Silna osobowość

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Silna osobowość

#16 Post autor: jakocianka » niedziela, 19 października 2014, 16:41

Kapar pisze:Półżartem, półserio. Powiedzmy, że mam silną osobowość wg tych definicji, które zostały podane. Ludzie np pisali mi po latach, że do dziś mnie pamiętają, czy dziękują za to co dzięki mnie sobie uświadomili. Można więc rzec, że mam wpływ na ludzi przetaczających się przez moje życie. Nie ulegam psychologii tłumu i nie poddaje się grupie. Nie mam problemu zostania przy swoim zdaniu choć prawdopodobnie jakoś tracę na tym jako jednostka np na zajęciach na studiach czy w pracy.

To wszystko być może wskazuje, że mam silną osobowość, gdyby nie fakt, iż jest aż tak silna, że sam sobie z sobą nie mogę poradzić i mieć pełnej kontroli. Nie umiem zapanować nad własnymi zachciankami, nagłymi porywami, popadaniem w skrajny hedonizm - tyle wystarczy, żeby nie psuć mojego imidżu :P

Czy w takim przypadku mam silną osobowość, skoro sam siebie przerastam?

Biorę poprawkę na to, że to proces socjalizacji narzucił mi wyobrażenie, że trzeba się jakoś kontrolować i hamować w społeczeństwie. Tylko coś w tym procesie poszło nie tak, bo średnio mi wychodzi właśnie ta samo kontrola. Gdybym mógł sobie popuścić pewnie skróciłbym sobie żywot albo skończył na aucie. Być może ta odrobina kontroli to jest to, co dzieli mnie od bycia psychopatą :mrgreen:
Coraz bardziej się zastanawiam, czy nie jestem 8.


[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Silna osobowość

#17 Post autor: Intan » środa, 22 października 2014, 20:21

W typach chodzi o motywację, o podstawowy lęk. :) Zdecyduj się~!
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Silna osobowość

#18 Post autor: Venus w Raku » piątek, 19 grudnia 2014, 23:30

Silna osobowość medialna w Polsce Donald Tusk. Teraz tzw. Prezydent Unii Europejskiej, który ciągle uczy się mówić po angielsku i bez tłumacza nie rozumie, co inni do niego mówią. Chociaż w sumie nie chodzi o to, czy potrafi się mówić w obcym języku, ale czy potrafi się rozumieć, co inni mówią.
1w9, 6w5, sp/sx

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Silna osobowość

#19 Post autor: jakocianka » sobota, 20 grudnia 2014, 13:43

Intan pisze:W typach chodzi o motywację, o podstawowy lęk. :) Zdecyduj się~!
Lęk mam przed ludźmi, ich zmiennymi nastrojami i intencjami, tym że mogą zrobić mi krzywdę i przed ocenianiem.
Motywacji nie mam żadnej. Tak jak ambicji... no, może poza tym, że chciałabym wymyślić sposób na świadome wykorzystywanie 100 procentów mózgu.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Silna osobowość

#20 Post autor: Intan » niedziela, 21 grudnia 2014, 23:44

Z pierwszego zdania wychodzi Szósteczka. Drugie mu nie przeczy. :D
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
ouija
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 19:23

Re: Silna osobowość

#21 Post autor: ouija » niedziela, 11 stycznia 2015, 19:08

AnetaK pisze:Dodałbym do tego pytanie: czy Hitler miał silną osobowość? No cóż, odkształcił rzeczywistość do tego stopnia, że prawdopodobnie większość z piszących na tym forum, zawdzięcza (tudzież przeklina: patrz dział czwórek) mu życie.
Ale z czy ta siła nie wynikała z lęku? Czy ta siła odkształcająca nie była przypadkiem tą siłą, która ciążyła samemu Adolfowi?
Hitler miał na pewno słabą osobowość, inaczej życie by nie wpłynęło na niego tak destrukcyjnie. Człowiek, który morduje innych, nie może mieć silnej osobowości bez problemów i radzić sobie, bo wtedy jest szczęśliwy i nie ma powodów do krzywdy innych.
Podobno w dzieciństwie zostałby przypadkiem zagazowany chyba przez Żyda :?
7w4 xSFP :/

Awatar użytkownika
ouija
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 19:23

Re: Silna osobowość

#22 Post autor: ouija » poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 23:37

Dla mnie silna osobowość to ktoś inteligentny przynajmniej ponad normę, umiejący wpływać na ludzi(perswazja, manipulacja, wysoka pozycja społeczna), jest lubiana-bo wie, że to przynosi korzyści, asertywny, pewny siebie, mający swoje cele i dążący do nich, indywidualny, niezależny.
7w4 xSFP :/

MaryJaneWatson
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Lublin

Re: Silna osobowość

#23 Post autor: MaryJaneWatson » niedziela, 20 września 2015, 12:19

Hej
Moim zdaniem trzeba określić co rozumiecie pod pojęciem "silna osobowosc". Jako 8w7 uwazam sie za silna ale gdybym miala prowadzic ranking, wśród bliskich przyznałabym number 1:5kom za silna osobowosc. trudne 5 otaczaja mnie od najmlodszych lat.

Dlaczego tak myślę? Bo z racji tego, ze szybko musieli dorosnac, jeszcze szybciej wyprowadzaja sie z domu w mlodym wieku, sa zaradni/dne, doprowadzaja sprawe od poczatku do konca, czego nie potrafia tego jak bedzie im potrzebne-naucza sie, sa mega-technicznymi jednostkami, zrecznymi manualnie, emocjonalnie sa silne, swietnie sie dostosowuja do nowej sytuacji.

To co napisałam, moze nie spodobac sie 8emkom i mi rowniez sie kiedys nie podobalo ale każdy a w szczegolnosci niezrownowazona 8emka/czy 8emek, moze wiele wniesc do swojego zycia majac przyjaciela, przyjaciolke czy kogos w rodzinie lub wsrod znajomych o typie 5tki. Moze nieco rozszerzam pojecie silnej osobowosci na cechy, ktore sa zaradnoscia, czy madroscia zyciowa ale chce sie podzielic tymi przemysleniami jako w polowie zdrowa 8emka :wink:

Pozdrawiam
8w7

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Silna osobowość

#24 Post autor: vevea » niedziela, 20 września 2015, 17:54

MaryJaneWatson, chyba znamy trochę inne 5... Poza tym nie uważam ich za silne, ponieważ są często przewrażliwione na swoim punkcie i lękliwe

Sama typowałabym chyba jedynki
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Silna osobowość

#25 Post autor: R25 » niedziela, 20 września 2015, 18:11

vevea :plusone:

Szybkie dorastanie to cecha bardziej np. 3, albo 6, albo 8-1. Piątki są po prostu szybciej, bardziej dojrzałe intelektualnie, ale nie jest to warunkowane ich otoczeniem (oczywiście może się zdarzyć, jako jakiś poboczny quest).

Z domu szybciej wyprowadzają się, 4 i 6, które mają problemy z rodziną, w konflikcie ze swoją osobowością. 5 potrafi łatwo zminimalizować swoje potrzeby, tak by zostać w domu rodzinnym, nawet w tzw. trudnych warunkach.
Reszta opisu pasuje praktycznie tylko, jeśli były to 5 na wysokim PRO, które się ogarnęły, albo przeciętne PRO spotykane w ich komfortowym okresie życia (godzina, dzień, miesiąc...).

Co wszystko nie zmienia fakty, ze 5 może być postrzegana jako silna osoba, ze względu na nie kierowanie się (może uwzględniać) emocjami przy podejmowaniu decyzji
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

MaryJaneWatson
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Lublin

Re: Silna osobowość

#26 Post autor: MaryJaneWatson » niedziela, 20 września 2015, 20:51

R25 pisze:vevea :plusone:

Szybkie dorastanie to cecha bardziej np. 3, albo 6, albo 8-1. Piątki są po prostu szybciej, bardziej dojrzałe intelektualnie, ale nie jest to warunkowane ich otoczeniem (oczywiście może się zdarzyć, jako jakiś poboczny quest).

Z domu szybciej wyprowadzają się, 4 i 6, które mają problemy z rodziną, w konflikcie ze swoją osobowością. 5 potrafi łatwo zminimalizować swoje potrzeby, tak by zostać w domu rodzinnym, nawet w tzw. trudnych warunkach.
Reszta opisu pasuje praktycznie tylko, jeśli były to 5 na wysokim PRO, które się ogarnęły, albo przeciętne PRO spotykane w ich komfortowym okresie życia (godzina, dzień, miesiąc...).

Co wszystko nie zmienia fakty, ze 5 może być postrzegana jako silna osoba, ze względu na nie kierowanie się (może uwzględniać) emocjami przy podejmowaniu decyzji

Słuchajcie, możemy znać różne piątki na różnych poziomach. Te "moje" są niesamowicie silne a jedną mam w domu;-)by daleko nie szukać. Pamiętajmy, że enneagram swoje życie swoje...Osoby przeze mnie opisywane, to ludzie w przedziale wiekowym 31- 55.
Ja jako 8w7 wcale nie musiałam szybko dorosnąc, i znane mi 8 również. Wiecej od nas wymagano ale nie na wszystkich płaszczyznach. Jedynka jest dojrzała, zgadzam się.
5, które znam wyprowadziły/li sie z domu rodzinnego mając 19 lub max 24 lata. 4 równiez, potwierdzam.
Z rozpoznaniem 3 i 6 mam problem, nie widzę nikogo o tym typie, a mam masę znajomych.Może unikam tego typu ludzi...
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ