Wielka Piątka

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Wielka Piątka

#1 Post autor: chokureika » wtorek, 29 września 2015, 15:55

Dla większości użytkowników pojęcie Wielkiej Piątki jest mniej lub bardziej znane. Testy można znaleźć gdzieś na forum. Dla przypomnienia:
  • Pięcioczynnikowy model osobowości - (w skrócie PMO) autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae zwany też „wielką piątką" (ang. Big Five) obejmuje następujące czynniki osobowości:

    Ø Neurotyczność oznacza podatność na przeżywanie emocji o zabarwieniu negatywnym takich jak lęk, czyli tendencja do zamartwiania się, reagowania głównie napięciem; smutek, pesymizm i depresyjność wrogość traktowana jako skrajny brak zaufania do otoczenia. Neurotyczność sprzyja trudnościom z radzeniem sobie ze stresem, trudnościom adaptacyjnym, nadwrażliwości i nadmiernemu samokrytycyzmowi. Niska neurotyczność przejawia się stabilnością emocjonalną, zdolnością do radzenia sobie ze stresem, wysoką samooceną i ogólnym zrównoważeniem.
    Ø Ekstrawersja decyduje o jakości i ilości kontaktów interpersonalnych, nastawieniu na ludzi, wysokim poziomie aktywności, energii i zdolności do odczuwania pozytywnych emocji. Ekstrawersja sprzyja zapotrzebowaniu na działanie, aktywność i poszukiwanie coraz to nowych doświadczeń. Ekstrawertyk jest pogodny, serdeczny, towarzyski, cechujący się optymistycznym nastawieniem do świata, ufnością wobec ludzi i chęcią wchodzenia z nimi w interakcje. Przeciwieństwem ekstrawersji jest introwersja, czyli cecha osób dystansujących się od otoczenia, pełnych rezerwy i powściągliwości w kontaktach społecznych, nieśmiałych samotników.
    Ø Otwartość na doświadczenie jest wymiarem opisującym tendencję jednostki do poszukiwania nowych doświadczeń życiowych, idei, wartości, koncepcji i nadawania im pozytywnego znaczenia. Nie boją się podejmowania wyzwań, przełamywania schematów dla celów poznawczych. Osoby o dużej otwartości są ciekawe zjawisk zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznego oraz posiadają bogatsze życie pod względem przeżyć. Cechuje je wyobraźnia, poczucie estetyki, wysoki poziom wrażliwości i emocjonalności, energiczność i chęć działania. Osoby o niskiej otwartości są konwencjonalne w zachowaniu oraz konserwatywne w poglądach. Niechętnie godzą się na zmiany, trudno jest im przyjąć i dostosować się do nowych warunków.
    Ø Ugodowość wpływa na przekonania, nastawienie i działanie w relacjach społecznych. Osoby ugodowe są z reguły sympatyczne w stosunku do innych, chętne w udzielaniu pomocy, nastawione do otoczenia altruistycznie. Cechuje je wysoka sumienność, odpowiedzialność, wytrwałość w dążeniu do celu, rozwaga, zdyscyplinowanie z tendencją do perfekcjonizmu, zaufanie do ludzi, ustępliwość, skromność i skłonność do rozczulania się. Są dość przewidywalne, co powoduje pojawienie się poczucia bezpieczeństwa w ich towarzystwie. Osoby mało ugodowe mają tendencję do traktowania otoczenia w sposób instrumentalny, służący jedynie pomocy w zaspokojeniu swoich własnych potrzeb, manipulują, są nieufne, egocentryczne, sceptyczne, w relacjach z innymi przyjmują postawę bardziej rywalizowania niż współdziałania.
    Ø Sumienność opisuje stosunek człowieka do pracy. Osoby o dużej sumienności rokują dobrze jeśli chodzi o karierę zawodową czy sukcesy w szkole gdyż są odpowiedzialne, wytrwałe w dążeniu do celu, rozważne w planowaniu i podejmowaniu nowych zadań, uporządkowane z tendencją do perfekcjonizmu. Odznaczają się silna wolą, wysokim poziomem motywacji, posiadaniem kompetencji rozumianych jako przekonanie o możliwościach radzenia sobie w życiu, zdyscyplinowaniem, punktualnością, rzetelnością. Osoby o małej sumienności cechuje mniejsza rzetelność i skrupulatność w przestrzeganiu zasad moralnych oraz mniejsza motywacja do osiągania sukcesów społecznych. Są leniwe i wygodnickie.


    Zakłada się, że wyróżnione czynniki:

    Ø istnieją realnie (i jako takie mają znaczenie w przystosowaniu jednostki do środowiska np. sumienność jest najlepszym wyznacznikiem jakości wykonywanej pracy zawodowej oraz osiągnięć akademickich, a także wiąże się z satysfakcją życiową);
    Ø są niezmienne;
    Ø są uniwersalne (tj. niezależne od rasy, płci czy kultury);
    Ø są biologicznie uwarunkowane (charakteryzuje je wysoki stopień odziedziczalności).

I teraz nasuwa się moje pytanie. Jeżeli z danymi cechami się rodzimy, a następnie doszlifowujemy je w dzieciństwie, to jaka jest szansa na powodzenie zmiany w życiu dorosłym? Według tej teorii, jeżeli wyrosłam na histerycznego lenia, to taka pozostanę lub ewentualnie, pocąc się okropnie przy pracy nad sobą, trochę te cechy zredukuję. Jeżeli introwertyka nie da się przetransformować w super ekstrawertyka, to analogicznie z neurotyka nie zrobi się osoby stabilnej o nerwach ze stali.


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#2 Post autor: Agon » wtorek, 29 września 2015, 17:07

chokureika pisze:Ø Neurotyczność oznacza podatność na przeżywanie emocji o zabarwieniu negatywnym takich jak lęk, czyli tendencja do zamartwiania się, reagowania głównie napięciem; smutek, pesymizm i depresyjność wrogość traktowana jako skrajny brak zaufania do otoczenia. Neurotyczność sprzyja trudnościom z radzeniem sobie ze stresem, trudnościom adaptacyjnym, nadwrażliwości i nadmiernemu samokrytycyzmowi. Niska neurotyczność przejawia się stabilnością emocjonalną, zdolnością do radzenia sobie ze stresem, wysoką samooceną i ogólnym zrównoważeniem.
Ø Ekstrawersja decyduje o jakości i ilości kontaktów interpersonalnych, nastawieniu na ludzi, wysokim poziomie aktywności, energii i zdolności do odczuwania pozytywnych emocji. Ekstrawersja sprzyja zapotrzebowaniu na działanie, aktywność i poszukiwanie coraz to nowych doświadczeń. Ekstrawertyk jest pogodny, serdeczny, towarzyski, cechujący się optymistycznym nastawieniem do świata, ufnością wobec ludzi i chęcią wchodzenia z nimi w interakcje. Przeciwieństwem ekstrawersji jest introwersja, czyli cecha osób dystansujących się od otoczenia, pełnych rezerwy i powściągliwości w kontaktach społecznych, nieśmiałych samotników.
Ø Otwartość na doświadczenie jest wymiarem opisującym tendencję jednostki do poszukiwania nowych doświadczeń życiowych, idei, wartości, koncepcji i nadawania im pozytywnego znaczenia. Nie boją się podejmowania wyzwań, przełamywania schematów dla celów poznawczych. Osoby o dużej otwartości są ciekawe zjawisk zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznego oraz posiadają bogatsze życie pod względem przeżyć. Cechuje je wyobraźnia, poczucie estetyki, wysoki poziom wrażliwości i emocjonalności, energiczność i chęć działania. Osoby o niskiej otwartości są konwencjonalne w zachowaniu oraz konserwatywne w poglądach. Niechętnie godzą się na zmiany, trudno jest im przyjąć i dostosować się do nowych warunków.
Ø Ugodowość wpływa na przekonania, nastawienie i działanie w relacjach społecznych. Osoby ugodowe są z reguły sympatyczne w stosunku do innych, chętne w udzielaniu pomocy, nastawione do otoczenia altruistycznie. Cechuje je wysoka sumienność, odpowiedzialność, wytrwałość w dążeniu do celu, rozwaga, zdyscyplinowanie z tendencją do perfekcjonizmu, zaufanie do ludzi, ustępliwość, skromność i skłonność do rozczulania się. Są dość przewidywalne, co powoduje pojawienie się poczucia bezpieczeństwa w ich towarzystwie. Osoby mało ugodowe mają tendencję do traktowania otoczenia w sposób instrumentalny, służący jedynie pomocy w zaspokojeniu swoich własnych potrzeb, manipulują, są nieufne, egocentryczne, sceptyczne, w relacjach z innymi przyjmują postawę bardziej rywalizowania niż współdziałania.
Ø Sumienność opisuje stosunek człowieka do pracy. Osoby o dużej sumienności rokują dobrze jeśli chodzi o karierę zawodową czy sukcesy w szkole gdyż są odpowiedzialne, wytrwałe w dążeniu do celu, rozważne w planowaniu i podejmowaniu nowych zadań, uporządkowane z tendencją do perfekcjonizmu. Odznaczają się silna wolą, wysokim poziomem motywacji, posiadaniem kompetencji rozumianych jako przekonanie o możliwościach radzenia sobie w życiu, zdyscyplinowaniem, punktualnością, rzetelnością. Osoby o małej sumienności cechuje mniejsza rzetelność i skrupulatność w przestrzeganiu zasad moralnych oraz mniejsza motywacja do osiągania sukcesów społecznych. Są leniwe i wygodnickie.
Nie ogarniam tych podobieństw tzn. z jednej cechy wynika następna, czy jak to jest? Bo to chyba nie tak jak w MBTI, że wszystkie tamte cechy były niepowiązane, tutaj np. ugodowy ma sporo cech sumiennego, ekstrawertyk cechy otwartego i odwrotne cechy neurotyka tzn. optymistyczne nastawienie, ludzie nieugodowi są nieufni podobnie jak neurotyczni. Dziwne to jakieś skoro sporo cech powtarza się w opisach.

Na czym ta typologia polega?

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Wielka Piątka

#3 Post autor: chokureika » wtorek, 29 września 2015, 17:39

Powiedzmy, że 0 to maksymalny introwertyzm, a 100 to maksymalny ekstrawertyzm. Ludzie nigdy nie są 0 czy 100, tylko gdzieś pomiędzy. I tak samo to wygląda z innymi cechami, więc mamy:
neurotyczność - stabilność emocjonalna
ekstrawersja - introwersja
otwartość na nowe doświadczenia - niechęć do nowych doświadczeń
ugodowość - antagonizm
sumienność - nieukierunkowanie

Cechy nie wynikają z siebie nawzajem. Osoba ugodowa wcale nie musi być sumienna i może być bardzo neurotyczna, a ekstrawertyk może okazać się jednak mało tolerancyjny, jeżeli chodzi o nowości i zmiany w życiu.

Może ten opis cech pozwoli Ci lepiej to zrozumieć.
  • Neurotyczność odzwierciedla przystosowanie emocjonalne versus emocjonalne niezrównoważenie Oznacza podatność na przeżywanie negatywnych emocji Składnikami neurotyczności są:
    Lęk - tendencja do reagowania napięciem i strachem, nerwowość, skłonność do martwienia się.
    Agresywna wrogość - tendencja do doświadczania gniewu i irytacji, choć niekoniecznie wyrażanych na zewnątrz.
    Depresja - tendencja do doświadczania poczucia winy, smutku, bezradności i samotności.
    Impulsywność - niezdolność do kontrolowania pragnień i popędów.
    Nadwrażliwość - podatność na stres, niezdolność do zmagania się ze stresem, tendencja do reagowania poczuciem bezradności i paniką w trudnych sytuacjach.
    Nadmierny samokrytycyzm - niskie poczucie własnej wartości, wstydliwość i poczucie zmieszania w obecności innych.

    Ekstrawersja-Jest wymiarem charakteryzującym jakość i ilość interakcji społecznych oraz poziom aktywności, energii i zdolność do odczuwania pozytywnych emocji. Osoby ekstrawertywne są zatem nie tylko przyjacielskie i rozmowne, ale także skłonne do zabawy i poszukiwania stymulacji oraz wykazują optymizm życiowy i pogodny nastrój. Introwertyków natomiast charakteryzuje brak cech ekstrawertyków, a nie ich przeciwność. będzie to zatem: rezerwa w kontaktach towarzyskich, brak optymizmu, preferencja do przebywania w samotności i nieśmiałość. Introwertykowi nie zależy na towarzystwie, ponieważ woli być sam, natomiast neurotyk może pragnąć towarzystwa, ale jednocześnie obawiać się kontaktów społecznych.
    Składniki wymiaru ekstrawersji:
    Towarzyskość - zakres i ilość utrzymywanych kontaktów z ludźmi.
    Serdeczność - zdolność do utrzymywania związków z innymi ludźmi, przyjacielskość.
    Asertywność - tendencje dominatywne i przywódcze.
    Aktywność - tempo, wigor, energia, potrzeba bycia zajętym i zaangażowanym.
    Emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji - tendencja do reagowania pozytywnymi emocjami, np. radością, poczuciem szczęścia oraz generalnie pogodny nastrój i optymizm życiowy.

    Otwartość na doświadczenie- Tendencje jednostki do poszukiwania i pozytywnego wartościowania doświadczeń życiowych, tolerancję wobec nowości i ciekawość poznawczą. Osoby o niskiej otwartości są konwencjonalne w zachowaniu i konserwatywne w poglądach. Składniki otwartości na doświadczenie:
    Wyobraźnia - fantazja i żywa, twórcza wyobraźnia.
    Estetyka - wrażliwość estetyczna, zainteresowanie sztuką.
    Uczucia - otwartość na stany emocjonalne innych ludzi.
    Działania - aktywne poszukiwanie nowych bodźców.
    Idee - intelektualna ciekawość, zainteresowania filozoficzne.
    Wartości - gotowość do analizy wartości społecznych, politycznych i religijnych, odwrotność dogmatyzmu.

    Ugodowość -Opisuje pozytywne versus negatywne nastawienie do innych ludzi, orientację interpersonalną przejawiającą się w altruizmie versus antagonizmie, doświadczanych w uczuciach, myślach i działaniu. Osoby o ugodowym nastawieniu są sympatyczne wobec innych i skłonne do udzielania innym pomocy oraz sądzą, że inni mają identyczne postawy, jak one.
    Składniki ugodowości:
    Zaufanie - przekonanie, że inni mają uczciwe intencje versus sceptycyzm i cynizm oraz przekonanie, że inni mogą być nieuczciwi i niebezpieczni.
    Prostolinijność - prostoduszność, szczerość i naiwność społeczna, versus tendencja do manipulowania innymi ludźmi.
    Altruizm - tendencja do koncentrowania się na potrzebach innych ludzi i udzielania im pomocy versus egocentryzm.
    Ustępliwość - sposób reagowania na konflikty interpersonalne: powściąganie agresywności, potulność i łagodność oraz tendencja by "wybaczyć i zapomnieć" versus agresywność i tendencje rywalizacyjne.
    Skromność - realistyczny stosunek do samego siebie, brak tendencji do faworyzowania własnej osoby versus przekonanie o własnej wyższości i tendencje narcystyczne.
    Skłonność do rozczulania się - przejawianie uczuciowości i sympatii do innych, wspieranie organizacji i akcji charytatywnych versus racjonalność i rzeczowość w kontaktach z innymi oraz "mała wrażliwość na ludzkie problemy społeczno-bytowe".

    Sumienność-Charakteryzuje stopień zorganizowania, wytrwałości i motywacji jednostki w działaniach zorientowanych na cel (opisuje stosunek człowieka do pracy), jej składnikami są:
    Kompetencja - przekonanie o możliwościach radzenia sobie w życiu versus przekonanie o braku sprawności i braku umiejętności radzenia sobie z zadaniami.
    Skłonność do utrzymywania porządku - uporządkowanie, staranność i schludność versus brak metodyczności i porządku w życiu oraz działaniu.
    Obowiązkowość - ścisłe kierowanie się własnymi zasadami, np. moralnymi versus zawodność i nierzetelność.
    Dążenie do osiągnięć - wysoki poziom aspiracji i silna motywacja do osiągnięcia sukcesów w życiu, duże zaangażowanie w pracę, ale i skłonność do pracoholizmu, versus brak ambicji, brak jasno sprecyzowanych celów życiowych i rozleniwienie.
    Samodyscyplina - umiejętność samomotywowania się, by ukończyć rozpoczęte zadania, nawet jeśli nie są atrakcyjne versus tendencja do porzucania zadań przed ich zakończeniem.
    Rozwaga - skłonność do starannego rozważania problemu przed podjęciem decyzji i rozpoczęciem działania versus impulsywność przy podejmowaniu decyzji, ale i spontaniczność oraz umiejętność podejmowania szybkich decyzji, jeśli jest to niezbędne.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Wielka Piątka

#4 Post autor: vevea » środa, 30 września 2015, 16:08

Miałam kiedyś robiony ten test w szkole
Wyszła mi niska neurotyczność, sumienność i ugodowość
Wysoka otwartość na doświadczenia i chyba średnia ekstrawersja


Dzięki temu już wtedy się przekonałam, że jestem skazana na porażkę
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#5 Post autor: Agon » środa, 30 września 2015, 18:41

Czyli mniej więcej coś jak MBTI:

E(extraversion) - ekstrawersja, I(introversion) - introwersja
N(intuition) - otwartość na doświadczenia, S(sensing) - konwencjonalność
F(feeling) - ugodowość, T(thinking) - racjonalność
J(judging) - sumienność, P(perceving) -elastyczność
T(turbulent) - neurotyczność, A(assertive) - zrównoważenie emocjonalne

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Wielka Piątka

#6 Post autor: vevea » środa, 30 września 2015, 19:15

Agon pisze:Czyli mniej więcej coś jak MBTI:

E(extraversion) - ekstrawersja, I(introversion) - introwersja
N(intuition) - otwartość na doświadczenia, S(sensing) - konwencjonalność
F(feeling) - ugodowość, T(thinking) - racjonalność
J(judging) - sumienność, P(perceving) -elastyczność
T(turbulent) - neurotyczność, A(assertive) - zrównoważenie emocjonalne
Czyli według tego wszystko mi się zgadza i potwierdza
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#7 Post autor: Agon » środa, 30 września 2015, 19:22

vevea pisze:Czyli według tego wszystko mi się zgadza i potwierdza
W socjonice jesteś ILE(ENTp), to pewnie i w MBTI jesteś ENTP.
Spoiler:
Korelacja się zgadza ;)

Jesteś ENTP-A?
chokureika pisze:I teraz nasuwa się moje pytanie. Jeżeli z danymi cechami się rodzimy, a następnie doszlifowujemy je w dzieciństwie, to jaka jest szansa na powodzenie zmiany w życiu dorosłym? Według tej teorii, jeżeli wyrosłam na histerycznego lenia, to taka pozostanę lub ewentualnie, pocąc się okropnie przy pracy nad sobą, trochę te cechy zredukuję. Jeżeli introwertyka nie da się przetransformować w super ekstrawertyka, to analogicznie z neurotyka nie zrobi się osoby stabilnej o nerwach ze stali.
A ja myślę, że te cechy można mocno nagiąć, może nawet nie są niezmienne. Życie zmienia ludzi.

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Wielka Piątka

#8 Post autor: vevea » środa, 30 września 2015, 19:36

Agon pisze: Korelacja się zgadza ;)

Jesteś ENTP-A?
Tak, wszystko się zgadza.
Wcześniej miałam wątpliwości co do mbti, zastanawiałam się między ENTP a ESTP, N (intuicja) i S (doświadczenie) przyjmowałam to dosłownie, ponieważ przy podejmowaniu decyzji czy kształtowaniu poglądów, wykorzystuję zarówno jedno i drugie, z czego "wyliczam" średnią :)
Jednak jeśli założy się, że może tu też chodzić o otwartość i zamknięcie na doświadczenia, to jak najbardziej przemawiam za tym pierwszym (zresztą potwierdził to nawet test psychologiczny)

Agon pisze:A ja myślę, że te cechy można mocno nagiąć, może nawet nie są niezmienne. Życie zmienia ludzi.
Również tak uważam, tym bardziej, że zdaje mi się, że we wczesnym dzieciństwie byłam histeryczką (neurotyczką) co teraz uległo zmianie.
Nad sumiennością pewnie również można popracować... No ale jeśli chodzi o mnie, to mi się nie chce :P Poza tym i tak już jest na to za późno...
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#9 Post autor: Szyszek » czwartek, 1 października 2015, 10:29

Kiedyś byłem bardzo sumiennym człowiekiem, a obecnie nie jest już z tym tak dobrze. Więc te cechy jak najbardziej podlegają zmianom. :thumbup:

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#10 Post autor: Intan » czwartek, 1 października 2015, 15:02

Też czytałam/słyszałam, że te cechy nie są niezmienne.

Pamiętam, że swego czasu robiłam test na to coś na Similarminds i nieprzyjemne było to, że w opisach wypunktowywano (niemal?) wyłącznie cechy negatywne. Nie wiem, czemu to ma służyć, ale mnie nie zmotywowało do zmiany. ;)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Wielka Piątka

#11 Post autor: Zielona » czwartek, 1 października 2015, 19:24

Dzięki temu już wtedy się przekonałam, że jestem skazana na porażkę
Na porażkę sama się skazałaś, gdy zaczęłaś tak myśleć.
Każdy test pokazuje wyłącznie to co jest, a nie to co będzie, bo to zależy od nas. Wiele możemy zmienić.
Introwertyków natomiast charakteryzuje brak cech ekstrawertyków, a nie ich przeciwność. będzie to zatem: rezerwa w kontaktach towarzyskich, brak optymizmu, preferencja do przebywania w samotności i nieśmiałość.
Zupełnie się nie zgodzę z tym co pogrubiłam. Mimo, że jestem dość silnie introwertyczna to jestem optymistką odkąd pamiętam. Nieśmiałość zapewne częściej dotyczy introwertyków niż ekstrawertyków - wg. zeznań mamy byłam śmiałym dzieckiem – przeszło mi później i znam ekstrawertyka, który był nieśmiały w dzieciństwie.
Przyjrzałam się etymologii słowa „nieśmiały”. Śmiały = odważny, lubiący podejmować ryzyko, pewny siebie, czujący się swobodnie w kontaktach z ludźmi. Nie - śmiały = brak odwagi, pewności siebie itd.
Za brakiem odwagi kryje się brak pewności siebie, a za nim stoi zaniżona samoocena. Jeśli odzyska się wiarę w siebie, spojrzy na siebie życzliwie to odwaga wraca, a nieśmiałość znika.
A ja myślę, że te cechy można mocno nagiąć, może nawet nie są niezmienne. Życie zmienia ludzi.
Ludzie zmieniają się sami - pod wpływem tego co myślą ;)
Myślę, że nie da się zmienić intro/ekstrawertyzmu. Choć od czasu, gdy na wykładzie z psychologii środowiska usłyszałam o ludziach wysoko – i niskoreaktywnych wolę te określenia. Ciężko walczyć z wrodzonym sposobem reagowania systemu nerwowego. Wiele innych rzeczy da się zmienić, ale łatwe to nie jest.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Wielka Piątka

#12 Post autor: vevea » czwartek, 1 października 2015, 20:53

Szyszek pisze:Kiedyś byłem bardzo sumiennym człowiekiem, a obecnie nie jest już z tym tak dobrze. Więc te cechy jak najbardziej podlegają zmianom. :thumbup:

U mnie wraz ze spadkiem neurotyzmu na łeb na szyję poleciała również sumienność :?
Zielona pisze:Na porażkę sama się skazałaś, gdy zaczęłaś tak myśleć.
Każdy test pokazuje wyłącznie to co jest, a nie to co będzie, bo to zależy od nas. Wiele możemy zmienić.
Pewnie tak też jest, jednak wtedy byłam młodsza i głupsza, poza tym to po ujrzeniu swojego wyniku wiele mi się rozjaśniło i w pewnym sensie byłam nawet zadowolona z tego, że nic nie mogę zrobić :? :lol: Było to dosyć wygodne... Moje lenistwo zostało "usprawiedliwione" :P
Zielona pisze:Ludzie zmieniają się sami - pod wpływem tego co myślą ;)
Myślę, że nie da się zmienić intro/ekstrawertyzmu. Choć od czasu, gdy na wykładzie z psychologii środowiska usłyszałam o ludziach wysoko – i niskoreaktywnych wolę te określenia. Ciężko walczyć z wrodzonym sposobem reagowania systemu nerwowego. Wiele innych rzeczy da się zmienić, ale łatwe to nie jest.
Zmiana ekstrawersji na introwersję czy też odwrotnie faktycznie jest raczej niewykonalna, jednak można się niektórych schematów wyuczyć.
Mój facet jest np z natury introwertykiem jednak zachowuje się jak ekstrawertyk. Życie i rodzaj wykonywanej pracy zmusił go do zmiany postawy, jednak jego natura nadal pozostaje taka jaka była X lat temu.

Czy wysoką reaktywnością charakteryzują się intro a niską ekstra? Słyszałam o tych pojęciach jednak nie spotkałam się z tym aby używać ich zamiennie, co prawda faktycznie mamy tu do czynienia z analogiami, jednak jeśli założy się, że jest tym samym, to śmiem twierdzić, że zmiana reagowania systemu nerwowego jest możliwa, czasami wystarczy jedynie go przeciążyć...
Jednak nadal trudno mi sobie wyobrazić, że po takim doświadczeniu ekstra zmienia się w intro, czy też intro w ekstra
Myślę, że te pojęcia są trochę bardziej złożone i wpływa na nie więcej czynników.
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#13 Post autor: Szyszek » czwartek, 1 października 2015, 21:05

Jak zacząłem się nad tym głębiej zastanawiać, na przestrzeni lat bardziej się zmieniałem.

Neurotyczność: Słabo radzę sobie w nowych i stresujących sytuacjach. Ale przed psychoterapią było jeszcze gorzej. Wtedy potrafiłem przez kilka dni przejmować się kompletnym drobiazgiem. Teraz wyprowadzają mnie z równowagi raczej poważne sprawy.
Ekstrawersja: Przez pierwsze lata życia byłem bardzo zamknięty w sobie. Nawet diagnozowano mnie pod kątem autyzmu. Potem w wieku ok.6 lat zrobiłem się bardzo wygadany, a w wieku 11 lat znowu małomówny (i tak zostało do dzisiaj).
Otwartość: Nigdy nie lubiłem nowości i zmian. Wolę sprawdzone ścieżki.
Ugodowość: Jestem bardzo skłonny do kompromisu. Wysłucham każdego punktu widzenia. Nikt nie powie o mnie, że jestem uparty. Ale nie zawsze tak było. Za czasów podstawówki byłem bardzo kłótliwy i potrafiłem tym zrazić ludzi do siebie.
Sumienność: Kiedyś byłem bardzo sumienny we wszystkim. Obecnie tylko w kwestiach, które mnie mocno zainteresują.

Nie piszę tego tylko po to, by się pochwalić. Chodzi o pokazanie, że nasz charakter się zmienia. ;)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Wielka Piątka

#14 Post autor: Zielona » czwartek, 1 października 2015, 22:19

Czy wysoką reaktywnością charakteryzują się intro a niską ekstra? Słyszałam o tych pojęciach jednak nie spotkałam się z tym aby używać ich zamiennie, co prawda faktycznie mamy tu do czynienia z analogiami, jednak jeśli założy się, że jest tym samym, to śmiem twierdzić, że zmiana reagowania systemu nerwowego jest możliwa, czasami wystarczy jedynie go przeciążyć...
Jednak nadal trudno mi sobie wyobrazić, że po takim doświadczeniu ekstra zmienia się w intro, czy też intro w ekstra
Myślę, że te pojęcia są trochę bardziej złożone i wpływa na nie więcej czynników.
Na tamtym wykładzie słysząc o wysoko i niskoreaktywnych, jak na grzeczną 9-tkę przystało ;), podniosłam łapkę i spytałam czy te określenia są tożsame z intro- i ekstrawertykami. Odpowiedział, że intro/ekstra to stare nazwy. Różnica, którą sama dostrzegłam to to, że przy reaktywności brak dodawania pewnych cech jak np. dla intro, że są pesymistami czy nieśmiali.
„Osoby wysokoreaktywne posiadające mechanizmy fizjologiczne i biochemiczne wzmacniające stymulację do osiągnięcia optymalnego poziomu aktywacji potrzebują niewiele stymulacji. Osoby te unikają bodźców i silnie stymulujących form aktywności.
Osoby niskoreaktywne, posiadające mechanizmy fizjologiczne i biochemiczne tłumiące stymulację do osiągnięcia optymalnego poziomu aktywacji potrzebują dużej stymulacji. Poszukują więc sytuacji i podejmują działania o dużej wartości stymulacyjnej.
Kiedy między poziomem aktywności jednostki a wartością stymulacyjną podejmowanej przez nią aktywności (lub sytuacji w której aktywność ta przebiega) zachodzi rozbieżność pojawia się szereg negatywnych konsekwencji.”

Z opisanych właściwości systemu nerwowego dopiero wynikają zachowania charakterystyczne dla obu grup czyli wysokoreaktyni będą woleli być sami, żyli bardziej wewnątrz niż na zewnątrz itd. = introwertycy, a niskoreaktywni = ekstrawertycy.
Wg. mnie taki podział lepiej oddaje różnice. Określa sposób reagowania i zachowania, a nie cechy. Te są kształtowane przez inne warunki. Wszak można być optymistycznym, odważnym i towarzyskim introwertykiem, a ekstrawertyk może być pesymistą lub mieć zaniżoną samoocenę - tyle, że zamaskuje to lepiej niż introwertyk.
Mój facet jest np z natury introwertykiem jednak zachowuje się jak ekstrawertyk. Życie i rodzaj wykonywanej pracy zmusił go do zmiany postawy, jednak jego natura nadal pozostaje taka jaka była X lat temu.
W ostatnich latach wiele zmieniałam w sobie i teraz też ktoś kto zna mnie słabo/powierzchownie odniósłby wrażenie, że jestem ekstrawertykiem. Tylko ktoś kto mnie zna dobrze lub jest specem w temacie po drobiazgach zauważy, że jest inaczej. Jednak wciąż jestem wysokoreaktywna – natura się nie zmieniała. I wcale nie zamierzam z tym walczyć, bo lubię tę moją część siebie :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Wielka Piątka

#15 Post autor: Intan » czwartek, 1 października 2015, 22:22

Akurat ktoś na tablicę na FB wrzucił ten filmik o introwertyzmie. Jestem dopiero na początku, ale zapowiada się nieźle. Zapraszam do oglądania i komentowania. :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4d_qufiVuyo[/youtube]
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

ODPOWIEDZ