Enneagram vs. Socjonika

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Która nauka wg Ciebie logiczniej, klarowniej, dokładniej i praktyczniej opisuje z czego wynika zachowanie ludzi i jak ono wyglada, oraz relacje między osobnikami posiadającymi dany typ osobowości:

Socjonika
34
43%
Enneagram
46
58%
 
Liczba głosów: 80

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Enneagram vs. Socjonika

#1 Post autor: Maślany » piątek, 27 kwietnia 2007, 13:46

Witam
Proponuje mala ankietke
Odzew jest mile widziany


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#2 Post autor: tzlm » piątek, 27 kwietnia 2007, 13:49

Socjonika i Enneagram to dwie różne nauki zajmujące się odmiennymi aspektami. Ta ankieta byłaby sensowna gdyby pytania dotyczyły MBTI i Enneagramu.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#3 Post autor: Maślany » piątek, 27 kwietnia 2007, 14:02

Socjonika i Enneagram to dwie różne nauki zajmujące się odmiennymi aspektami. Ta ankieta byłaby sensowna gdyby pytania dotyczyły MBTI i Enneagramu.
Chyba chodziło ci o to że można porównać MBTI i Socjonike bo wywodzą się z tej samej teorii Junga :?:
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#4 Post autor: tzlm » piątek, 27 kwietnia 2007, 14:10

Nie, chodziło mi o to, że MBTI i Enneagram zajmują się bardziej klasyfikacją osobowości, niż interakcjami między nimi jak w Socjonice.

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#5 Post autor: Wawelski » piątek, 27 kwietnia 2007, 16:51

Cóż żaden z dwóch, bo każdy ma swoje wady, zalety i nie jest idealny. Jak zauważyła tzlm trudno je porównać, bo mają inną specyfikę, badają inne aspekty naszej osobowości.
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#6 Post autor: Maślany » sobota, 28 kwietnia 2007, 13:28

Cóż żaden z dwóch, bo każdy ma swoje wady, zalety i nie jest idealny.
To, że nie każdy jest idealny to nie znaczy, że nie można wybrać lepszego.
Jak zauważyła tzlm trudno je porównać, bo mają inną specyfikę,
Ich wynikiem jest zaklasyfikowanie osób do danych typów mających wspólne cechy osobowościowe, tak więc można porównać czy rezultat jakim są opisy jest zgodny z rzeczywistością, i czy są w miarę ostre granice między typami, by prawie nikt nie przypisywał się do więcej niż jednego.
badają inne aspekty naszej osobowości.
Bada to samo tylko że zamiast dzielić postrzeganie świata na dwie przeciwne dychotomie jak w Socjonice i MBTi (oprócz j/p), on dzieli na trzy (zrobię może kiedyś w przyszłości jak będę miał czas o tym rozprawkę) .
MBTI i Enneagram zajmują się bardziej klasyfikacją osobowości, niż interakcjami między nimi jak w Socjonice
Interakcje są w Socjonice najważniejsze, ale zobacz na Linki czy opisy nie są na tyle wyczerpujące by twierdzić że enneagram ma dokładniejsze.
forum.socjonika.pl

Rosveen
Posty: 363
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 14:29
Lokalizacja: ja się tu wzięłam?

#7 Post autor: Rosveen » sobota, 28 kwietnia 2007, 13:41

Enneagram rlz i tyle. Tam przynajmniej nie waham się cały czas, jakim jestem typem :)

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#8 Post autor: Wawelski » sobota, 28 kwietnia 2007, 13:50

Maślany pisze:
Cóż żaden z dwóch, bo każdy ma swoje wady, zalety i nie jest idealny.
To, że nie każdy jest idealny to nie znaczy, że nie można wybrać lepszego.
Jak zauważyła tzlm trudno je porównać, bo mają inną specyfikę,
Ich wynikiem jest zaklasyfikowanie osób do danych typów mających wspólne cechy osobowościowe, tak więc można porównać czy rezultat jakim są opisy jest zgodny z rzeczywistością, i czy są w miarę ostre granice między typami, by prawie nikt nie przypisywał się do więcej niż jednego.
Po moich doświadczeniach wydaje mi się, że żaden z nich nie jest lepszy jeśli chodzi o klasyfikację. Zarówno w socjonice jak i enneagramie mogę być przypisany do dwóch typów osobowości i każde przyporządkowanie będzie tak samo trafne.

Jeśli chodzi o socjonikę analiza bloków funkcyjnych pozwala lepiej zrozumieć siebie i swoje zachowanie, sprawa się komplikuje w przypadku hybryd takich jak ja =) Działanie niektórych funkcji jest silniejsze w drugim moim typie niż pierwszym, uzupełniają się w jakiś sposób. Wiem, że to sprzeczne z teorią, ale praktyka o tym nie wie ;)

Jeśli chodzi o enneagram niezależnie od typu mogę poznać motywy swojego postępowania. Granice są płynniejsze, bo nie ma sztywnego modelu i funkcji, więc łatwiej jest dostrzec gdzie pewne typy się uzupełniają jak 4 i 7.
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#9 Post autor: impos animi » sobota, 28 kwietnia 2007, 16:51

Ja jednak jestem bardziej przekonana do Enneagramu. Tutaj cały czas nie mogę się zdecydować, który typ do mnie pasuje, a czytając opisy mam mieszane uczucia. Natomiast jak czytałam opis swojego typu enneagramowego, byłam w szoku, widząc jak bardzo się to ze mną zgadza i raczej nie mam wątpliwości co do swojego typu. Poza tym, ile razy bym nie robiła sobie testu, zawsze wychodzi mi to samo, za to w socjonice wychodzą mi różne odpowiedzi.

Ponadto podoba mi się, że w Enneagramie jest podział na zdrowy i chory typ. W socjonice tego nie ma.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#10 Post autor: ktośtam » niedziela, 29 kwietnia 2007, 12:12

Te dwa systemy nie nakładają się na siebie idealnie, więc porównywanie ich jest trudne, ale...
Enneagram wydaje mi się jednak lepszy w przypadku opisywania osobowości ludzi, daje więcej kombinacji i jest mniej sztywny. Np. ja nie mam wątpilwości, że jestem 4w5 so, natomiast trudno mi określić mój typ w socjonice, ponieważ wyklucza ona możliwość bycia w równym stopniu 2 typami... Eneagram za to nie mówi tak wiele o wzajemnych relacjach pomiędzy ludźmi.

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#11 Post autor: ktośtam » wtorek, 14 sierpnia 2007, 13:10

Myślałem o tym niedawno i pomyślałem, że podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma klasyfikacjami polega na tym, iż ogólnie mówiąc MBTI i socjonika skupiają się bardziej na sposobie myślenia i działania poszczególnych osób a Enneagram na tego efektach oraz na stosunku człowieka do świata i samego siebie. Nie wiem, na ile jest to prawda, ale przynajmniej tak mi się wydaje na ten moment. ;)
Ostatnio zmieniony środa, 15 sierpnia 2007, 09:19 przez ktośtam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#12 Post autor: minou » wtorek, 14 sierpnia 2007, 13:51

ktośtam pisze:MBTI i socjonika skupiają się bardziej na sposobie myślenia i działania poszczególnych osób a Enneagram na tego efektach oraz na stosunku człowieka do świata i samego siebie.
Po części bym się zgodziła. Enneagram i socjonika przenikają się w jakimś stopniu. Moim zdaniem stosunek człowieka do świata wynika z jego sposobu myślenia. Ale im ściślejszych szuka się powiązań między MBTI a Enneagramem, tym większy czasem bałagan powstaje. A powinno być chyba odwrotnie. Obydwa systemy się uzupełniają przecież. Tylko niech no się okaże, że ktoś łączy w sobie z pozoru nie pasujące do siebie typy :roll: Kolorowy zawrót głowy... i inne pierdoły.
-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

nlg
Posty: 218
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 16:07
Lokalizacja: tak

#13 Post autor: nlg » wtorek, 14 sierpnia 2007, 22:14

Socjonika jest interesująca i byłaby bardzo w pytke, gdyby nie fakt że za nic nie mogę rozpoznać czy jestem socjonicznym ENTP czy ESTP.

W każdym razie, na pewno lepiej tłumaczy relacje pomiędzy poszczególnymi typami i jest bardziej praktyczna.
tak

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#14 Post autor: Maślany » sobota, 25 sierpnia 2007, 19:56

nlq, myślę że z twoich postów wynika że jesteś ET, raczej nie j i chyba nie Ne. Tak więc SLE jest prawdopodobne. :D
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#15 Post autor: andrzej4001 » sobota, 25 sierpnia 2007, 22:01

nlg pisze:Socjonika jest interesująca i byłaby bardzo w pytke, gdyby nie fakt że za nic nie mogę rozpoznać czy jestem socjonicznym ENTP czy ESTP.
Mam niemal ten sam problem :] Podoba mi się socjonika, ale ciężko zrozumieć coś, w czym nie sposób się odnaleźć.

ODPOWIEDZ