Inteligencja - jedna czy wiele rodzajów? Teoria & historia

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii

Czy istnieje jedna czy wiele inteligencji?

Istnieje generalne inteligencja
6
14%
Istnieje kilka typów inteligencji
36
86%
 
Liczba głosów: 42

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Inteligencja - jedna czy wiele rodzajów? Teoria & histor

#16 Post autor: Kapar » piątek, 18 października 2013, 14:36

boogi pisze:Zastanowiłem się nad postawionym pytaniem: jeden czy więcej rodzajów inteligencji i doszedłem do wniosku, że coś pomiędzy
Ja myślę dokładnie to samo.
MartiniB pisze:Prawdę mówiąc to nawet zwolennicy teorii "generalnej" inteligencji zdają sobie sprawę z tego, że tak naprawde jest wiele jej rodzajów.
Prawda. Teoria generalnej inteligencji nie wyklucza różnych rodzajów inteligencji. Generalna inteligencja zakłada jedynie, że typy inteligencji nie znaczą wiele w pojedynkę, oraz że inteligencja przestrzenna/kinetyczna jest ściśle związana z inteligencją analityczną.
Innymi słowy dany rodzaj inteligencji ma jakieś znaczenie w pojedynkę, nie można jednak zapomniec, iż istnieje wysoka korelacja między wszystkimi "inteligencjami". Wyznawcy teorii wielu rodzajów inteligencji nie dają żadnego wytłumaczenia dlaczego wszystkie rodzaje inteligencji mają wysokie korelacje. Tzn, nie ma wyjaśnienia dlaczego ktoś z powiedzmy wysokim muzycznym IQ osiąga wysokie IQ w inteligencji przestrzennej. Wniosek więc taki, że spojrzenie na wiele rodzajów inteligencji jest wybrakowane i jednostkowe. Nie można ignorowac faktu, iż teoretycznie różne od siebie inteligencje tak bardzo się pokrywają.
Po dłuższym namyśle, żadna z teorii nie wyjaśnia odpowiednio czym jest inteligencja i jak ją kwalifikowac, jednakże teoria o generalnej inteligencji jest lepszym modelem wyjaśniającym czym jest inteligencja, bo zawiera w sobie odrębne segmenty inteligencji oraz kwantyfikuje korelacje między tymi segmentami.
boogi pisze:
baby_kapar pisze:Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że mój wykładowca ma swoją własną teorię, która godzi te dwie przeciwstawne szkoły.
Ja jestem jej ciekaw.
Nie jestem w stanie przetłumaczyc jego teorii, brakuje mi zwyczajnie słów zarówno po polsku jak i po angielsku. Ale tu jest esej, który dośc zwięźle wyjaśnia jak można pogodzic teoretycznie sprzeczne ze sobą teorie inteligencji. Niestety artykuł to wyższa szkoła jazdy z językiem angielskim.
Marrying intelligence and cognition - a developmental view


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Inteligencja - jedna czy wiele rodzajów? Teoria & histor

#17 Post autor: Kapar » poniedziałek, 16 lutego 2015, 00:47

julka pisze:
Czyli np. osoba o niskim IQ ma taki sam potencjał na zostaniem doktorem nauk jak osoba o wysokim IQ?
Teza o całkowitym genetycznym zdeterminowaniu IQ to było chyba największe oszustwo w historii psychologii. :P
Nie znam się to się wypowiem? Skąd masz źródła takich informacji? Jesteś w błędzie z tym kłamstwem.

Z tego co wyczytałem w twoich postach masz wykształcenie politechniczne, pewnie informatyka albo coś, więc wiedzę psychologiczną bierzesz z internetu?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
chmurka
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 22:13

Re: Inteligencja - jedna czy wiele rodzajów? Teoria & histor

#18 Post autor: chmurka » środa, 18 lutego 2015, 20:40

A co z misiami z dysleksją, autyzmem i innymi odchyłami? Mogą być inteligentne, ale w pewnych dziedzinach radzą sobie gorzej, jaka u nich będzie "generalna" inteligencja?
"musi wiedzieć, że cokolwiek się stanie, nikt z dorosłych nie przyjdzie mu z pomocą. Musi wierzyć, aż do samej głębi swej duszy, że może dokonać tylko tego, do czego dojdzie sam"

ODPOWIEDZ