Autyzm -Ekstremalny Męski Mózg

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii

Mam dominującą funkcję

Systematyzującą
7
58%
Empatyczną
5
42%
 
Liczba głosów: 12

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Autyzm -Ekstremalny Męski Mózg

#1 Post autor: Kapar » sobota, 10 listopada 2012, 17:41

Chciałbym wam przybliżyć interesującą teorie, która może mieć pewne zastosowanie dla każdego z nas. Najpierw krótkie wyjaśnienie.

Prof Baron-Cohen, który specjalizuje się w badaniach nad autyzmem, proponuje własny model wyjaśnienia fenomemu autyzmu poprzez teorię Ekstremalnego Męskiego Mózgu. Charakterystyka symptomów autyzmu wg tej teorii jest manifestacją ekstremalnego męskiego mózgu i właściwości rozumianych przez "męski" mózg.
Autor teorii opiera swoją teorię na dwóch podstawowych funkcjach mózgu: systemującej i empatycznej. Systematyzacja jest domeną typowo męską i jest rozumiana jako umiejętność rozumienia prostych i skomplikowanych systemów jak samochód czy mapa. Osoba wyróżniająca się dobrą systematyzacją jest w stanie łatwo wyodrębnić zależności między zmiennymi w danym systemie. Empatyzacja, domena żeńska, to umiejętność rozumienia stanów emocjonalnych u siebie i u innych. Wg profesora Baron-Cohen, te właściwości reprezentują przeciwne końce jednego kontinuum funkcji ludzkiego mózgu. Teoria EMM wyjaśnia istnienie autyzmu jako efekt istniejącej grupy populacji, która ma mózg ekstremalnie zorientowany na systematyzację przy braku umiejętności empatyzacji. Autor teorii podaje liczne dowody na różnice w funkcjonalności mózgu kobiety i mężczyzny na poziomie biologicznym, kognitywnym i behawioralnym, lecz nie będę ich tu przytaczać, bo nie w tym rzecz.

Każdy może sprawdzić gdzie mniej więcej znajduje się względem reszty żeńskiej czy męskiej populacji w systematyzacji czy zdolności do empatii.
Dostępne są następujące testy po angielsku
Systematyzacja
Empatyzacja
Test na Autyzm
Test czytania emocji z oczu

Linki są nieaktualne

Wszystkie testy są autorstwa profesora Baron-Cohen i są powszechnie używane przy diagnozowaniu autyzmu czy zaburzeń autystycznych jak Asperger Syndrom. Ktoś może zapytać, skąd wziął się tam test na czytanie emocji z oczu? Otóż wyróżniającą cechą osób cierpiących na autyzm jest nieumiejętność rozróżniania emocji z twarzy albo tonu głosu (osoby z autyzmem właściwie nie rozumieją sarkazmu lub metafor).
Każdy może spróbować zrobić test ale należy pamiętać, że być może lepiej przetłumaczyć sobie słówka w testach zanim się je rozwiąże i zinterpretuje.
Teoretycznie osoba będąca wysoko na Empathasing Quotient, powinna mieć też wysoki wynik w rozpoznawaniu emocji ze zdjęć oczu. Jednak ja nie miałem wysokiego wyniku w empatyczności a rozpoznałem wszystkie emocje z oczu (bez jednej) za pierwszym podejściu.

Ta teoria nie wyklucza innych modeli wyjaśniających autyzm. Nazwy funkcji mózgu są dokładnym tłumaczeniem (słowotwórstwem) za autorem teorii.


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#2 Post autor: kangur » sobota, 10 listopada 2012, 18:44

min in the eyes
27 Mogło być lepiej. Błędy popełniłam tam, gdzie nie zaznaczałam intuicyjnie.
Źle zrobili, że wszystkie kobiety mają piękne pomalowane oczy i brwi o nadanym kształcie...

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#3 Post autor: Cotta » sobota, 10 listopada 2012, 19:12

Test na czytanie z mordek:

Your score: 32
A typical score is in the range 22-30. If you scored over 30,
you are very accurate at decoding a person's facial expressions
around their eyes. A score under 22 indicates you find this quite difficult.

Spudłowałam przy 4 fociach.

Z resztą testów poczekam na tłumaczenie.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#4 Post autor: kangur » sobota, 10 listopada 2012, 19:27

edit: test na empatię-podobał mi się. 56, pow przeciętnej. Pewnie na niższym poziomie zdrowia wynik byłby o wiele wyższy. Na systematyzacja znudził mnie po pierwszych pięciu pytaniach, odkładam na później.
Kiedyś rozwiązywałam test na 'męskość/żeńskość' mózgu, na podział supermęski, superdamski itp, coś podobnego do powyższych

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#5 Post autor: Snufkin » sobota, 10 listopada 2012, 19:39

Też kiedyś rozwiązywałem podobny test, wyszedł mi skrajnie męski bo zaznaczałem, że nie interesują mnie różne etyczne* głupoty i jestem ogólnie mało sensorycznie spostrzegawczy.
Szkoda tylko, że wprowadzono ten dualizm męski-żeński bo to raczej nie jest ściśle związane z płcią.
Jak przetłumaczycie to zrobię i podam wynik.

*w znaczeniu socjonicznym
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#6 Post autor: IstariDreamer » sobota, 10 listopada 2012, 21:04

Reading the mind in the eyes

Your score: 22

Coś biednie wyszło, ale się nie dziwię...
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#7 Post autor: muahahaha » sobota, 10 listopada 2012, 21:06

Systemizing quotient
Your score: 25 (20 - 39 = average most women score about 24 and most men score about 30)

Empathy quotient
Your score: 24 (0 - 32 = low most people with Asperger Syndrome or high-functioning autism score about 20)
:shock: dziwny test – zupełnie nie wiem, czemu wyszło mi tak mało.....

Autism Spectrum quotient
Your score: 24 (23 - 31 = above average)

Reading the mind in the eyes
Your score: 28 – myślałam, że będzie dużo gorzej, trochę to dziwne, bo nieźle się namęczyłam wybierając odpowiedzi i w wielu zaznaczałam na zasadzie ‘chyba to’
miałam 8 źle

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#8 Post autor: boogi » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 23:04

Systemizing - 36 (average),
Empathy - 72 (very high).
Tego na autyzm nie chce mi się robić, a przy mordkach wymiękłem przy tłumaczeniu, zacząłem strzelać na szybko i wyszło chyba 22 czy 26 (?).
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#9 Post autor: Venus w Raku » piątek, 14 grudnia 2012, 14:06

MOJE WYNIKI TESTÓW:
• Test 1 - Reading the mind in the eyes (emocje w oczach): 32
Typowy wynik jest w przedziale 22-30. Jeżeli otrzymałeś wynik powyżej 30, to bardzo prawidłowo potrafisz odszyfrowywać wyraz twarzy innych ludzi w okolicach oczu. Wynik poniżej 22 wskazuje, że masz z tym trudności.

• Test 2 - Systemizing quotient (systematyzacja/uporządkowanie): 35
20 - 39 = przeciętny (większość kobiet ma wynik w obrębie 24, a większość mężczyzn osiąga wynik koło 30)

• Test 3 - Empathy quotient (empatia): 50
33 - 52 = przeciętny (większość kobiet ma wynik w okolicach 47, a większość mężczyzn osiąga wynik około 42)

• Test 4 - Autism Spectrum quotient (spektrum autystyczne): 30
11 - 22 = przeciętny (większość kobiet ma wynik w okolicach 15, a większość mężczyzn osiąga wynik 17) - załadam, że 16 jest normą dla każdego
23 - 31 = wynik powyżej poziomu przeciętnego

Tylko, że te wyniki nie mają same w sobie żadnego znaczenia, jeżeli nie podejmie się próby ich interpretacji i oceny wartości testu, a ten test opiera się na pewnych założeniach i stara się to udowodnić. I jestem przekonana, że nie może służyć do pomiaru autyzmu, ale raczej introwertycznego perfekcjonizmu. :wink:
Spoiler:
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#10 Post autor: Kapar » środa, 6 marca 2013, 03:54

Venus w Raku pisze:Tylko, że te wyniki nie mają same w sobie żadnego znaczenia, jeżeli nie podejmie się próby ich interpretacji i oceny wartości testu, a ten test opiera się na pewnych założeniach i stara się to udowodnić. I jestem przekonana, że nie może służyć do pomiaru autyzmu, ale raczej introwertycznego perfekcjonizmu.
Każdy (dobry) test opiera się na jakiejś sprawdzalnej teorii i siłą rzeczy opiera się na terminach i definicjach związanych z teorią, jeśli zawierałby kwestie z 3 różnych teorii jednocześnie, to nie badałby niczego.
Istnieje metoda weryfikacji testów takich jak ten poprzez porównanie ich wyników na dużej próbie populacji. Jeśli powyższy test na autyzm ma porównywalne i proporcjonalne wyniki do innego testu na autyzm, to znaczy, że na 99% te testy badają autyzm. Nie ma innej drogi na internal & construct validity - nie wiem jak to się nazywa po polsku, bo nie miałem statystyki ale chyba wiesz o co kaman.
Test może połowicznie służy do pomiaru "introwertycznego perfekcjonizmu". Bo cóż nie da się ukryć, że niemal każdy z silnym autyzmem miałby cechy "introwertycznego perfekcjonizmu", co nie znaczy, że jedno jest tożsame z drugim. Wg testów, jak ten powyższy, około 2-3% populacji po zrobieniu takiego testu kwalifikowałaby się na autyzm. W całej populacji byłyby osoby pół na pół, osoby z silnym autyzmem, albo bez śladów autystycznych cech. Wiele osób w normalnej populacji może wyglądac na austystyczne i miec takie cechy, ale nie miec autyzmu. Ten test może wskazac takie osoby.
Jako ciekawostkę mogę powiedziec, że większośc mojego roku psychologii, jakieś 60%, wykazała w podobnym teście silne cechy autyzmu - co jest ciekawe, bo oznacza to niski poziom empatii u ludzi chcących pracowac z ludzkimi uczuciami i emocjami. Ogólnie zauważono, że ta częśc populacji, która ma ponadprzeciętny poziom cech autystycznych, to często inżynierowie, matematycy i osoby ścisłe, tzn osoby systematyzujące, co nakłada się na wcześniej wspomnianą teorię.

Do wykrycia autyzmu w krajach anglojęzycznych potrzeba trzech specjalistów - pediatry, psychologa i logopedy (patologa mowy). Każdy z nich przeprowadza różne testy, od strony tych psychologicznych, to każdy z nich skupia się różnych aspektach, lecz diagnoza jest behawioralna ze względu na wariacje wśród osób z autyzmem. Na dodatek kryteria diagnostyczne są dośc restrykcyjne:
Spoiler:
Przez co istnieje cały parasol zaburzeń autystycznych: Pervasive Developmental Disorders jak Aspergers Syndrome, Rett Dysndrome i Disintegrative Disorder - dla każdego niepopadającego pod autyzm znajdziemy miejsce! Dzięki temu wachlarzowi ludzie niemający oficjalnie autyzmu mogą miec łatkę i określenie na ich zaburzenia.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#11 Post autor: bruno dievs » środa, 6 marca 2013, 14:50

empatyzacja: 44,
33 - 52 = average (most women score about 47 and most men score about 42)

systematyzacja: 51
51 - 80 is very high (three times as many people with Asperger Syndrome score in this range, compared to typical men, and almost no women score in this range)

autyzm: 10
0 - 10 = low

rozpoznawanie emocji z oczu: 28
A typical score is in the range 22-30
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#12 Post autor: bruno dievs » czwartek, 7 marca 2013, 13:33

Zastanawiam się w jakim stopniu zasadne jest stwierdzenie, że systematyzacja to domena typowo męska, a empatyzacja to domena typowo kobieca.

Według danych na tej stronie przeciętne wyniki to:
empatyzacja - kobiety: 42, mężczyźni: 36, odchylenie standardowe tak na oko 15, przy próbce M 250 tyś, K 390 tyś
systematyzacja - kobiety: 28, mężczyźni: 36, odchylenie (na oko) 15, próbka M 43 tyś, K 54 tyś

owszem różnice są istotne statystycznie, ale dla porównania:
w Polsce średni wzrost mężczyzn to 1,78, kobiet 1,65 odchylenie standardowe 7 cm

różnica pomiędzy średnim wzrostem kobiet i mężczyzn to prawie dwa odchylenia standardowe, w przypadku systematyzacji i empatyzacji to tylko pół odchylenia
O wiele bardziej mężczyźni i kobiety różnią się ze względu na wzrost niż ze względu na empatyzację/systematyzację, już dużo bardziej zasadne byłoby powiedzieć że bycie wysokim to domena typowo męska, a bycie niskim to domena typowo kobieca...
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#13 Post autor: Zielona » czwartek, 7 marca 2013, 14:37

Może ma to coś wspólnego z http://www.empik.com/plec-mozgu-moir-an ... ,ksiazka-p ?
Co prawda kombinacji może być mnóstwo, ale przy odpowiednich zaokrągleniach ... ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#14 Post autor: bruno dievs » czwartek, 7 marca 2013, 14:45

czytałem tę książkę dawno temu i jestem sceptyczny.
Jakie zaokrąglenia masz na myśli? :twisted:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#15 Post autor: Zielona » czwartek, 7 marca 2013, 14:59

Statystyczne :)
Wyszło mi:
Systemizing quotient
Your score: 36
20 - 39 = average (most women score about 24 and most men score about 30)
Ale wiem też co mi podwyższyło wynik, a co jest moją cechą od dawna. Nie traktuję tej książki jako świętość i prawdę, ale uważam, że coś w tym może być, bo nieźle tłumaczy ludzką różnorodność jeśli chodzi o pewne dziedziny.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

ODPOWIEDZ