Introwersja kontra ekstrawersja

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#61 Post autor: Prowokacja » środa, 26 sierpnia 2009, 17:12

To ciekawe co napisał Snufkin.
Powiem szczerze, że jakiś czas temu, kiedy miałam 16-18 lat określilabym siebie raczej jako ekstra, ale teraz widzę, że chyba tylko bardzo chciałam być taką fajną osobą, która to jest w centrum uwagi i dużo gada, aktualnie już nie mam siły udawać... i już nie ta wątroba :oops: Pamietam, iż zawsze po imprezach, kiedy trochę wypiłam i się "rozgadywałam" rano budziłam się z kacem, lecz moralnym...
Ostatnio zmieniony środa, 26 sierpnia 2009, 17:14 przez Prowokacja, łącznie zmieniany 1 raz.


chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#62 Post autor: Aleksandrowa » środa, 26 sierpnia 2009, 17:12

.....
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 00:14 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#63 Post autor: Prowokacja » środa, 26 sierpnia 2009, 17:23

Aleksandrowa89 pisze:
Prowokacja pisze:i już nie ta wątroba :oops:
Pod tym względem jestem introwertykiem do kwadratu.
Tzn? ;>
Aleksandrowa89 pisze:Poza tym ja jestem chyba...synteza ekstrawertyka i introwertyka. Mam tak, że czasami wolę być sama, żeby po jakimś czasie wyjść do ludzi.
No też tak niby mam, ale jak już się zdecyduję i wychodzę do ludzi, to potem żałuję i chcę wracać - np. jak się zdecyduję na wyjazd ze znajomymi... :|
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#64 Post autor: Aleksandrowa » środa, 26 sierpnia 2009, 17:26

.....
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 00:13 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#65 Post autor: Prowokacja » środa, 26 sierpnia 2009, 17:30

Aleksandrowa89 pisze: A tzn, ze nie pije za duzo alkoholu :P
Teraz tez nie piję, nawet mnie nie ciągnie... Kiedys na mnie ludzie mieli po prostu duzy wpływ, niestety :D
A nie, ja nie zaluje, ze wychodze do ludzi, ja sie wtedy dobrze bawie :P
To pozazdrościć :)
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re:

#66 Post autor: Chinook » czwartek, 27 sierpnia 2009, 11:21

Aleksandrowa89 pisze:A nie, ja nie zaluje, ze wychodze do ludzi, ja sie wtedy dobrze bawie :P Ja czasami musze pobyc sama i pomyslec, ot co.

A tzn, ze nie pije za duzo alkoholu :P
Moim skromnym zdaniem, mimo wszystko, bliżej Ci do introwertyzmu. Jest wielu bardzo towarzyskich introwertyków na Ziemi - radośni, mają hobby, znajomych, z którymi dużo rozmawiają, chodzą na imprezy od czasu do czasu i na koncerty. To, że Twoim nałogiem jest gadanie nic nie znaczy - moja mama to introwertyk, ale jak się rozgada w towarzystwie to potrafi mówić i mówić w nieskończoność. Kobiety ogólnie więcej mówią, bo tak lubią. :)
Może jesteś na granicy między introwertykiem i ekstrawertykiem i w zależności od sytuacji przechodzisz przez ten płotek raz na jedną, raz na drugą stronę. Ja stoję po stronie introwertycznej i czasem tylko się wychylę na poletko ekstrawertyków, przez płotek.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#67 Post autor: Aleksandrowa » czwartek, 27 sierpnia 2009, 11:29

....
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 00:12 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#68 Post autor: Chinook » czwartek, 27 sierpnia 2009, 11:57

Aleksandrowa89 pisze:Wolę siebie określić jako osobę umiarkowaną z wysoką tendecją do ekstrawertyzmu. Znasz mnie tylko ze spotkań face to face i może 2 zlotów. Nie widzisz mnie 24 godzin na dobę. A introwertykiem jestem, 1 dzień w tygodniu, w domu, gdy już moja energia się wypali i potrzebuję się doładować.
Pogadamy o tym jutro w pociągu jak chcesz, bo mam kilka argumentów. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: Re:

#69 Post autor: Prowokacja » czwartek, 27 sierpnia 2009, 17:41

Chinook pisze: Jest wielu bardzo towarzyskich introwertyków na Ziemi - radośni, mają hobby, znajomych, z którymi dużo rozmawiają, chodzą na imprezy od czasu do czasu i na koncerty. To, że Twoim nałogiem jest gadanie nic nie znaczy - moja mama to introwertyk, ale jak się rozgada w towarzystwie to potrafi mówić i mówić w nieskończoność.
O, to mam kolejny dowód dla mojej znajomej, że chodzenie na koncerty i czasem wyskoczenie ze znajomymi nie świadczy o byciu Ekstra :D
Chinook, a mógłbyś przedstawić wizje introwertyków, w sensie, że róznych - taki podziął jakby zrobić..?
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#70 Post autor: Chinook » czwartek, 27 sierpnia 2009, 18:26

Podtypy introwertyków?

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#71 Post autor: SuperDurson » czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:17

Ilu ludzi tyle podtypów.

Ja mam gdzieś pół na pół.. Lubię to :twisted:


Czasami jestem sam, w ciszy, nawet wśród ludzi skupiony całkiem w swojej głowie roztrząsając nieskończone wizje, a czasami właśnie tu, teraz napędzając sobą życie wokoło, nadając pęd i bawiąc się ciągłą interakcją..
Gdzieś pół na pół.. I stosunkowo łatwo przeskakuję z jednego w drugie 8)

Czasami do zmiany potrzeba prostego bodźca. Kogoś, sytuacji, czy własnej myśli.. To niesamowite, że granica intro i ekstrawertyczności jest tak na prawdę płynna i to my sami decydujemy gdzie chcemy postawić sobie kreskę - woląc robić to, czy tamto.. Zapadając w głąb siebie, lub kierując uwagę na zewnątrz..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#72 Post autor: chupser » czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:27

wyjdzie zaraz na to, ze na swiecie zyje 90% introwertkow

tutaj jest ciekawy opis
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=2041

gdzies jeszcze czytalem, ze introwertycy regeneruja energie w samotnosci, a zuzywaja ją wsrod ludzi natomiast u ekstrawertykow jest odwrotnie


dla mnie nie ma opcji pomiedzy - tak jak w logice - jest 1 albo 0

Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#73 Post autor: Vatican Assassin » czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:37

SuperDurson pisze:To niesamowite, że granica intro i ekstrawertyczności jest tak na prawdę płynna i to my sami decydujemy gdzie chcemy postawić sobie kreskę - woląc robić to, czy tamto.. Zapadając w głąb siebie, lub kierując uwagę na zewnątrz..
Choć Ameryki nie odkryję to wydaje mi się, że owa umiejętność elastyczności jest uwarunkowana w lepszym stopniu w zależności od poziomu samoświadomości/znajomości konstrukcji psychiki, niezależnie czy informacje biorą się z Freudowskiej/Jungowskiej Psychoanalizy, Enneagramu/Socjoniki, NLP, 8-Obwodowego Modelu Świadomości T. Leary'ego et cetera, istotą jest fundamentala interpretacja szkieletu/konstrukcji, (im większa znajomość mechaniki, tym większa elastyczność) poprzez którą introwersja/ekstrawersja staje się plastyczna. Poprzez to osobiście bywam niekiedy bardziej ekstrawertyczny/entuzjastyczny niż niejeden zdeklarowany ekstrawertyk zachwując przy tym swobodność, oraz miewam zdalnie normowane stany (pierwowzór) skrajnie introwertyczne, kiedy potrafię się dosłownie odciąć od świata na jakiś czas na własne życzenie. (oj, osobiście bardzo mi potrzebne do naładowania eterycznych bateryjek)

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#74 Post autor: Prowokacja » czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:44

Chinook pisze:Podtypy introwertyków?
No coś w ten deseń.
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Introwersja kontra ekstrawersja

#75 Post autor: Snufkin » czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:48

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 18:53 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ