Tajemnice charakteru czyli psychocybernetyka raz jeszcze

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Tajemnice charakteru czyli psychocybernetyka raz jeszcze

#16 Post autor: Snufkin » wtorek, 20 września 2016, 07:13

boogi na Boga jaka krytyka i jaka ocena. Kapar w ogóle nic z tego nie zrozumiał, może nawet nie przeczytał a Ty zrozumiałeś to co chciałeś, porównujesz mózg do komputera i triumfalistycznie jak na informatyka i psychologa laika przystało rzeczesz "ale mózg się różni od komputera mam na to dowody hihi". Skoro tak sobie wybierasz wyrwane z kontekstu elementy to się baw sam ja zabieram swoje grabki. No sorry to ja się w takie gry nie bawię, zresztą chciałem poruszyć tylko temat cybernetycznego ujęcia charakteru a nie bronić/obalać jakieś naukowe teorie, tak moim zdaniem to przetrwało próbę czasu aczkolwiek nie miałem zamiaru się o to kłócić, po prostu macie swoje zdanie, choć się wszystkiego czepiacie a nawet nie macie ochoty żeby się z tym uczciwie zapoznać. Oboje jesteście mega męczący, nie piszcie już więcej do mnie na ten temat bo mi się moc jałowa od odpisywania kończy widzę.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Tajemnice charakteru czyli psychocybernetyka raz jeszcze

#17 Post autor: Snufkin » sobota, 8 października 2016, 10:11

O tu można posłuchać w formie wykładu:
[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?annotatio ... eBboDL_Af4[/bbvideo]
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Tajemnice charakteru czyli psychocybernetyka raz jeszcze

#18 Post autor: Venus w Raku » czwartek, 13 października 2016, 17:46

Snufkin, założyłeś trudny temat, a ludzie idą po definicjach i próbują się zorientować o co chodzi. A więc, daj im przynajmniej plusa, że próbują wnosić coś w dyskusję.

Kiedyś interesowałam się cybernetyką, której częścią jest psychocybernetyka. I szkoda, że to zarzuciłam na korzyść innych zainteresowań, bo bardzo mi się podoba takie ścisłe ujęcie zagadnień. Ale cybernetyka zakłada pewne aksjomaty (pewniki) dotyczące układu, na który działa coś z zewnątrz i po przetworzeniu w układzie coś z niego wychodzi do otoczenia.

Jeżeli chodzi o psychologię i psychocybernetykę, to można stworzyć jakieś aksjomaty dotyczące człowieka, które muszą być bardzo skomplikowane i bardziej skomplikowane niż to przedstawia psychocybernetyka, bo generalnie człowiek jest najbardziej skomplikowanym i nieprzewidywalnym układem w otoczeniu naturalnym z powodu posiadania psychiki i najbardziej rozwiniętego, i skomplikowanego mózgu. Ale czlowiek ma też tzw. gadzi mózg ( najstarsza część ludzkiego mózgu), który reaguje jeszcze szybciej niż myślenie. I trudno jest powiedzieć w jednostkowych przypadkach w jakim stopniu uruchamia się u danej osoby gadzi mózg, a w jakim stopniu myślący mózg, bo w tym ostatnim przypadku spektrum jest bardzo szerokie.

Każdy z nas powinien sobie narysować taki prostokąt, który określa JA i wpisać tam -- w środku lub obok -- wszystko z czym to JA się utożsamia (określić własną tożsamość), a potem bombardować to JA różnymi sytuacjami życiowymi i przewidywać co z tego wyjdzie do otoczenia. JA jako układ, bo co we mnie jest to jest i tylko niektóre rzeczy moge zmienić, ale większość jest we mnie i pozostanie we mnie do końca życia. Przynajmniej ja tak rozumiem korzyści, które mogą płynąć z psychocybernetyki - potraktować siebie jako układ.

Tożsamość to wszystko kim się jest. Myślę, że należy zacząć od rasy -- Bialy, Czarny, Azjata... potem od przynależności państwowej i etnicznej - Polak, Żyd, Cygan, Amerykanin, Ukrainiec, Rosjanin, Kurp, Mazur, Podlasiak, Kaszub itd.. Potem płeć i upodobania seksualna tzw. orientacja seksualna, potem wiara np. wiara w ufo lub barak wiary, aż już po bardzo osobiste i trudniejsze do zaobserowania z zewnątrz i do określenia szczegóły i niuanse wewnątrz-psychiczne.
1w9, 6w5, sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Tajemnice charakteru czyli psychocybernetyka raz jeszcze

#19 Post autor: Snufkin » piątek, 14 października 2016, 19:43

Tutaj wykład bardziej rozszerzony:
[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=8Mpoz-IkayM[/bbvideo]

+ test: http://www.cyber-radio.pl/test-dynamizmu/pytania.php

I zgodnie z przewidywaniami mój wynik:
► Pokaż Spoiler
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ