Zmiany - 3w4 na 4w3

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
oct
Posty: 7
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 15:04

Zmiany - 3w4 na 4w3

#1 Post autor: oct » środa, 21 kwietnia 2010, 15:16

Witam, robiłem już enneagram kilka razy w różnych odstępach czasu (najczęściej ok pół roku). Zawsze wychodziło mi 3w4. Jednak ostatnio dużo problemów nałożyło mi się na głowę, zrobiłem test i wyszło 4w3. Zgłębiając tematykę odnalazłem informację, że niezdrowe 3jki przejmują niezdrowe cechy 9ki. Sam o tym dokładnie się przekonałem. Popadłem w okropną niemoc twórczą, nic mi się nie chciało robić, mało co miało sens. A z reguły jestem bardzo aktywną osobą. Jednak z tego co mi wyszło z testu wychodzi, że ja przeszedłem w 4kę a nie 9kę. A dokładniej zamieniła mi się 3jka z 4ką.

Jak to jest u Was? Trafił ktoś z 3jek na podobną przemianę? Czy jest to może chwilowym mocniejszym działaniem skrzydła 4 związane z dużym natłokiem stresujących sytuacji?

Z tego co można wyczytać numer enneagramu ma się na całe życie. Więc co z takimi przypadkami?


3w4 ISTp

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#2 Post autor: Grin_land » środa, 21 kwietnia 2010, 20:20

test nie jest miarodajny, jeśli faktycznie uważasz że masz trójkową motywację i byłeś przekonany o swojej trójkowości nie tylko ze względu na wynik testu, lecz na samoobserwację, to możliwe że jesteś po prostu 3jką z dość mocnym(a może i nawet nie tak mocnym) skrzydłem 4, która ma gorszy czas w życiu i przejmuje cechy niezdrowej 9 znaczy odcina się od świata. Bo stagnacja nie jest tylko dziewiątkową cechą.

Poza tym-4 jest typem który wychodzi w teście niemal każdemu człowiekowi w gorszym stanie psychicznym- dłuższym lub nawet chwilowym.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
oct
Posty: 7
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 15:04

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#3 Post autor: oct » środa, 21 kwietnia 2010, 22:00

Dzięki za włączenie się do tematu :wink:

Jasne, test nie jest do końca miarodajny. Każdy człowiek posiada też cechy indywidualne.

Znam kilka 4ek i w sumie zauważam w pewnych aspektach podobieństwo. Pewnie dlatego mam skrzydło 4, które widać teraz wzięło górę. Głównie w zakresie zainteresowań sztuką etc. a także wpadanie w stany bardzo emocjonalne. Podobnie chyba z egoizmem. Jednak z reguły nie okazywałem tego na zewnątrz. Wyłączam osoby najbliższe.

Prawdę mówiąc to znacznie wolę siebie w opcji 3w4. Nie lubię tego charakteru, ale będąc (mam nadzieję) chwilowo 4ką naprawdę nie zazdroszczę sąsiadom z enneagramu...

Pozdrawiam
3w4 ISTp

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#4 Post autor: Grin_land » czwartek, 22 kwietnia 2010, 10:57

Hmm..a brałeś pod uwagę 7? z tego co wiem często mylnie się identyfikują z 4, raczej nie chcą być 4, i w teście bywa że wychodzi im coś na przełomie 4/3/2. Oczywiście najlepiej zajrzyj wgłąb siebie i sprawdź jaka jest Twoja główna motywacja, ale ciężko to odkryć tak bez pomocy.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
oct
Posty: 7
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 15:04

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#5 Post autor: oct » czwartek, 22 kwietnia 2010, 15:13

7ką raczej nie jestem, aczkolwiek na pewno posiadam jakieś tam cechy tego numeru. Mam sporo znajomych 7mek. Z większością się dogaduję dobrze, choć ostatnio mnie wkurzają bo dużo mówią, niekoniecznie z sensem :)

Zauważyłem, że ludzie, którzy słabo mnie znają odbierają mnie trochę jako osobę beztroską, co się niczym nie przejmuje. Więc to może być element łączący mnie z 7ką. Choć to powierzchowny osąd i nie do końca się z tym zgadzam. Wydaje mi się , że jestem osobą bardziej wrażliwą, wewnętrznie przeżywam każde niepowodzenie dość intensywnie. Za to bardzo rzadko uwidaczniam te emocje.

Wśród moich dobrych znajomych jest chyba najwięcej numeru 5, oprócz tego 7ki i 6ka.

Za to nie dogaduję się, nie rozumiem zupełnie 8. Działają na mnie jak płachta na byka :)

Zaznaczając odpowiedzi przeciwne do tego co myślę wyszło mi 1w2.

Mam wrażenie, że motywację mam jednak 3jkową, choć im bardziej zagłębiam się w temat tym więcej wątpliwości :)

Pozdrawiam :wink:
3w4 ISTp

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#6 Post autor: Rinn » czwartek, 22 kwietnia 2010, 15:21

A co powiesz na to?
Threes can mistype as Fours, again, especially if the wing is strong, but Fours are much more introspective and emotionally aware, even emotionally self-indulgent when unhealthy. As Threes become unhealthy, they increasingly detach from their inner states and become less emotionally aware. Both types can suffer from depression, but Threes much less so than Fours, and when they are feeling low, they tend to consider it a sign of weakness and try to work it off. Jackie Kennedy Onassis is a good example of a Three who is sometimes mistyped as a Four, because of her elegance and sometimes even mistyped as a Five, because of her detachment. Both traits can be accounted for by recognizing the fact that she was a Three.
Źródło: http://www.ocean-moonshine.net/e1428573 ... tion=27:27
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
oct
Posty: 7
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 15:04

Re: Zmiany - 3w4 na 4w3

#7 Post autor: oct » czwartek, 22 kwietnia 2010, 15:29

Faktycznie, coś w tym jest. Stany depresyjne dopadają mnie od czasu do czasu. Szczególnie gdy kilka złych rzeczy nałoży się na siebie i wtedy odpadam. Być może jest to efekt wysokich poprzeczek jakie sobie stawiam, czasem zbieg okoliczności i nałożenie się na siebie kilku złych rzeczy. Aczkolwiek moje podejście jest takie jak zauważono. Traktuję to jako objaw słabości i po kilku dniach odrętwienia staram się podnieść i czymś intensywnie zająć. Z reguły wychodzi.

Dzięki za ciekawego linka :wink:
3w4 ISTp

ODPOWIEDZ