Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#1 Post autor: Ninque » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 08:35

Na początek: znalazłam trzy wątki w jakiś sposób nawiazujące do tego co chcę zrobić ale nie będące tym, może jakiś super mądry moderator zadecyduje inaczej i pozostanie mi tylko to zaakceptować ale moim zdaniem lepiej to rozdzielić ;)
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=9121 najmniej prawdopodobne połączenia(-to jest bardziej zabawa)
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=1099 korelacje między enneagramem, a socjoniką.
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=8718 ten wątek jest najbardziej podobny w sumie chyba :scratch: no nie wiem, jak gdzieś to tu, ale lepiej nie :mrgreen:

Nietypowe połączenia ennea-socjo mogą być powodem, dla którego wielu ludzi się źle typuje albo długo poszukuje swojego typu. Znamy przypadki osób z tego forum które własnie w takim nietypowym połączeniu odnalazły swoją tożsamość np Sof jako 4- logik, czy ostatnio (dzisiaj w nocy) Osteo jako 9 logik (obaj oczywiście ILE), Irka 5 LSI też dziwne, a na zlocie w Warszawie mieliśmy okazje przyjrzeć się mg07, który jest typowany na SEI 4, co moim zdaniem też jest dosyc nietypowe i może zniekształcać odbiór. Oczywiscie nikt nie mówi (poza Sofem i Irką), że te typowania są super pewne, z reszta to tylko przykłady, chodzi mi o to żeby się pochylić nad takimi przypadkami i spróbować je opisać. przydatna byłaby do tego lista pytań więc robię taką roboczą, możecie zaproponować własne pytania, albo zmiane pytań.
  • 1. Jakie typy: ennea- socjo (prośba, żeby już ujednolicić wątek i zaprowadzić porządek, najpierw enneatyp potem socjotyp)
    2. Dlaczego uważam, że jest to nietypowe połączenie.
    3. Konkretne przykłady elementów informacyjnych i mechanizmów obronnych, czy typowych zachowań typów, które sie gryzą, zniekształcają, wykluczają.
    4. Dlaczego mimo wszystko uważam, że to połączenie występuje. W sensie uzasadnienie dla takiego typowania.
    5. Dodatkowe uwagi, anegdotki whatever.. :mrgreen:
także tego, wątek jest Wasz :D, jeśli Eol się zgodzi moge przekleić fragmenty naszych rozmów na pw odnosnie bycia 9 ESE, którym nie wiem czy jestem ale moge być, niestety spór jest dla mnie absolutnie nierozstrzygalny jak dla Osteo przez długi czas było trudne do rozstrzygnięcia czy jest 5 i 6, kto z nim rozmawiał ten wie jak trudne to było. BARDZO.


Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#2 Post autor: Kapar » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 15:02

Ja zrobiłem ankietę o forum gdzie zapytałem ludzi o ich socjotyp, kwadrę i ennea - choć nie było wystarczającej ilości odpowiedzi, to stamtąd możesz także spróbować wyciągnąć jakieś wnioski - odnośnie np jaki typ socjo jest częsty u 5 i które kwadry dominują itp.

Temat przeszedł bez echa http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9003
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#3 Post autor: Ninque » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 15:46

o dzięki, szukałam go ale nie mogłam znaleźć. :)
bo pamietałam, że był ;)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#4 Post autor: jouziou » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 15:48

nalezy zacząć od tego ze zadnej korelacji nie ma, a jesli jest to tylko umowna i nie wynikająca bynajmniej z systemu (/-ów), więc jesli ktos ma problemy bo sobie jakos w głowie niefortunnie te dwie odrębne teorie połączył to proponuję w momencie próby typowania np. w socjo wyłączyć guzik z napisem "enneagram", bo na nic się to żenienie ennea z socjo nie przyda
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#5 Post autor: Irranea » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 16:26

Wg mnie, tu na forum można zauważyć pewne tendencje do rozkładania się typów i powiązań ennea-socjo, np. 5 to zazwyczaj intuicyjny logik, a 4 to etyk, częściej Fe-ego. Jednak nie znaczy to, ze tak rozkładają się typy poza forum, więc nie wykluczam możliwości powstawania różnych dziwnych możliwości, które tu na forum nie mają miejsca i dla niektórych są niemożliwe (jak na przykład etyczne 5).

Przede wszystkim należy sobie ustalić o czym mówią te dwa systemy.
Otóż enneagram to zbiór systemów obronnych, szukając typu pytamy się "dlaczego", a nie "jak". Otóż, chodzi o to, że typy mogą oczekiwać tego samego, postępować podobnie, mieć podobne potrzeby, jednak robią to z innych powodów. Dlatego jest to pytanie "dlaczego". Natomiast socjonika nie określa 'dlaczego', a 'jak". Czyli w jaki sposób odbieramy informacje z otoczenia. Nie łączy się to w żaden sposób z enneagramowymi motywacjami.
Skoro oba systemy dotyczą czego innego, to po co je na siłę łączyć.
Przyjęło się u nas na forum uważać np. że 4 to na pewno etyk i raczej Fe-ego. Jednak sama znam 4w3, które jest ILI oraz 4w5, które jest SLI, a więc to zaprzeczenie tej wyznawanej teorii. I faktycznie jeśli się łączy oba systemy, to za cholerę czasem nie można dojść do prawdziwych typów, bo samemu sobie narzuca się ramki i połączenia kto kim być może, a kto nie (X nie może być ABC). Sama miałam duży problem w wytypowaniu tego 4w5 SLI, czy 4w3 ILI w momencie kiedy łączyłam oba systemy i narzucałam sobie odgórne spojrzenie, które przyjmuje to wielu ludzi, ze 4 to koniecznie etyk, a na pewno nie Fe polar.Ale doszłam do wniosku, ze nie należy łączyć dwóch odrębnych systemów i szukać powiązań, czy zaprzeczeń, tam gdzie ich nie ma.
Dla przykładu: motywacja 4 to potrzeba uznania, poszukiwanie swojej odrębnej tożsamości, bogate wewnętrzne życie emocjonalne i porządkowanie tych emocji wewnątrz siebie, życie w swoim wewnętrznym świecie idei i uczuć, poszukiwanie swojego miejsca w życiu. I Fe polar w żaden sposób nie przeszkadza w tym. Cztery nawet mając kiepską etykę, kiepskie rozpoznawanie uczuć, będzie miało czwórkowe mechanizmy obronne i tę potrzebę poszukiwania siebie i swoich uczuć.
To samo 5. Motywacja to: zdobywanie wiedzy by lepiej przygotować/przystosować się do życia oraz chęć zrozumienia w jaki sposób działa świat, obserwowanie go z boku, nie będąc zaangażowanym. Nie sądzę, żeby takie np. Fi1 nie mogło mieć takiej motywacji w życiu i do tego dążyć.
To samo z innymi typami.
Podsumowując wg mnie są pewne tendencje do tworzenia się jakichś połączeń typów, jednak nie ograniczam się i nie zakładam, ze jakieś połączenie nie może zaistnieć. W końcu to dwa różne systemy, o czym innym.

Edit: A jeszcze miałam zamiar dodać, że może zajść pewne zniekształcenie typów enneagramowych pod wpływem posiadanego socjotypu (lub odwrotnie). Chodzi mi własnie o to, że 6 ESI może wyglądać powierzchownie bardziej na 1, ponieważ silne osądy Fi mogą sprawiać wrażenie jedynkowości (stąd też możliwość wychodzenia z testu 1 takiej 6), ale jeśli postaramy się dostrzec dlaczego to odkrywamy Sześć pod osłoną Fi. Albo Se-ego, może sprawiać wrażenie 8 lub połączeń z 8, bo to jednak przykładanie wagi do nacisku, zajmowania przestrzeni, kontroli i siły.
Więc jakieś zniekształcenia odbioru typu mogą się pojawiać, ale żeby narzucać sobie że typ X nie może być ABC to nie, jednak nie.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#6 Post autor: chokureika » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 16:54

Nietypowe połączenia ennea-socjo mogą być powodem, dla którego wielu ludzi się źle typuje albo długo poszukuje swojego typu. Znamy przypadki osób z tego forum które własnie w takim nietypowym połączeniu odnalazły swoją tożsamość np Sof jako 4- logik, czy ostatnio (dzisiaj w nocy) Osteo jako 9 logik (obaj oczywiście ILE), Irka 5 LSI też dziwne, a na zlocie w Warszawie mieliśmy okazje przyjrzeć się mg07, który jest typowany na SEI 4, co moim zdaniem też jest dosyc nietypowe i może zniekształcać odbiór.
Myślę, że trzeba też wziąć poprawkę również na to, że czasem socjotyp może wydawać się dziwny, ponieważ źle określiliśmy swój enneatyp, lub odwrotnie. Nietypowe połączenia mogą zachodzić więc przez nieprawidłowe założenia wstępne.

(np. kiedyś typowałam koleżankę na 5, jednak po zapoznaniu się z socjo określiłam ją jako EII. dopiero po bardzo długim czasie, dzięki r25 uświadomiłam sobie, że to koleżanka nie była 5, a 9w1, mimo, że o jej piątkowości byłam przekonana. teraz typowanie idzie mi dużo lepiej.)

- Spędzam bardzo dużo czasu z alfą i bardzo, bardzo trudno mi uwierzyć w to, że Osteo jest ILE (w ciągu roku jego enneatypem było już 5,6 i teraz 9). Dla mnie Osteo nadal więc jest zagadką, gdyż jego typowanie wygląda jak szukanie czegoś co powierzchownie pasuje akurat w danym momencie życia. Może to, a może tamto? Dlatego nie dawałabym go jako przykład tutaj :D

- 5 LSI znowu nie wydaje mi się w ogóle dziwnym połączeniem. Mamy piątkową logikę, mamy piątkowe połączenie z ósemką.

- Logik 4 również mnie nie zaskakuje, zwłaszcza, jeżeli ma mocne połączenie z 5.

Nie zaobserwowałam żadnych nietypowych połączeń dookoła mnie, a jeżeli się takie zdążyły, były wynikiem złego typowania. Nie odrzucam, że takowe są, ale podchodzę o nich sceptycznie. Tak jak napisała juzia, jakakolwiek korelacja nie wynika z systemów, chociaż moim zdaniem jednak jest znaczna i nie do końca taka umowna. Może i nie ma żadnych "badań" i artykułów na ten temat, jednak ludzie, którzy w tym siedzą, mogą od razu zaobserwować jakąś zależność między ennea- i socjotypem ( 2,4 to głównie etycy, 5 logicy, 8 sensorycy itd). Znajomość jednego typu może być bardzo pomocna przy określeniu drugiego, ale może też tylko jeszcze bardziej namieszać, jeżeli źle określiliśmy pierwszy typ. Dlatego tak jak juzia, uważam, że przy szukaniu swojego socjotypu powinniśmy zapomnieć o ennea i odwrotnie, skupić się tylko na jednym systemie.

A jeszcze miałam zamiar dodać, że może zajść pewne zniekształcenie typów enneagramowych pod wpływem posiadanego socjotypu (lub odwrotnie). Chodzi mi własnie o to, że 6 ESI może wyglądać powierzchownie bardziej na 1, ponieważ silne osądy Fi mogą sprawiać wrażenie jedynkowości (stąd też możliwość wychodzenia z testu 1 takiej 6), ale jeśli postaramy się dostrzec dlaczego to odkrywamy Sześć pod osłoną Fi. Albo Se-ego, może sprawiać wrażenie 8 lub połączeń z 8, bo to jednak przykładanie wagi do nacisku, zajmowania przestrzeni, kontroli i siły.
Dodałabym jeszcze, że błędne typowanie może wiązać się również ze zbyt małą wiedzą odnośnie systemu lub po prostu zbyt małej praktyki, jeżeli chodzi o jego użycie. Tak samo jak zbyt mocne skrzydło, może sprawić, że pomylimy swój enneatyp, tak samo przez silną funkcję kreatywną możemy źle określić swój socjotyp (np pomylenie 7w8 z 8w7 lub IEI-Fe z SEI).
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#7 Post autor: R25 » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 17:21

Irranea pisze:Przyjęło się np. że 4 to na pewno etyk i raczej Fe-ego. Sama znam 4w3, które jest ILI oraz 4w5, które jest SLI. I faktycznie jeśli się łączy oba systemy, to za cholerę nie można dojść do prawdziwych typów, bo samemu sobie narzuca się ramki typów i automatycznie odrzuca się wytworzone nieprawidłowości.
Założenie/przekonanie, że 4 to etyk, wynika zapewne z bardziej lub częściej widocznego typowania się etycznej 4 na 5, niż innych przedstawicieli 4rek, i uzmysławiania sobie swego błędu, gdyż nie jest 5 ten, kto etyk 8-) Powtarzające się przypadki/stwierdzenia, że "jak etyk to 4, a nie 5" zaciera się kontekst pierwotny i do ogólnej świadomości przedostaje informacja 4=etyk.

Co do tematu głównego, to myślę, że należałoby to zacząć rozgryzać od innej strony. Spróbować rozpatrzyć takie dwa warunki. Dla uproszczenia (lub po prostu wstępnie i rozszerzyć później) nie- i cenienie zawęzić do pierwszych czterech funkcji, a elementów informacyjnych nie rozpatrywać w kategorii ekstra/intra.

Na początek można sprawdzić takie hipotezy (które chyba najczęściej się przewijały w poglądach na forum) lub poszukać innych:
- element A lub B, zawsze ceniony wśród osobników danego typu ennea
- element C, zawsze nieceniony wśród osobników danego typu ennea

W tym przypadku, można wyjść z założenia, że pewne typy będą spełniać warunek 1 (np. podany wyżej przez Irraneę - intuicja (N) lub logika (T), zawsze u 5), albo warunek 2 (5 nigdy etyczne (F)), oba warunki (jak w podanym wyżej przykładzie dla 5), lub żaden z nich, mając przedstawicieli w każdym z nich, rozproszonych po całym zasobie (zapewne 9 i/lub 6 i/lub 3 :P), dla którego trzeba by szukać innych hipotez. Również trzeba brać poprawkę na błędne typowanie siebie i/lub małe w tym doświadczenie :D
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#8 Post autor: Ninque » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 18:19

Cóz pragnę tylko powiedzieć że w sumie najbardziej na temat był tu Edit w poscie Irki.

tzn ogólnie cały post Irki ale EDIT wyskazywał na dokładne zrozumienie mojej idei. takze prosze przeczytajcie posta Irki uważnie i zastanówcie się czy macie coś do powiedzenia.

TO NIE JEST TEMAT O BŁĘDNYM TYPOWANIU. De facto jest wiele tematów których ten temat nie dotyczy ale nie mam siły ich tłumaczyć i nie mam siły tłumaczyc czemu nie mam siły tłumaczyć. Dziękuję.

EDIT: plus dodam jeszcze od siebie że nigdzie nie powiedziałam ze Osteo jest 9 powiedziałam tylko, że typuje się na 9.

Nawet to podkresliłam w pierwszym poscie. wiem ze moge mieć Ti4 ale kurde tam akurat chyba nic nielogicznego czy niejasnego nie ma. Proponuje porobić ćwiczenia z podstawówki odnośnie czytania ze zrozumieniem.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#9 Post autor: Agon » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 19:22

Pewnie wielu psychologów to 5 będące jednocześnie socjonicznymi etykami np. 5w4 EII. Pasowałoby, bo psycholog musi umieć się odciąć od swoich emocji i obserwować zachowanie kogoś innego, jak 5, a jednocześnie sprawnie operować Fi, by wczuć się w sytuację drugiej osoby, zrozumieć, a wręcz wyczuć jakie relacje ma taka osoba z innymi itp.

Natomiast nie wyobrażam sobie 8 nie ceniącej Se. Przecież główna motywacja 8, czyli dominacja wiąże się ewidentnie z socjonicznym elementem informacyjnym jakim jest Se. A już kompletnie nie wyobrażam sobie 8 i Se-polara, jak by to niby miało wyglądać? Pewne rzeczy z socjoniki i enneatgramu będą siłą rzeczy się ze sobą wiązać, ale nie wszystkie. Dlatego nie ma sensu robić żadnych grubszych założeń, tylko co najwyżej odrzucić jakieś socjotypy u pewnych enneatypów.

Bycie etykiem nie musi oznaczać bycia emocjonalnym. Dużo 4 może być logikami i tacy w sumie mają najtrudniej.

Co do 5 etyka, to Molik miała kiedyś taki typ. Mam dziwne wrażenie, że jest ona 9w1. 9w1 pasuje mi do takich niby piątko-czwórek, co są zbyt przyjazne na bycie 5 i zbyt spokojne na bycie 4, ale jednocześnie bardzo zdystansowane.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#10 Post autor: Irranea » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 19:49

Spoiler:
Odnośnie mojego EDIT to rozwinę to trochę, bo kiedyś trochę nad tym myślałam.

Myślę, że każdy z nas ma w głowie obraz poszczególnych typów, w szczególności ich tendencji do zachowań, które są wynikiem używanych ośrodków, a więc i motywacji. Jednak obraz ten jest zazwyczaj uproszczony (tzn. mamy w głowie charakterystyczne cechy typu "jest bardzo osądzający w tym co mówi, więc to 1", albo "unika konfliktów, to bankowe 9"). Moim zdaniem przez posiadany socjotyp może dojść do zniekształcenia odbioru enneatypu, nie tylko przez otoczenie, które typuje daną jednostkę, ale i przez samą jednostkę.
Czyli silne świadome Fi, na przykład poczucie tego co jest dobre, a co złe, co należy robić, a czego nie, może wpłynąć na to, ze osoba taka może długo typować się na 1 (lub to inni uważać ją za ten typ). Nawet może i w końcu dojść do swojego właściwego typu, ale w testach i tak przez to Fi będzie wychodzić 1. Taką historię miałam z moją koleżanką 6 ESI. Motywację ma typowo 6, poszukiwanie bezpieczeństwa (u ludzi, instytucji z którymi się można utożsamiać), jednak przez Fi i to takie pobieżne zerknięcie długo miałam ją za 1 (to samo ona sama). Jednak typując enneagramowo trzeba koniecznie spojrzeć głębiej, a nie tylko na to co widać na wierzchu.
Sama posiadam Se-ego i myślę, że właśnie przez to wychodzi mi przy wielu testach numerek 8. Nie wypełniam testu życzeniowo, opieram odpowiedzi na moich zachowaniach, które miały miejsce (im więcej takich potwierdzających zachowań tym lepiej), czy poglądach jakie podzielam (siła, nacisk). Znam swoją motywację bardzo dobrze, ba, nie raz się dosłownie o nią potykam z myślą "jakie to piątkowe...".
Działanie elementów informacyjnych mogą zniekształcać w jakiś sposób wizje/odbiór enneatypu.
Ninque pisze:3. Konkretne przykłady elementów informacyjnych i mechanizmów obronnych, czy typowych zachowań typów, które sie gryzą, zniekształcają, wykluczają.
Jak wspominałam Fi może być mylnie utożsamiane w byciu 1 (wydaje mi się, że może być to bardziej widoczne wśród typów należących do grupy zgodnej, czyli 2 i 6). Se może zniekształcać nieco typy należące do grupy wycofanych (4,5,9). Nic innego nie przychodzi mi do głowy, możliwe dlatego, bo tylko z tym miałam styczność w swoim życiu.
Agon pisze: Natomiast nie wyobrażam sobie 8 nie ceniącej Se.
Kapar i Basket nie cenią Se.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#11 Post autor: Agon » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 21:49

Irranea pisze:
Agon pisze: Natomiast nie wyobrażam sobie 8 nie ceniącej Se.
Kapar i Basket nie cenią Se.
Może nie cenią w sensie socjonicznym, ale pewnie jako 8 doceniają. I raczej mają Se silne?

Skoro socjotyp mamy od urodzenia, a enneatyp kształtuje się w dzieciństwie, to może socjotyp wpływa na enneatyp? Powiedzmy, że w rodzinie patologicznej ktoś z Se-polarem wyjdzie na 6, a ktoś z Se-ego wyjdzie na 8. Te same warunki, inne zdolności uwarunkowane socjotypami i w efekcie inne mechanizmy obronne i inna motywacja - u Se-polara skupienie na byciu bezpiecznym, a u Se-egowca skupienie na powieleniu rodzicielskiego wzorca (w sposób pozytywny - przewodzenie, bądź w formie nie zmienionej patologicznej - agresja), czyli motywacja 6 i 8.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#12 Post autor: Eol » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 22:50

Irranea pisze:Przede wszystkim należy sobie ustalić o czym mówią te dwa systemy.
Otóż enneagram to zbiór systemów obronnych, szukając typu pytamy się "dlaczego", a nie "jak". Otóż, chodzi o to, że typy mogą oczekiwać tego samego, postępować podobnie, mieć podobne potrzeby, jednak robią to z innych powodów. Dlatego jest to pytanie "dlaczego". Natomiast socjonika nie określa 'dlaczego', a 'jak". Czyli w jaki sposób odbieramy informacje z otoczenia. Nie łączy się to w żaden sposób z enneagramowymi motywacjami.
Skoro oba systemy dotyczą czego innego, to po co je na siłę łączyć.
Myślę nieco inaczej :) Oba systemy dotyczą czego innego ale widzę mimo wszystko pewne połączenie. Dla mnie socjonika jest jakby wstępem. Określa ona główne ramy, sposób w jaki dana osoba myśli i jak reaguje. Następnie dochodzi enneagram, który powstaje w momencie zderzenia z rzeczywistością. Socjonika ma wpływ na to jaki enneatyp się "stworzy", nadając pewien kierunek działania w zależności jak dana osoba przetwarza informacje ale na "stworzenie" enneatypu mają dużo większy wpływ całkiem inne czynniki. Socjotyp ukierunkowuje tylko jakie enneatypy może dana osoba w sobie wytworzyć.
Irranea pisze:Ale doszłam do wniosku, ze nie należy łączyć dwóch odrębnych systemów i szukać powiązań, czy zaprzeczeń, tam gdzie ich nie ma. (...) To samo 5. Motywacja to: zdobywanie wiedzy by lepiej przygotować/przystosować się do życia oraz chęć zrozumienia w jaki sposób działa świat, obserwowanie go z boku, nie będąc zaangażowanym. Nie sądzę, żeby takie np. Fi1 nie mogło mieć takiej motywacji w życiu i do tego dążyć.
Myślę, że sposób "powstania" enneatypu ma tu wpływ. U mnie mój wytworzył się z powodu braku przejrzystości emocjonalnej. Nie potrafiłem przewidzieć zachowania Mamy, a zachowania miała strasznie zmienne. Gdybym miał jakąś etykę w bazowej, myślę, że piątkowy enneatyp by się u mnie nie wytworzył.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#13 Post autor: AnetaK » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 23:13

Ciekawi mnie sposób myślenia Eola.

Mówiłeś kiedyś, że socjotyp widać już u dzieci, czyli sugerujesz, że typ socjo jest wrodzony, a typ ennea powstaje w procesie socjalizacji? Innymi słowy, mały Perwolek nie był indywidualistą, ale ponieważ nie miał możliwości wyrażania emocji, chociaż ciągnęło go do bycia w centrum uwagi (pierwsze zapamiętane objawy 2 klasa podstawówki), to pojawił się w nim naturalny pociąg do zdrowego wyrażania siebie po przez wszelkie przejawy twórcze? Dobrze rozumiem?
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#14 Post autor: Agon » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 23:23

Irranea pisze:Ale doszłam do wniosku, ze nie należy łączyć dwóch odrębnych systemów i szukać powiązań, czy zaprzeczeń, tam gdzie ich nie ma.
Łączyć nie, bo socjonika to metabolizm informacji, a enneagram to motywacje i mechanizmy obronne. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by szukać powiązań i zaprzeczeń jeśli chodzi o posiadanie jakiegoś socjotypu i enneatypu.

Jeśli zakładamy, że zarówno enneagram, jak i socjonika dobrze opisują jakąś część natury ludzkiej, to wtedy każdy człowiek (zdrowy, normalnie rozwijający się człowiek, nie jakiś z Zespołem Downa) posiada zarówno enneatyp, jak i socjotyp.
W tym temacie chodzi o to, czy faktycznie można posiadać dowolną kombinację, czy jednak pewne enneatypy i socjotypy się wykluczają. A jeśli można posiadać dowolną kombinację i nic się nie wyklucza, to czy istnieją bardziej i mniej typowe połączenia u kogoś i z czego wynikło to, że ktoś posiada taki socjotyp, a taki enneatyp, choć jedno może faworyzować np. logikę, a inne emocje, jedno siłę, a drugie wrażliwość itd.

Myślę, że o to chodziło Nineczce.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#15 Post autor: Eol » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 23:26

Widzę już socjotyp u mojej pięcioletniej córki :D W sumie miałem przez to pewną zawieszkę, bo uderzyła mnie pewna myśl, iż zaczynam chyba bzikować i już za długo o tym myślę. Że zaczynam widzieć socjotypy jak inni białe myszki :D No ale nie zmienię jej zachowania, nie zmienię sposobu w jaki myśli i reaguje, a to w jaki sposób reaguje i myśli wpasowuje się jak ulał w socjotyp. W sumie na temat połączenia enneagramu z socjoniką napisałem coś takiego i nie zmieniłem jeszcze zdania.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ