Bycie dobrym

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

Bycie dobrym

#1 Post autor: sarnandynka » niedziela, 3 lutego 2008, 15:29

...
Ostatnio zmieniony środa, 3 czerwca 2009, 23:40 przez sarnandynka, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#2 Post autor: mith » niedziela, 3 lutego 2008, 15:34

Bycie dobrym to nie słabość a siła. Nie uwarzam się za bardzo dobrego ale staram się taki być
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#3 Post autor: Eruantalon » niedziela, 3 lutego 2008, 16:06

I am fuckin' evil, baby! ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Nephik
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 17 września 2007, 00:50
Lokalizacja: Poznan

#4 Post autor: Nephik » niedziela, 3 lutego 2008, 16:13

A ja zwyczajnie staram sie nie rozpatrywac niczego w kategorii dobre/zle, bo to zwyczajnie sztuczny i niewykonalny podzial. Co to znaczy byc dobrym czlowiekiem? Bo mi sie nie udalo sformulowac takiej definicji jeszcze:/
5w4 or just f***n INFJ...
"Twarda jest konieczność, ale dopiero zmuszony koniecznością może człowiek wykazać, co jest naprawdę wart. Żyć wedle swego widzimisię potrafi każdy."
Johann Wolfgang von Goethe

Awatar użytkownika
BlackHannah
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 2 lutego 2008, 16:12
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

#5 Post autor: BlackHannah » niedziela, 3 lutego 2008, 16:28

Ja jestem i dobra i zła.. zależy do czego lub kogo.. :) Jeśli ktoś mi nadepnął na odcisk to jest dla mnie skończony :twisted:
Jestem tolerancyjna i staram sie być dobra dla wielu ludzi i starac sie zmieniać świat na lepszy :D choć z pozoru uważana jestem za takiego małego bezczelnego diabełka :D
"..Za to, że chcą was zmieniać zamiast naśladować
że jesteście leczeni zamiast leczyć świat
za waszą boską moc niszczoną przez zwierzęcą siłę
za niezwykłość i samotność waszych dróg.."

4w5

Awatar użytkownika
Outsider
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 20 stycznia 2008, 00:45
Lokalizacja: gdansk

#6 Post autor: Outsider » niedziela, 3 lutego 2008, 16:49

Jam jest czastka tej sily co wiecznie zla pragnac wieczne dobro czyni

-to z Fausta Goethego :twisted:
Tak mi sie skojarzylo ale na powaznie tego nie pisze 8)
"Dlaczego koniecznie musisz być w błędzie, tylko dlatego, że kilka milionów twierdzi, że jesteś?"
(F.Zappa)
4w5...

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#7 Post autor: mith » niedziela, 3 lutego 2008, 17:21

Nephik pisze:A ja zwyczajnie staram sie nie rozpatrywac niczego w kategorii dobre/zle, bo to zwyczajnie sztuczny i niewykonalny podzial. Co to znaczy byc dobrym czlowiekiem? Bo mi sie nie udalo sformulowac takiej definicji jeszcze:/
Caukowicie się podziału zrobić nie da i to wiadomo. Ale można sklasyfikować niektóre postępowania do dobrych bądź złych
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Nephik
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 17 września 2007, 00:50
Lokalizacja: Poznan

#8 Post autor: Nephik » niedziela, 3 lutego 2008, 17:55

Nie mozna, bo nie da sie przyjac kategorii dobrego i zlego. Moze probowac sklasyfikowac zachowania na dobre i zle, ale tylko w oparciu o wyznawany system norm, ktory moze byc bledny, dlatego dobro i zlo zawsze sa kategoriami subiektywnymi (wiec na dobra sprawe nie maja znaczenia). Szybciej uwierze w kategorie korzystne/niekorzsytne.
5w4 or just f***n INFJ...
"Twarda jest konieczność, ale dopiero zmuszony koniecznością może człowiek wykazać, co jest naprawdę wart. Żyć wedle swego widzimisię potrafi każdy."
Johann Wolfgang von Goethe

Awatar użytkownika
Seiren
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 18 listopada 2007, 21:34
Lokalizacja: Łódź

#9 Post autor: Seiren » niedziela, 3 lutego 2008, 18:03

mith pisze: Caukowicie się podziału zrobić nie da i to wiadomo. Ale można sklasyfikować niektóre postępowania do dobrych bądź złych
Mi się zawsze to zbyt subiektywne wydawało. Bo przecież rozpatrujemy to przez pryzmat siebie/własnych poglądów i doświadczeń i takie tam. No i zawsze pozostaje kwestia okoliczności - w zależności od nich różnie możemy postrzegać takie samo zachowanie...
Ale cóż... na swój własny sposób staram się być dobra. Dla osób, na których mi zależy przynajmniej. Chociaż to i tak nie zawsze wychodzi... Jakoś cholernie trudno mi znaleźć granicę dopuszczalnego egoizmu. Wydaje mi się, że robię coś dla innych, a tak naprawdę zachowuję się jak ostatnia egoistka. Zrąbane to :/
4w5
INFp/j
Życie nie ustaje w zadziwianiu nas ironią.

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#10 Post autor: malna » niedziela, 3 lutego 2008, 18:12

mith pisze:
Nephik pisze:A ja zwyczajnie staram sie nie rozpatrywac niczego w kategorii dobre/zle, bo to zwyczajnie sztuczny i niewykonalny podzial. Co to znaczy byc dobrym czlowiekiem? Bo mi sie nie udalo sformulowac takiej definicji jeszcze:/
Caukowicie się podziału zrobić nie da i to wiadomo. Ale można sklasyfikować niektóre postępowania do dobrych bądź złych
Tak, ale na czym w ogóle opiera się ten podział?

(nie neguję istnienia dobra i zła, zastanawiam się po prostu)
Moze probowac sklasyfikowac zachowania na dobre i zle, ale tylko w oparciu o wyznawany system norm
Nie byłabym tego taka pewna. "System norm" niekoniecznie musi też być subiektywny - istnieją powody, dla których przyjmujemy go lub nie. Chodzi mi o głębszą weryfikację źródeł systemów, może tam należy szukać definicji dobra i zła.
4

have a strange day

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#11 Post autor: mith » niedziela, 3 lutego 2008, 18:29

Własne sumienie powinno ci podpowiadać co jest dobre, a co złe. Co jest amoralne i nie godzi się człowiekowi, a co jest OK.
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: malna » niedziela, 3 lutego 2008, 18:48

mith pisze:sumienie powinno ci podpowiadać co jest dobre, a co złe
No i wywiązuje się bez zarzutu, ze mną bywa różnie. ;-)

Czyli definiujemy jedno pojęcie drugim (pojęciem o wątpliwej definicji.)
4

have a strange day

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#13 Post autor: bíumbíumbambaló » niedziela, 3 lutego 2008, 20:57

Dobra i zła nie można sformułować, co nie oznacza, że ono nie istnieje.

Jest- zależne od sytuacji, wyznaczone przez to wszystko co jako ludzie posiadamy, przez realizm, empatię, inteligencję.

Awatar użytkownika
Nephik
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 17 września 2007, 00:50
Lokalizacja: Poznan

#14 Post autor: Nephik » niedziela, 3 lutego 2008, 22:54

mith pisze:Własne sumienie powinno ci podpowiadać co jest dobre, a co złe. Co jest amoralne i nie godzi się człowiekowi, a co jest OK.
Ignotum per ignotum...
Sumienie to taki dziwny twór wyksztalcany w procesie wychowania i socjalizacji, jest zdecydowanie bardziej subiektywna ktegoria niz nawet dobro/zlo:P
Jest- zależne od sytuacji, wyznaczone przez to wszystko co jako ludzie posiadamy, przez realizm, empatię, inteligencję.
w 90% sytuacji uznawanych za dobre, da sie udowodnic ich zle konsekwencje, pozostale 10% nie wynika z tego ze cos jest dobre, ale braku danych i prognoz co do konsekwencji.

A co do systemu norm to najlepiej niech sie Eruantalon wypowie, bo on wciaga teraz wstep do prawoznawstwa, a ja to mialem dawno i TIFP mnie raczej nie intersuje. Warto jednak zaznaczyz, ze system norm, zazwyczja jest dyktowany przez tzw. element przywodczy, danej grupy, ktora tez nie ejst obiektywna i jest podatna na przewagi konkretnego interesu. A dla takeigo np. systemu prawa, podstawowym elementem, jest zalozenie racjonalnego i konsekwentnego aksjologicznie ustawodawcy, bez ktorego nie da sie stworzyc podstaw teoretycznych systemu. Niestety prawda jest taka, ze kazdy praktyk tylko ironicznie siue usmiecha jak slyszy bzdure o racjonalnym ustawodawcy, bo zalozenie elzace u podstaw systemu jest z gruntu bledne:)
5w4 or just f***n INFJ...
"Twarda jest konieczność, ale dopiero zmuszony koniecznością może człowiek wykazać, co jest naprawdę wart. Żyć wedle swego widzimisię potrafi każdy."
Johann Wolfgang von Goethe

Awatar użytkownika
Outsider
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 20 stycznia 2008, 00:45
Lokalizacja: gdansk

#15 Post autor: Outsider » poniedziałek, 4 lutego 2008, 00:07

Nephik pisze:Nie mozna, bo nie da sie przyjac kategorii dobrego i zlego. Moze probowac sklasyfikowac zachowania na dobre i zle, ale tylko w oparciu o wyznawany system norm, ktory moze byc bledny, dlatego dobro i zlo zawsze sa kategoriami subiektywnymi (wiec na dobra sprawe nie maja znaczenia). Szybciej uwierze w kategorie korzystne/niekorzsytne.
A Hitler?
Hitler byl dobry bo chcial dobrze dla swojego narodu.
Co Wy na to?dobry? zly? czy nie mozna dzielic nadal stwierdzisz?
"Dlaczego koniecznie musisz być w błędzie, tylko dlatego, że kilka milionów twierdzi, że jesteś?"
(F.Zappa)
4w5...

ODPOWIEDZ