Socjonika - SLE (ESTp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ESTp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
2
17%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
7
58%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
3
25%
 
Liczba głosów: 12

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Socjonika - SLE (ESTp)

#1 Post autor: Hydra » piątek, 20 kwietnia 2007, 23:05

Sensoryczno-logiczny ekstrawertyk SLE (ESTp) Legionista

ESTp są zwykle albo szczupli albo bardzo mocno i solidnie zbudowani. Szczupli ESTp mają wolne i flegmatyczne ruchy, które sprawiają wrażenie spokoju i pewności siebie. Kobiety wyglądają jak kruszynki. Mocno zbudowani ESTp mają swobodne i elastyczne ruchy. Kiedy stoją dłuższy czas w jednym miejscu, mają zwyczaj podrygiwać, jakby prąd przechodził przez ich ciało.

Mają asymetryczne brwi, które marszczą gdy chcą pokazać niezadowolenie. Starsi ESTp mają często podpuchnięte oczy. Mają również tendencję do zezowania. Mogą mieć grube, nieruchome wargi, które zniekształcają wymowę.

ESTp rzadko ubierają się w sposób przyciągający uwagę. Starają się utrzymywać neutralny styl, niezależnie od mody. Kobiety nie noszą kolorowych i jaskrawych strojów. Mężczyźni mają zamiłowanie do oficjalnego stylu, np. garniturów. ESTp zwykle wolą pozostawać w cieniu.

W czasie rozmowy ESTp zachowują się powściągliwie i taktownie. Zwykle są starają się być otwarci i zachowują się przyjacielsko, zawsze okazując pozytywne emocje. Nie lubią wyrażać swojego zdania wprost. Podczas rozmowy starają się okazywać swojemu rozmówcy duże zainteresowanie i zrozumienie. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu, jest zadawanie wielu pytań dotyczących problemów osobistych lub opinii. Robią to z ogromnym taktem i delikatnością, więc szybko zdobywają zaufanie.

ESTp maja bardzo charakterystyczny sposób postępowania w trakcie rozmowy. Mogą zamilknąć na dłuższy czas zanim odpowiedzą na pytanie bądź skomentują stwierdzenie. To może powodować wrażenie, że przyswajają zdobyte informacje. W taki sytuacjach zwykle zezują. ESTp nigdy nie boją się pokazać, że czegoś nie rozumieją albo nie wiedzą, nie wahają się prosić o powtórzenie lub uszczegółowienie informacji. ESTp lubią okazywać, że wreszcie coś zrozumiały i lubią wyjaśniać różne kwestie innym. Robią to zawsze powoli i metodycznie, dając praktyczne przykłady. Lubią też mieć ostatnie słowo w rozmowie, podsumowując dialog.

Podczas konfrontacji, ESTp szybko koncentrują się na słabych stronach oponentów, niszcząc ich jednym, precyzyjnie wymierzonym zdaniem. Jeśli taka możliwość się nie pojawia, potrafią sprowokować pożądaną reakcję. ESTp nie łatwo rozgniewać, ale gdy są się rozzłoszczą to trudno ich uspokoić. Lubią gry wymagające szybkiego myślenia i taktyki i często je wygrywają, mają również zdolności do wprowadzania w błąd i prowokowania przeciwnika do wykonania złych ruchów.

ESTp mają żelazną samokontrolę i prawie zawsze osiągają cele. Jeśli wymaga tego sytuacje, mogą zdeptać wszystko i wszystkich, kompletnie ignorując zasady etyczne. Jeśli przedsięwzięcie staje się zbyt duże i trudno je kontrolować, przekazują mniej istotne części projektu innym, dając im wolną rękę przy ich realizacji. ESTp nie przejmują się tym, jak osiągane są cele. Pozwalają innym działać niezależnie i wybierać własne metody działania, ponieważ uważają, ze najważniejszy jest efekt końcowy.

ESTp posiadają zmysł taktyczny i wiedzą jak się szybko dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Wiedzą jak zorganizować ludzi zgodnie z ich zdolnościami i przydatnością. Preferują nieformalny i nieoficjalny styl przewodzenia. Nie lubią odwalać własnej brudnej roboty. ESTp to ciężkopracujący i bardzo wytrwali ludzie. Im więcej napotykają przeciwności tym bardzie te właśnie cechy są widoczne. Nie reagują właściwie na sytuacje, które nie są wyzwaniami. Budzą się dopiero w obliczu przeciwności losu. ESTp zwykli stawiać ultimatum.

Plusy

Jesteś człowiekiem o silnej woli i wielkiej determinacji. Zawsze stawiasz sobie dalekosiężne cele i nie lubisz tracić energii na małe, nieistotne sprawy. Jesteś bardzo elastyczną osobą i możesz się łatwo dostosować do zmieniającej się sytuacji nie tracąc z oczu głównego celu. W krytycznych sytuacjach jesteś w swoim żywiole. Jesteś zdolny podjąć ogromne ryzyko, ale nigdy bez ważnego powodu. Lubisz popisywać się odwagą, inteligencją, silną wolą i opanowaniem jednak pozostają za kulisami. Posiadasz zdolności organizacyjne i wiesz doskonale jak znaleźć odpowiednich ludzi i jak ich zorganizować zgodnie z ich umiejętnościami biznesowymi i funkcjonalnymi. Wiesz doskonale jak wykorzystać zdolności i talenty innych ludzi by osiągnąć własne cele.

Minusy

Często za bardzo koncentrujesz się na brakach innych ludzi. To może prowadzić do wydawania nieobiektywnych sądów. Masz pewne problemy z dostrzeganiem prawdziwego potencjału w ludziach. Kiedy słuchasz innych, jesteś bardzie skoncentrowany na swoich sprawach niż na problemach innych. Nienawidzisz odpowiedzialności za własne błędy. Często brakuje Ci taktu i dyplomacji w kontaktach z innymi. Czasami otwarcie okazujesz zniecierpliwienie słabościami innych. Często nie liczysz się z ludźmi realizując własne cele, nie dbasz o ich uczucia. Czujesz się również niepewnie, gdy ktoś kwestionuje twoje postępowanie lub etykę.

Podsumowanie funkcji:

1. Se: Główne zalety to silna wola, niepohamowana chęć działania, rywalizacyjne zachowania i zdecydowanie. Dla ESTp najważniejsze jest zwycięstwo. Wiedzą jak stworzyć komfortowe warunki, jak wygodnie urządzić się w życiu prywatnym. Mają dobry gust jeśli chodzi o ubranie.
2. Ti: Wiedzą jak precyzyjnie zorganizować siły i środki będące w ich dyspozycji, jak ustalać priorytety. Doskonali organizatorzy w każdej skali. W pracy koncentrują się na „większej skali”, nie interesują się szczegółami.
3. Fi: Łatwo nawiązuje znajomości w bliskim psychologicznym dystansie, jednakże trudno mu odczuć niuanse/nastroje w relacjach z innymi. Stara się ukryć osobiste odczucia, więc wydaje się być zakuty w zbroję. Niezbyt biegły w odczytywaniu przejawów własnych emocji i nastrojów: mogą zacząć wrzeszczeć na kogoś i nie zastanawiać się nad tym, że go obrażają.
4. Ne: Jest mu trudno dostrzec nowe rzeczy, nie widzi nowych możliwości, woli podążać przetartą ścieżką. Odrzuca wszystko, co nie jest racjonalne. Nieracjonalność prowadzi do przypuszczeń, podczas gdy ESTp trzyma się pomysłów, na których można polegać bez cienia wątpliwości.

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
IEI (INFp), ILI (INTp), SEI (ISFp), EIE (ENFj)

Potencjalnie niekorzystne:
EII (INFj), ESI (ISFj), LII (INTj), SLI (ISTp)
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 kwietnia 2007, 12:44 przez Hydra, łącznie zmieniany 1 raz.


MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#2 Post autor: Hydra » piątek, 20 kwietnia 2007, 23:06

Mój szef!
Nic dodać, nic ująć.
Przy takim szefie każdy pracownik wie, co robi i dlaczego. I nikt mu przez ramię nie zagląda.
O matko – ja po prostu LUBIĘ SWOJEGO SZEFA! :shock: :lol:
Jestem zmęczona…
ESTp pisze: Lubisz popisywać się odwagą, inteligencją, silną wolą i opanowaniem
Oj tak, tak! :P

EDIT - opis z dedykacją dla SenSorry :D
Miłej lektury
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#3 Post autor: SenSorry » piątek, 20 kwietnia 2007, 23:47

Że to niby mój dual? Całkiem całkiem, nawet mi się podoba :lol:
W czasie rozmowy ESTp zachowują się powściągliwie i taktownie. Zwykle są starają się być otwarci i zachowują się przyjacielsko, zawsze okazując pozytywne emocje. Nie lubią wyrażać swojego zdania wprost. Podczas rozmowy starają się okazywać swojemu rozmówcy duże zainteresowanie i zrozumienie. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu, jest zadawanie wielu pytań dotyczących problemów osobistych lub opinii. Robią to z ogromnym taktem i delikatnością, więc szybko zdobywają zaufanie.

ESTp maja bardzo charakterystyczny sposób postępowania w trakcie rozmowy. Mogą zamilknąć na dłuższy czas zanim odpowiedzą na pytanie bądź skomentują stwierdzenie. To może powodować wrażenie, że przyswajają zdobyte informacje. W taki sytuacjach zwykle zezują. ESTp nigdy nie boją się pokazać, że czegoś nie rozumieją albo nie wiedzą, nie wahają się prosić o powtórzenie lub uszczegółowienie informacji. ESTp lubią okazywać, że wreszcie coś zrozumiały i lubią wyjaśniać różne kwestie innym. Robią to zawsze powoli i metodycznie, dając praktyczne przykłady. Lubią też mieć ostatnie słowo w rozmowie, podsumowując dialog.

Podczas konfrontacji, ESTp szybko koncentrują się na słabych stronach oponentów, niszcząc ich jednym, precyzyjnie wymierzonym zdaniem. Jeśli taka możliwość się nie pojawia, potrafią sprowokować pożądaną reakcję. ESTp nie łatwo rozgniewać, ale gdy są się rozzłoszczą to trudno ich uspokoić. Lubią gry wymagające szybkiego myślenia i taktyki i często je wygrywają, mają również zdolności do wprowadzania w błąd i prowokowania przeciwnika do wykonania złych ruchów.
Do tego momentu jest super, ale później jest już tylko gorzej:
ESTp mają żelazną samokontrolę i prawie zawsze osiągają cele. Jeśli wymaga tego sytuacje, mogą zdeptać wszystko i wszystkich, kompletnie ignorując zasady etyczne. Jeśli przedsięwzięcie staje się zbyt duże i trudno je kontrolować, przekazują mniej istotne części projektu innym, dając im wolną rękę przy ich realizacji. ESTp nie przejmują się tym, jak osiągane są cele. Pozwalają innym działać niezależnie i wybierać własne metody działania, ponieważ uważają, ze najważniejszy jest efekt końcowy.

ESTp posiadają zmysł taktyczny i wiedzą jak się szybko dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Wiedzą jak zorganizować ludzi zgodnie z ich zdolnościami i przydatnością. Preferują nieformalny i nieoficjalny styl przewodzenia. Nie lubią odwalać własnej brudnej roboty. ESTp to ciężkopracujący i bardzo wytrwali ludzie. Im więcej napotykają przeciwności tym bardzie te właśnie cechy są widoczne. Nie reagują właściwie na sytuacje, które nie są wyzwaniami. Budzą się dopiero w obliczu przeciwności losu. ESTp zwykli stawiać ultimatum.
A gdzie mój ideał wyrozumiałego faceta?

Edit: Hydra, to jak Ty się z nim dogadujesz? Przcierz
Potencjalnie niekorzystne:
SLI (ISTp)
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#4 Post autor: Hydra » sobota, 21 kwietnia 2007, 00:15

SenSorry pisze: Edit: Hydra, to jak Ty się z nim dogadujesz? Przcierz
Potencjalnie niekorzystne:
SLI (ISTp)
ISTp vs. ESTp to relacja Kontrastu:
Partnerzy czują dziwny pociąg do siebie, który wydaje się obiecywać dużo ale nigdy niczego nie dostarcza. Partnerzy wydają się być zainteresowani tymi samymi dziedzinami i mają podobne pragnienia, ale opisują oni rzeczy w dziwny i fascynujący ale ostatecznie niezgłębiony sposób. Oczekiwania które przechodzą w interesującą rozmowę nie są prawie nigdy spełnione.
:shock:
Mam nadzieję, że nasza relacja się nie zmieni (tak będzie bezpieczniej :lol: )
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#5 Post autor: Maślany » sobota, 21 kwietnia 2007, 00:19

Czyli że się sprawdza (twojego autorstwa)
Kontrastu (przeciwieństwa)

Są to związki niestabilnego dystansu psychologicznego. Obaj partnerzy mają trudności ze zbudowaniem i utrzymaniem stabilnego dystansu psychologicznego pomiędzy sobą. Partnerzy mają szansę, by dobrze żyć ze sobą, ale muszą być sami. W innych przypadkach partnerzy zwykle konkurują ze sobą wykorzystując swoje mocne strony. Zdarza się tak w obecności osób trzecich, każdy z partnerów próbuje zwrócić uwagę słuchacza popisując się swoimi mocnymi stronami. Partnerzy w związku przeciwieństw mogą lubić niektóre zachowania partnera i często właśnie to pozwala im na stworzenie bliższego związku. Jednakże, kiedy znajdą się w towarzystwie ich wzajemne relacje mogą się dramatyczne zmienić. Introwertyczny partner zwykle oddala się, związek traci wewnętrzne ciepło, staje się bardziej formalny i powściągliwy. Oboje partnerzy mogą zacząć żałować, że byli zbyt ufni.

Ekstrawertyczny partner odnosi fałszywe wrażenie, że introwertyczny partner celowo działa przeciwko niemu. To powoduje wiele nieporozumień, partnerzy są zaskoczeni sytuacją, ponieważ trwają w przekonaniu, że wcześniej wszystko było dobrze. Introwertyczny partner zwykle zaczyna dławić inicjatywy partnera ekstrawertycznego i może je krytykować i wyszydzać. Partner ekstrawertyczny w odwecie może zachowywać się w ten sam sposób.

Partner ekstrawertyczny jest w tym zawiązku bardziej podatny na zranienie, ponieważ może czuć się zdradzany. W końcu ekstrawertyczny partner zaczyna przesadnie obawiać się każdego następnego kroku, ponieważ boi się popełnić błąd, a w konsekwencji może stać się bardzo podejrzliwy. Niestety ekstrawertyczny partner nie dostrzega tego, że jego introwertyczny partner nie jest taki zły, jak on go sobie zaczął wyobrażać.
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#6 Post autor: SenSorry » sobota, 21 kwietnia 2007, 08:56

Ciekawe jest to że wg socjoniki:

ISTp(3w4) i ENFp(4w3) to duale,
ESTp(8W7) i INFp(9w1) to duale.

Natopmiast:

ISTp i INFp to relacje kontrastu,
ESTp i ENFp to relacje super-ego.

Z czego to winika, że po przestawieniu tych dwóch par o podobnych "literkach" i już robią się te złe pary?

Jak zobaczyłam tabelę stąd:
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... ght=#25326
i dowiedziałam się, że mój dual to 8w7, to się przeraziłam, bo tego typu najbardziej unikam :shock: .
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#7 Post autor: Gabriel » sobota, 21 kwietnia 2007, 11:40

SenSorry pisze:Ciekawe jest to że wg socjoniki:

ISTp(3w4) i ENFp(4w3) to duale,
ESTp(8W7) i INFp(9w1) to duale.

Natopmiast:

ISTp i INFp to relacje kontrastu,
ESTp i ENFp to relacje super-ego.
ISTP i INFP to także relacje super-ego.
SenSorry pisze: Jak zobaczyłam tabelę stąd:
i dowiedziałam się, że mój dual to 8w7, to się przeraziłam, bo tego typu najbardziej unikam :shock: .
Potwierdzasz, że ludzi szokuje, gdy się dowiedzą, co jest ich dualem ;)
ESTp to nie tylko 8w7. Nie wierz tabelkom. To może byc także 3, 6 (6 to mój nauczyciel w realu) i nie jestem pewien co do 7.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#8 Post autor: SenSorry » sobota, 21 kwietnia 2007, 22:00

Gabriel pisze: Potwierdzasz, że ludzi szokuje, gdy się dowiedzą, co jest ich dualem ;)
ESTp to nie tylko 8w7. Nie wierz tabelkom. To może byc także 3, 6 (6 to mój nauczyciel w realu) i nie jestem pewien co do 7.
Rozważam jeszcze bycie ISFp, bo INFp to indywidualista, którym raczej nie jestem. Poczekam na opis, i sie przekonam :) Dualem ISFp jest ENTp, który bardziej mi odpowiada :)
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#9 Post autor: Maślany » niedziela, 22 kwietnia 2007, 00:24

Dokładnie, nie ma jakiejś jednoznacznej korelacji (tak mi sie wydaje).
Enneagram i socjonika nadają na innych falach
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Szura
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 17:57
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Szura » czwartek, 26 kwietnia 2007, 13:44

Hmmm, to mój dual? Szczerze mówiąc nie przepadam za takimi ludźmi... :wink:

Jeśli chodzi o socjonikę i enneagram, to chyba nie ma tu zależności - INFp to teoretycznie Dziewiątka, a nie Czwórka. Choć z tego, co widzę, sporo Czwórek ma ten typ.
Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato.
4w5, ISFp.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#11 Post autor: Emjotka » wtorek, 31 lipca 2007, 16:26

Czyżby moja matka była ESTp? :roll:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#12 Post autor: Czekolada » środa, 1 sierpnia 2007, 10:59

Gabriel pisze:ESTp to nie tylko 8w7. Nie wierz tabelkom. To może byc także 3, 6 (6 to mój nauczyciel w realu) i nie jestem pewien co do 7.
Jeżeli 7 to 7w8 jest bardzo możliwe.

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#13 Post autor: SenSorry » piątek, 10 sierpnia 2007, 01:45

Ech, chyba nie dawno spotkałam ESTp! Koleś był z finlandii, rozmawiałam z nim po angielsku i mimo, ze mój angielski jest taki sobie, to czułam, normalnie czułam, ze to mój dual! :D Fajne uczucie, szkoda, że już więcej go nie zobaczę... A może to tylko taka fascynacja była... ale opsis się zgadza, mniej więcej.
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#14 Post autor: jsk » środa, 26 września 2007, 15:49

ze strony http://www.the16types.info/typesview.php

Basic belief: I am special.
Thinking strategy Self-aggrandizement

Typical Beliefs
I am a very special person.
Since I am so superior, I am entitled to special treatment and privileges.
I don't have to be bound by the rules that apply to other people.
It is very important to get recognition, praise, and admiration.
If others don't respect my status, they should be punished.
Other people should satisfy my needs.
Other people should recognize how special I am.
It's intolerable if I'm not accorded my due respect or don't get what I'm entitled to.
Other people don't deserve the admiration or riches that they get.
People have no right to criticize me.
No one's needs should interfere with my own.
Since I am so talented, people should go out of their way to promote my career.
Only people as brilliant as I am understand me.
I have every reason to expect grand things
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#15 Post autor: SenSorry » środa, 26 września 2007, 20:46

Wypisz wymaluj mój ojciec! :D Sęk w tym, że ja go nie lubię, to może jednak nie mój dual? :P
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

ODPOWIEDZ