Rozwój osobisty

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
rasesz
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 17 lipca 2015, 08:47
Kontakt:

Re: Rozwój osobisty

#16 Post autor: rasesz » piątek, 17 lipca 2015, 08:48

Polecam Mateusza Grzesiaka, wielki mentor dla mnie :)



Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozwój osobisty

#17 Post autor: chokureika » wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:23

Myślę, że sporo osób może się zainspirować. Polecam zwłaszcza czwóreczkom, które tak bardzo uwielbiają taplać się w swoim bolesnym, emocjonalnym bagienku.

[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=8imYHuGp8Jw[/bbvideo]
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozwój osobisty

#18 Post autor: Venus w Raku » środa, 6 kwietnia 2016, 17:56

Czwórka -- NieCzwórka, każdy ma jakieś swoje cierpienia. Każdy może odnaleźć w sobie osobę cierpiącą.

Mnie zaintrygował temat tego filmu w tym sensie, że to będzie o prawdziwych cierpieniach jak wywózka na Sybir, II Wojna Swiatowa lub zesłanie do obozu koncentracyjnego, a tu nic z tych rzeczy. No, ale przeanalizujmy te cierpienia tak jak je opisuje autorka filmu.

Bodżce wywołujące cierpienie ----> OSOBA CIERPIĄCA ----> Reakcja osoby cierpiącej

Bodźce wywołyjące cierpienie wymienione przez autorkę filmu:
- Ktoś próbuje mnie skrzywdzić.
- Kochają mnie, ale mogą przestać.
- Miałam trudne dzieciństwo.
- Coś mi się przydarzyło w życiu.
- Jestem Polką / jestem z Polski.
- Jestem biedna materialnie.
- Nie byłam w dobrej szkole.
- Mam trudną historię życiową.
- To nie powinno mi się przydarzyć.
- Cierpienie przychodzi z intelektu.
- Cierpienie jest wtedy, kiedy mamy opór do tego co jest.
- Cierpienie to jest walka z rzeczywistością.
- Ból to jest wszystko, co jest nieprzyjemne w naszym życiu.
- Kreujemy sami cierpienie poprzez walkę z tym, że coś nie powinno się wydarzyć, bo jest już za późmo.
- Szczęście trwa tylko moment, a cierpienia trwa ciągle.
- W życiu jest ciągła zmiana i w życiu nic nie trwa wiecznie.
- Wszystko się zmienia: od naszego ciała, po nasze relacje, po nas samych [psychicznie].
- Wierzysz od razu, że jesteś niewystarczająco dobry, jesteś głupi, jesteś brzydki, nie masz racji. Oburzasz i obrażasz się, ale wierzysz w to od razu, od razu wpuszczasz to do swojego wnętrza.

Reakcje osoby cierpiącej wymienione przez autorkę filmu:
- Mam pretensje do osób postronnych, że nie wiedzą, co mi się przydarzyło w życiu i nie rozumieją dlaczego jestem jaka jestem.
- Jak śmiesz mnie oceniać.
- Ty nie wiesz jakie miałam dzieciństwo.
- Nie jestem gotowa [tego przyjąć] nawet jak mi coś oferujesz.
- Usprawiadliwiam się poprzez moją historię, dlatego, że jestem Polką mieszkającą w Polsce.
- Jestem niemiła.
- Uważam, że ty mnie nie rozumiesz.
- Identyfikuję się z cierpieniem.
- Boję się, że jak zacznię być kolorowa, zacznę zarabiać pieniądze, będę szczęśliwa i przestanę narzekać, to nagle ta ekstra uwaga, ekstra miłość, ekstra współczucie od ludzi zniknie.
- Utrzymuję w sobie przestrzeń cierpienia.
- Ucieczkam od odpowiedzialności.
- Uciekam od wolności.
- Nie opłaca mi się wyzbyć mojego cierpienia, bo to jest częścią mojej identyfikacji, mojej osobowości, mojej percepcji tym kim jestem, i nie mogę tego oddać, bo to wytrąci mnie z równowagi.
- To co jest dobrze znane jest lepsze od nieznanego.
- Gdy mam trudną historię życiową, to ludzie są dla mnie lepsi, nie są zazdrośni.
- Boję się pustki, że tam po drugiej strone [bez cierpienia] nic na mnie nie czeka.
- Cierpienie łączy ludzi. To jest to, jak Polacy w Polsce najczęściej się łączą. Polacy łączą się przez cierpienie. Polacy na tej podstwie zawierają przyjaźnie i maja najgłębsze rozmowy.
- Cierpienie jest jedną z wielu dróg, którymi możemy się połączyć. [...] Jak już jesteśmy połączeni, to rozłączyć się jest niemożliwe.
- Jak mi ktoś mówi, że tak samo ma jak ja, to czuję się z tym dobrze. To daje mi ukojenie tylko na chwilę, ale nie porusza mnie do przodu. Jak mi ktoś mówi "Chodź, pokażę ci jak może być kolorowo", to chociaż dla mnie jest to trudne, to wybija mnie to z tej dziury, w której siedzę i czasami jest to prawdziwe zachowanie, które gdzieś mnie wyciąga z tego dołka, w którym decyduję się siedzieć z dnia na dzień.
- Nie boję się porażki tak bardzo jak boję się sukcesu.

Moje bodźce wywołujące cierpienie i reakcje na nie są zupełnie inne niż u autorki tego filmu, ale to jest kwestia indywidualna i każdy może sobie sam to przepracować prywatnie. Jak również inne kwestie według schematu:

BODZIEC -----> SYSTEM -----> REAKCJA

SYSTEM = jakiś aspekt naszego życia/wnętrza lub cały człowiek
BODZIEC - oddziaływanie otoczenia na SYSTEM (nasze życie/wnętrze)
REAKCJA = oddziaływanie SYSTEMU (nas) na otoczenie

SYSTEM może być JA jako człowiek, lub osoba cierpiąca, osoba szczęśliwa, osoba chora, osoba zakochana, syn lub córka, mąż lub żona, rodzic, pracownik,pracodawca, nauczyciel, student, uczeń itp, itd.


Na końcu tego filmu jest opis osoby idealnej - pewnej siebie, czyli chodzi o osobę z poważnymi zaburzeniami narcystycznymi i może socjopatycznymi. I w tym momenice nie jestem pewna, czy autorka nie pragnie być tą wyidealizowaną osobą, którą opisuje w słowach:
A jak ktoś stanie przed nami dzisiaj i powie "Ty jesteś idealny. Ty nie jesteś problemem. Ty jesteś cudem. Ty jesteś wyjątkowy. Jedyny w swoim rodzaju. Ty nic nie musisz zrobić by się zmienić. Tylko zaakceptować siebie, a ta zmiana sama nastąpi i już jesteś idealny w swoim rodzaju [powinno być i już będziesz idealny w swoim rodzaju].
To jest utopia i Nikt nie jest idealny. Każdy stanowi jakiś problem dla siebie i dla innych. Nikt nie jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Trzeba mnóstwo nad sobą pracować jak się chce coś w sobie zmienić. Akceptacja samego siebie nie wystarczy.

Tym niemniej jak ktoś chce, to niech sobie rozpisze schemat na osobę idealną.

Bodźce idealizujące dopływające z otoczenia* ----> OSOBA IDEALNA ----> Reakcje osoby idealizowanej wysyłane do otoczenia

* Samemu nie można sobie tego wmówić, bo to musi wypływać z otoczenia i to w bardzo wczesnym dzieciństwie i tylko wtedy uważa się, że to wypływa z samego siebie. Potem, to można osiągnąć pod wpływem osiągnięcia nadzwyczajnego sukcesu.

Bodźce idealizujące dopływające z otoczenia:
- Jesteś ładny, jesteś mądry, jesteś bardzo przystojny
- Jesteś idealny
- Nie jesteś problemem dla nikogo
- Jesteś cudem [świata]
- Jesteś kimś wyjątkowym
- Nic nie musz robić, aby się zmienić

Reakcje osoby idealizowanej wysyłane do otoczenia:
- Olewam sobie wszystko i wszystkich, bo nikt nie jest w stanie mi dorównać.

Nic się nie nauczymy od takich ludzi, bo im przeszkadza, że są Polakami i chcą być kolorowymi, którzy odnoszą sukcesy i zarabiają mnóstwo pieniędzy, ale nie wiedzą jak to zrobić, bo nie mają odpowiedniej osobowości i tylko tyle do nich intelektualnie dociera z tego, co się dzieje na świecie, że muszą być idealni i pewni siebie, a więc fiksują się na tych sprawach.

Czy to nie można mówić o życiu jak ten facet tutaj z dowcipem i intelektualną werwą: https://www.youtube.com/watch?v=cUxvySyY6Pc?
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ