Różnice między 4 w 3, a 4 w 5.

Wiadomość
Autor
Wojtas89
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2012, 11:46

Różnice między 4 w 3, a 4 w 5.

#1 Post autor: Wojtas89 » czwartek, 27 grudnia 2012, 16:26

Witam. Temat już, gdzieś tam był poruszany, ale według mnie niewystarczający. Całym czas zastanawiam się, jak duże są różnice między ludźmi reprezentującymi 4w3, a 4w5.

Ja tak, jak pisałem w innym wątku jestem 4w3. Rzeczywiście mam zainteresowania związane ze sztuką (Kupuję sztukę, gram na pianinie i coś tam napiszę), ale nie jest tak, że skupiam się tylko i wyłącznie na doznawaniu pełni emocji, czy wyłącznie wyrażaniu siebie.

Mam trzech przyjaciół, które reprezentują typ 4w5 (Dwóch chłopaków, jedna dziewczyna). Mówiąc szczerze ciężko mi się z nimi rozmawia. Co mam na myśli? Są mocno zamknięci w sobie. Mają "swój świat" uczuć, emocji oraz szeroko pojętego "Tragizmu". Zamykają się często na relacje z innymi oraz poprzez "wycofywania" się ze świata w celu uchronienia swoich emocji. Z drugiej strony są to bardzo "Ciepłe" osoby i trzeba się "Dokopać" do ich wnętrza. Kiedy, jednak zaufają naprawdę są to zupełnie inni ludzie, niż wydaje się na pierwszy rzut oka (Oczywiście na plus).

Jakie są Wasze spostrzeżenia na temat różnic między oba typami-skrzydłami? Macie jakieś przykłady z życia, w którym znacie oba podtypy?

Czy uważacie, że oba podtypy różnią się bardzo od siebie tak diametralnie? A może to tylko moje nietrafione obserwacje?

Czekam na Wasze spostrzeżenia.

Pozdrawiam. Wasz Wojtek ;)



Awatar użytkownika
ZERAchin
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 14:52
Enneatyp: Indywidualista

Re: Różnice między 4 w 3, a 4 w 5.

#2 Post autor: ZERAchin » piątek, 28 grudnia 2012, 20:55

dwóch moich przyjaciół (dziewczyna i chłopak) reprezentuje ten typ. wydaje mi się, że bardzo się różnimy. prawdę mówiąc znajduję między sobą a nimi więcej różnic niż podobieństw.

moje obserwacje:

1. energia życiowa. obie znane mi 4w5 mają niski poziom energii życiowej, ciągle skarżą się na zmęczenie (fizyczne i psychiczne), wydają się "zbolałe". czasem zdarzają im się okresy nadaktywności, ale jest to raczej niezdrowa ekscytacja, która szybko się wypala. w porównaniu z nimi, czuję się biofilitycznym wulkanem energii. poza tym prawie nigdy nie doświadczam zmęczenia psychicznego. wydaje mi się, że ciągle jestem gotowy do podejmowania wyzwań intelektualnych.

2. poczucie niezależności. 4w5 mają silne poczucie niezależności, uważają, że są podobne do kotów, i że nie znoszą przebywać z kimś 24 godziny na dobę. twierdzą także, że odsuwają się, żeby za kimś zatęsknić. jestem pod tym względem zupełnym przeciwieństwem - kiedy kogoś bardzo lubię, mam ochotę spędzać z nim każdą wolną chwilę, nie potrafię się znudzić; poświęcam na znajomość własną niezależność, lubię takie poczucie wyjątkowej, romantycznej, niezdrowej wspólnoty.

3. zamknięcie w sobie. wydaje mi się, że 4w5 z jakiegoś powodu nie chce dzielić się ze światem swoim bogatym wnętrzem. każde pytanie odnośnie uczuć, zbywa stwierdzeniem "przecież to nieważne". poza tym irytują się, kiedy zwraca im się delikatną uwagę lub chociażby pyta się o stan samopoczucia. ja nie mam problemu z dzieleniem się moim wnętrzem, bardzo lubię opisywać swoje introspekcje, mówić o sobie.

4. wykonywanie obowiązków. kiedy 4w5 czuje się źle, odkłada na bok obowiązki i daje się całkowicie pochłonąć przez uczucie smutku. ja potrafię "odłączyć" od siebie smutek, żeby wykonać obowiązki, a po wykonaniu obowiązków, chętnie do niego powracam. 4w5 wydają się "sparaliżowane" smutkiem, w jego obliczu staje się niezdolne do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku.

5. ostrożność. obie 4w5 wydają mi się mało ostrożne, ryzykowne, nie są w stanie uświadomić sobie pełnych konsekwencji podejmowanych działań. w porównaniu z nimi jestem zbyt ostrożny, kalkulujący i fobiczny.

6. obojętność. w gruncie rzeczy 4w5 wydają się bardzo obojętne, jak gdyby nie są w stanie zaanagażować się w coś do końca, na niczym im w pełni nie zależy. ja z kolei zachowuję się w tym wypadku obsesyjno-kompulsywnie. jeśli na czymś mi zależy (osobie, przedmiocie), nie jestem w stanie wypuścić tego z rąk.

7. ciepłość. ja także mam wrażenie, że 4w5 to w gruncie rzeczy bardzo ciepli ludzie. 4w5 często zarzucają mi chłód, jakiś wewnętrzny dystans, brak "prawdziwych emocji". i faktycznie, w porównaniu z 4w5 czuję się wewnętrznie zimny, zlodowaciały.

Awatar użytkownika
Lavender
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 25 listopada 2012, 11:16
Enneatyp: Indywidualista

Re: Różnice między 4 w 3, a 4 w 5.

#3 Post autor: Lavender » sobota, 29 grudnia 2012, 19:03

Hmm, nie jestem dobrym psychologiem i nie umiem znaleźć Czwórek w swoim otoczeniu. Ale z Waszych wypowiedzi wynika, że jestem zarówno 4w3 jak i 4w5, więc te typy nie są aż tak różne. Zgadza się ze mną tylko punkt 1,2, 4 i 6. Co do reszty, mam dokładnie odwrotnie.
The wind will carry me away...

ramoneska
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: środa, 20 marca 2013, 23:59

Re: Różnice między 4 w 3, a 4 w 5.

#4 Post autor: ramoneska » czwartek, 21 marca 2013, 00:33

co do tego zgadzam sie z punktami 1 (ciągle przychodze do szkoły wymeczona, obojetne czy spie 5 godzin czy 10), 2 (no w końcu staramy sie być indywidualistami, podążać własnymi drogami, nie przypasowywać sie do tłumu), 3 (potrafie sie zwierzać jedynie zaufanym osobom co i tak jest trudne. Pewne odczucia uważam za oczywiste do odczytania rownoczesnie kryjąc je gdzies głeboko... skomplikowane) i 4 (w kołko to samo - olewam zadania domowe przez ciągłą depresje). Co do reszty - 5 punkt do mnie odnosi sie połowicznie; potrafie działać impulsywnie jak rownież przeciągać swoje działanie w nieskończonosć co wiąże sie z moimi paranojami i lekiem przed nieznanym - przyszłosć jest przecież taka nieprzewidywalna :p co do 6 nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam o czym mowa, ale prawda jest, że nawet jak chce sie zabrać za cos, nawet bardzo ważnego, jesli nie moge tego zrobić od razu, to trace zapał popierając to myslami, że i tak mi sie nie uda (ach, ta wiara w siebie). no a punkt 7 jak najbardziej prawdziwy, w końcu emocje to żywioł 4w5, te pozytywne i negatywne :)

ODPOWIEDZ