Przyjmowanie komplementów

Wiadomość
Autor
Maja
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 grudnia 2006, 19:00

Przyjmowanie komplementów

#1 Post autor: Maja » wtorek, 5 grudnia 2006, 19:47

To mój pierwszy post i wątek na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Mam pytanie do czwórek, ale też innych typów mających podobny problem, który z grubsza polega na tym, że nie potrafię normalnie przyjmować komplementów. Może to drobiazg, ale zauważyłam, że w ten sposób niezwykle skutecznie zrażam do siebie ludzi. A ja po prostu, gdy słyszę zdania z cyklu: jesteś ładna, masz fajną bluzkę, fryzurę itp., od razu zaczynam (auto?)ironizować albo bardziej lub mniej szczerze i otwarcie powątpiewać (często na głos) w intencje komplementującej mnie osoby, co sprawia, że ta ostatnia nieraz czuje się po urażona i bierze nogi za pas.
To właściwie głupie, bo nie ukrywam, że komplementów potrzebuję i lubię je, ale gdy już się pojawiają, to czasem (wedle relacji świadków) odruchowo reaguję na nie jak na atak personalny.
Co o tym sądzicie?


... A ja jestem zwierzą mroczne, nieprzewidywalne i głęboko etyczne! (Kot rabina)

Awatar użytkownika
dante82
Posty: 274
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 00:25
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: dante82 » wtorek, 5 grudnia 2006, 19:50

Bardzo dobrze jestem w stanie to zrozumieć, mam bardzo podobnie... może mniej to uzewnętrzniam, ale osoby które daja mi komplementy, z reguły otrzymują w zamian dawkę mojej podejrzliwości w stosunku do ich szczerości... "ciekawe z jaką prośbą zaraz wystąpi" :) Ale ponoć piątki tak mają... :) Może masz skrzydło w piątce? :)
5w4, INTP
"Panie,
Wczoraj byłem kimś innym,
Niż jestem dzisiaj.
Powiedz mi zatem,
Który z nas obu
-Ja wczorajszy
Czy ja dzisiejszy-
Jest moim prawdziwym
Ja?
A na to Pan odpowiedział:
-Jesteś tym, kim będziesz jutro,
Mój synu..."

Kikijuro
Posty: 499
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 21:54

#3 Post autor: Kikijuro » wtorek, 5 grudnia 2006, 19:52

Mimo że nie jestem czwórką, pozwole sobie powiedzieć że mam tak samo, ale wiem że przynajmniej nie jestem sam :wink:

Maja
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 grudnia 2006, 19:00

#4 Post autor: Maja » wtorek, 5 grudnia 2006, 19:59

dante82 pisze:Bardzo dobrze jestem w stanie to zrozumieć, mam bardzo podobnie... może mniej to uzewnętrzniam, ale osoby które daja mi komplementy, z reguły otrzymują w zamian dawkę mojej podejrzliwości w stosunku do ich szczerości... "ciekawe z jaką prośbą zaraz wystąpi" :) Ale ponoć piątki tak mają... :) Może masz skrzydło w piątce? :)
Zgadłeś :D
I to chyba mocne skrzydło...
Swoją drogą ciekawe jest to, że w drugą stronę nie mam oporów - tzn. dość łatwo przychodzi mi prawienie komplementów innym i zwykle są to komplementy dobrze przyjmowane.
... A ja jestem zwierzą mroczne, nieprzewidywalne i głęboko etyczne! (Kot rabina)

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przyjmowanie komplementów

#5 Post autor: Kiciak » wtorek, 5 grudnia 2006, 20:07

Maja pisze: A ja po prostu, gdy słyszę zdania z cyklu: jesteś ładna, masz fajną bluzkę, fryzurę itp., od razu zaczynam (auto?)ironizować albo bardziej lub mniej szczerze i otwarcie powątpiewać (często na głos) w intencje komplementującej mnie osoby, co sprawia, że ta ostatnia nieraz czuje się po urażona
niesamowite :D ja tez tak mam :D pozatym jest to strasznie nie wiarygodne (razem?) jak osoba nagle zaczyna komplementowac, cos jest dla mnie od razu podejrzane ;)

Dante, to uwazasz ze ma na to wplyw moje polaczenie z 5? ;)
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
dante82
Posty: 274
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 00:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Przyjmowanie komplementów

#6 Post autor: dante82 » wtorek, 5 grudnia 2006, 20:20

Kiciak pisze:
Dante, to uwazasz ze ma na to wplyw moje polaczenie z 5? ;)
Nie mam pojęcia :) Ale jakby nie patrzeć, ósemki mają połączenie z 5! Tylko nie pamiętam czy zestresowane czy rozluźnione :)
5w4, INTP
"Panie,
Wczoraj byłem kimś innym,
Niż jestem dzisiaj.
Powiedz mi zatem,
Który z nas obu
-Ja wczorajszy
Czy ja dzisiejszy-
Jest moim prawdziwym
Ja?
A na to Pan odpowiedział:
-Jesteś tym, kim będziesz jutro,
Mój synu..."

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7 Post autor: Kiciak » wtorek, 5 grudnia 2006, 20:52

zestresowane, czyli do mnie by jak najbardziej pasowalo ;)
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#8 Post autor: Gabriel » wtorek, 5 grudnia 2006, 21:29

Eee tam... Tego można się nauczyć. Kiedyś byłem od tego speszony, teraz po prostu się uśmiecham i mówię "dziękuję". Jak okażę, że podoba mi się przyjmowanie komplementów, to otrzymam ich więcej w przyszłości. A że w mojej osobowości oprócz 4w5 i 7w8 przejawia się jeszcze 3 (w dzieciństwie chciałem być we wszystkim najlepszy - jak bohaterzy kreskówek) to potrzebuje komplementow, zresztą wszyscy lubimy jak docenia się naszą pracę, prawda? Nauczmy się z niej cieszyć i jeśli inni ją docenią to po prostu szczerze podziękujmy, przecież nam to się podoba, nie?
Jak na mój gust, wielu ludzi na tym forum (a zwłaszcza czwórki) za bardzo skupiają się na tym jakie są, a nie na możliwościach rozwoju. Mi zależy też jak cholera na poznaniu siebie, ale to poznania następuje właśnie poprzez rozwój. Właśnie wtedy poznajemy swoje słabe i mocne strony. Kontemplowanie faktu "jaki jestem?" nie ma sensu jeśli nie popieramy go działaniem. W życiu nie chodzi o bazę, nikt do niej nie ma wglądu. Żeby ją poznać, trzeba ryzykowac.
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 grudnia 2006, 21:32 przez Gabriel, łącznie zmieniany 1 raz.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: Kiciak » wtorek, 5 grudnia 2006, 21:30

nie lubie komplementow, naprawde, nie wiem czemu ale jakos tak, wydaje mi sie to zawsze nieuzasadnione lub nieszczere
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
dante82
Posty: 274
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 00:25
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: dante82 » wtorek, 5 grudnia 2006, 21:45

Kiciak pisze:nie lubie komplementow, naprawde, nie wiem czemu ale jakos tak, wydaje mi sie to zawsze nieuzasadnione lub nieszczere
Miałem, i czasami jeszcze mam podobnie... to nie jest takie fajne, bo jeżeli uważamy że inni nie doceniają nas szczerze, to sami siebie też nie doceniamy i nie mamy szacunku dla swoich mocnych stron... a z tego sie potem problemy robią :)

Co nie zmienia faktu że jak ktoś mówi szczery komplement, to może chcieć coś w zamian uzyskać :DDD
5w4, INTP
"Panie,
Wczoraj byłem kimś innym,
Niż jestem dzisiaj.
Powiedz mi zatem,
Który z nas obu
-Ja wczorajszy
Czy ja dzisiejszy-
Jest moim prawdziwym
Ja?
A na to Pan odpowiedział:
-Jesteś tym, kim będziesz jutro,
Mój synu..."

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11 Post autor: Kiciak » wtorek, 5 grudnia 2006, 21:49

wygladasz pieknie/ ladnie - czuje jakbym sie przewracala ;) to nie sa (chyba) normalne reakcje ;)
sama siebie docenie, z tym problemu nie ma ;) pomrucze sobie pod nosem i od razu lepiej, najlepiej narzekajac na cos :)

jestes taka dobra w ***. wiesz, moze bys to zrobila za mnie, lepiej by wyszlo... frajerstwo chce sie wykrecic ;)
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: Hydra » wtorek, 5 grudnia 2006, 21:50

Gabriel pisze: Jak na mój gust, wielu ludzi na tym forum (a zwłaszcza czwórki) za bardzo skupiają się na tym jakie są, a nie na możliwościach rozwoju. Mi zależy też jak cholera na poznaniu siebie, ale to poznania następuje właśnie poprzez rozwój. Właśnie wtedy poznajemy swoje słabe i mocne strony. Kontemplowanie faktu "jaki jestem?" nie ma sensu jeśli nie popieramy go działaniem. W życiu nie chodzi o bazę, nikt do niej nie ma wglądu. Żeby ją poznać, trzeba ryzykowac.
Chłopie, jesteś wielki!
Nie wiem dlaczego tak oczywisty fakt się jakos nie może "przebić" na tym forum :?
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13 Post autor: Kiciak » wtorek, 5 grudnia 2006, 22:49

rzeczy oczywistych sie nie porusza, bo sa oczywiste ;)
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#14 Post autor: aliszien » środa, 6 grudnia 2006, 09:39

Kiedyś nie potrafiłam przyjmować komplementów i jeżyłam się bardzo wobec komplementującego. Dziwne, że ktoś jakiekolwiek jeszcze mówił.
Teraz przyjmować umiem, ale wierzę rzadko.
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
NYCTEA
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2006, 23:39

#15 Post autor: NYCTEA » środa, 6 grudnia 2006, 18:49

Jeżyłam się, furczałam, ironizowałam, podejrzewałam.. a teraz uśmiecham się i mowię po prostu "dziękuję". A pocóż komplementujacemu wiedza o moich rozterkach? :wink:

Ale czyż to nie jest po prostu polska mentalność :D ?

O, jaka piekna bluzka.
Eem, gdzie tam, wcale nie taka znowu..
Ale naprawdę bardzo ładna.
Aaa, sprułam stara szmatę..

I po co nam to? :)
4w5&INTP

ODPOWIEDZ