Socjonika - Kwadry

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Do której kwadry należysz:

Alfa
26
34%
Beta
17
22%
Gamma
11
14%
Delta
22
29%
 
Liczba głosów: 76

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - Kwadry

#1 Post autor: Maślany » piątek, 20 kwietnia 2007, 16:20

Każda kwadra składa się z dwóch podwójnych par i zawiera te same cztery relacje intertypowe - tożsamości, dwoistości, aktywacji i lustrzanej. Każdy typ w kwadrze ma te same cztery elementy informacji w blokach ego i super-id. W ten sposób ludzie tej samej kwadry podzielają dużo tych samych niewypowiedzianych wartości. Oni mogą zamknąć się w grupie i być ze sobą nie martwiąc się że inni będą mieli złą opinię o nich.

Osoby z tej samej kwadry walczą o świat w którym ich cztery wiodące elementy informacji są na wierzchu i jest największą wolność ich wyrażania, podczas gdy cztery inne są przyćmione i służą wiodącej czwórce.

Nieformalne małe grupy - takie jak przyjaciele, którzy coś robią razem regularnie - skłaniają się ku pewnej kwadrze do której należy największa ilość członków grupy. Powszechnym jest, by mieć "maruderów" - jednego albo więcej ludzi z innej kwadry którzy zadają się z daną kwadrą ponieważ jej członkowie podzielają ich zainteresowania, a poza tym ci „maruderzy” są skłonni być trochę na uboczu.
W diagramie poniżej kolejność elementów nie jest znacząca. Zauważ że wszystek przyległe kwadry dzielą dwa wspólne dominujące elementy, podczas gdy przeciwne kwadry (1 i 3; 2 i 4) nie podzielą żadnych wspólnych dominujących elementów.

Obrazek

Całość opisów poniżej obowiązują dla wszystkich typów w kwadrze, nie tylko tych które mają elementy pokazane jako pierwsze albo drugie. Fraza "X połączone z Y" znaczy, że dwa elementy zawsze są w tym samym bloku modelu socjonicznego (ego lub super-id)

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=821

1. Kwadra Alfa

Ne połączone z Ti
Typy kwadry Alfa lubią swobodną wymianę nowych pomysłów i teorii jako formy intelektualnego spędzania wolnego czasu. Lubią systematyzować wiedzę i tworzyć nowe kategorie, spekulować na temat hipotez bez konieczności widzenia jak ich teorie sprawdzają się w praktyce gdy są wdrożone (przytłumione Te).

Fe połączone z Si
Lubią beztroskie wyrażenie emocji i cieszenie się zmysłami i są w stanie czerpać nie kończącą się przyjemność z prostych rzeczy - zabawnych historii, egzotycznych posiłków, pikników rodzinnych i grupowych wycieczek, z oglądania albo tworzenia sztuki.

Przyćmione elementy:
Kwadra Alfa jest szczególnie wrażliwa i krytyczny w stosunku do poglądów merkantylistycznych (że najważniejsze są pieniądze), ostentacyjnego pokazywania bogactwa i symboli statusu społecznego, niegrzecznego i agresywnego zachowania, moralnej krytyki, i ludzi którzy twierdzą o nich że marnują swój czas na bezproduktywne rzeczy.

Typowe zachowanie kwadry Alfa:
Spontaniczne, niezorganizowane działania "po prostu dla zabawy.” Beztroska, niepoważna atmosfera z małą ilością "ciężkich" momentów. Skaczą od tematu do tematu bez skupiania się na wprowadzaniu w życie osiągniętych wniosków.

2. Kwadra Beta

Fe połączone z Ne
W tej kwadrze występuje dramatyczna samo-ekspresja a elementami teatralności i melodramatu. Artystycznymi środkami wyrażają romantyczność, abstrakcyjne ideały i uczucia.

Se połaczone z Ti
Typy z Kwadry Beta ciągną do struktur hierarchicznych które zwiększają ich osobistą władzę. Lubią widzieć jak ich przekonania i wiara materializuje się fizycznie w prawdziwym świecie. Oni są często są skrajnie bezceremonialni w poglądach i lubią "mocny" humor.

Przyćmione elementy:
Kwadra Beta jest szczególnie wrażliwa i krytyczna w stosunku do przyziemności, wyraźnego pragmatyzmu, emocjonalnej obojętności i ludzi którzy analizują ich psychikę i motywy za plecami.

Typowe zachowanie kwadry Beta:
Przydługie, teatralne monologi. Głośny, serdeczny śmiech. Przypisywanie dużego znaczenia grupowym rytuałom takim jak te związane z jedzeniem i piciem. Pokazy wielkiej wspaniałomyślności i włączanie kogoś, ale z żądaniem emocjonalnego zaangażowania w grupę. Awanturnictwo. Ogólnie teatralna atmosfera, ale z okresowymi momentami "martwej powagi."

3. Kwadra Gamma

Se połączone z Fi
Typy z kwadry Gamma mają realistyczny, materialistyczny widok na życie, relacje i społeczeństwo i mają skłonność by patrzeć na życie jako rynek, gdzie siła, pozytywne myślenie, manewry towarzyskie, ruchliwe i głośne działania i bezpośrednie spełnianie zachcianek doprowadzą cię gdzie potrzebujesz dojść.

Te połączone z Ni
Ta kwadra wierzy, że pomysły i przypadkowe wydarzenia powinny zostać skierowane w coś korzystnego i dochodowego - coś co pracuje dla ludzi. Kwadra gamma ceni samo-poświęcenie się w imię służenia społeczeństwu.

Przyćmione elementy:
Kwadra Gamma patrzy z góry na spełnianie zachcianek w egocentrycznych przyjemnościach i w angażowaniu się w działania związane nie związane z potrzebami społeczeństwa.

Typowe zachowanie kwadry Gamma:
Lubią żarty na materialistyczne tematy (pieniądze, seks, wygrywanie i przegrywanie). Awanturnictwo i nadmierna ruchliwość. Wolą udzielać się towarzysko w mniejszych grupach (około sześciu ludzi albo mniej), planując i przeprowadzając produktywne działania razem.

4. Kwadra Delta

Te połączone z Si
Typy kwadry Delta cenią pragmatyzm, ciężką pracę, doskonale funkcjonujące rzeczy i przyziemny humor i lubią "produktywne" relacje w których ludzie robią razem projekty. Oni są zwykle przyćmieni emocjonalnie lubią dyskutować na tematy poważnie z zamiarem wprowadzania ich wniosków w życie.

Ne połączone z Fi
Typy tej kwadry lubią dyskutować o ludziach, wewnętrznej motywacji i samo - rozwoju. Wierzą w pokojowe nieprzymuszone zarządzanie sobą i we wrodzony potencjał każdego człowieka w osobistym samo-spełnieniu.

Przyćmione elementy:
Kwadra Delta nie docenia wielkich ideałów albo abstrakcji, które nie nawiązują dobrze do prawdziwego życia. Nie lubią też dużych instytucji albo potężnych systemów, które nie uwzględniają interesów indywidualnych ludzi.

Typowe zachowanie kwadry Delta:
Dyskutują o interesujących faktach związanych z ludźmi i miejscami. Lubią grupowe działania na świeżym powietrzu. Nastawienie typu " Żyj i pozwól żyć". Angażują się tylko w "produktywne" działania i dyskusje. Wolą mniejsze grupy. Emocjonalnie przyćmieni - ogólnie poważni ale z okresowymi zabawnymi momentami.

www.Socionics.us

A to drugi opis - pisany trochę równoważnikami i dla domyślnych 8)

Kwadra: Alfa
Tworzy własne normy moralne tak jak chce. Robi co możliwe, potrzebne i dozwolone według niego w jego osobistym życiu i nie zawsze jest szczęśliwy aby zmieniać swoje zwyczaje dla społeczeństwa, chociaż jest zdolny by tak zrobić. Wielka zdolność adaptacji. Posiada tylko bardzo osobiste potrzeby i w ten sposób ma zasoby które może wydać. ”Etyka hipisa lub szlachcica.” Nieoczekiwane i oryginalne talenty i umiejętności. Odnosi sukcesy w rzeczach "niemożliwych". Zniekształcone poczucie normalności. Zmienny punkt widzenia. „Życie w karnawale.”

Kwadra: Beta
Troszczy się w bardzo silny sposób o moralne opinie wybranej grupy bliskich ludzi. Chce narzucić te systemy, wartości i ich skutki na wszystkich ludzi. Tworzy konflikt dla zyskania większej ilości dostępnych zasobów. Etyka gangstera lub ryzykanta. Zmysł namiętności i niebezpieczeństwa. „Społeczeństwo jest wrogiem i wygraną.” Gotowy by zabrać się za wielkie zadania, znosić wszelkie trudności i stawać wobec niemożliwej szansy. Stała gotowość. Wystawia grupę, teorię albo pomysł na wielkie naprężenia by zobaczyć jak daleko się to może posunąć.

Kwadra: Gamma
Prawi głośno normy moralne jak je widzi w otoczeniu. Robi co wydaje się stosowne, normalne i obiecujące. Czujny i reagujący. „Etyka oficera lub kupca”. Umiejętnie wykorzystuje szanse które pojawiają się w otoczeniu. Robi coś w sposób naturalny. Padlinożerca. Naprawia to co jest zepsute. Daje sobie radę z małą liczbą środków. Akceptuje nieuniknione. Koncentruje się na społeczeństwie a nie jednostce.

Kwadra: Delta
Akceptuje wspólne, obiektywne normy moralne, ale tylko w skostniały, rytualny, mechaniczny sposób. Szuka dla nich osobistych zastosowań. Skręca reguły, by zobaczyć jak bardzo się zegną. Zbiera prywatne zasoby, tworząc osobiście skuteczną/wygodną schronienie. Etyka chłopska lub klasy pracującej. Wyczucie zmęczenia/nudy. Spokojny i pokojowy umysł. "Społeczeństwo istnieje, by ochronić deltę od bety". Przykrywa własne interesy w ogólnie akceptowany sposób. Głos doświadczonego. Unikanie ryzyka. Doskonałe, osobiście zoptymalizowane systemy.
www.the16types.com


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#2 Post autor: tzlm » piątek, 20 kwietnia 2007, 16:25

Alfa.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#3 Post autor: Czekolada » piątek, 20 kwietnia 2007, 16:42

Po głębszym przemyśleniu stwierdzam, że Delta jestem.

Przepraszam, że popsułam kolejność.

To chyba ENFp jestem, ... a w du.. już z tym - mózg od myślenia mi się przegrzeje :P.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 kwietnia 2007, 18:59 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#4 Post autor: nutshell » piątek, 20 kwietnia 2007, 19:46

Bardziej Delta niż jakakolwiek inna kwadra, ale zgadza się może w 60%
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#5 Post autor: ewutek » piątek, 20 kwietnia 2007, 19:51

Kwadra: Beta
Maślany pisze:[...] Wystawia grupę, teorię albo pomysł na wielkie naprężenia by zobaczyć jak daleko się to może posunąć.
Zecydwane i stanowcze "Yeap!". 8)
5w6

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjonika - Kwadry

#6 Post autor: Hydra » piątek, 20 kwietnia 2007, 19:57

4. Kwadra Delta
Maślany pisze: Typowe zachowanie kwadry Delta: ogólnie poważni ale z okresowymi zabawnymi momentami.
:shock: :? :lol:
Taaaak, okresowy zabawny moment, to jest to co "tygryski lubią najbardziej"
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#7 Post autor: Wawelski » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:14

Opa opa opa opa obciachowo tańczę opa, stasiu to będzie delta tym razem ;)

Pod betą też mógłbym się podpisać ;)
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#8 Post autor: Gabriel » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:31

Beta - zdecydowanie. Jejku, to opisuje mnie tak dobrze... ewutek tamto zdanie jest po prostu... cudowne.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Nuit » piątek, 6 lipca 2007, 14:58

Nie da rady, żebym była w innej kwadrze niż ALFA;p
- przy wszystkich wysiłkach Maślanego, żeby mnie do tego przekonać;p
Alfa pasuje, a pozostałe ani trochę.
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#10 Post autor: Maślany » sobota, 7 lipca 2007, 17:35

Nuit pisze:Nie da rady, żebym była w innej kwadrze niż ALFA;p
- przy wszystkich wysiłkach Maślanego, żeby mnie do tego przekonać;p
Alfa pasuje, a pozostałe ani trochę.
a
forum.socjonika.pl

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#11 Post autor: jsk » czwartek, 4 października 2007, 19:13

Gamma, ale delta też trochę pasuje
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Lili79
Posty: 163
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 17:52

#12 Post autor: Lili79 » sobota, 19 stycznia 2008, 16:15

Nie bardzo widze, żeby ENTJ, jakim jestem, należalo do gammy. zorientowany na społeczeństwo? no nie bardzo. awanturnik? jestem b. spokojna, choć głośna czasem i nie mam żadnych skłonności do agresji, co mi się przypisuje zgodnie z tym typem. generalnie nie bardzo to widzę.
Chociaż z pewnością mam ugruntowany typ, wszędzie wychodzi ENTJ, rzadko ENTP i 3w2. także wszystko gra, ale z tą gammą, to nie wiem, kto to wymyślił. :lol:

przeczytałam o ENTP i to napewno nie ja. ENTJ lub LIE. Na jakimś śmiesznym teście wyszło, że zachowuję sie trochę jak Hitler, ale to zupełnie nieprawda. Ogólnie sama się dziwię dlaczego wyszedł mi taki typ.
3w2 Gwiazda.. ocena mojej osobowości wprawiła mnie w największe osłupienie!

Awatar użytkownika
Koki
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 19:31

#13 Post autor: Koki » wtorek, 28 października 2008, 15:55

Etyka szlachcica lub hipisa... Gdyby to było w becie, to już by nie miał żadnych wątpliwości :lol: Dużo się zgadza też z delty.
.

G.I.Joe
Posty: 400
Rejestracja: sobota, 10 stycznia 2009, 09:51

#14 Post autor: G.I.Joe » sobota, 2 maja 2009, 19:22

Czego jak czego, ale nie znoszę jak ktoś ustanawia celem swojego życia głoszenie "prawdy" bo to w praktyce narzucanie swojego zdania.

Kurczowe trzymanie się w kupie, nie oddzielanie się od grupy też jest bardzo dalekie od mojego sposobu działania więc najdalej mi do bety, a poza tym nienawidzę ponoszenia zbiorowej odpowiedzialności.

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

#15 Post autor: chottomatte » niedziela, 3 maja 2009, 13:13

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2009, 18:45 przez chottomatte, łącznie zmieniany 1 raz.
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

ODPOWIEDZ