Teoria emocji Plutchika

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Teoria emocji Plutchika

#1 Post autor: Agon » wtorek, 19 stycznia 2016, 21:07

Obrazek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_emocji_Plutchika

Co o tym myślicie? Ciekawe jakby to się miało do podstawowych emocji enneagramu.



Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Teoria emocji Plutchika

#2 Post autor: R25 » wtorek, 19 stycznia 2016, 21:44

Nie wiem jak to się ma do teorii, ale u mnie żal się bierze z połączenia smutku i gniewu lub irytacji :what:
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria emocji Plutchika

#3 Post autor: Eol » środa, 20 stycznia 2016, 22:36

Nie wiem czemu zaduma połączona jest ze smutkiem i dlaczego umieścili go pomiędzy rozczarowaniem i żalem. No i co znudzenie robi w tamtym miejscu? Chyba trochę niezbyt przemyślany schemat.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Teoria emocji Plutchika

#4 Post autor: Agon » środa, 20 stycznia 2016, 23:19

Eol pisze:Nie wiem czemu zaduma połączona jest ze smutkiem i dlaczego umieścili go pomiędzy rozczarowaniem i żalem. No i co znudzenie robi w tamtym miejscu? Chyba trochę niezbyt przemyślany schemat.
Bo smutek ma skłaniać do zadumy :what: Chyba taka jest rola tej emocji, by się zastanowić nad tym, co się wydarzyło. Pewnie temu sporo melancholików to intelektualiści.

A znudzenie przy wstręcie można tłumaczyć tym, że czasem masz kogoś dość, bo strasznie zanudza, ale nie zbiera Ci się jeszcze na wymioty na jego widok. Jeśli zaczyna Cię brzydzić, to jest gorzej, a jak dalej męczy swoją obecnością, to zaczynasz takiego kogoś nienawidzić i chciałbyś by zniknął. Choć w sumie to też można podciągać pod irytację, która związana jest z gniewem.

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Teoria emocji Plutchika

#5 Post autor: AnetaK » sobota, 23 stycznia 2016, 11:31

Agon wrzucił ale nie wyjaśnił o co chodzi. Tu nie ma połączenia emocji, tylko różne stopnie intensywności.

Te emocje pomiędzy ramionami gwiazdy są trochę źle przetłumaczone... w ogóle ich miejsce tam wynika z tego, że są one na tyle nie ścisłe same w sobie, że trudno je umiejscowić jako stopień wyższy lub niższy od jakiejś emocji. One są niby pochodną różnych emocji.

Ja się ze wszystkimi też nie zgadzam, ale to jest tylko marne tłumaczenie - gdzieś widziałem nieco inne, które jeszcze bardziej kuło w oczy, ale uzupełniało się z tym :P

Jedną z najważniejszych rzeczy w tej teorii, jest to, że emocje przeciwległe do siebie np Cierpienie-Ekstaza, lub bardziej kontrowersyjne: Irytacja-Obawa (można pisać o tym sto lat, nie chce mi się), nie mogą być odczuwane JEDNOCZEŚNIE.
I o ile czasami jest to prawda, to ile razy byłem poirytowany moim lękiem, że nie zdam jakiegoś egzaminu... etc.

Dawno temu używałem nałogowo tego koła.
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Teoria emocji Plutchika

#6 Post autor: Intan » sobota, 23 stycznia 2016, 15:59

AnetaK pisze:Dawno temu używałem nałogowo tego koła.
W jaki sposób?
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Teoria emocji Plutchika

#7 Post autor: AnetaK » sobota, 23 stycznia 2016, 17:28

Różne miałem sposoby, zależne od celu.

Czasami, żeby lepiej, precyzyjniej nazwać jakąś emocję, czy to odczuwaną przeze mnie, czy wyrażaną przez innych. Czasami dla zwykłych ćwiczeń, wczuwanie się w dany stan emocjonalny, który nie był mi dany naturalnie w danej chwili, a jeszcze inne sposoby są enigmatyczne, nieopisywalne, w dużej mierze do dziś na nich bazuję, ale nie polegają już na nadawaniu "łatek" danemu stanowi, który się we mnie, czy w otoczeniu pojawia.

Aha, jeszcze wymyśliłem kilka ćwiczeń twórczych na bazie tego koła, ale o tym nie będę pisał, bo to moja zawodowa tajemnica :mrgreen:
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

ODPOWIEDZ