Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#31 Post autor: Cotta » wtorek, 27 grudnia 2011, 20:16

Intan, jak chcesz poczytać przykłady konstrukcji słownych stosowanych w ramach manipulacji, to poszukaj na chomiku np. tego: Forward Susan - Szantaż emocjonalny. Dobrze demaskuje, jak działają emocjonalni szantażyści.


5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
kaja
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 21:52
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#32 Post autor: kaja » czwartek, 9 lutego 2012, 19:32

Ostatnio zostałam zaszantażowana przez moją długoletnią przyjaciółkę dwójkę! :D Napisałam jej, że podoba mi się pewien facet, ale ona twierdzi, że on jest nieodpowiedni dla mnie, i powiedziała, że jak sobie go nie wybiję z głowy, to ona nie będzie się do mnie odzywać. Właściwie to to moje "uczucie" to- przynajmniej jak na razie- nic poważnego, ot, spodobał mi się chłopak. A teraz jeszcze boję się, że ona do niego napisze to, bo ona jest do tego zdolna i kiedyś już coś takiego powiedziała, że zrobi w nieco innej sytuacji...Napisałam jej, że nie dam się manipulacji, i żeby napisała do mnie, jak jej przejdzie. Także wydaje mi się, że dobrze zrobiłam, no ale właśnie, nie wiem, czy nie wpadnie jej do głowy jakiś głupi pomysł, żeby zrobić coś "dla mojego dobra". Czy mogę coś z tym zrobić? :P
6w7w8
ENTP/ENTp

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#33 Post autor: Pierzasta » czwartek, 9 lutego 2012, 21:46

Nie wiem... może powiedz jej, że jeśłi tak zrobi, to strasznie cię zrani i będziesz cierpiała czy coś?
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#34 Post autor: Cotta » czwartek, 9 lutego 2012, 22:22

Szantażyści często nie spełniają swoich gróźb, jak trafią na asertywną postawę, więc, wg mnie, dobrze zrobiłaś. To, co pisze Pierzasta, też wydaje mi się dobrym pomysłem. Tj. jeżeli zależy Ci na utrzymaniu tej znajomości (a skoro to wieloletnia przyjaźń, to zakładam, że rozważasz kontynuację). Jeżeli tak, to zdemaskowanie stosowanego narzędzia plus uświadomienie, że jego stosowanie przez przyjaciółkę Cię rani, ma szanse zadziałać (chociaż wiele zależy od tego, na ile jest to osoba skłonna przyjąć czyjeś racje).
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
kaja
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 21:52
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#35 Post autor: kaja » czwartek, 9 lutego 2012, 23:55

Hmmm no napisałam jej już wcześniej że: nie dam się manipulacji, że wiem, że ona myśli, że robi dobrze i chce dobrze, ale to nie jest fair i to że ona mnie zaszantażuje, nie sprawi, że będzie dobrze. No i właśnie, żeby napisała, jak jej przejdzie :P

Pierzasta: powiem jej tak, jak dojdzie do groźby znowu, że coś napisze, takiej poważnej, bo wcześniej to tylko tak gadała i też nie w tym przypadku, aczkolwiek w podobnym

Cotta: Mówisz, że nie spełniają gróźb? To dobrze :D Zależy mi bardzo no i ona też nie często mną próbuje manipulować, więc nie jest to przesłanka do zakończenia znajomości, ale po prostu się zastanawiałam się czy w tym całym "robieniu dobrze" się zatrzyma w tym przypadku, czy nie :P A, i wydaje mi się, że zdemaskowałam jej narzędzie, bo wprost napisałam o manipulacji i szantażu. Oczywiście bez obrażania jej, no i zauważając, że ma dobre intencje.

Dziękuję Wam w ogóle za odpowiedzi! :)
6w7w8
ENTP/ENTp

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#36 Post autor: Cotta » piątek, 10 lutego 2012, 00:12

Mówię, że często nie spełniają. Twierdzenia, że nigdy, nie zaryzykuję. Ale bądźmy dobrej myśli. :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
kaja
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 21:52
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#37 Post autor: kaja » piątek, 10 lutego 2012, 10:42

Będę dobrej myśli :P
6w7w8
ENTP/ENTp

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#38 Post autor: muahahaha » piątek, 10 lutego 2012, 20:07

A może ten chłopak, tak naprawdę, podoba się twojej koleżance, nie chce żebyś z nim była bo sama by chciała? Albo boi się, że jak znajdziesz sobie chłopaka to nie będziesz miała dla niej czasu. Moim zdaniem jedno jest pewne, nie możesz jej odpuścić, bo jak raz jej się uda, to następnym razem będzie jeszcze gorzej, będzie myślała, że jak teraz zrobiłaś to co ona chce to następnym razem tez tak powinno być.

Awatar użytkownika
kaja
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 21:52
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#39 Post autor: kaja » środa, 15 lutego 2012, 00:06

Wszystko już dobrze :D
6w7w8
ENTP/ENTp

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#40 Post autor: Ninque » środa, 18 lipca 2012, 19:11

"Będziesz coś chciała" ciągłe zmiany nastroju, agresja i obrażanie się o byle co. To obok "ja tyle robię z tobie nawet tyłka się nie chce ruszyć i nikt mi nie podziękuje" jest chyba najgorsze ale ja mam do czynienia z tylko średnio niezdrową dwójka więc spojrzenie mam trochę ograniczone.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#41 Post autor: Ceres » środa, 18 lipca 2012, 23:53

Ninque pisze:"Będziesz coś chciała" ciągłe zmiany nastroju, agresja i obrażanie się o byle co. To obok "ja tyle robię z tobie nawet tyłka się nie chce ruszyć i nikt mi nie podziękuje" jest chyba najgorsze
Jakbym słyszała swoją matkę Dwójkę...
I pomyśleć można, że kiedyś była zdrową 2 i był z niej istny anioł na ziemi :roll:
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#42 Post autor: Ninque » piątek, 20 lipca 2012, 19:45

Jeszcze co do manipulacji przypomniało mi się jak byłam w podstawówce i moja starsza siostra (2) miała jakieś tam kosmetyki którymi pozwalała mi się czasami malować, jako starszej i bardziej doświadczonej ufałam jej też w kwestii ubioru.

Któregoś dnia kompletnie nie wiedziałam co na siebie włożyć i poprosiłam o radę. Wmówiła mi że czerwona spódnica w połączeniu z oliwkową, nijaką bluzką wygląda dobrze oraz że makijaż, który sobie zrobiłam (żółty) świetnie się prezentuje i mogę tak iść na plastykę. Jak tylko dotarłam od razu znajomi zaczęli złośliwie komentować, udawali że nie widzą, że to make-up i myślą że mam siniaki na oczach :lol: . Oczywiście było mi potem bardzo przykro. :( A jak wróciłam do domu i zaczęłam jej wyrzucać skrzywdzenie mnie zasmiała się tylko i spytała: "To ty tak poszłaś?" miała dobry humor do końca dnia :x .

Chęć niesienia pomocy inaczej. :?

Nie mam jej już tego za złe :) , ale zaufania pełnego nigdy nie uzyska (nie tylko z powodu tej sytuacji).
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#43 Post autor: Kapar » piątek, 3 sierpnia 2012, 09:19

Ceres pisze:
Ninque pisze:"Będziesz coś chciała" ciągłe zmiany nastroju, agresja i obrażanie się o byle co. To obok "ja tyle robię z tobie nawet tyłka się nie chce ruszyć i nikt mi nie podziękuje" jest chyba najgorsze
Jakbym słyszała swoją matkę Dwójkę...
I pomyśleć można, że kiedyś była zdrową 2 i był z niej istny anioł na ziemi :roll:
Domyslam sie, ze jak jakas 2 ma taka gadke, to ma tez silny wplyw Perfekcjonisty. 2w1?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#44 Post autor: Ceres » piątek, 3 sierpnia 2012, 13:36

Tak, dokładnie baby kapar. 2w1...
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Manipulacja 2, a chęć niesienia pomocy

#45 Post autor: boogi » piątek, 3 sierpnia 2012, 15:29

baby_kapar pisze:Domyslam sie, ze jak jakas 2 ma taka gadke, to ma tez silny wplyw Perfekcjonisty. 2w1?
Nie sądzę, raczej przejście w punkt stresu. Znajomy 2w3, jak mu czegoś nie dasz czego on chce i akurat "ósemkuje" (przesuwa się w kierunku stresu), to tego typu teksty wypowiada.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ