2w1 vs. 2w3

Dyskusje na temat typu 2

Jestem:

2w1
13
65%
2w3
6
30%
2
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

2w1 vs. 2w3

#1 Post autor: ewutek » czwartek, 20 grudnia 2007, 19:53

2w1

Opis ogólny
  • Przeciętna 2w1 łączy osąd Jedynki z Dwójkową chęcią sprawiania przyjemności ludziom. 2w1 są bardziej sztywne i dokładne niż 2w3, ale mniej wymagające od 1w2. Ostrożnie kontrolują swoje zachowanie, chcą być uprzejmi i poprawni. Starają się pokazywać uśmiechniętą twarz, ale z powodu tłumionego gniewu (skrzydło 1) i osobistych potrzeb (2), ich zwykle radosna twarz czasami zdradza napięcie. Nie zależy im na seksownym i efektownym wyglądzie w takim stopniu jak 2w3, ale są nim bardziej zainteresowani niż 1w2.
Zrównoważone i zdrowe stany
  • Zdrowe 2w1 prawie zawsze stwierdzają, że ich prawdziwym powołaniem jest pomagać innym (zwłaszcza dzieciom) dorastać i "rozwijać skrzydła". Zdolni są pomagać sobie samym tak samo mądrze i odpowiedzialne, jak innym. Chętnie obserwowują jak ludzie odnajdują swoje prawdziwe powołanie, z zachwytem przygladają się wszystkim różnicom między nimi. Radość Siódemki i integracja Jedynki łączą się Czwórkową głębią i zrozumieniem Dwójki - w rezultacie jest to tolerancyjna osoba, która podziwia rozwój, postęp i bogactwo różnorodności.

    Zaawansowane 2w1 pozostają w kontakcie z głęboką miłością i inspirującą mądrością. Są wyjątkowo dobrzy w pomaganiu tym, którzy popadli w największe tarapaty. Dogłębnie rozważają wszystkie najstraszliwsze okoliczności sytuacji, przynosząc nadzieję, miłość i ukojenie. Najwięcej z takiej pomocy skorzystają osoby najmniej samodzielne.
Niezrównoważone i niezdrowe stany
  • Niezdrowa 2w1 traci umiejętność wyczuwania własnych potrzeb, może zacząć wyrażać negatywne poglądy o innych. Ich narastający samokrytycyzm jest tłumiony, ponieważ pycha Dwójki jest silniejsza od poczucia winy, z którym związane jest skrzydło. Wewnętrzny konflikt jest równie niebezpieczny i potężny jak u 1w2, ale mniej widoczny, ponieważ jest mocno tłumiony samooszukiwaniem się. Najbardziej widocznym znakiem nasilającej się wewnętrznej szamotaniny jest grymas napięcia pojawiający się na twarzy.

    Ostatecznie 2w1 osiąga swój punkt krytyczny, kiedy 2 przechodzi w 8: wybucha przemoc. Manipulacja "w imie miłości" przeradza się w fizyczny przymus. Skuteczność oszukiwania samego siebie wznosi się na zdumiewający poziom, a akty niszczenia usprawiedliwiane są "trudem miłości". Czwórkowe poczucie winy jest notorycznie spychane lub całkowicie odrzucane. Robię to dla twojego własnego dobra, i wiedz, że sprawia mi to większy ból niż tobie. W ostateczności te "kochające starcia" mogą wytworzyć taką nienawiść i strach u innych, że psychotyczne 2w1 samo staje się celem ich ataku.
Wygląd
  • Większość osób z typem 2w1 lubi ubierać się konserwatywnie ale stylowo, ważna jest schludność. Nic nazbyt śmiałego czy szokującego. Elegancja i wytworność, wyważony ale charakterystyczny strój z odrobiną biżuterii albo kolorowym krawatem. Podobnie jak 1w2 są wyprostowani w ramionach, czasami wyglądają jakby spoglądali gdzieś poniżej czubka swojego nosa. Mają skłonność być odrobinę bardziej oficjalni niż to konieczne.
Powołanie
  • Niektóre 2w1 szukają pracy, która pozwoli im opiekować się innymi, równocześnie ich ucząc: gospodarze programów telewizyjnych dla dzieci, prezesi TV, szefowie kuchni, przedszkolanki, zawodowe nianie, przewodnicy muzealni, dyrektorzy szkół i autorzy książek dla dzieci. To także zdyscyplinowani pomocnicy, tj.: pielęgniarki, pomoc dentystyczna, sekretarze czy telefonistki. Innych satysfakcjonuje bycie przykładnym małżonkiem, sprawnie gospodarującym domem. Wśród 2w1 jest też wielu aktorów, lekarzy, stewardes i komików. Oczywiście przedstawicieli tego typu można spotkać w wielu innych zawodach.
2w3

Opis ogólny
  • Przeciętna 2w3 jest bardziej otwarta niż 2w1. Ambitna próżność Trójki łączy się pragnieniem Dwójki by być kochanym. Jest to osoba, która nie boi się być w centrum uwagi. 2w3 zazwyczaj pokazuje uwodzicielskie i wesołe oblicze, w przeciwieństwie do poważniejszej 2w1. Skrzydło 3 dodaje im odrobinę pretensjonalności w wyglądzie i zachowaniu. Dwójkowa chęć sprawiania innym przyjemności jest silniejsza od Trójkowego pragnienia by być podziwianym.
Zrównoważone i zdrowe stany
  • Zdrowy typ 2w3 jest zawsze gotów by natychmiast sprawić komuś przyjemność. Duma ustępuje miejsca zdolności doświadczania rzeczywistej, szczerej miłości. Nie potrzebuje utwierdzać się w tym, że jest podziwiany, nie chce wdzięczności. Połączenie z Czwórką sprawia, że 2w3 wznoszą się na nowy poziom twórczej ekspresji, podczas gdy wpływ Trójki i Szóstki przynosi głębszą świadomość wartości przynależenia do grona prawdziwych przyjaciół. Są szczerymi i kochającymi towarzyszami.

    Niezwykle zdrowy typ 2w3 to człowiek, którego hojność jest tak dalece autentyczna, że zdaje się być nieodłączną częścią jego osobowości. Nie ma w jego zachowaniu nawet cienia aluzji, że oczekuje czegoś w zamian - wyjątkowo zaawansowane 2w3 staje się tak biegłym Dawcą, że odbiorca może się nigdy nie dowiedzieć kto mu pomógł (a nawet się nie zorientować, że ktoś był sprawcą jego szczęścia). 2w3 ma dar tworzenia okoliczności, w których każdy otrzymuje prezent. Hojność po prostu przechodzi przez nich, a nie od nich.
Niezrównoważone i niezdrowe stany
  • Niezdrowa 2w3 nie jest zdolna pohamować stłumionych żądz. W chybionej próbie wyjścia naprzeciw innym i ich (niewypowiedzianym) potrzebom, zmyśla coraz więcej problemów by móc się nimi zająć. Ich wścibska i zadowolona z siebie usłużność sprawia, że otoczenie zaczyna się odsuwać. Dlatego też 2w3 może skrywać samotność i gniew za maską obojętności, ale inni zazwyczaj doskonale wyczuwają w tym hipokryzję.

    Bardzo niezrównoważone 2w3 może się załamać pod wpływem stresu. Prawda wyskakuje nagle spod napiętego do granic wytrzymałości opakowania wypchanego złudzeniami. W rozpaczliwej próbie ucieczki przed przykrą wizją, mogą nawet popaść w rodzaj Ósemkowej morderczej histerii, albo odwrotnie - pogrążyć się w Dziewiątkowym wycofaniu psychotyka. Długo tłumione uczucia mogą wyrzucać z siebie dniami, a nawet tygodniami. Wieloletnie relacje towarzyskie zupełnie się rozpadają, co niestety pozostawia za sobą ogrom smutku i żalu.
Wygląd
  • 2w3 wkładają sporo wysiłku w swój wygląd. Kobiety mogą nosić makijaż niezależnie od sytuacji, a mężczyźni chcą być zadbani. Ich ubiór jest zazwyczaj atrakcyjny, ale niekoniecznie wyjątkowy. Lubią dobrze wyglądać i emanować towarzyskim seksapilem. Spora część najbardziej atrakcyjnych ludzi ma właśnie typ 2w3, ale po trzydziestce przeważnie są przy kości. Można spotkać wiele starszych pań 2w3, których waga skoncentrowana jest w okolicy brzucha. Pewnie ma to związek ze sposobem w jaki lubią przyjmować gości (przy okazji sobie też niczego nie odmawiają).
Powołanie
  • Część spośród 2w3 znajduje pracę, która polega na pomaganiu, najlepiej w świetle jupiterów: kierownicy restauracji i hoteli, sekretarze wykonawczy i projektanci mody. Inni zakładają rodziny o które się bardzo troszczą, tworzą kręgi bliskich przyjaciół i poświęcają się zaspokajaniu ich potrzeb: masażyści, kosmetolodzy, kwiaciarze, prostytutki i gospodynie domowe. Mogą się stać ulubieńcami mediów: piosenkarze, tancerze i sex-gwiazdy. Są wśród 2w3 sprzedawcy detaliczni, menedżerowie, biznesmeni, fizjoterapeuci, osoby rekrutujące, a także małżonkowie osób mających potężne wpływy.
Źródło: http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/2/2.html


5w6

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2 Post autor: boogi » wtorek, 10 marca 2009, 01:11

Opisy wg Riso i Hudsona.
  • :idea: GŁÓWNE PODTYPY DWÓJKI

    :arrow: Dwójka ze skrzydłem Jedynki: Sługa
    Zarówno Dwójki, jak i Jedynki są pod dużym wpływem ich superego, więc u Dwójki ze skrzydłem Jedynki można zauważyć sporo cech altruistycznych. Jednocześnie cechy Dwójki „gryzą" się z cechami Jedynki. Zachowanie Dwójki jest pełne emocji, teatralnych gestów, zorientowane na innych ludzi, podczas gdy Jedynki są racjonalne, opanowane i nie przywiązują aż tak wielkiego znaczenia do kontaktów międzyludzkich. Empatia i zdolności interpersonalne Dwójek stanowią przeciwwagę do powściągliwości, obiektywizmu i idealizmu Jedynek. Dlatego Dwójki ze skrzydłem Jedynki usiłują zabiegać o miłość dobrocią i bezinteresowną uczynnością. Skrzydło Jedynki wnosi stopień powściągliwości i surowości, mniej wyraźne w drugim podtypie Dwójki. Dwójki ze skrzydłem Jedynki mają również większe poczucie obowiązku, podczas gdy bardziej interpersonalne cechy Dwójki są raczej stonowane. Biorąc pod uwagę te cechy, ten podtyp może być pomyłkowo brany za Szóstkę i vice versa. Mając silne sumienie i potrzebę działania według przyjętych zasad, ludzie o tym podtypie starają się traktować innych sprawiedliwie, bez względu na swoje emocjonalne potrzeby, chociaż z Dwójką jako typem podstawowym prawdopodobnie będą odczuwały konflikt między sumieniem a uczuciami. Przykłady tego podtypu warte odnotowania to: Matka Teresa, Eleanor Roosevelt, Arcybiskup Desmond Tutu, Danny Thomas, Alan Alda, Ann Landers, Florence Nightingale, Lewis Caroll, Melanie Hamilton Wilkies i Jean Brodie.
    Zdrowe osoby reprezentujące ten podtyp mogą robić wiele dobrego dla innych ludzi, częściowo ze względu na zasady „wniesione" przez skrzydło Jedynki. Godne uwagi cechy to nauczanie innych, pomaganie im w samodoskonaleniu czy praca dla idei. Prawdopodobnie wiele organizacji dobroczynnych i religijnych zostało założonych przez ludzi o tym podtypie, a także takich zatrudnia. Dwójki ze skrzydłem Jedynki chcą dać innym wszystko, co najlepsze, i są w tej chęci bardziej bezinteresowne i altruistyczne niż drugi podtyp Dwójki. Często mają w życiu poważne zamiary i szukają swojej życiowej misji. Mogą być niezwykle dobrymi nauczycielami, skoro są nie tylko obiektywnymi intelektualistami, ale mają również emocjonalne ciepło, dzięki któremu potrafią ideę wcielić w życie. Jako nauczyciele i rodzice potrafią zmotywować i docenić swoich podopiecznych. W życiu osobistym lubią prostotę i funkcjonalność, w przeciwieństwie do bardziej ekstrawaganckiej Dwójki ze skrzydłem Trójki.
    U przeciętnych osób o tym podtypie dochodzi do napięcia między personalizmem a idealizmem. Jako Dwójki mają skłonność do empatii, ale jeśli skrzydło Jedynki jest silne, ich ideały kłócą się z uczuciami, utrudniając pełne zaangażowanie we współodczuwanie z innymi. Przynajmniej jakaś ich część staje się sędzią oceniającym własne zachowanie i wydającym moralne wyroki. Jednak występowanie obu elementów powoduje, że ludzie o tym podtypie czują silną motywację służenia innym ludziom i nie potrafią im odmawiać. Przeciętne osoby mogą mieć tendencje do kontrolowania zarówno siebie, jak i innych. Są egocentryczne, chociaż cecha ta jest ukryta za ich ideałami, a szczególnie za ideałem miłości. Skłonność do konfliktu najlepiej jest widoczna w pragnieniu odgrywania znaczącej roli w życiu innych osób oraz potrzebie kierowania się rozsądkiem i bycia obiektywnym. Czują się nieswojo, kiedy zwracają na siebie uwagę, więc wolą pracować w cieniu. Wpływ Dwójki przejawia się u nich w chęci bycia ważnym w czyimś życiu. Osoby o tym podtypie mają większą skłonność do odczuwania poczucia winy i potępiania siebie niż Dwójki ze skrzydłem Trójki, ponieważ są bardziej krytyczne wobec siebie, jeśli nie sprostają wyznaczonym przez siebie standardom moralnym. Często czują, że dostają od życia zbyt wiele i są bardziej skrępowane proszeniem o to, czego chcą, niż drugi podtyp Dwójki.
    Niezdrowy podtyp jest zadufany w sobie, nieustępliwy i moralizatorski w stosunku do tego, co uważa za słuszne. Przekonanie o własnej nieomylności i potrzeba usprawiedliwiania się, łącząc się ze skłonnościami do oszukiwania się i manipulowania innymi, tworzą taką mentalność, którą bardzo trudno zmienić. Osoby o tym podtypie łatwo potępiają innych, a sobie równie łatwo znajdują moralne usprawiedliwienie. Nie mogą pozwolić sobie na zarzuty o egoizm czy popełnienie błędu, zaprzeczają również swoim agresywnym uczuciom. Osoby o tym podtypie są ofiarami hipochondrii i zaburzeń psychosomatycznych (obsesyjno-kompulsywnych) na punkcie swojego ciała.

    :arrow: Dwójka ze skrzydłem Trójki: Gospodarz
    Cechy Dwójki w połączeniu z cechami Trójki mają tendencję do umacniania się nawzajem: oba typy łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Skrzydło Trójki dodaje Dwójce uroku, charakteru i zdolności do przystosowania się. Dlatego Dwójki ze skrzydłem Trójki w poszukiwaniu miłości wykorzystują atmosferę intymności i nadają związkom osobisty charakter. Dwójka zyskuje również bardziej uwodzicielski wizerunek: osoby o tym podtypie osobowości wykorzystują urok osobisty i obycie towarzyskie, aby zdobyć względy innych. Potrzeba akceptacji i docenienia Trójki łączy się z dążeniem do zdobycia uznania i zbudowania bliskości Dwójki, tworząc osobowość, dla której najważniejsze są związki międzyludzkie. Znani ludzie o tym podtypie osobowości to m.in.: Luciano Pavarotti, Barbara Bush, Barry Manilow, Richard Simmons, Sammy Davis Jr., Leo Buscaglia, Kathy Bates, Doug Henning, Tommy Tune, John Denver, Pat Boone i Lillian Carter.
    Zdrowe osoby należące do tego podtypu są urocze, przyjacielskie i towarzyskie. Cieszą się uznaniem innych ludzi, są pewne siebie, roztaczając aurę dobrego samopoczucia. Są niezależne i zaradne życiowo, więc ich podejście do życia może zostać mylone z radością życia Siódemki. Ludzie o tym podtypie osobowości są naprawdę ciepli i mają zdolność okazywania tego uczucia innym. W tym przypadku jest mniej prawdopodobne, że ich uczynność przybierze formę wyraźnej opieki nad innymi. Lubią dzielić się swoimi talentami z przyjaciółmi i tymi, którzy ich podziwiają — gotują albo śpiewają dla innych, podejmują gości, potrafią słuchać. Dwójka ze skrzydłem Trójki jest raczej darczyńcą niż sługą. Zalety towarzyskie są przez nie bardziej cenione niż moralne czy intelektualne. Nie są tak zorientowane na zadania jak Dwójki ze skrzydłem Jedynki, ale nie są też tak samokrytyczne jak one.
    Przeciętne Dwójki ze skrzydłem Trójki chcą stworzyć swój wizerunek człowieka niezwykle ciepłego i przyjacielskiego. Ważne jest dla nich, żeby inni ludzie uważali je za osoby wyjątkowe i atrakcyjne. Dwójki wykorzystują innych ludzi do potwierdzenia swojej dobroci, a Trójki do potwierdzenia swojej atrakcyjności, co w tym podtypie często przyjmuje formę dbania o atrakcyjność fizyczną i seksualną. Skrzydło Trójki jest równie zaradne, co pracowite, i oczekuje namacalnych dowodów swoich sukcesów oraz osiągnięć. Charakterystyczna cecha Trójek, jaką jest dbałość o swój wizerunek publiczny, zaczyna być widoczna w zachowaniach Dwójki w formie wylewnej życzliwości, wdzięku i nadmiernej sentymentalności. Przeciętne Dwójki są również bardziej podatne na pochlebstwa i skłonne do plotek niż drugi podtyp. Chociaż żadne z tych cech nie są zbyt szkodliwe, powodują, że inni niechętnie widzą je jako serdecznych przyjaciół, co, oczywiście, jest nie po myśli Dwójek. Mają niezwykłą świadomość tego, co inni o nich myślą i jak są przez nich odbierane. Kiedy dodać do tych cech zaborczość Dwójek, może się okazać, że przeciętne Dwójki ze skrzydłem Trójki są zupełnie pochłonięte swoją atrakcyjnością. To może przysporzyć im nie tylko wielbicieli, ale również być źródłem wielkich rozczarowań. Do typowych zachowań należą: posiadanie „odpowiednich" przyjaciół, „rzucanie" nazwiskami i podtrzymywanie znajomości z innymi osobami. Można się u nich doszukać również tendencji do zarozumialstwa i narcyzmu, chociaż do pewnego stopnia te cechy mogą być przysłonięte przez wyrachowany wizerunek Trójek i wykreowany przez Dwójki wizerunek osoby pełnej poświęcenia dla innych. Skrzydło Trójki pomaga Dwójce być bardziej bezpośrednią w wyrażaniu własnych potrzeb, ale skłania również do zwrócenia większej uwagi na oferowane innym przysługi. Osoba o tym podtypie osobowości obawia się raczej poniżenia wynikającego z utraty swojej pozycji społecznej niż poczucia winy spowodowanego sprzeniewierzeniem się moralnym ideałom.
    Jeśli ludzie o tym podtypie są niezdrowi, mogą wywierać na innych negatywny wpływ emocjonalny, ponieważ wykazują się skłonnościami do manipulacji, wyzyskiwania, oportunizmu i zwodzenia innych, a także do oszukiwania samych siebie i wyrażania nieuprawnionych oczekiwań w stosunku do innych osób. Ich wrogość wobec ludzi może być bardzo silna i nieokiełznana: pod przykrywką swojego uroku i wdzięku ukrywają złośliwość. Mają potencjalne skłonności psychopatyczne, które mogą się ujawnić w ich destrukcyjnych
    działaniach. Można u nich znaleźć również skłonności do emocjonalnych obsesji, prowadzące do złej woli i niszczenia tego, czego nie mogły zdobyć, zwłaszcza jeśli chodzi o związki z innymi ludźmi. Mogą się posunąć nawet do prześladowania ludzi. Dwójki ze skrzydłem Trójki są zdolne do patologicznej zazdrości i zbrodni w afekcie.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ