Aleksytymia

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#16 Post autor: jsk » środa, 10 października 2007, 16:02

Mam ten problem, że bardzo rzadko mówię o sobie, o rzadko uzewniętrzniam uczucia przez co pewnie jestem odbierany jako zimny. Jakoś nie czuje potrzeby, chociaż wiem, ze czasem powinienem. Czasem jestem zbyt niewrażliwy w stosunku do innych


Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

#17 Post autor: Pablo » piątek, 31 października 2008, 19:34

Mi pasuje i do skrajnych 5 ze spektrum autystycznym albo schizoidów i do skrajnych antysocjalnych 8 chociaż ci ostatni to typ ludzi których należałoby na nawóz przerobić bo sami z siebie wychodzą do świata i innych :evil: Ci pierwsi raczej unikają ludzi, a potrafią tworzyć w przeciwieństwie do antyspołecznych, którzy kaleczą i rozpieprzają i siebie i swoje otoczenie.

W ogóle art bardzo ogólnikowy no ale czego się spodziewać po gazetkach.

Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

#18 Post autor: Magiliana » piątek, 31 października 2008, 20:35

Według mnie piątki są bardzo wrażliwe, tylko wszystko przeżywają wewnątrz siebie. Przez to, że okazywanie uczuć może stanowić dla nich pewien problem, wydają się oschłe i pozbawione emocji.
I nie piszę tego, bo jestem piątką. Znam to z autopsji i obserwacji osób, które wydają się być piątkami :).
5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

Awatar użytkownika
komandosek
Posty: 157
Rejestracja: sobota, 4 kwietnia 2009, 13:21
Lokalizacja: Wrocław

#19 Post autor: komandosek » sobota, 25 kwietnia 2009, 14:20

co za bzdety, aleksytymia i 8?? a czy okazywanie złości nie jest objawem okazywania emocji? przeciez kazda, szczególnie chora ósemka to potrafi, moze czasem nawet zbyt dosadnie. ja bym powiedzial ze to raczej charakterystyczne dla nieco zakompleksionego okazu 1 :)
"a słońce przyciąga nas, bo kocha życia blask!"

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#20 Post autor: Kapar » sobota, 25 kwietnia 2009, 18:45

komandosek pisze:co za bzdety, aleksytymia i 8?? a czy okazywanie złości nie jest objawem okazywania emocji? przeciez kazda, szczególnie chora ósemka to potrafi, moze czasem nawet zbyt dosadnie. ja bym powiedzial ze to raczej charakterystyczne dla nieco zakompleksionego okazu 1 :)
Tez tak w pierwszej chwili pomyslalem w zwiazku ze zloscia.

Ale u osemek zlosc pojawia sie ZAMIAST innych emocji. Wiec poniekad chore osemki nadal nie potrafia ich okazywac.

Analogicznie z piatka.

Chore piatki okazuja chlod. To tez moze byc emocja w tej samej kategorii co osemkowa zlosc, jako substytut. Ale nie znaczy ze odczuwaja emocje.

Ja sceptycznie podchodze do wszelkich rzeczy pochodzacych z psychologicznej terminologii.
Carl Jung pisze: Science works with concepts of averages which are far too general to do justice to the subjective variety of an individual life
Czyli w moim rozumieniu: Prace naukowe i ich zalozenia oparte na uogolnieniach, sa zbyt generalizujace, by odnosic sie do indywidualnego istnienia.

Tak jest w moim odczuciu z tymi wszystkimi osobowosciami granicznymi czy aleksytymiami i reszta psychopapki serwowanej na kazdym kroku.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ