Funkcja aktywacyjna (6)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Funkcja aktywacyjna (6)

#1 Post autor: chokureika » piątek, 20 stycznia 2017, 11:23

na socjoforum Carlos tak opisał funkcję aktywacyjną:

6. Funkcja aktywacyjna - wydaje się stale włączona, podobnie jak wiodąca. Osoba chłonie dużo wzorców tej funkcji z otoczenia i stale używa ich w rozwiązywaniu zadań. Dzieje się to bardziej świadomie niż przy sugestywnej. Mocno widoczna u osoby. Osoba silnie polega na tym aspekcie i mocno rozkręca się, kiedy wymienia tego typu informację z otoczeniem.


W jaki sposób postrzegacie 6 funkcję u siebie i u znanych socjotypów? Kiedy i w jaki sposób się ujawnia?


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#2 Post autor: Membaris » piątek, 27 stycznia 2017, 01:16

Energetycznie to najsłabsza funkcja, energetyczne pessimum, jej działanie jest najbardziej niezrównoważone (po to jest w bloku z sugestywną), typ operuje nią wyłącznie w obszarach granicznych funkcji (minimum lub maksimum).

Do tej funkcji nie mają racji bytu takie określenia jak "stale używana do rozwiązywania problemów", "bardziej świadomie", czy "mocno widoczna".
ESE Si

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#3 Post autor: cojatutajrobie » piątek, 27 stycznia 2017, 18:44

To powyżej to na pewno do aktywacyjnej? Z niezrównoważonym działaniem się zgodzę, ale aktywacyjna może być mocno widoczna i na pewno nie jest energetycznie najsłabsza.

Z powodu funkcji aktywacyjnej często źle rozmawia i współpracuje mi się z LIE/EIE kiedy dookoła są inni ludzie, bo wystarczy, że pojawi się trochę Se w otoczeniu, a uwaga takiego XIE gdzieś odlatuje. O ile z EIE jest jeszcze ok, bo cenią Ti, to w przypadku LIE trzeba powoli wypracowywać wzajemne zrozumienie i porozumienie, bo mają Ti w ignorowanej, a rozkręcenie aktywacyjnej skutecznie to burzy i uniemożliwia.
W rozmowie Se6 ujawnia się tak, że takie XIE uparcie dąży do skonkretyzowania tam, gdzie ja celowo nie precyzuję, rozpatrując ogólny przypadek - muszę cały czas niejawnie prosić ich, aby jeszcze chwilę podążyli moim tokiem rozumowania, bo konkret będzie, tyle, że za chwilę. Niska wymiarowość powoduje jeszcze, że często pochopnie chwytają się spostrzeżonego Seowego okrucha infomacji i wyciągają z tego błędne wnioski.

PS: czemu temat powstał tu, a nie na forum za ścianą?

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#4 Post autor: Osteoporoza » piątek, 27 stycznia 2017, 18:52

cojatutajrobie pisze:PS: czemu temat powstał tu, a nie na forum za ścianą?
To już trzeba się pytać forum za ścianą :P
6w5

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#5 Post autor: Ninque » piątek, 27 stycznia 2017, 19:02

Moje studia są bardzo Teowe i widać było ten element u mnie wyraźnie kiedy pojawiał się temat tego jakie rozwiazania konstrukcyjne zastosować żeby zabezpieczyć budynek przed wilgocią np. Trochę może to tak stereotypowo o Te no ale co poradzę xD.

I była to jedna z rzeczy która dawała mi radośc zwłaszcza, ze prowadząca grupy projektowej była SLI i jak ona rozagadała się połączeniu takim Siowo Teowym czyli np jak odpowiednio albo nieodpowiednio zastosowane materiały/ rozwiazania wpływaja na zdrowie użytkowników, o tym z reszta też był jej doktorat :3

Cieszy mnie Te lubie Te, lubie robić rzeczy z Te zwiazane itd i zawsze wydawało mi się to dziwne bo w sumie nie jest w moim bloku Ego, mam wrażenie ze wolę je nawet od Si bo Si wydaje mi sie czasami aż niepraktyczne i niepotrzebne i Si mnie tak nie stymuluje myślowo jak Te. raczej po prostu je przyjmuję z wdziecznością i akceptacją. A Te jest pobudzające :3


A jeśli chodzi o to czemu na tym forum, a nie na forum za ścianą, to może np dlatego że nie wszyscy czuja się tak jak u siebie :P i wygodniej zapytać tu :P. Trochę tak jakby mieć wujka lekarza ale o radę jak sobie radzić z przeziębieniem spytać mamy :P. Z resztą wiele osób tutaj (może akurat niekoniecznie ja) jest kompetentnych.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#6 Post autor: cojatutajrobie » piątek, 27 stycznia 2017, 20:44

Ninque pisze:Z resztą wiele osób tutaj (może akurat niekoniecznie ja) jest kompetentnych.
Ale to w kontraście do tamtego forum, czy zapewnienie, że tu wbrew pozorom są kompetentni? :D

BTW, wypowiedziałbym się na temat aktywacyjnej, ale akurat to mi się nie zgadza z autotypowaniem na LII, bo patrząc na aktywacyjną, to byłbym ILE. Chyba, że to normalne, że swojej aktywacyjnej się nie widzi, mimo że u innych zwykle jest łatwa do zauważenia :what:

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#7 Post autor: Ninque » piątek, 27 stycznia 2017, 20:51

cojatutajrobie pisze:
Ninque pisze:Z resztą wiele osób tutaj (może akurat niekoniecznie ja) jest kompetentnych.
Ale to w kontraście do tamtego forum, czy zapewnienie, że tu wbrew pozorom są kompetentni? :D
nie, raczej z góry obrona przed zarzutami, ze lepiej tam sie zwrócić bo mądrzejsi, gdyż to socjonice jest poswiecone tamto forum a nie to :P :P
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#8 Post autor: cojatutajrobie » piątek, 27 stycznia 2017, 21:04

Ninque pisze:
cojatutajrobie pisze:
Ninque pisze:Z resztą wiele osób tutaj (może akurat niekoniecznie ja) jest kompetentnych.
Ale to w kontraście do tamtego forum, czy zapewnienie, że tu wbrew pozorom są kompetentni? :D
nie, raczej z góry obrona przed zarzutami, ze lepiej tam sie zwrócić bo mądrzejsi, gdyż to socjonice jest poswiecone tamto forum a nie to :P :P
Kto mądrzejszy, ten mądrzejszy. :wink:

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#9 Post autor: chokureika » piątek, 27 stycznia 2017, 22:06

cojatutajrobie pisze: BTW, wypowiedziałbym się na temat aktywacyjnej, ale akurat to mi się nie zgadza z autotypowaniem na LII, bo patrząc na aktywacyjną, to byłbym ILE. Chyba, że to normalne, że swojej aktywacyjnej się nie widzi, mimo że u innych zwykle jest łatwa do zauważenia :what:
Ja swojej nie widzę, ciężko mi ją złapać "na gorącym uczynku". Zaczęłam się zastanawiać czy czasem moje Ni nie miesza mi się czasem z Ti i kiedy działają razem to po prostu wyłapuję tylko jedno, kiedy drugie też wrzuciło swoje trzy grosze. Dodatkowo mam wrażenie, że pewne funkcje są po prostu bardziej widoczne.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#10 Post autor: Eol » piątek, 27 stycznia 2017, 22:48

U siebie Si widzę tylko w formie pewnych tendencji albo raczej jako zestaw potrzeb, oczekiwań względem innych. Nie zauważyłem abym ten element jakoś specjalnie eksponował, co byłoby dziwne jeśli byłby ciągle włączony i bez przerwy pracował w tle. No, chyba że działałby wybiórczo, naciskając na pewne aspekty przy jednoczesnym wygaszeniu innych.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

MrsMiau
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 22 maja 2015, 06:35

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#11 Post autor: MrsMiau » piątek, 27 stycznia 2017, 22:50

Ja to widzę na zasadzie melanżu. Sam nie wiesz kiedy zrobiłeś się pijany, jak jesteś pijany, to nie wiesz, że jesteś pijany, a potem się budzisz w wannie i nie wiesz co się stało właśnie, bo już nie jesteś pijany. :lol:
“There's no end to the absurd things people will do trying to make life mean something.”
William Wharton, Birdy
Image

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#12 Post autor: cojatutajrobie » piątek, 27 stycznia 2017, 23:19

Hm, teraz zauważyłem, że w pierwszym poście pisze, że aktywacyjna powinna być włączona cały czas - ale jakim cudem, skoro jest produkująca i bezwładna wg dychotomii :?

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#13 Post autor: Membaris » wtorek, 31 stycznia 2017, 01:27

cojatutajrobie pisze:To powyżej to na pewno do aktywacyjnej? Z niezrównoważonym działaniem się zgodzę, ale aktywacyjna może być mocno widoczna i na pewno nie jest energetycznie najsłabsza.
Nie chodzi o to, że jest najsłabsza (bo nie mówię o efektywności działania), tylko o kierunek przepływu pobudzeń. To funkcja wytracania energii, więc w niezrównoważony sposób wydatkuje energię tylko w skajnych okolicznościach (stąd jest funkcją sparowaną z sugestywną, która stabilizuje krąg witalny). Więc "widoczna" jest o tyle, o ile podlega programowi impulsywnej akcji plus przy dużej liczbie zebranych danych, służy do uruchomienia kolejnego obiegu i podjęcia nowych decyzji przez funkcje zarządzające.
Aktywacja tej funkcji jest w zasadzie aktywacją przeciwpołożoną (stąd sinusoidalny charakter relacji u Aktywatorów, szczególnie widoczny u ekstratymików).
ESE Si

Awatar użytkownika
hippiee
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 15:55
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam... ;)

Re: Funkcja aktywacyjna (6)

#14 Post autor: hippiee » czwartek, 2 lutego 2017, 18:29

Hmm o ile się nie mylę ( bo jeszcze uważam siebie za socjoniczną dziewicę i gdzie nie gdzie mogą być luki w mojej wiedzy na ten temat) Moje Te czasami uaktywnia się w pracy przy wykonywaniu jakiejś czynności pierwszy raz. Ktoś mi pokazuje jak coś robić i na początku wykonuję daną czynność jego sposobem (czasami jest to też sposób ogólnie przyjęty przez większość ludzi), ale jak mnie ten ktoś zostawia samą ja zaczynam szukać innego sposobu na to by ta czynność była bardziej wydajna i efektywniejsza i wygodniejsza dla mnie. Jak zobaczę, że wyrabiam się z tym zadaniem szybciej niż inni - czuję się usatysfakcjonowana ze swojej pomysłowości i z faktu, że udało mi się samej na to wpaść :P
7w6, 4 PRO, IEE, sp/so

ODPOWIEDZ