Uszy von Thuna

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Uszy von Thuna

#1 Post autor: boogi » niedziela, 6 sierpnia 2017, 23:22

Jedną z ciekawszych teorii dotyczących komunikacji między ludźmi jest teoria von Thuna: Kwadrat komunikacyjny. Po zapoznaniu się z artykułem na wiki, proponuję wykonanie takiego testu by sprawdzić które uszko mamy nadaktywne: test.
Wyniki i dyskusja mile widziane :)


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
hippiee
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 15:55
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam... ;)

Re: Uszy von Thuna

#2 Post autor: hippiee » niedziela, 6 sierpnia 2017, 23:54

Hmm ciekawe, mnie wyszło ucho rzeczowe. :scratch:
► Pokaż Spoiler
7w6, 4 PRO, IEE, sp/so

Awatar użytkownika
Kwatermistrz
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 14 lipca 2017, 20:45
Enneatyp: Szef

Re: Uszy von Thuna

#3 Post autor: Kwatermistrz » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 00:38

5x/3x Rze 3x Ap 2x/4x Us.
Bo w 2 pytaniach miałem wahanie.
Ciekawe, że w ogóle nie wyszło Rel. To są jakieś patologiczne odpowiedzi XD, nie chciałbym żeby ktoś tak do mnie mówił.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uszy von Thuna

#4 Post autor: Shavira » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 09:43

Wyszło mi ucho apelacyjne (niewielka przewaga nad rzeczowym). Nie zaznaczyłam ani jednej odpowiedzi z pozostałych dwóch. o.o

Niektóre odpowiedzi były dla mnie tak totalnie absurdalne i pretensjonalne... Wyobrażam sobie, że ktoś mógłby tak reagować, ale to chyba trzeba mieć jakieś problemy ze sobą.

Z kolei koncepcja sama w sobie wydaje mi się naprawdę ciekawa i sensowna.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Uszy von Thuna

#5 Post autor: Ael » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 10:33

Przewaga odpowiedzi Ap oznacza, że słuchasz w sposób "apelacyjny" - przede wszystkim wychwytujesz i odczytujesz życzenia kierowane w Twoją stronę. Możliwe jest również ukierunkowanie w stronę praktycznego wykorzystania otrzymanej informacji poprzez zadawanie sobie pytania: "Skoro to już wiem, to co powiniem uczynić?"
Przewaga odpowiedzi Us oznacza skłonność do słuchania w sposób pozwalający lepiej zrozumieć osobowość mówcy.
Przewaga odpowiedzi Rel pokazuje, że masz szczególną skłonność do wychwytywania w trakcie rozmowy wzajemnych relacji. Rozmówca jest "oceniany" przez pryzmat sposobu traktowania Ciebie i wyrażania o Tobie poszczególnych "opinii".
Przewaga odpowiedzi Rze wskazuje na dużą umiejętność zwracania uwagi na konkretną treść, którą przekazuje nam rozmówca. Świadczy o zrozumieniu intelektualnym.
Ap: 3
Rze: 3
Us: 2
Rel: 2

Jak widać nie mam problemu z nadaktywnością żadnego z ośrodków :D Pytanie 10 było podstępne, bo chciałam udzielić dwóch odpowiedzi naraz (Ap i Rze ;) )

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Uszy von Thuna

#6 Post autor: Irranea » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 10:52

Rze 5
Ap 4
Us 1
Rel 0

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Uszy von Thuna

#7 Post autor: Ocenzurowana » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 11:03

4 Ap
2 Rze
2 Us
2 Rel
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Uszy von Thuna

#8 Post autor: Agon » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 12:45

1. d) Rze
2. b) Ap
3. a) Rze
4. c) Ap
5. a) Ap
6. b) Rze
7. c) Ap
8. c) Rze
9. d) Rel
10. c) Rze

Rze - 5
Ap - 4
Rel - 1
Us - 0

Awatar użytkownika
mg07
Posty: 147
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 22:57
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uszy von Thuna

#9 Post autor: mg07 » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 13:37

Rze - 4
Us - 3
Ap - 2
Rel - 1

Ale przyznam, że jeżeli ktoś by mi czytał te pytania to odpowiedzi mogłyby być inne. Duże znaczenie ma dla mnie sposób w jaki ta osoba to mówi, ton głosu, emocje itp i w zależności od tego mógłbym to inaczej odbierać.

Czasami musiałem się zastanowić i wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację.
Np w 1wszym pytaniu odebrałbym to normalnie jako jakieś stwierdzenie i pewnie nic nie odpowiedział, zignorował ;d.
SEI-Fe so/sx


Jedna gamma kwadry nie czyni.
Gdzie Si-egowców sześć, tam zawsze jest co jeść.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Uszy von Thuna

#10 Post autor: R25 » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 12:35

mg07 pisze:Rze - 4
Us - 3
Ap - 2
Rel - 1

Ale przyznam, że jeżeli ktoś by mi czytał te pytania to odpowiedzi mogłyby być inne. Duże znaczenie ma dla mnie sposób w jaki ta osoba to mówi, ton głosu, emocje itp i w zależności od tego mógłbym to inaczej odbierać.
Identycznie.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Uszy von Thuna

#11 Post autor: Agon » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:07

Również zgadzam się z mg07. Ten test jest o tyle słaby, że po pierwsze nie można wyczuć tonacji w jakiej ktoś coś mówi, a po drugie nie znany jest kontekst sytuacyjny. Właściwie najlepiej jakby ludzie mówili pełnymi zdaniami i dokładnie tłumaczyli swoje intencje by było wiadomo czy ktoś po prostu dzieli się informacją, potrzebuje pomocy, chce udzielić pomocy, chce pokazać jaki jest, chce pokazać jaki ma stosunek do kogoś itd. Przy czym takie lakoniczne wypowiedzi to najczęściej po prostu dzielenie się informacją, dlatego ludziom wychodzi sporo "Rze".

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Uszy von Thuna

#12 Post autor: Eol » sobota, 19 sierpnia 2017, 14:14

Rze - 6,
Us - 2,
Ap - 2.

Nie jestem do końca przekonany co do tego testu, bo moim zdaniem pytania nie do końca zostały przemyślane. Na przykład w pierwszym pytaniu:
Dyrektor mówi do ubierającego się pracownika: "Pan wychodzi":
a) Niestety nie mogę zostać!
b) Wczoraj pracowałem po godzinach! Chyba mam prawo do odpoczynku!
c) Widzę, że jest Pan zdziwiony.
d) Tak, właśnie się ubieram.

Tu bym odpowiedział dwoma punktami "d" i "c" i w "c" nie użyłbym tej formy, a raczej zapytał się czemu zadał to pytanie (bo dla mnie to byłoby pytanie, a nie stwierdzenie, jak jest tu podane). W odpowiedzi podałem "c", bo wydawało mnie się ważniejsze, bo nikt bez powodu tego nie zadaje najczęściej.
Tak więc ten test raczej nie brałbym poważnie :)
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Uszy von Thuna

#13 Post autor: Rilla » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 16:10

Agon pisze: a po drugie nie znany jest kontekst sytuacyjny. (...) Przy czym takie lakoniczne wypowiedzi to najczęściej po prostu dzielenie się informacją, dlatego ludziom wychodzi sporo "Rze".
Akurat kontekst sytuacyjny jest dobrze rozbudowany, a informacje na jego temat są rozdzielone na odpowiedzi. I właśnie to dawkowanie informacji mnie zbija z tropu i utrudnia wybór odpowiedzi. Weźmy pierwsze z brzegu:
Dyrektor mówi do ubierającego się pracownika: "Pan wychodzi" i dowiadujemy się, że:
a) Niestety nie mogę zostać!- a więc mam bardzo ważną sprawę, przez którą wychodzę przed czasem.
b) Wczoraj pracowałem po godzinach! Chyba mam prawo do odpoczynku!- najwyraźniej specjalnie wczoraj dłużej byłam w pracy, by teraz wyjść wcześniej z uwagi na powyższe.
c) Widzę, że jest Pan zdziwiony.- a więc z jakichś niezrozumiałych przyczyn dyrektor mimo powyższego stwierdza fakt mojego wyjścia tonem zdziwionym, co włącza mi głośny alarm w mózgu, że wisi niebezpieczeństwo nieporozumienia, a nieporozumienie z DYREKTOREM jest szczególnie niebezpieczne. Ale spokojnie, bez paniki, twórcy testu nie są głupi, żeby nie założyć, że a i b z nim nie uzgodniłam, ewentualnie uzgodniłam z jakimś szefem, któremu bezpośrednio podlegam, więc po opanowaniu emocji wystarczy odpowiedzeć:
d) Tak, właśnie się ubieram.
koniecznie dodając FAKT, że przecież wczoraj pracowałam specjalnie po godzinach. I dalej się ubierając i wychodząc z uwagą pilnować ewentualnego rozwoju sytuacji, czy nie krzyknie za mną „Wróć!”. Jeśli nie krzyknie, to nie wiem, o co mu chodziło, ale jest dobrze. Nie wiem, po co to biadolenie o odpoczynku, skoro po prostu nie mogę zostać. Jeśli by chodziło o odpoczynek, to by znaczyło, że zostać mogę, a nadgodziny sobie odjąć od czasu pracy w innym dniu.

7 rzeczowości, 2 relacji i 1 apel.
Zgadzam się z Agonem, że lakoniczne wypowiedzi to najczęściej po prostu dzielenie się informacją i nie ma co tu wydziwiać. Życie byłoby prostsze, gdyby ludzie skupili się na słowach, których używają, i ich znaczeniu.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uszy von Thuna

#14 Post autor: Cotta » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 18:10

Teoretycznie: 6-7x Rze, 2-3x Ap, 1x Us (w 3 odpowiedziałabym i a i d - 125 min, ale Cie odwiozę, stąd te 6-7 i 2-3).
W praktyce na część pytań udzielałabym innych odpowiedzi niż zaproponowane. Np. W 9 z żadną się nie utożsamiam, po prostu bym zapytała, o której musi wracać. Stwierdzenie, że jest 20:00, skoro gość ma zegarek i na niego spogląda, jest dość bezsensowne. Przy innych pytaniach miewałam podobne zastrzeżenia.

Poza tym mam jeszcze taką refleksję: gdyby to był dialog, to ja zaczynam od rzeczowości, ale ciąg dalszy już często idzie w inne obszary. Rze daje informację zwrotną, o co chodzi, potem już może być Ap lub inne.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Uszy von Thuna

#15 Post autor: Rilla » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 22:33

Cotta pisze:Stwierdzenie, że jest 20:00, skoro gość ma zegarek i na niego spogląda, jest dość bezsensowne.
Ojej, a dlaczego? Moim zdaniem sensu jest dużo. :mrgreen: To gość być może ma zegarek, bo na jakiejś podstawie stwierdza, że już późno, ale mówi tylko to, źe jest późno. Warto samemu na zegarek spojrzeć, która godzina, bo „późno” jest względne i właściwie nic nie mówi. Stwierdzić tylko, że jest 20:00 jest najsensowniejszą reakcją. Kolacji nie podam, skoro dopiero co przyszedł, bo skoro o 20:00 przyszedł do mnie „dopiero co”, znaczy, że zapewne jadł w domu, a skoro „dopiero co przyszedł” i już narzeka, że późno, to mógł przyjść wcześniej. Nie?
Przyznam, że w takich sytuacjach zazwyczaj nie wiem, jak zareagować. Ktoś stwierdza krótko fakt, np. jak w tym przykładzie, że już późno i...? co w związku z tym? Skoro się nie podnosi z miejsca, znaczy, że jeszcze nie wychodzi. No fajnie, spoko, przyjęłam do wiadomości, że według niego jest późno, mogę się zgodzić, albo nie, ale do tego potrzebuję dookreślić, która jest dokładnie godzina.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ