Socjonika - LSI (ISTj)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ISTj i ten opis:

pasuje do mnie prawie całkowicie (90% - 100%):
2
15%
pasuje do mnie dobrze (75% - 89%):
7
54%
pasuje do mnie średnio lub wcale (0 - 74%):
4
31%
 
Liczba głosów: 13

Wiadomość
Autor
Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#16 Post autor: Czekolada » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:33

Nuit dobrze gada :D.

Chłopaki, wrzućcie na luz.
Take it eeeaaaasyyy.



Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#17 Post autor: Gabriel » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:37

:lol:
Pamiętajcie, aby traktować mnie poważnie maksymalnie w 90% (choć i to jest niebezpieczne). Pozostałe 10% to ironia, zgrywanie się, prowokacje, narzekanie etc. (wYłączając nabijanie postów) :lol:
JESTEM BOSKI! WŁAŚNIE ODKRYŁEM JAK POLUBIĆ TEN TYP! PRZECIEŻ TO... HERMIONA GRANGER Z HARREGO POTTERA! A ją nawet lubiłem :lol:
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#18 Post autor: Czekolada » piątek, 20 kwietnia 2007, 21:05

http://www.socionics.us/celebrities/lsi.shtml

Vladimir Putin i Alexander Lukashenko - ISTj. Cóż za piękny zbieg okoliczności.
I na osłodę Sean Connery.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#19 Post autor: Maślany » piątek, 20 kwietnia 2007, 21:16

http://www.socionics.us/socioniko/en/ce ... elebr.html

http://www.socionics.com/advan/istjcelebs.html
w opisie kobiety pisze:It has pretty face with the symmetrical features
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#20 Post autor: SenSorry » sobota, 21 kwietnia 2007, 09:18

Gabriel pisze:
Wilki pisze:Lubiła tańczyć, pełna radości tak... Ciągle goniła wiatr... Spragoniona życia wciąż, zawsze gubiła coś, nie chciaaała niiic...
A gdzież mój ideał? A gdzież on?! Ach, ja nieszczęśliwy!

*Gabrysiowi świat nie podoba się po raz kolejny*

Myslę, ze Gabrielowi bardziej podoba się ten fragment, tylko już jego nie zacytował :
wilki pisze: ... nie chciała nic...
:lol::lol::lol:

A tak nawiasem mówiąc, to takie kobiety nie istnieją :P :twisted:

Przyznam że to dość męczący typ, ale widzę, ze w ogóle się nie bronisz! :P Przekonaj nas o swoich zaletach, a na pewno ktoś zmieni zdanie :). Nie sztuka narzekać na swój typ, sztuka to brać z niego co najlepsze! :)
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#21 Post autor: Miltado » sobota, 21 kwietnia 2007, 09:21

yusti pisze:ale przyznaj że jesteśmy najmniej lubianymi typami.
Nie to my 3 jesteśmy uznawane za tych najgorszych :lol: Codziennie rano muszę uciekać żeby mnie za to na stosie nie spalili :lol: :lol: :lol:
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#22 Post autor: Wawelski » sobota, 21 kwietnia 2007, 10:41

Miltado pisze:
yusti pisze:ale przyznaj że jesteśmy najmniej lubianymi typami.
Nie to my 3 jesteśmy uznawane za tych najgorszych :lol: Codziennie rano muszę uciekać żeby mnie za to na stosie nie spalili :lol: :lol: :lol:
Nie żartuj ja swoje w3 bardzo lubie =)
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#23 Post autor: Czekolada » sobota, 21 kwietnia 2007, 12:44

W ISTj, które znam lubię to, że można na nie liczyć, są punktualni, odpowiedzialni, dokładni i jak układam jakiś projekt z ISTj to mogę być pewna, że będzie na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem intelektualnym jak i estetycznym.
Podziwiam ich taktowność (choć czasem coś niecoś im się wypsnie - ale to dobrze, bo wiadomo na czym się stoi w relacjach z nią).
Zazdroszczę im uporządkowania. Ach, och, baarrrrdzooo. Chciałabym od nich tego skubnąć, choć trochę, a nie ciągle jeździć na zasadzie 'mogę, ale nie chcę'.
Zazwyczaj ISTj, które znam zdobywają wiele ciężką uczciwą pracą. Dzięki temu właśnie zostają obdarowane zaufaniem i przychylnością innych. Czasem z nawiązką.

Z dedykacją dla naszych forumowych ISTj :>.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#24 Post autor: Maślany » sobota, 21 kwietnia 2007, 21:09

Słyszeliście może o Christopher Michael Langan. To podobno gość o najwyższym IQ na świecie. Tu jest artykuł człowieka, który stworzył socionics.us gdzie zalicza go do ISTj.
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#25 Post autor: tzlm » sobota, 21 kwietnia 2007, 21:43

E, co ma mądrość do inteligencji?

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#26 Post autor: tzlm » niedziela, 22 kwietnia 2007, 12:49

Inteligencja to umiejętność zdobywania i wykorzystywania wiedzy. Mądrość to jej posiadanie.

INTELIGENTNY =/= MĄDRY

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#27 Post autor: Maślany » niedziela, 22 kwietnia 2007, 12:52

Wiki pisze:1. Mądrość w najbardziej minimalnym sensie to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy.
2. W głębszym sensie, często stosowanym w różnych religiach, mądrość oznacza zdolność do nacechowanego głębokim, emocjonalnym zaangażowaniem, działania zwiększającego w długiej perespetywie czasowej nie tylko dobro własne, ale też dobro ogólne. W tym sensie używa się ten termin w takich zwrotach jak np: mądrość życiowa, czy mądrość rodzicielska.

Inteligencja rozumiana jako sprawność umysłowa ma wiele odcieni znaczeniowych i co za tym idzie ma wiele różnych definicji. Oto niektóre z nich:
* Inteligencja to konstrukt teoretyczny odnoszący się do względnie stałych warunków wewnętrznych człowieka, determinujących efektywność działań, wymagających procesów poznawczych. Warunki te kształtują się w wyniku interakcji genotypu, środowiska i własnej aktywności człowieka. (Strelau)
* Inteligencja to ogólna zdolność adaptacji do nowych warunków i wykonywania nowych zadań (Stern)
* Inteligencja to właściwość psychiczna, która przejawia się we względnie stałej, charakterystycznej dla jednostki efektywności wykonywania zadań (Tiepłow)
* Inteligencja to zdolność rozwiązywania problemów (Piaget)
* Inteligencja to dostrzeganie zależności, relacji (Spearman)
* Inteligencja to zdolność uczenia się (G. Ferguson)
* Inteligencja to to, co mierzą testy inteligencji (E. Boring)
* Inteligencja to zdolność do aktywnego przetwarzania informacji, przekształcania ich z jednej formy w inną poprzez operacje logiczne - w tym sensie inteligentne są komputery, a nawet zwykłe kalkulatory.
* Inteligencja to zdolność do aktywnego przetwarzania informacji w celu lepszego przystosowywania się do zmiennego środowiska. Tak rozumianej inteligencji nie posiadają komputery (bo nie przetwarzają informacji na własne potrzeby) ale posiadają ją zwierzęta, np. owady. Taką inteligencją wykazywałaby się maszyna, która np. w lesie albo na ulicy potrafiłaby samodzielnie przetrwać i zdobywać źródła energii.
* Inteligencja to zdolność do przetwarzania informacji na poziomie abstrakcyjnych idei (np. umiejętność dokonywania obliczeń matematycznych lub gry w szachy). Taką inteligencję również posiadają komputery (sztuczna inteligencja).
* Inteligencja to zdolność do twórczego, a nie tylko mechanicznego przetwarzania informacji, czyli tworzenia zupełnie nowych pojęć i ich nieoczekiwanych połączeń. Tę umiejętność wykorzystują, a być może posiadają tylko niektórzy ludzie.
* Inteligencja - zespół zdolności umysłowych umożliwiających jednostce sprawne korzystanie z nabytej wiedzy oraz skuteczne zachowanie się wobec nowych zadań i sytuacji.

Współcześnie termin "inteligencja" stosuje się szerzej i wyróżnia takie jej typy jak:
* inteligencja kognitywna (albo abstrakcyjna) - to hipotetyczna esencja inteligencji i dotyczy systemów naturalnych i sztucznych, sprowadza się do takich sprawności umysłowych, jak umiejętności analizowania i syntezy informacji które da się zawrzeć w formie znaków,oraz wykorzystania posiadanej wiedzy do własnych celów któremoże też modyfikować. Jak dotychczas, w praktyce, obejmuje ona zdolność kojarzenia faktów, przeprowadzania operacji prostych przekształceń językowych, dokonywania operacji logicznych. Inteligencję tę można programować, rozbudowywać i także mierzyć za pomocą specjalnych testów.
* inteligencja werbalna - zdolność formułowania wypowiedzi, szybkiego i adekwatnego znajdowania słów, dobrego rozumienia tekstu wypowiadanego lub pisanego. Bardzo wysoką inteligencją werbalną charakteryzują się na przykład poeci, potrafiący improwizować wiersze.
* inteligencja emocjonalna - polega przede wszystkim na umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami, nazywania ich oraz zauważania i wpływania na emocje innych. Wiążą się z nią takie umiejętności umysłowe jak empatia i asertywność.
* inteligencja społeczna - pokrewna inteligencji emocjonalnej zdolność przystosowania się i wpływania na środowisko społeczne człowieka.
* inteligencja twórcza - czyli zdolność do generowania nowych pojęć lub ich nieoczekiwanych połączeń. Inteligencji twórczej nie da się mierzyć, nie ulega jednak wątpliwości, że ludzie posiadają różny jej poziom.
forum.socjonika.pl

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#28 Post autor: Maślany » niedziela, 22 kwietnia 2007, 13:02

mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy
i
(inteligencja) sprowadza się do takich sprawności umysłowych, jak umiejętności analizowania i syntezy informacji które da się zawrzeć w formie znaków,oraz wykorzystania posiadanej wiedzy do własnych celów które może też modyfikować
Tu jest nieścisłość
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Introverted Sensing Thinking Judging

#29 Post autor: ewutek » piątek, 29 czerwca 2007, 00:35

Daję tutaj, żeby nie zaśmiecać Forum (Maślany znowu mnie ochrzani, że to ma niewiele wspólnego z Socjoniką - a ja mu na to: hm! :D).
Yusti lubi czytać opisy, więc jej dedykuję tłumaczenie.

Introverted Sensing Thinking Judging
Joe Butt pisze:ISTJ często nazywani są inspektorami. Mają ostre wyczucie dobra i zła, szczególnie w obszarze ich zainteresowań i/lub odpowiedzialności. Znani są ze swojej obowiązkowości. Punktualność jest ich dewizą. Jeśli pojawiają się żarty, że w oparciu o punktualność sekretarki, urzędnika albo biznesmena można nastawiać zegarki, to najprawdopodobniej mowa o ISTJ.

Podobnie do reszty IT, często robi wrażenie osoby powściągliwej i chłodnej. Wylewna emocjonalna ekspresja w przypadku ISTJ zawsze wiąże się ze znaczną stratą energii.

ISTJ najlepiej czują się z "czystymi faktami". W pracy osiągają najlepszą wydajność o ile działają dokładnie wg wytycznych. Jeśli jakaś nowa procedura się sprawdzi (np. zostanie wykazana jej przydatność) to można być pewnym, że ISTJ całkowicie się do niej dostosuje, nawet kosztem własnego zdrowia.

ISTJ łatwo wyprowadza z równowagi brak logiki i niekonsekwencja innych, zwłaszcza kiedy druga strona nie dotrzymuje zobowiązań. Zazwyczaj trzymają swoje uczucia dla siebie, chyba że zostaną o nie wprost zapytani. Kiedy mówią to nie owijają w bawełnę. Prawda ponad takt. Ponura determinacja ISTJ przemawia za ich przewodnictwem w imprezach sportowych, pełnieniem funkcji sądowniczych albo w innych sytuacjach wymagających nieustępliwości i prowadzenia twardych rozmów.

Orientacja SJ ciągnie ISTJ w stronę instytucji o uznanej pozycji. Dom, kluby towarzyskie, rząd, szkolnictwo, wojsko, kościoły - to bastiony SJ. Argument: "zawsze robiliśmy to w ten sposób" jest często wystarczającym powodem dla wielu ISTJ. Zagrożenia wobec usankcjonowanych wiekiem tradycji albo organizacji (np. napad na bank) są osobistą porażką SJ, dlatego zwalcza je bezlitośnie.


Analiza funkcji:

Si (Introverted Sensing)
Si ukierunkowana jest w stronę świata form, treści i standardów. Czas jest właśnie taką formą z wymierną treścią precyzji i standardem do którego zewnętrzne wydarzenia są przyporządkowane. Dla obu typów ISXJ, sens kultury osobistej pochodzi z jasnego określenia tych wewnętrznych form. Jabłko "powinno" mieć pewną jakość względem której oceniane się pozostałe. "Właściwe" krzesło ma cztery nogi (a jakie są inne cechy, biedne INTP będzie sobie domniemywać).
Jung widział w Si pewnego rodzaju oksymoron, ponieważ naturalny kierunek zmysłów jest na zewnątrz w stronę obiektu, a do wewnątrz od obiektu. Można odnieść wrażenie, że Introwertyczni Sensorycy raczej odmierzają i szacują odległość dostrzeżonego przedmiotu niż doświadczają samej percepcji.

Te (Extraverted Thinking)
Umiarkowanie funkcji Si służy uspołecznieniu ekspresji tych form. Kiedy funkcja Si jest gotowa zrezygnować z informacji, wtedy Te przemawia. W innych przypadkach "milczenie jest złotem". Wydaje się, że ISTJ ma kilka ulubionych i wypróbowanych zwrotów, z których korzysta w przy wielu okazjach. Mój tata ISTJ budził mnie każdego ranka przez x lat jednym i tym samym zwrotem. Zapytany "dobrze się czujesz" odpowiadał niezmiennie przez około 20 lat: "na tyle, na ile wiek i nałogi pozwalają". - To dobre powiedzonko, brzmi nieźle więc jest moje.

Fi (Introverted Feeling)
Kiedy Fi skierowana jest do wewnątrz, uczucia są rzadziej okazywane. Być może właśnie to umożliwia ISTJ zaakceptować fakt, że "wszyscy jesteśmy przegrani". Kiedy powiedziano, że Łazarz zmarł Tomasz rzekł: " wypuśćcie nas, umrzemy wraz z nim." (równie dobrze mógł powiedzieć coś w stylu: "było do przewidzenia, że to się stanie prędzej czy później" [autor twierdzi, że Tomasz (uczeń Chrystusa) był ISTJ - przyp. ewutek]). Tylko w chwilach ogromnej rozpaczy Fi może być wyartykułowane (ponieważ byłem świadkiem swojego ojca kiedy syn sąsiada zginął w wypadku podczas polowania). Z drugiej strony, uczucie jest zasygnalizowane lub wyrażone niewerbalnie poprzez kontakt wzrokowy albo zachęcający uśmiech.

Ne (Extraverted iNtuition)
Funkcja Ne w przypadku ISTJ nie służy jej dobrze i potrzebuje dużo wsparcia. Na przykład: ISTJ została zaskoczona informacją, że osoba którą zna tylko z rozmów telefonicznych ma rude włosy, a tak się składa że nie przepada za rudzielcami. Funkcja Ne, w tym przypadku na niższej pozycji, jest głównym źródłem i naturalnym siedliskiem stereotypów. Przyczyną niepowodzenia systemu jest właśnie ten jeden chochlik, który wyłania się z obaw i nieufności ISTJ względem pojawiających się możliwości jakie niesie z sobą prawdziwy i nieprzewidywalny świat. Cień ulokowany w niższej pozycji Ne rzutuje na szlachetne zasady i standardy w samym środku dominującej funkcji Si.
Maślany, odniesiesz się do zaproponowanej przez J. B. analizy funkcji?
5w6

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#30 Post autor: Gabriel » piątek, 29 czerwca 2007, 01:39

Ale przecież ISTJ mają Ti i Se, a nie - tak jak tam jest napisane - Si i Te.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

ODPOWIEDZ