Zainteresowania

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Zainteresowania

#1 Post autor: Agon » niedziela, 30 października 2016, 15:14

Ciekawi mnie co sprawia, że jeden człowiek interesuje się psychologią, drugi astrofizyką, trzeci podróżami, czwarty motoryzacją, a piąty seksem i zaliczaniem dziewczyn. Skąd biorą się nasze zainteresowania i czy można się czymś zainteresować z własnej woli.

Zdobywanie wiedzy sprawia, że w mózgu wytwarzają się endorfiny jak podczas jedzenia czegoś dobrego, lub seksu. Jest to potrzebne, by utrzymać zainteresowanie tematem np. oglądanie serialu, lub wiadomości gdzie śledzi się co się wydarzy. Szczególnie gdy coś obfituje w trudne do przewidzenia wydarzenia, nagłe zwroty akcji. To pobudza mózg do dalszego skupiania uwagi na temacie. Podobnie jest z dziedzinami wiedzy, które nie są skończone i wymagają domysłów, by stale powstawały w nich nowe odkrycia.

Człowiek posiada bardzo długi okres juwenalny tzn. młodociany w porównaniu do innych gatunków zwierząt. Ludzka psychika dość długo skupia się na wiedzy i poznawaniu otaczającego świata, a dopiero po dłuższym okresie mózg zaczyna wiedzieć już wystarczająco, by przejść w tryb pozyskiwania endorfin, dopaminy i innych dających przyjemność substancji bardziej z seksu, niż z nowej wiedzy. Naukowcy to w pewnym sensie dorosłe dzieci. Ich przeciwieństwem są szkolne łobuzy, którzy w stosunkowo młodym wieku znudziły się nauką stwierdzając "umiem pisać, czytać i liczyć, to wystarczy" i skupili się na innych przyjemnościach najczęściej na seksie - co jest naturalną konsekwencją rozwoju. Gorzej jak na narkotykach i używkach, bo one też dają przyjemność. Widać więc, że u jednych okres juwenalny jest krótki, a u innych dłuższy. Ci z krótszym mają mniejszą wiedzę, ale zwykle szybciej dorabiają się dzieci i wydają ich na świat więcej. Ci drudzy zwykle idą na studia, zgłębiają kolejne tematy, zdobywają jakieś tytuły naukowe i potem zwykle więcej zarabiają, za to mają mniej dzieci.

Natomiast osobną kwestią jest to co nas interesuje. Jeden pasjonuje się sportem, inny naukami ścisłymi, a jeszcze inny humanistycznymi. Fajnie byłoby wiedzieć co w mózgu odpowiada za to, że dana osoba zainteresuje się konkretnym tematem. Są też tacy, których interesuje niemal wszystko oraz tacy, którzy nie mają praktycznie żadnych zainteresowań.



Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Zainteresowania

#2 Post autor: Kapar » poniedziałek, 31 października 2016, 00:12

Ja sie interesuje psychologia aby gnebic wpollokatorki i ludzi na forum, przeciez sam wiesz
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Stormx
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 21:19
Enneatyp: Obserwator

Re: Zainteresowania

#3 Post autor: Stormx » poniedziałek, 31 października 2016, 12:08

Ma to na pewno jakiś związek ze zdolnościami, np. ktoś próbuje malowania, wychodzi mu, więc brnie w to dalej. Są to oczywiście raczej pojedyncze przypadki, bo nie każdy rodzi się z talentem. Pewnie będą też miały na to wpływ zainteresowania rodziny, znajomych. Człowiek po prostu musi mieć jakieś zajęcie, zainteresowania czy praca nadają sens naszemu życiu. Inaczej każdy popadłby w jakiś obłęd.
Nie sądzę, że jakaś część w mózgu odpowiada za to. Możemy oczywiście urodzić się z pewnymi wrodzonymi zdolnościami, dzięki którym jesteśmy lepiej przystosowani do pewnych czynności, ale nic poza tym. To się po prostu dzieje.
5w6

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Zainteresowania

#4 Post autor: Agon » wtorek, 23 maja 2017, 00:14

And pisze: Trudno mieć odpowiednią motywację. To nie człowiek wybiera motywację, tylko motywacja człowieka.
Motywacja i zainteresowania są niezależne od woli i rozumu. To emocje oparte na ciekawości. Nie czujesz zaciekawienia jakimś tematem? Masz problem, bo bez motywacji nie dasz rady pracować.

ODPOWIEDZ