Szukam książki

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
kristal
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 13 lutego 2014, 17:31

Szukam książki

#1 Post autor: kristal » czwartek, 13 lutego 2014, 23:24

Witajcie. Na początku wypada się przedstawić. Więc jestem Krzysiek i z enneagramu jestem szczęsliwą 7-mką.

Szukam książki na ferie która pomoże mi bardziej zrozumieć ludzi, ich działania, tok myślenia. Ogólnie abym dzięki tej ksiażce mógł więcej wiedzieć o ludziach bez głębszego kontaktu. Dobrze by było gdyby posiadała informację jak radzić sobie w trudnych momentach oraz motywować się do działań. Chcę także aby pomagała kontaktować się z innymi ludźmi, choć jestem otwartym człowiekiem i nie mam problemów z nawiązywaniem kontaktów to trudno mi rozmawianie z niektórymi ludźmi sprawia mi problem. Fajnie aby były jakieś nawiązania do enneagramu, jak naprawiać swoje wady i jak się zmieniać na lepsze. Na oku mam "Twój psychologiczny autorytet" jest to dobry wybór?
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Szukam książki

#2 Post autor: Kapar » czwartek, 13 lutego 2014, 23:49

Na początek:
Anthony de Mello - Przebudzenie

Ewentualnie bardziej psychologicznie:

Karen Horney - Neurotyczna osobowość naszych czasów

krótkie wyjaśnienie o czym powyższa książka jest pod tym linkiem
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

kristal
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 13 lutego 2014, 17:31

Re: Szukam książki

#3 Post autor: kristal » piątek, 14 lutego 2014, 12:43

Dziękuje, na pewno przeczytam.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Szukam książki

#4 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 16 lutego 2014, 06:07

Anthony de Mello w Przebudzenie akurat mnie ta lektura wnerwia. I mam ogromną chęć obalania wszelkich jego teorii tzn. nie zgadzam się z tym, co on głosi.

Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów. Myślę, że to jest zbyt trudna lektura dla osoby, która zapozanaje się dopiero z psychologią swoją i innych ludzi. Doceniam Horney, ale nie wiem, czy osoba 15-20 lat może zrozumieć, o co Horney chodzi, bo to jest już wyższa jazda w psychologii.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Szukam książki

#5 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 16 lutego 2014, 15:35

Przeczytałam Horney i odstawiłam na półkę. Książki do których najczęściej wracam, to Riso & Hudson "Enneagram: Typy osobowości" i Millon "Disorders of Personality".
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Szukam książki

#6 Post autor: Kimondo » niedziela, 16 marca 2014, 01:23

Gdyby ktoś napisał taką książkę jaką chce autor tematu dajcie mi znać.

Do każdego człowieka trza podejść osobno... analizować, analizować i analizować. Nie da się poznać człowieka bez przebywania z nim. Bez wspólnego przeżywania różnych sytuacji itp. Mowa to mowa można uogólniać do pewnych koszyczków. Ale to jest tak plus minus.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

miclejay
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2015, 14:07

Re: Szukam książki

#7 Post autor: miclejay » czwartek, 19 marca 2015, 14:10

Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów. Myślę, że to jest zbyt trudna lektura dla osoby, która zapozanaje się dopiero z psychologią swoją i innych ludzi. Doceniam Horney, ale nie wiem, czy osoba 15-20 lat może zrozumieć, o co Horney chodzi, bo to jest już wyższa jazda w ps

Awatar użytkownika
Korova Milky Bar
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 23 stycznia 2016, 12:59

Re: Szukam książki

#8 Post autor: Korova Milky Bar » wtorek, 26 stycznia 2016, 18:38

miclejay pisze:Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów. Myślę, że to jest zbyt trudna lektura dla osoby, która zapozanaje się dopiero z psychologią swoją i innych ludzi. Doceniam Horney, ale nie wiem, czy osoba 15-20 lat może zrozumieć, o co Horney chodzi, bo to jest już wyższa jazda w ps
Dlaczego korelujesz zdolności umysłowe z wiekiem? Jakie to ma znaczenie? Nie sądzisz, że Twoje mniemanie jest oparte na Twoim postrzeganiu rzeczywistości, a nie obiektywizmie?

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Szukam książki

#9 Post autor: chokureika » wtorek, 26 stycznia 2016, 19:05

Korova Milky Bar pisze:
miclejay pisze:Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów. Myślę, że to jest zbyt trudna lektura dla osoby, która zapozanaje się dopiero z psychologią swoją i innych ludzi. Doceniam Horney, ale nie wiem, czy osoba 15-20 lat może zrozumieć, o co Horney chodzi, bo to jest już wyższa jazda w ps
Dlaczego korelujesz zdolności umysłowe z wiekiem? Jakie to ma znaczenie? Nie sądzisz, że Twoje mniemanie jest oparte na Twoim postrzeganiu rzeczywistości, a nie obiektywizmie?
Neurotyczna osobowość naszych czasów jest jedną z "najlżejszych" książek Horney i nie powinna sprawić trudności laikowi. Wiek nie ma tutaj znaczenia.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Szukam książki

#10 Post autor: Venus w Raku » środa, 27 stycznia 2016, 10:34

Korova Milky Bar pisze:Dlaczego korelujesz zdolności umysłowe z wiekiem? Jakie to ma znaczenie?
Jak dziecko się rodzi, to jego mózg jeszcze nie jest ukształtowany w pełni. No, więc jest jakaś korelacja. A potem uczymy się przez całe życie.

I może nie warto pytać, kto jakie poleciłby książki, ale szukać samemu. Jak kogoś interesuje jakaś dziedzina np. psychologia, to wszystko czytać, co możliwe na ten temat, a wtedy jest szanasa, że wypracuje się własny pogląd na dany temat. Ja np. z psychologii lubię książkęTheodora Millon'a "Disorders of Personality: Introducing a DSM / ICD Spectrum from Normal to Abnormal". W bardziej uproszczonej wersji to jest książka "Personality Disorders in Modern Life" (do pobrania w pdf tutaj)
Korova Milky Bar pisze:Nie sądzisz, że Twoje mniemanie jest oparte na Twoim postrzeganiu rzeczywistości, a nie obiektywizmie?
Tak właśnie sądzę, bo każdy postrzega rzeczywistość mniej lub bardziej nieobiektywnie. No, chyba, że komuś udało się wyzbyć subiektywizmu i poznać rzeczywistość we wszystkich jej aspektach oraz zgłębić całkowitą prawdę (w co trudno mi uwierzyć).
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Korova Milky Bar
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 23 stycznia 2016, 12:59

Re: Szukam książki

#11 Post autor: Korova Milky Bar » środa, 27 stycznia 2016, 23:03

Venus w Raku pisze:
Korova Milky Bar pisze:Dlaczego korelujesz zdolności umysłowe z wiekiem? Jakie to ma znaczenie?
Jak dziecko się rodzi, to jego mózg jeszcze nie jest ukształtowany w pełni. No, więc jest jakaś korelacja. A potem uczymy się przez całe życie.
Chodzi o wiek 15-20 lat, a nie o niemowlęctwo. W adolescencji wykształcają się procesy myślowe, intelektualne i analityczne.

Venus w Raku pisze:I może nie warto pytać, kto jakie poleciłby książki, ale szukać samemu. Jak kogoś interesuje jakaś dziedzina np. psychologia, to wszystko czytać, co możliwe na ten temat, a wtedy jest szanasa, że wypracuje się własny pogląd na dany temat. Ja np. z psychologii lubię książkęTheodora Millon'a "Disorders of Personality: Introducing a DSM / ICD Spectrum from Normal to Abnormal". W bardziej uproszczonej wersji to jest książka "Personality Disorders in Modern Life" (do pobrania w pdf tutaj)
Dlaczego nie warto? To jest bezpodstawny przytyk czy Twoje przypuszczenie?
Wolę zapytać, by nie być posądzoną o czepialstwo.

Venus w Raku pisze:
Korova Milky Bar pisze:Nie sądzisz, że Twoje mniemanie jest oparte na Twoim postrzeganiu rzeczywistości, a nie obiektywizmie?
Tak właśnie sądzę, bo każdy postrzega rzeczywistość mniej lub bardziej nieobiektywnie. No, chyba, że komuś udało się wyzbyć subiektywizmu i poznać rzeczywistość we wszystkich jej aspektach oraz zgłębić całkowitą prawdę (w co trudno mi uwierzyć).
Czyli generalnie nie liczysz się z przesłankami prowadzącymi do faktów, tylko opierasz swoje twierdzenia na mniemanologii?

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Szukam książki

#12 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 31 stycznia 2016, 05:41

Korova Milky Bar pisze:Czyli generalnie nie liczysz się z przesłankami prowadzącymi do faktów, tylko opierasz swoje twierdzenia na mniemanologii?
Co Ty mi tu piszesz? Że przesłanki, prowadzą do faktów. Ja tego stwierdzenia nie rozumiem, bo powinno być "[...] generalnie nie liczysz się z faktami, a tylko opierasz swoje twierdzenia na przesłankach, które są oparte na mniemanologii". I to bym mogła uznać jako twierdzenie prawdziwe. Prawdopodobnie źle się wyraziłaś, bo według zasad logiki, to fakty są pierwsze i fakty są tym, co prowadzi nas do wyciągania jakichś wniosków lub przesłanek, a nie jest tak, że przesłanki prowadzą do faktów. Pomylił Ci się skutek z przyczyną.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Korova Milky Bar
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 23 stycznia 2016, 12:59

Re: Szukam książki

#13 Post autor: Korova Milky Bar » niedziela, 31 stycznia 2016, 21:22

Masz rację, z punktu widzenia technicznego słowo ,,przesłanki" zostało źle przeze mnie użyte. Wynika to z mojej pomyłki.
Chodziło mi o fakty - prowadzące do innych niż Twoje - wniosków, rzecz jasna. A Twoje wnioski zostały oparte na złych przesłankach, bo niezgodnych z tym, o co mnie chodziło (Chodzi o wiek 15-20 lat, a nie o niemowlęctwo). :wink:

Awatar użytkownika
carlos
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 8 stycznia 2009, 16:05
Enneatyp: Lojalista

Re: Szukam książki

#14 Post autor: carlos » środa, 3 lutego 2016, 10:27

6w5, ISTJ, ISxp, RLOEI

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Szukam książki

#15 Post autor: Venus w Raku » piątek, 5 lutego 2016, 09:47

Korova Milky Bar pisze:A Twoje wnioski zostały oparte na złych przesłankach, bo niezgodnych z tym, o co mnie chodziło (Chodzi o wiek 15-20 lat, a nie o niemowlęctwo). :wink:
Wiek w przedziale 15-20 lat nie jest jednolity. Ten przedział, to są gwałowne zmiany w zdobywaniu doświadczeń życiowych. I ten przedział dzieli się na 15-17 lat, kiedy osoba może jeszcze sobie pozwolić na beztroskę i brak odpowiedzialności, bo jest pod kuratelą rodziców, którzy za nią prawnie odpowiadają, a 18-20 lat, kiedy osoba już sama odpowiada za siebie, chociaż by dlatego, że jest odpowiedzialna prawnie za swoje czyny. Między 15, a 20 rokiem życia jest potworna przepaść życiowa. Osoba 15 letnia, to jeszcze dziecko, a osoba 20 letnia, to już dorosły.
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ