Medytacja

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Medytacja

#1 Post autor: Molik » poniedziałek, 23 marca 2015, 08:55

Szukam sposobu na natłok myśli, taką ich chaotyczność. Uznałam, że to może być dobry sposób.

Jeśli jest wątek - proszę mi go pokazać i usunąć założony przeze mnie.

Ktoś coś próbował? Pomogło mu? Jeśli tak, to jak zaczął? Jakieś doświadczenia, porady, metody?


Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Medytacja

#2 Post autor: chokureika » poniedziałek, 23 marca 2015, 12:25

Polecam zacząć interesować się medytacją zen. Na początku trochę frustrujące ale po tygodniu zobaczysz efekty.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Medytacja

#3 Post autor: Marcc » poniedziałek, 23 marca 2015, 14:08

Zdecydowanie polecam. Sam praktykuje medytacje od wielu lat i dzięki niej można się wyciszyć i zrelaksować, lepiej poznać siebie a do tego jest po prostu przyjemna.

Awatar użytkownika
JaNie
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2015, 22:29
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie

Re: Medytacja

#4 Post autor: JaNie » wtorek, 24 marca 2015, 12:13

również polecam, na gorsze nastroje pomaga równie dobrze co na nadpobudliwość
"-Co jeśli to pułapka? [...]
-Co jest, ludzie?! -ryknął Malik, przekrzykując huk umierającego miasta- Chcecie żyć wiecznie?!"~Łzy Diabła

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Medytacja

#5 Post autor: duplo » wtorek, 24 marca 2015, 14:56

Ja polecam z dwóch względów: luzuje psycho-somatyczne reakcje organizmu spowodowane np. stresem oraz jest świetnym narzędziem w samopoznaniu.

Czasem człowiek myśli, że czuje się ''neutralnie", normalnie i nie ma w nim żadnych emocji, ale dopiero gdy się rozluźni podczas medytacji to widzi kontrast - często okazuje się, że nieświadomie jesteśmy bardzo spięci. Prócz tego, że medytacja rozluźnia mięśnie to pozwala odnaleźć nam źródło tego napięcia.

Gdy dojdzie się do etapu oddzielenia się od własnych myśli i ich obserwacji to można zrozumieć, w jaki sposób działa nasza psychika, w jaki sposób wiążą się nasze myśli, z czego wynikają i do czego ''dążą". Można wyłapać pewne schematy myślowe i im bardziej się je zgłębi, tym więcej można odczytać ze swojej podświadomości. Nie twierdzę, że od medytacji się mądrzeje, ale można chociaż z dystansu się przekonać, jakim jest się na co dzień głupim i pogodzić się z tym.

Nie stosuję jakichś nie wiadomo jakich technik - jak chcę się tylko zrelaksować, to włączam jakąś muzykę do medytacji i skupiam się na każdej partii ciała i ją przy okazji ''rozluźniam", przy tym liczę oddechy dopóki nie wpadnę w trans i nie poczuję, że moje ciało jest trupem.

Btw jedną z najfajniejszych form medytacji jest sport.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Medytacja

#6 Post autor: Snufkin » wtorek, 24 marca 2015, 15:50

duplo pisze:Btw jedną z najfajniejszych form medytacji jest sport.
A konkretnie jogging.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Medytacja

#7 Post autor: Zielona » wtorek, 24 marca 2015, 16:31

Sposobów medytacji jest wiele - wystarczy zajrzeć do Wiki. Każdy, w zależności od potrzeb, może coś dla siebie znaleźć.
Ja stosuję dwie. Jedną podobnie jak Duplo - muzyka i trup - medytacja zwrócona do wewnątrz.
Druga odnosi się do tego co pisała Duplo czy Snufkin - medytacja zwrócona na zewnątrz:
"Wiele spośród medytacji z tej grupy można wykonywać w trakcie codziennych zajęć (istnieje nawet porzekadło: „zen jest twoim codziennym umysłem”)." Kiedy człowiek skupi się tylko na tym co właśnie wykonuje(bieganie, prowadzenie samochodu czy mycie wanny) i wyłączy niepotrzebne myślenie, wtedy też osiąga stan wewnętrznego spokoju.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Medytacja

#8 Post autor: Marcc » wtorek, 24 marca 2015, 17:35

Ja oprócz standardowej medytacji w pozycji siedzącej bardzo lubię medytować na leżąco przed zaśnięciem, bardzo łatwo w ten sposób osiągnąć stan pomiędzy świadomością a snem. Z medytacji zwróconej na zewnątrz uwielbiam długie spacery, skupianie się na chodzeniu w połączeniu z muzyką świetnie relaksuje i daje zastrzyk energii.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Medytacja

#9 Post autor: Ael » wtorek, 24 marca 2015, 18:00

Nie wiedziałam, ze spacery z muzyką to medytacja...chyba, że coś specjalnego wtedy robisz...?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Medytacja

#10 Post autor: Cotta » wtorek, 24 marca 2015, 18:19

Tu kiedyś pisałam o moich doświadczeniach z medytacją (pozytywne, ale niestety się wybiłam z systematycznego praktykowania).

Edit: A, i jeszcze tu.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Medytacja

#11 Post autor: Marcc » wtorek, 24 marca 2015, 18:59

Ael pisze:Nie wiedziałam, ze spacery z muzyką to medytacja...chyba, że coś specjalnego wtedy robisz...?
Nie robię nic specjalnego, po prostu koncentruje się na ruchu czy oddechu i pozwalam myślom płynąć. Można wejść w pewnego rodzaju trans jeśli nie musimy zwracać uwagi na otoczenie a jedynie idziemy cały czas przed siebie. Może nie jest to typowa medytacja ale efekty są podobne.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Medytacja

#12 Post autor: duplo » wtorek, 24 marca 2015, 23:17

Słynny wschodni guru Osho twierdził, że seks również jest pewną, nawet wyższą formą medytacji i ja się z nim zgadzam pod warunkiem, że ktoś umie w trakcie kopulacji wejść całkowicie w swoje ciało i oderwać się od swoich myśli ;) Bo myślenie w trakcie o tym co jutro zrobić na obiad nie jest takie rzadkie.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Medytacja

#13 Post autor: Snufkin » środa, 25 marca 2015, 09:57

Jedz codziennie to samo, problem wyleci z głowy xd
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Virgo
Posty: 138
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 19:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Medytacja

#14 Post autor: Virgo » środa, 1 kwietnia 2015, 10:33

Ja głównie praktykuję jogę i joga jest moim zdaniem formą medytacji. Mi to bardzo dużo daje, po pewnym czasie zaczęłam widzieć różnice, praktyka jogi wpływa na cały stan psychofizyczny, na umysł, to jest sposób na życie, nie da się tego inaczej określić. Jest więcej równowagi, więcej świadomości. Mimo wszystko nadal jestem osobą początkującą, mam nadzieje, że z biegiem czasu joga jeszcze bardziej przeniknie moje życie i będę się dzięki niej rozwijać. Swoją drogą opisałam wpływ medytacji na depresje, jeśli kogoś interesuje może przeczytać na moim blogu, w stopce.

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Medytacja

#15 Post autor: Molik » środa, 1 kwietnia 2015, 15:17

Virgo pisze:Ja głównie praktykuję jogę i joga jest moim zdaniem formą medytacji. Mi to bardzo dużo daje, po pewnym czasie zaczęłam widzieć różnice, praktyka jogi wpływa na cały stan psychofizyczny, na umysł, to jest sposób na życie, nie da się tego inaczej określić. Jest więcej równowagi, więcej świadomości. Mimo wszystko nadal jestem osobą początkującą, mam nadzieje, że z biegiem czasu joga jeszcze bardziej przeniknie moje życie i będę się dzięki niej rozwijać. Swoją drogą opisałam wpływ medytacji na depresje, jeśli kogoś interesuje może przeczytać na moim blogu, w stopce.
Odnośnie jogi - poleciłabyś jakieś publikacje/artykuły/filmiki na temat? W moim mieście jest kurs, jednkaże nie mam czasu na niego chodzić.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

ODPOWIEDZ