Socjonika - Temperamenty

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Mój temperament to:

EJ
3
5%
IP
18
27%
IJ
23
35%
EP
22
33%
 
Liczba głosów: 66

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - Temperamenty

#1 Post autor: Maślany » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 16:43

1. EJ, Ekstrawertyczny racjonalny, (linearny-energiczny temperament)

Wymiana energii:
Widocznie wydatkują energię. Zwykle dają z siebie wszystko co mogą. Pracują szybko i intensywnie. Tak długo jak mają siłę, nierozważnie ją marnując. Zużywają całą swoją energia i wtedy padają ze zmęczenia. Nie mają żadnej strefy środkowej: albo maksymalne użycie energii (czasami blisko maksimum) albo całkowita bezczynność.

Rekomendowane sporty:
Sporty zespołowe, długodystansowe wyścigi, jazda na nartach, łyżwach, jazda na rowerze, sport samochodowy, etc.

Emocje i zachowanie.
Bezpośredni, jaśni, szorstcy/surowi, żadnego manewrowania. Nie lubią mieć wewnętrznych wątpliwości albo być niezdecydowanymi. Są ostrzy i nieubłagani i ich działania są całkowicie przewidywalne. Często kończą się będąc ofiarą otoczenie; niedobrych innych ludzi, niestabilnych sytuacji i chaotycznych zdarzeń.

2. EP, Ekstrawertyczny irracjonalny (elastyczny-przebojowy temperament)

Wymiana energii:
Wysoce zależni od zewnętrznych informacji. Są spokojni kiedy nie ma żadnej potrzeby by użyć energii, włączają się na pełną moc kiedy potrzebują działać. To jest bardzo trudne dla nich by utrzymać ekspansję energii na wysokim poziomie przez dłuższy okres czasu. Aby mieć elastyczny-swobodny temperament, ludzie muszą być zdolni robić wiele działań równocześnie. ( Na przykład Caesar który był w stanie czytać, pisać i mówić równocześnie)

Rekomendowane sporty.
Siłownia, zapasy, podnoszenie ciężarów i boks, pchnięcie kulą, rzut młotem, etc.

Emocje i Zachowanie.
Główną cechą tego temperamentu jest szybka zmiana nastroju i stanu. W tym różnią się od EJ. Nie znoszą rutyny i przewidywalności. Emocje wyglądają jak niespodziewane błyski w ich ogólnie odprężonym nastroju. W momencie wściekłość może zamienić się w obojętność. Ich emocje zależą od zewnętrznych zmian, nie od wewnętrznych psychologicznych powodów. Ich zachowanie jest bardzo ciężko zanalizować, ponieważ nie podlega prostym, liniowym regułom. Zamiast tego ich zachowanie przypomina łamaną krzywą, ponieważ oni próbują zrobić wszystko równocześnie. Mają poryw do jednego działania, kontynuując robienie innego działania, etc. (przełączają się między różnymi działaniami). To jest jedyny sposób by mogli coś zrobić i to umożliwia zrobienie o wiele więcej niż gdyby używali innej metody..

3. IJ, Introwertyczny racjonalny. (wyważony-stabilny temperament)

Wymiana energii:
Zawsze próbują oszczędzać energię i trzymać ją dla działań, które są obiektywnie konieczne. Obawiają się zbędnej działalności i nieproduktywnego wyczerpania ich sił. Są najbardziej energooszczędnymi i rozsądnymi ludźmi. Wyglądają powściągliwie i spokojnie i dystansują się od rzeczy bez znaczenia, które zdarzają się dookoła ich. Są skrupulatni i nie lubią robienia czegoś inaczej, niż z regularnego wzoru. Oni są bardzo statyczni i bezwładni, ale też bardzo solidni i zawsze kończą coś co zaczęli. Oni nie mogą przystosować się do szybko zmieniających się i ekstremalnych sytuacji. Szybko tracą zdolność do pracy i często chorują.

Rekomendowane sporty:
Joga i podobne lecznicze powolne sporty, biegi w maratonach, etc.

Emocje i zachowanie:
Na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć w ogóle żadnych emocji, ponieważ oni są tylko tak dobrzy w kontrolowaniu ich emocji. A tak naprawdę to tylko czekają na właściwy moment by wypuścić swe emocje do właściwych ludzi. Oni mogą trzymać emocje przez bardzo długi okres czasu co sprawia, że najbardziej ze wszystkich gromadzą wewnątrz siebie naprężenia. W ten sposób mogą być w stresie, ponieważ zbierają emocje, ale nie wyrażają ich. Mogą mieć przypadkowe wybuchy emocjonalne. Wściekłość typu IJ jest bardzo przerażająca, ponieważ oni mogą zbierać obrazy przez miesiące albo nawet przez lata. Ich zachowanie jest bardzo stałe i przewidywalne. Ich działania nie zależą od zmian w środowisku, mają swoje własna sztywne i solidne normy moralne i praktyczne. Kiedy są konflikty między ich normami i rzeczywistością, denerwują się i zaczynają tłumić złe emocje. Potrzebują działań które ich śmieszą/zabawiają i dają im emocjonalny i fizyczny relaks.

4. IP, Introwertyczny racjonalny (percepcyjny-adaptacyjny temperament)

Wymiana energii:
Poziom energii jest bardzo niestały. Reagują silnie na dyskomfort i dlatego używają swej energii, by uniknąć niedopuszczalnych warunków albo utworzyć komfort. W ich rzadkich momentach aktywności stają się podobni do reprezentantów temperamentu EP, ale w momentach bezczynności wydają się podobni do reprezentantów temperamentu IJ. Są skłonni ukrywać się przed światem i radzą sobie z ich osobistymi środkami, które są większe niż mogłoby się to innym wydawać. Nie są zdolni by stale radzić sobie z rytmem wymiany energii. Ich zdolność do pracy jest mniejsza niż innych temperamentów. Pracują tylko skutecznie kiedy widzą dla tego potrzebę, albo kiedy są ważne okoliczności których nie mogą zignorować. Nie ma sensu w pchaniu tych ludzi, ponieważ oni pozornie zgodzą się z agresorem, ale znajdują sposoby by uniknąć obowiązków. Oni albo nie mogą albo nie chcą się przepracowywać i w zasadzie nie podzielają entuzjazmu innych ludzi.

Rekomendowane sporty:
Pełne wdzięku rytmiczne sporty (pływanie, jazda na rowerze) albo bieganie sprintem (na krótkie odległości), skoki, etc.

Emocje i zachowanie:
Wysoce wrażliwi na emocje innych. Nie znoszą niestałych nastrojów albo burzliwych emocji i dlatego unikają konfliktu i próbują rozwiązać nieporozumienia. Nie próbują zmienić sytuacji, przystosowują się do niej przez pokazywanie nadzwyczajnej pomysłowości i elastyczności. W relaksujących, wygodnych i bezpiecznych sytuacjach rozkwitają, stają się towarzyskimi i dobrymi ludźmi. Próbują być dobrzy w stosunku do otoczenia i działają w uprzejmy i opiekuńczy sposób. Są mili i spokojni w bliskich relacjach, i oziębli i chłodni dla innych (z którymi nie są w bliskich relacjach). Koniecznością jest traktować ich w opiekuńczy i uważny sposób, by zachować ich czułą emocjonalność i kruchy system nerwowy.


Jak określić temperament osoby.

Temperament w socjonice jest dynamiczną cechą, ponieważ opisuje proces zużycia energii i pokazuje natężenie i szybkość zmian w jej wydatkowaniu. Dlatego temperament może zostać określony przez monitorowanie ruchów i działalności osoby, obserwację jak osoba chodzi, pracuje i uprawia sport.

EJ - Idzie bardzo szybko w zdecydowany sposób, nie spoglądają na boki. Inni ludzie muszą zejść z jego drogi i zrobić mu miejsce. Pracuje rytmicznie w pewien cykliczny sposób, czasami pracuje zbyt szybko. W sportach daje z siebie wszystko co może dać.

EP - Idzie szybko, obchodzi przeszkody, zmienia trajektorię chodu. Często zatrzymuje się i rozgląda, jak również spogląda na boki. Pracuje w chaotyczny sposób który tylko on rozumie, czasami pracuje z zapałem, czasami ślamazarnie. W sportach lubi odpocząć i zebrać siły między ćwiczeniami.

IJ - Idzie rytmicznie, nie odchodząc od toru, obojętny do otoczenia. Pracuje powoli, kończy zadanie zanim rozpocznie następne. W sporcie próbuje wydatkować tak mało energii jak to tylko możliwe. Uprawia sporty powoli, bez jakiegoś prawdziwego entuzjazmu albo rześkości.

IP - Chodzi nieco bezwładnie i bez życia. Obchodzi przeszkody. Jest ostrożny i próbuje zauważyć wszystkie przeszkody. Próbuje skończyć wszystkie konieczne zadania bardzo szybko by mógł wrócić do odprężania. Męczy się bardzo szybko. Rusza się płynnie i próbuje odpocząć bardzo często. Cieszy się powolnymi rytmicznymi działaniami, unika przeciążenia.

the16types.com


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#2 Post autor: Gabriel » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 16:53

Dobre, dobre. Chwała Ci Maślany, po raz kolejny :)
Jam jest EJ, podczas gdy mój dual to zapewne IJ.
Czy przełożenie typu Socjoniku na temperament sprawdza się? Tzn. ESFP będzie zawsze EP, a INTJ zawsze IJ?
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#3 Post autor: tzlm » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 16:55

Wściekłość typu IJ jest bardzo przerażająca, ponieważ oni mogą zbierać obrazy przez miesiące albo nawet przez lata.
Tak.

Zgadza się całe IJ i odbrobina IP.

To tyle.

Mikhael
Posty: 132
Rejestracja: piątek, 8 grudnia 2006, 21:45

#4 Post autor: Mikhael » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:02

Zdecydowanie IP. Choć nie jestem, aż tak paranoiczny w unikaniu problemów / zagrożeń. :?

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#5 Post autor: Maślany » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:05

EJ - :evil: :evil: :twisted: :lol: :twisted: :twisted: :x :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :twisted: :twisted: :x :evil: :evil: 8) 8) 8) 8) 8)

EP - :D :evil: 8) 8) 8) :? :x :lol: :oops: :shock: 8) 8) 8) :roll: :wink: :( :twisted: :evil: 8) 8) 8) :shock: :twisted:

IJ - :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :evil: :? :? :? :?

IP - 8) 8) 8) 8) 8) :( :? :? :? :? :? :D 8) 8) 8) 8) 8) :twisted: :? :? :? :? :?

Co Wy na to?
Czy przełożenie typu Socjoniku na temperament sprawdza się? Tzn. ESFP będzie zawsze EP, a INTJ zawsze IJ?
Teoretycznie powinno
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:28 przez Maślany, łącznie zmieniany 4 razy.
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

Re: Socjonika - Temperamenty

#6 Post autor: Wawelski » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:07

Maślany pisze:Rekomendowane sporty.
Siłownia
Myślę o tym intensywnie :lol:
Dzięki Maślany , teraz widzę że Ep i jeszcze raz Ep, choć czasem i Ip też się zdarzy :lol:
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:08

ehh, ja mam temperament jakoś tak na granicy I/E P ;p
Działam chaotycznie i mogę wykonywać kilka zadań jednocześnie ale krótko. No i wolę tego nie robić niż robić;) I nigdy w życiu nie poszłam na siłownię, a rzucanie czymkolwiek na WF wspominam dosyć koszmarnie;p zdecydowanie wolę pływanie, czy rower.

chociaż z EP to : "Emocje wyglądają jak niespodziewane błyski w ich ogólnie odprężonym nastroju. W momencie wściekłość może zamienić się w obojętność. Ich emocje zależą od zewnętrznych zmian, nie od wewnętrznych psychologicznych powodów. Ich zachowanie jest bardzo ciężko zanalizować, ponieważ nie podlega prostym, liniowym regułom."
jest raczej trafne:]

Maślany - z tych buziek, to najlepiej wyszło EP - totalny chaos:D

A w EJ bym tam dalej coś takiego wrzuciła: Mad bo oni chyba aż tacy wyluzowani nie sąWink i w IP trochę tego: Cool bo są raczej rozluźnieni jak nikt o nich niczego nie chce;) a jak chce, to cierpiąNeutral
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: Hydra » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 19:42

To jak to jest z ISTP - silny i głupi (kluby) czy wystraszony i rozlazły (temperament)?
Nuit pisze:Działam chaotycznie i mogę wykonywać kilka zadań jednocześnie ale krótko. No i wolę tego nie robić niż robić
Dokładnie - cała energia życiowa jest skierowana na znalezienie ... osoby, która zrobi to za Ciebie! :D A jak się nie da inaczej to trzeba samemu... 8)
EJ - Idzie bardzo szybko w zdecydowany sposób, nie spoglądają na boki. Inni ludzie muszą zejść z jego drogi i zrobić mu miejsce.
W moim pierwszym miejscu pracy mówiono, że chodzę jak pruski oficer.
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#9 Post autor: Maślany » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 20:12

To jak to jest z ISTP - silny i głupi (kluby) czy wystraszony i rozlazły (temperament)?
Patrz opis, tam jest pokazane jak łączą się cechy z kwadry, temperamentu i klubu.
cała energia życiowa jest skierowana na znalezienie ... osoby, która zrobi to za Ciebie! A jak się nie da inaczej to trzeba samemu... Cool
Raczej kogoś kto cię zmobilizuje do działania.
W moim pierwszym miejscu pracy mówiono, że chodzę jak pruski oficer.
ST
mogę wykonywać kilka zadań jednocześnie ale krótko
IP?
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#10 Post autor: Hydra » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 20:16

Maślany pisze:
W moim pierwszym miejscu pracy mówiono, że chodzę jak pruski oficer.
ST
mogę wykonywać kilka zadań jednocześnie ale krótko
IP?
Chyba tak :lol: :lol:
MY NIE MóWIMY NIC

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#11 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 21:36

Aby mieć elastyczny-swobodny temperament, ludzie muszą być zdolni robić wiele działań równocześnie. ( Na przykład Caesar który był w stanie czytać, pisać i mówić równocześnie)
Zostałam pokarana niską podzielnością uwagi.
Emocje wyglądają jak niespodziewane błyski w ich ogólnie odprężonym nastroju. W momencie wściekłość może zamienić się w obojętność.
To dlatego czasem dziwnie się na mnie patrzą :lol:. Szkoda, że nikt w moim otoczeniu nie potrafi wpływać na zmianę mojego nastroju. Może znajdzie się jakiś wyjątek. Maślany, trafna interpretacja, sedno.
Idzie szybko, obchodzi przeszkody, zmienia trajektorię chodu. Często zatrzymuje się i rozgląda, jak również spogląda na boki. Pracuje w chaotyczny sposób który tylko on rozumie, czasami pracuje z zapałem, czasami ślamazarnie.
Jam jest wielky chodzący chaos. Bójta się, gdy spotkacie mnie na swej drodze :lol: . Czasem komicznie to wygląda, gdy wacham się gdzie iść.

Podsumowując: zgadza się. EP.

Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#12 Post autor: Green Eyes » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 21:40

Emocje i Zachowanie.
Główną cechą tego temperamentu jest szybka zmiana nastroju i stanu. W tym różnią się od EJ. Nie znoszą rutyny i przewidywalności. Emocje wyglądają jak niespodziewane błyski w ich ogólnie odprężonym nastroju. W momencie wściekłość może zamienić się w obojętność. Ich emocje zależą od zewnętrznych zmian, nie od wewnętrznych psychologicznych powodów. Ich zachowanie jest bardzo ciężko zanalizować, ponieważ nie podlega prostym, liniowym regułom. Zamiast tego ich zachowanie przypomina łamaną krzywą, ponieważ oni próbują zrobić wszystko równocześnie. Mają poryw do jednego działania, kontynuując robienie innego działania, etc. (przełączają się między różnymi działaniami). To jest jedyny sposób by mogli coś zrobić i to umożliwia zrobienie o wiele więcej niż gdyby używali innej metody..
ja tez EP i chyba zaczynam rozumiec dlaczego glownie mezczyzni moga sie mnie bac - to przez ta nieprzewidywalnosc mojego zachowania

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#13 Post autor: Maślany » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:07

dlaczego glownie mezczyzni moga sie mnie bac - to przez ta nieprzewidywalnosc mojego zachowania
to jest akurat cecha bardzo kobieca :)
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:20

Maślany pisze:
dlaczego glownie mezczyzni moga sie mnie bac - to przez ta nieprzewidywalnosc mojego zachowania
to jest akurat cecha bardzo kobieca :)
dlatego zasadniczo mężczyźni boją się kobiet, demonizują je, i znajdują najróżniejsze sposoby, aby sobie z tym lękiem poradzić;p (patriarchat, katolicyzm, palenie czarownic, prawo w krajach islamskich etc.)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#15 Post autor: Green Eyes » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:36

ok Nuit, ale nie o tym mowa w tym dziale, moze powrocmy na wlasciwie tory :wink:

Maslany wyobraz sobie zatem standardowa kobieca nieprzewidywalnosc + bonus od EP :lol:

ODPOWIEDZ