ILI vs EII

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Enterkes
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 kwietnia 2017, 15:03

ILI vs EII

#1 Post autor: Enterkes » piątek, 8 września 2017, 22:10

Wiem, że to zupełnie inne typy, ale nie potrafię się wytypować. Mógłby mi ktoś dokładnie pokazać różnice między nimi? I powiedzieć na co powinnam zwrócić uwagę? Bo już głupieję, mam jeden wielki mętlik w głowie...



Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: ILI vs EII

#2 Post autor: Agon » sobota, 9 września 2017, 09:48

ILI - temperament Ip, klub NT-naukowy, kwadra gamma, logik, postawa uległa-Ni w bloku ego
EII - temperament Ij, klub NF-humanitarny, kwadra delta, etyk, postawa infantylna-Ne w bloku ego

Te typy są całkowicie różne. Nawet ja, choć ciężko mnie wytypować i choć sam mam problem z wytypowaniem się i mam cały wachlarz możliwych typów jestem przez sporą część osób uważany za ILI, ale raczej nikt nigdy nie typował mnie na EII.

EII są skoncentrowani na relacjach międzyludzkich - Fi programowe, a ILI na perspektywach w przyszłości - Ni programowe. EII są z kwadry delta, która żyje głównie dniem dzisiejszym, a intuicji używa do wymyślania różnych możliwości zamiast trzymania się jednej lub kilku wizji przyszłości i dopracowywania ich w swoim umyśle (delta ceni Ne, a nie ceni Ni), a w kwestiach sensorycznych woli skupiać się na czynieniu swojego środowiska komfortowym i przyjemnym, zamiast na bezpośredniej konfrontacji, wywieraniu nacisku (ceni Si, nie ceni Se). U gammy na odwrót.

Ale pierwsze co powinno się rzucać w oczy to to, że EII to etyk, a ILI to logik. EII zwykle koncentrują się na ocenianiu tego co właściwe pod względem moralnym i na relacjach z drugim człowiekiem, a ILI zwykle mają mało umiejętności w tych sprawach i często ranią ludzi nie zdając sobie z tego sprawy, zamiast tego skupiają się na efektywności pracy i działań w odniesieniu do jakiś swoich wizji przyszłości.

EII są dualami LSE, a ILI nadzorcami LSE. ILI są dualami SEE, a EII są nadzorowane przez SEE.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: ILI vs EII

#3 Post autor: Eol » sobota, 9 września 2017, 17:56

Widzę że już ustaliłaś że u Ciebie jest raczej Fi niż Fe :D
Rozumiem że jesteś raczej introwertyczką z natury i stąd te dwa "strzały". Te dwa typy są z dwóch różnych kwadr. Spróbuj najpierw ustalić która kwadra bardziej do Ciebie pasuje. No i jeśli nie możesz stwierdzić czy jesteś logiczką, czy etyczką, to zwróć uwagę na sensorykę ekstratyczną. EII ma ją w czwartej funkcji, w "polarze" więc nie za bardzo lubią kiedy ktoś informacjami z tego elementu na nich naciska. Natomiast ILI ma Se w funkcji piątej, czyli jest to najbardziej poszukiwany przez nich element.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Enterkes
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 kwietnia 2017, 15:03

Re: ILI vs EII

#4 Post autor: Enterkes » sobota, 9 września 2017, 19:02

Co do Fi nie miałam wątpliwości, dopóki nie poczytałam o funkcjach w MBTI. Tak właściwie wszelkie moje wątpliwości narodziły się w ten sposób. Wiem, że te 2 typy mogą wam się wydawać całkiem przypadkowe, ale wcale tak nie jest. W MBTI uważałam się za INTJ. Typowałam się na podstawie wymiarów, nie znałam funkcji. Niedługo później stwierdziłam, że ten system mało wnosi i przestałam się nim szczególnie interesować.Gdy zapoznałam się z socjoniką potraktowałam ją jako odrębny system. Pierwsze funkcje jaka rzuciła mi się w oczy to Fi. I uznałam się za EII, większość rzeczy pasowała. Klub NF, delta. Ale nie wszystko, bo życie w chwili obecnej czy postawa infantylna zupełnie do mnie nie trafiały. Pamiętam też, że jak pierwszy raz czytałam o funkcji czułej pomyślałam "Fe". I jak już widać nic do siebie nie pasowało :). Zaczęło się porównywanie z MBTI i teraz mam w głowie chaos. Potrafię powiedzieć jakie funkcje ma ILI a jakie EII, ale nie potrafię się zupełnie dopasować. Zawsze mi coś zgrzyta...

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: ILI vs EII

#5 Post autor: Eol » sobota, 9 września 2017, 20:04

Nie łącz tych dwóch systemów. One mają podobne źródło ale reszta tylko czasami się na siebie nakłada i to całkiem przypadkiem. Nie zgadzam się z tym że one do siebie pasują.
Aby socjonikę dobrze zrozumieć musisz dobrze zrozumieć elementy informacyjne. To podstawa aby wiedzieć w jakich granicach działają. Później powinnaś przyjrzeć się modelowi A i funkcją. Jak te dwie sprawy zestawisz, czyli czym są i jak działają elementy informacyjne i jak funkcjonują w poszczególnych funkcjach, to będziesz już prawie w domu.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: ILI vs EII

#6 Post autor: Virga » wtorek, 12 września 2017, 08:56

Enterkes pisze:Co do Fi nie miałam wątpliwości, dopóki nie poczytałam o funkcjach w MBTI.
MBTI to nie socjonika. U mnie z testu zazwyczaj wychodzi ESFJ i ENFJ, a w socjonice jestem ESTj, czyli LSE. Dużo odpowiedzi pod F wynika u mnie z postawy opiekuńczej Si-ego. Pytania dotyczące T są w MBTI zrobione pod Ti-ego socjoniczne, a u mnie jest Te-ego. Kierując się sztywno testem MBTI w odniesieniu do socjoniki powinnam się wytypować na ESE, albo EIE, co jest bzdurą w moim przypadku.

Enterkes
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 kwietnia 2017, 15:03

Re: ILI vs EII

#7 Post autor: Enterkes » środa, 13 września 2017, 17:45

Jednak EII :D

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: ILI vs EII

#8 Post autor: Grin_land » środa, 25 października 2017, 02:22

Eol pisze: EII ma ją w czwartej funkcji, w "polarze" więc nie za bardzo lubią kiedy ktoś informacjami z tego elementu na nich naciska. Natomiast ILI ma Se w funkcji piątej, czyli jest to najbardziej poszukiwany przez nich element.
hmmm zaczęłam się zastanawiać jak miałoby wyglądać naciskanie informacjami z elementu Se.
swoją drogą EII jest jednym z typów, nad którymi myślałam dla siebie.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

ODPOWIEDZ