Podejście do religii

Czy wierzysz w Boga?

Tak wierzę. Jestem katolikiem. Modle się i chodzę do kościoła
39
24%
Wierzę w Boga, ale żyje własnym życiem. Może i pójde do piekła, mówi się trudno
47
29%
Wyznaje inną religię niż katolicyzm.
21
13%
Jestem ateistą, ale szanuje przekonania innych i rozumiem ich wiarę.
41
25%
Jestem ateistą i śmiać mi się chce gdy widze tych wszystkich katolików wierzących w jakiegoś tam Boga
16
10%
 
Liczba głosów: 164

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

Podejście do religii

#1 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 13:44

Jak podchodzicie do religii? Wierzycie w Boga czy może uważacie religię za bzdurę a Boga za wymysł jakis wariatów?


4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#2 Post autor: Perwik » sobota, 2 lutego 2008, 13:55

już o tym gdzieś pisałem, a nie ma takiej odpowiedzi w ankiecie, plastelinko :) jestem agnostykiem. śmieszy mnie cały katolicyzm, ale szanuje ludzi, którzy szczerze wierzą w swojego Boga. nie trawie jednak tych, którzy "wierzą" bo co sąsiedzi powiedzą, jak się dowiedzą...

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#3 Post autor: bíumbíumbambaló » sobota, 2 lutego 2008, 13:57

przez jakis czas b. wierzyłam, ale poza jakąkolwiek religią. teraz już ni czuję tego tak mocno, ale nie wyobrażam sobie nie wierzyć.

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#4 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 13:58

Perwik pisze:już o tym gdzieś pisałem, a nie ma takiej odpowiedzi w ankiecie, plastelinko :) jestem agnostykiem. śmieszy mnie cały katolicyzm, ale szanuje ludzi, którzy szczerze wierzą w swojego Boga. nie trawie jednak tych, którzy "wierzą" bo co sąsiedzi powiedzą, jak się dowiedzą...
Nie rozumiem co ty sugerujesz nazywając mnie plastelinką :p
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#5 Post autor: Eruantalon » sobota, 2 lutego 2008, 14:14

Jeestem poganinem. Moja religia nie wymaga wielkich nakłądów sił, czy srodków, opiera się na godności człowieka, jego indywidualności, podkresleniu jego sprawczej mocy, Wolnej Woli, szczególnego meijsca w uniwersum ; )
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#6 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 14:20

Jaki rodzaj pogaństwa wyznajesz? Perun i te sprawy czy może inni bogowie niż słowiańscy?
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#7 Post autor: Eruantalon » sobota, 2 lutego 2008, 14:23

Generalnie opieram się ejdnak na mitologii nordyckiej, gdyz nie da sie zrekonstruować sensownego całościowego systemu wierzeń z informacyj, jakie zostały po naszych przodkach. NA ten stan rzeczy złożyły się dwa fakty:

- Bardzo zróżnicowany i niedopracowany charakter tych wierzeń. Inny w każdym regionie i dość mglisty (co akurat zdaje sie być zaleta, kazdy interpretował go na swój sposób, nie to co katolicki dyktat wykładni biblii)

- Zwyczajne niszczenie pozostałości kulturowych przez chrześcijańskich najeźdxców, jako bezwartościowych 'pogańskich bredni' ; (
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Kociaq
Posty: 69
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2008, 12:53
Lokalizacja: Starogard Gdański

#8 Post autor: Kociaq » sobota, 2 lutego 2008, 14:24

No właśnie nie ma odpowiedzi "jestem agnostykiem", dlatego zaznaczyłam przed ostatnią odpowiedź...
4w5
poziom 8,9
ENTP

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#9 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 14:26

Eruantalon pisze:Generalnie opieram się ejdnak na mitologii nordyckiej, gdyz nie da sie zrekonstruować sensownego całościowego systemu wierzeń z informacyj, jakie zostały po naszych przodkach. NA ten stan rzeczy złożyły się dwa fakty:

- Bardzo zróżnicowany i niedopracowany charakter tych wierzeń. Inny w każdym regionie i dość mglisty (co akurat zdaje sie być zaleta, kazdy interpretował go na swój sposób, nie to co katolicki dyktat wykładni biblii)

- Zwyczajne niszczenie pozostałości kulturowych przez chrześcijańskich najeźdxców, jako bezwartościowych 'pogańskich bredni' ; (
No niestety :( Jedyne co pozostało to kilka posążków, a reszta to głównie wierzenia Rosjan, które gdzieś tam w jakimś stopniu zapisane zostały i próbują z tego zrekonstruować nasze wierzenia. Nordycka ciekawa jest ale popraw mnie jeśli się myle. Mitologia nordycka to Germańska?
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#10 Post autor: Eruantalon » sobota, 2 lutego 2008, 14:30

Nordycka ciekawa jest ale popraw mnie jeśli się myle. Mitologia nordycka to Germańska?
Znaczy sie tak:

Vikingowie, to Germanie, wiec ich mitologia jest mitologią germanską. Jednakże ludy sensu strickte germańskie mają nieco odmienna mitologię (czy też nazewnictwo Odyn - Wotan et.c.). Choć opeiram sie na mitologii skandynawskiej generalnie, to oczywiście korzystam z możliwości refleksji nad mitami germanskimi, które, jak generalmnie mitologie, zawierają wiele ponadczasowych, uniwersalnych treści.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#11 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 14:32

A znasz może tytuł jakiejś ciekawie napisanej mitologii nordyckiej?
Ja od pewnego czasu interesuje się mitologiami, ale udało mi się znaleźć germańską, a nordyckiej nie
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#12 Post autor: Eruantalon » sobota, 2 lutego 2008, 14:40

Hm, w sumie Empiki i takie inne sa kopalnią tekstów mitologicznych. JA swoja wiedzę oparłem o parę książek, które wypożyczyłem w książnicy pomorskiej, ale tytułów już nie kojarzę, niestety. Zawsze pozostaje internet tez, acz tu sie zdazaja pewne nieścisłości. Swojego PArandowskiego się jeszcze mitologia Wkingów, niestety, nie doczekała ; (
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

#13 Post autor: mith » sobota, 2 lutego 2008, 14:49

Jeśli chodzi o internet to same głupoty można znaleźć xd
Ja czytam mitologie, które są dodawane do gazety Rzeczpospolita, jednak niestety są one bardzo krótkie a o ludach skandynawskich jest bardzo mało napisane i mitów też tylko kilka :p
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#14 Post autor: sarnandynka » sobota, 2 lutego 2008, 16:10

...
Ostatnio zmieniony środa, 3 czerwca 2009, 23:38 przez sarnandynka, łącznie zmieniany 1 raz.

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#15 Post autor: pacanoid » sobota, 2 lutego 2008, 16:17

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lipca 2009, 23:03 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

ODPOWIEDZ