej kontroli nad tym procesem, to możemy nim kierować w taki sposób, aby wszystko, co się wydarza, było zgodne z kierunkiem przez nas obranym, z naszymi wartościami i marzeniami.

Proces ten inicjuje się, kiedy zaczynamy pracę na sobą, natomiast nigdy się nie kończy, gdyż co chwilę odkrywamy, że to co, myśleliśmy o sobie i rzeczywistości, było jedynie kolejnym schematem, wizją, mapą. Mapa ta traci więc aktualność, lecz to nic złego, nie musimy się nią posłu7giwać w drodze przez życie, gdyż prowadzą nas intelekt, intuicja, chęć działania.

Główne symptomy znajdowania się na tym poziomie to:

-Pasja życia

-Chęć rozwoju i dokonywania zmian

-Niczym nie ograniczona kreatywność

-Realistyczne i niezależne od ocen otoczenia poczucie własnej wartości

-Wykonywanie pracy, która daje satysfakcję

-Wysoki poziom efektywności

-Wysoki poziom energii

-Dobre relacje z otoczeniem

-Poczucie bycia cząstką wielkiej całości

"Napisaliśmy tę książkę, żeby ułatwi8ć Ci dotarcie na najwyższy, czwarty poziom rozwoju. Nazwaliśmy go umownie "poziomem kwantowym". Aby na niego dotrzeć, ważne jest też zapoznanie się z ni9ższymi poziomami w celu dokonania solidnej diagnozy swojej sytuacji. Z tego powodu znajdziesz krótkie opisy wszystkich czterech poziomów każdego typu/

CZWÓRKA

"Czwórki popadają w kryzys, gdy ich potrzeba przyciągania uwagi i nałogowa chęć "wypowiadania" własnej indywidualności nie zostają spełnione (POZIOM S). Czwórki coraz bardziej zniechęcają się wówczas do działania, zatopione w wybujałych uczuciach oraz marzeniach o lepszym świecie. Przechodząc na POZIOM P, przyjmują najgorsze cechy dwójek. Bardzo często przyklejają się do kogoś manipulując uczuciami miłości, szacunku czy przywiązania, próbując zawładnąć tą osobą, aby mieć ją w wyłącznym posiadaniu. W życiu zawodowym kryzys objawia się przede wszystkim przyciąganiem na siłę uwagi przez różne, często niekonwencjonalne lub nazbyt udramatyzowane zachowania: porzucanie pracy, okrzyki w stylu "Zobaczycie, co straciliście" i tym podobne przedstawienia rodem z teatru. Są to typowe cechy tego poziomu świadomości. Gdy czwórka zaczyna nabierać samoświadomości, rozumie, że swoją potężną energię musi kierować na działanie w świecie zewnętrznym (POZIOM R). Zainteresowane otoczeniem i działanie także dla jego rozwoju zacznie przynosić jej odprężenie i stabilizację, także pozwoli na odkrycie nowych licznych talentów. Zamiast domagać się uwagi, zacznie przyciągać zainteresowanie pozytywnymi działaniami. W ten sposób Czwórka podąża w kierunku najlepszych cech. Jedynki, ku swemu POZIOMOWI K. Z omotanego emocjami egoisty rodzi się człowiek o wielkiej pasji, pracowitości, niezliczonej gamie talentów, a przy tym niezwykle skromny i bezpośredni. Na tym poziomie Czwórki stają się naprawdę wyjątkowymi członkami wspólnoty.JAK DOTRZEĆ NA NAJWYŻSZY POZIOM-DROGA ROZWOJU

"Życie nie składa się z samych uczuć i krążących wokół nich myśli. Czwórka pragnie wyciszenia i uporania się z obezwładniającymi emocjami, ale nie osiągnie tego przez ucieczkę w przyjemności, medytację, modlitwę czy ekscentryzm. Czysty umysł, wolny od jazgotu emocji, pojawi się dopiero wtedy, kiedy Czwórka zrozumie, że wszystkie jej niepokoje i frustracje wynikają z pragnienia wyjątkowości i bycia w centrum uwagi.

Gdy zacznie zauważać, że istotą prawdziwego piękna jest prostota, odkryje powab zwykłych czynności, zainteresowania światem i działania dla jego dobra. Nie musi się martwić, że rezygnacja z nacisku na „wyjątkowość” uczyni ją szarą myszką. Czwórka ma tyle talentów, że z pewnością zyska podziw, kiedy zacznie je odkrywać i realizować. Nie musi być jednak papugą strojną w kolorowe pióra, by wywoływać zainteresowanie i przyciągać do siebie ludzi. Otoczenie zacznie ją podziwiać właśnie wtedy, kiedy na tym podziwie przestanie jej tak natarczywie zależeć.

Uruchomienie ośrodka działania, który Czwórka wykorzystuje w stosunkowo najmniejszym stopniu, poruszy zastygłą energię twórczą, a wtedy ten wrażliwy człowiek zacznie pilnie tworzyć plany i realizować cele, które będzie sobie wyznaczał. Połączenie działania z intelektem i emocjami złoży się na tworzywo, z którego Czwórka może ulepić praktycznie wszystko, co będzie chciała. Nie oznacza to, że zniknie tendencja do nadwrażliwości, jednak poświęcenie uwagi realizacji szlachetnych celów zepchnie ją na dalszy plan. Tylko wykonywanie praktycznej pracy, która ma swój głęboki sens, uruchamia energię tworzenia.

Zbudowanie standardów wytrwałości i sumienności nie jest dla Czwórki sprawą łatwą, gdyż wymaga zmiany dotychczasowego postrzegania świata przez pryzmat swoich potrzeb emocjonalnych. Kiedy jednak zacznie się to udawać, Czwórka zamieni pesymizm, z którym spoglądała w przyszłość, na realistyczny optymizm.

Czwórki – wzbudzające, po trosze na siłę, uwagę otoczenia – muszą zdać sobie sprawę z tego, że energię tę należy przekierować na poświęcanie uwagi otoczeniu i szczere oddanie słusznym sprawom. Tylko taka zmiana kierunku wykorzystywania swoich możliwości przyniesie prawdziwe samozadowolenie i pozwoli zbudować trwałe poczucie wartości, którego miernikiem będzie realizacja właściwego celu, a nie poklask gawiedzi.

Dla silnie emocjonalnej Czwórki niezbędny jest ruch fizyczny. Jakiekolwiek zajęcia ruchowe (np. joga, biegi, praca w ogrodzie) będą sprzyjały integrowaniu emocji zamiast pławieniu się w nich. Kiedy Czwórka uświadomi sobie swoje postawy pełne nadwrażliwości na punkcie własnej osoby, zacznie się z nich śmiać i przestanie traktować je tak poważnie. Zaprzestanie też wiecznej analizy problemów i zamknie tragiczną przeszłość, wiedząc, że roztrząsanie jej nie daje żadnych rezultatów.

Czwórka, niestety, nie może liczyć na magiczne, nagłe zmiany na drodze samorozwoju. Postęp musi być wynikiem pracy i samoświadomości, a nie jakiejś cudownej terapii, działań numerologa czy wróżki. Nie warto także mamić się śmiesznymi wykrętami, że „w moim wieku już nic się nie zrobi”. Czwórka musi nauczyć się pełnej odpowiedzialności za swoje życie, wtedy zaś wypełni się ono prawdziwą wolnością, a nie tą kupowaną trudnymi rozstaniami.

Dobry rezultat przyniesie także wprowadzenie w życie zasady Dalajlamy, by porównywać się z tymi, którzy mają mniej, a nie z tymi, którzy mają więcej. Altruizm okazywany innym może stać się wybawieniem dla – zaplątanego w egocentryzmie – prawdziwego ja Czwórek. Dzięki niemu swój ciasny świat marzeń i emocji zamienią na wszechświat tchnący artyzmem, w którym poczują się znakomicie.

Życie w rodzinie i społeczeństwie

Czwórki są z reguły bardzo dobrymi i oddanymi przyjaciółmi, gotowymi do wielkich wyrzeczeń, ale tylko świadome Czwórki są także dobrymi partnerami życiowymi. Gdy dostrzegą własną niepowtarzalność w tym, co robią, a nie w tym, jak głęboko przeżywają, przestaną domagać się ciągłej uwagi partnera i traktowania siebie jak dziecka potrzebującego nieustannego wsparcia i opieki. Jeżeli nie zauważają, że mają skłonność gonić „nieosiągalne”, wówczas nie potrafią docenić teraźniejszych związków i zaczynają je nieświadomie niszczyć, tęskniąc za idealizowaną przeszłością lub czekając na postaci z baśni".

PRACA ZAWODOWA

"Do czasu rozpoczęcia rozwoju osobowości Czwórki sprawdzają się głównie w zawodach artystycznych, gdyż wyrażenie uczuć przez sztukę jest jednym z głównych sposobów ich auto ekspresji. Gdy uruchomią ośrodek działania świetnie odnajdują się w zawodach wymagającego wnikliwego, odważnego i perspektywicznego planowania. Ze względu na swój wyjątkowy wgląd w ludzką naturę bywają znakomitymi nauczycielami i terapeutami. Nierzadko interesują się systematami filozoficznymi, wykorzystując dla dobra społeczeństwa umiejętność rozumienia ich zawiłości. Czwórki powinny unikać prac analitycznych czy wymagających dużej dokładności, gdyż tego typu zajęcie będzie wymagało od nich ogromnego wysiłku.

DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ DLA CZWÓRKI (Umowna nazwa)

-Zwracaj u siebie uwagę na potrzebę odpływania w świat wybujałych, często irracjonalnych lub sztucznie kreowanych emocji i jej nie ulegaj.

-Zauważ, że Twój sposób reagowania na zdarzenia miałby uzasadnienie jedynie w teatrze, natomiast w codziennym życiu wydaje się zbyt przerysowany i histeryczny, niczym u niesfornego dziecka. Taki rodzaj reakcji nikogo ani nie bawi, ani nie interesuje.

-Pobudzaj w sobie realizm-nie odpływając w marzenia o lepszej przyszłości, rozpamiętywania tragicznej przeszłości bądź koncentrowanie uwagi na tym, co trudno osiągalne.

-Staraj się skupiać na teraźniejszości i działaniu. Nawet gdy silne emocje podpowiadają rezygnację, nie rezygnuj. Taka rejterada pogłębi frustrację, za to działanie poprawi nastrój i pobudzi optymizm.

Wprowadzaj w życie swoje pomysły, konkretyzując je w planach działania. W razie potrzeby na bieżąco modyfikuj te plany, ale nigdy nie rezygnuj.

-Zwracaj uwagę, że Twoje złe samopoczucie i obniżony nastrój są spowodowane koncentracją uwagi na siebie

-Kiedy zaczynasz odczuwać przykre emocje, wówczas zamiast je analizować, zrób coś pożytecznego dla swoich partenrów albo dla organizacji.

-Odseparuj emocje od działania w taki sposób, żeby działać niejako pomimo zaistnienia głębokich emocji, a nie dopiero wtedy, kiedy się z nimi uporasz.

-Wykorzystuj ośrodek emocji do pobudzenia kreatywności, pamiętając, że aby została ona uruchomiona, musisz także wykorzystać ośrodek działania.

-Uzupełnij swoje zdolności wizjonerskie solidnym planowaniem, a potem realizacją zaplanowanych działań.

-Zauważ, że najistotniejsze rzeczy i procesy mają prosty charakter i budowę, a piękno kryje się też w prostocie. Ekscentryzm i dążenie do unikalności same w sobie bywają przejawem narcyzmu, a nie wyrazem rzeczywistej wartości.

-Zanim odrzucisz kogoś (lub coś), sprawdź, czy nie postępujesz według zasady: "zostawię ciebie, zanim ty zostawisz mnie". Upewnij się wtedy, czy partner (bądź firma itd) istotnie chce się z Tobą rozstać.

-Ilekroć w kryzysie zaczynasz koncentrować nazbyt dużo uwagi na sobie, przesuń ją w kierunku bliskiej Ci osoby, dostrzegając jej uczucia i potrzeby.

CZWÓRKA

Silne strony:

-Poziom kreatywności nie spotykany u innych typów

-Silna intuicja w dokonywaniu wyborów

-Inspirowanie otoczenia do przedsięwzięć ciekawych, nietuzinkowych i odkrywczych

-Dążenie do piękna, doskonałości i wglądu w "naturę rzeczy".

-Zdolność analizy uczuć i emocji.

-Współodczuwanie z otoczeniem

-Duża ekspresja zarówno w wypowiedziach, jak i w działaniu

Wyzwania:

Trudności w realizacji działań wymagających systematyczności

-Popadanie w znudzenie, gdy środowisko staje się mało atrakcyjne

-Okresowo pojawiające się trudności w podejmowaniu działań

-Nadwrażliwość na stres

Niechęć do pracy w atmosferze stresu i wysokiej konkurencji

-Trudności z akceptowaniem krytyki

-Skłonność do kierowania się poczuciem winy

-Silne emocje, blokujące działanieDZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ PRACY Z CZWÓRKĄ:

-Postaraj się, aby CZWÓRKA czuła, że jest traktowana w wyjątkowy sposób, a nie jako kolejny szeregowy członek organizacji

-Nigdy nie odrzucaj kontrowersyjnych pomysłów CZWÓRKI, zanim ich nie przeanalizujesz i nie udzielisz Czwórce konkretnej informacji, dlaczego tak postanowiłeś

-Nigdy nie krytykuj dramatyzowania CZWÓRKI

-Podkreślaj znaczenie zachowania realizmu, trzeźwego spojrzenia, nieulegania emocjom

-Zachęcaj CZWÓRKĘ do wykonywania czynności o charakterze rutynowym, podkreślając, że bez nich nawet najciekawsze projekty nie mogą być realizowane

-Kiedy CZWÓRKA zacznie okazywać silne emocje, nie ulegaj im. Postaraj się zachować zimną krew i racjonalne myślenie, biorąc pod uwagę, że teatralność działań i wypowiedzi CZWÓRKI jest przejściowa.


CZYM JEST SUKCES DLA CZWÓRKI?

"Czwórki uważają za ludzi sukcesu osoby sławne i podziwiane za artyzm, zdolności, niepowtarzalność: osoby, które obdarzone są licznymi talentami.Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"...

#2 Post autor: Enturie » piątek, 28 grudnia 2012, 18:22

Hm, a coś o innych typach masz? ;D

Ogólnie opis Czwórki jak dla mnie ciekawy i myślę, że w wielu punktach dobrze ją oddaje.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"...

#3 Post autor: kangur » piątek, 28 grudnia 2012, 18:28

mam wrażenie, że już podobny czytałam. Czyżby kopia Palmer?

Wojtas89
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2012, 11:46

Re: Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"...

#4 Post autor: Wojtas89 » piątek, 28 grudnia 2012, 18:53

Hm, a coś o innych typach masz? ;D

Mam. W książce są oczywiście wszystkie typy. Będą musiał gdzieś wrzucić najciekawsze fragmenty tej książki na serwer, ale to za jakiś czas bo przepisywanie tekstu o Czwórce zajęło mi prawie 3 godziny xD

Jak wrzucę na serwer to poinformuje Cię na pewno. Rozumiem, że chodzi głównie o typ 5? :)


mam wrażenie, że już podobny czytałam. Czyżby kopia Palmer?

Odniosłaś takie wrażenie, ponieważ obaj autorzy korzystali m.in z książki Palmer, ale również z wielu innych lektur do których w Polsce nie ma zupełnie dostępu. Plus oczywiście dodali swoje "Racje". Myślę jednak, że część informacji jest naprawdę przydatnych i nie ma ich nigdzie w necie. Pozdroo!

Nikt
Posty: 122
Rejestracja: sobota, 19 maja 2012, 11:00
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Re: Czwórka według książki "9 milowych kroków do sukcesu"...

#5 Post autor: Nikt » sobota, 29 grudnia 2012, 19:58

"Czwórki unikają bliskości także w związkach partnerskich, chociaż prawie nigdy nie zdają sobie z tego sprawy."

Z tym się nie zgodzę :)

Po za tym to niesamowicie lubię czytać takie opisy, bo to pokazuje, że jednak są ludzie, którzy rozumieją takie osoby jak ja, a nawet wiedzą o nich więcej, choć z drugiej strony... jest to trochę przerażające.

PS. Niestety jestem w trakcie etapu nr 2 ze wskazaniem na 1...
4wu5.

ODPOWIEDZ