Ekstrawersja / Introwersja

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#106 Post autor: infinity » niedziela, 12 czerwca 2016, 14:54

Ninque pisze:Link do zdjecia strony w książce jednego z jutuberów, opisujący rzekomą introwersję :lol:

Niektórzy już widzieli, ale chcę pokazac szerzej, bo jutuber dosyć popularny i podejrzewam że teraz będą takie poglądy rozprzestrzeniane coraz szerzej, uch straszne... ble.
wśród kogo? wśród osób, które bezmyślnie przyjmują wszystko, co usłyszą za prawdę, czy wśród narzekających frustratów zamkniętych w czterech ścianach? wyprzedzam, nie mam na myśli introwertyków, tylko debili



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#107 Post autor: Ninque » niedziela, 12 czerwca 2016, 15:19

@Infinity Przez ludzi, którzy piszą komentarze obok tego zdjęcia :P bardzo dużo jest komentarzy w stylu: polecam tę ksiażkę, świetna, wszyscy powinni ją przeczytać, cytat idealny.
► Pokaż Spoiler
W empiku ta ksiażka biła rekordy jak tylko wyszła i zbiera bardzo dużo pozytywnych recenzji. http://www.empik.com/kropki-markowicz-w ... lsrc=aw.ds

A to filmik tego samego autora, w którym przyznaje się na poczatku do braku wiedzy, ale nie przeszkadza mu to potem wypowiadać się z pozycji autorytetu. Koleżanka mi go podesłała mówiąc, ze świetny i genialny i w końcu rozumie siebie. :sad2:
Trudno mi go ocenic, wiec po prostu wstawiam.
► Pokaż Spoiler
Off Topic
I video z Blog Forum Gdańsk największej imprezy dla blogerów, godzina luźnych przemyśleń Włodka na temat szczerości i emocji.
► Pokaż Spoiler
► Pokaż Spoiler
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#108 Post autor: infinity » niedziela, 12 czerwca 2016, 16:08

debile to debile, nic nowego

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#109 Post autor: Sayna » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 11:43

Introwersja to zwracanie się do swojego wnętrza, ekstrawersja to ekspresja na zewnątrz. Każdy potrafi jedno i drugie, a przy zbyt skrajnym posuwaniu się w którymś kierunku mówimy o introwertyku bądź ekstrawertyku.

Jeśli ktoś chce idealizować którąś z postaw to polecam ambiwersję, czyli równowagę intro i ekstrawersji.

Trochę jest też prawdy w tym, że osoby zamknięte w sobie są takie bo muszą poukładać sobie różne rzeczy w głowie. Często borykają się z różnymi złożonymi doświadczeniami. To zamknięcie może być spowodowane powstałą fobią społeczną, różnymi innymi lękami lub zwykłą potrzebą analizy problemów.

Ekstrawertycy dużo mówią. Mają większą potrzebę ekspresji, a mniejszą wewnętrznej analizy. Dużo ekstrawertyków jakich spotkałam w życiu miało sporo do powiedzenia ale rzadko były to rzeczy, które mnie zainteresowały. Sprawiali wrażenie mało doświadczonych życiowo ale może nie chcieli się głębiej otworzyć i ich gadulstwo było tylko maską.

Zawsze gdy próbuję rozmawiać z ekstrawertykami na interesujące mnie tematy, to nie chcą. Może mają w tych kwestiach mało do powiedzenia lub się boją np. enneagramowe 7 mają lęk przed tego typu tematami.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#110 Post autor: Ael » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 14:19

Sayna pisze: Ekstrawertycy dużo mówią. Mają większą potrzebę ekspresji, a mniejszą wewnętrznej analizy. [...] Sprawiali wrażenie mało doświadczonych życiowo ale może nie chcieli się głębiej otworzyć i ich gadulstwo było tylko maską.
Yup, nie ma jak szerzenie stereotypów. :P
*ekstrawertyczna Czwórka macha łapką*
(Wskazówka: Czwórki są mega introspekcyjne i wcale nie jestem wyjątkiem. Z ekstrawertyzmem się u mnie to wcale nie kłóci)
To, że akurat ich świat wewnętrzny cię nie interesował, nie znaczy, że jest on nieinteresujący dla wszystkich. Może po prostu nie odpowiada ci sposób jego komunikowania :P

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#111 Post autor: Sayna » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 14:23

Ael pisze:
Sayna pisze: Ekstrawertycy dużo mówią. Mają większą potrzebę ekspresji, a mniejszą wewnętrznej analizy. [...] Sprawiali wrażenie mało doświadczonych życiowo ale może nie chcieli się głębiej otworzyć i ich gadulstwo było tylko maską.
Yup, nie ma jak szerzenie stereotypów. :P
*ekstrawertyczna Czwórka macha łapką*
(Wskazówka: Czwórki są mega introspekcyjne i wcale nie jestem wyjątkiem. Z ekstrawertyzmem się u mnie to wcale nie kłóci)
To, że akurat ich świat wewnętrzny cię nie interesował, nie znaczy, że jest on nieinteresujący dla wszystkich. Może po prostu nie odpowiada ci sposób jego komunikowania :P
To nie szerzenie stereotypów. Masz cechy ekstra i introwertyka. Introspekcja to cecha introwertyczna, od intro- "do wewnątrz" :)

Awatar użytkownika
carlos
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 8 stycznia 2009, 16:05
Enneatyp: Lojalista

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#112 Post autor: carlos » wtorek, 14 czerwca 2016, 16:14

Bardziej niż o gadulstwo, chodzi o bezpośrednie skupienie na świecie zewnętrznym, lub na wewnętrznych odczuciach, intuicjach, myślach i uczuciach na jego temat. Link: http://socjonika.pl/wiki/index.php/Psyc ... ntrowersja

Fe wiodące skupi się na uczuciach w jego otoczeniu i wpływaniu na inne osoby przez emocje,
Fi wiodące skupi się na swoich wewnętrznych uczuciach wywoływanych przez różne obiekty, osoby i zdarzenia
6w5, ISTJ, ISxp, RLOEI

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#113 Post autor: Agon » niedziela, 19 czerwca 2016, 19:21

carlos pisze:Bardziej niż o gadulstwo, chodzi o bezpośrednie skupienie na świecie zewnętrznym, lub na wewnętrznych odczuciach, intuicjach, myślach i uczuciach na jego temat. Link: http://socjonika.pl/wiki/index.php/Psyc ... ntrowersja

Fe wiodące skupi się na uczuciach w jego otoczeniu i wpływaniu na inne osoby przez emocje,
Fi wiodące skupi się na swoich wewnętrznych uczuciach wywoływanych przez różne obiekty, osoby i zdarzenia
Hola hola koleżko :D To temat o ekstrawersji i introwersji, a nie ekstratymikach (ekstratykach) i introtymikach (introtykach)

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#114 Post autor: Osteoporoza » niedziela, 19 czerwca 2016, 21:33

Ale link jest na temat ekstra/introwersji.
6w5

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#115 Post autor: Agon » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 11:37

Osteoporoza pisze:Ale link jest na temat ekstra/introwersji.
Rozumianej socjonicznie. Napisane tam jest "ekstrawersja/introwersja" ale w istocie chodzi o "ekstratymizm(ekstratyzm)/introtymizm(introtyzm)", chyba że uważasz że to jest to samo? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#116 Post autor: Irranea » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 12:06

Jest tam o jungowskiej ekstrawersji/introwersji. Jung nie pisał o socjonice. Zauważ, że podany link odnosi się do konkretnego akapitu, a nie do całego artykułu.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#117 Post autor: Agon » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 12:44

Irranea pisze:Jest tam o jungowskiej ekstrawersji/introwersji. Jung nie pisał o socjonice. Zauważ, że podany link odnosi się do konkretnego akapitu, a nie do całego artykułu.
No właśnie niby tak, ale potem jest o tych elementach, a sam carlos pisał już socjonicznie.

Tak w ogóle to trochę podpuszczam, bo sam jestem zwolennikiem teorii że jednak ekstrawersja/introwersja = ekstratyzm/introtyzm.

Boogi na minizlocie tłumaczył mi i Intan jak rozumie to rozróżnienie i według niego ekstrawertykami w rozumieniu "typ który ciągnie do ludzi, społeczności i ludzkich spraw" są etycy, a introwertykami logicy. Przynajmniej ja tak go odebrałem.

Wydaje się to mieć sens, choć pewnie trzeba też uwzględnić kwestię instynktów enneagramowych np. so/sx będą bardziej społeczni niż sp/sx.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#118 Post autor: Osteoporoza » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 15:24

Agon pisze:
Irranea pisze:Jest tam o jungowskiej ekstrawersji/introwersji. Jung nie pisał o socjonice. Zauważ, że podany link odnosi się do konkretnego akapitu, a nie do całego artykułu.
No właśnie niby tak, ale potem jest o tych elementach, a sam carlos pisał już socjonicznie.
Cały artykuł jest o Psychologii analitycznej, a nie Socjonice. Spójrzcie na bibliografię. To opracowania Junga, analizy opracowań Junga, Fromm i Antonii Kępiński - jedyna osoba która opracowała coś własnego po Jungu, ale w zasadzie czerpiąc z niego garściami, czyli ten cały metabolizm informacyjny.
Agon pisze: Boogi na minizlocie tłumaczył mi i Intan jak rozumie to rozróżnienie i według niego ekstrawertykami w rozumieniu "typ który ciągnie do ludzi, społeczności i ludzkich spraw" są etycy, a introwertykami logicy. Przynajmniej ja tak go odebrałem.
To był pierwszy postulat Junga swoją drogą. Sam jednak odszedł od niego już w Typach psychologicznych. To jest raczej kwestia terminologii, bo jeśli postulujemy tzw. 'wertyzm do środka (intro') lub na zewnątrz (ekstra') w ramach wiodącej funkcji (cały czas założenia Jungowskie) to ciężko mówić o tym, że ekstrawertyczny etyk byłby bardziej ekstrawertyczny, niż ekstrawertyczny logik. Po prostu manifestacja tego ekstrawertyzmu będzie bardziej widoczna z racji samej natury etyki ekstrawertycznej. Możemy jednak podmienić 'wertyzm na 'tymizm i wtedy pojęcie ekstrawertyka zostawić dla ekstratymika etycznego, a introwertyzm dla ekstratymika introtycznego.
Aczkolwiek z punktu widzenia semantyki to nie ma żadnego znaczenia...
Agon pisze:trzeba też uwzględnić kwestię instynktów enneagramowych np. so/sx będą bardziej społeczni niż sp/sx.
Ja bym tego tu nie mieszał, bo to kolejny mglisty koncept. Jeden mglisty w ramach klarowania drugiego mglistego i/lub vice versa to tylko śmierdząca zawiesina.
6w5

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#119 Post autor: Osteoporoza » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 15:59

ekstratymika introtycznego - miało być ekstratymika logicznego*

czy tam ekstratyka, jezus, co za bzdura ;_;
6w5

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Ekstrawersja / Introwersja

#120 Post autor: Zielona » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 16:58

Żeby lepiej zrozumieć kwestię intro/ekstrawertyzmu warto sięgnąć do pojęcia „reaktywność”, które związane jest z funkcjonowaniem układu nerwowego. Inaczej niesłusznie automatycznie typom przypisuje się pewne cechy. Asertywność czy towarzyskość nie są wyłącznie cechą ekstrawertyków.
„Ogólny skrót:
WR: duża wrażliwość, mała wytrzymałość (posiadaja mechanizmy wzmacniajce stymulację i dlatego potrzebują jej niewiele; unikają bodźców i silnie stymulujących form aktywności; Introwertycy).
NR: mała wrażliwośc, duza wytrzymałość (posiadają mechanizmy tłumiące stymulację i dlatego potrzebują jej więcej; poszukują sytuacji o dużej wartości stymulacyjnej; Ekstrawertycy)”
„Osoby wysokoreaktywne posiadające mechanizmy fizjologiczne i biochemiczne wzmacniające stymulację do osiągnięcia optymalnego poziomu aktywacji potrzebują niewiele stymulacji. Osoby te unikają bodźców i silnie stymulujących form aktywności. Osoby niskoreaktywne, posiadające mechanizmy fizjologiczne i biochemiczne tłumiące stymulację do osiągnięcia optymalnego poziomu aktywacji potrzebują dużej stymulacji. Poszukują więc sytuacji i podejmują działania o dużej wartości stymulacyjnej.” https://psychosecundum.wordpress.com/20 ... ji/#more-4
W tym momencie zupełnie jasne staje się dlaczego introwertycy częściej wolą być sami lub wybiorą małą grupę. Nadmiar bodźców ich męczy, zużywa zbyt wiele energii. Izolowanie się z kolei bardziej sprzyja kierowaniu się do wewnątrz, rozwojowi życia wewnętrznego.
Ekstrawertycy szukają silniejszych bodźców i dlatego preferują przebywanie wśród ludzi – chętniej wybiorą dużą grupę, bo to oznacza większą stymulację. Ich obecność ich napędza, dodaje energii, rozwija.
Inne cechy są dopiero skutkiem takiej, a nie innej reaktywności i mogą się pojawić lub nie w zależności od wpływu otoczenia i związanej z tym samooceną. Ekstrawertyk tez może mieć niską samoocenę i w związku z tym tylko pozornie być otwarty podczas, gdy tak naprawdę jest osobą skrytą, a introwertyk o właściwej samoocenie może towarzyski i gadatliwy – tyle, że krócej niż ekstrawertyk, bo szybciej wyczerpie się jego energia.
Przyglądając się sobie z perspektywy reaktywności dużo łatwiej jest określić czy jest się intro- czy ekstrawertykiem.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

ODPOWIEDZ