Socjobullshit

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#16 Post autor: Paweu » czwartek, 29 stycznia 2015, 22:19

Eol pisze:Problem jest tylko taki, że to będzie kosztować niezmiernie dużo pracy. Raczej nie ma tu takich zapaleńców, którzy mogliby się za to wziąć.
Heh, gdyby nie byli aż takimi zapaleńcami, to nie rozbudowaliby forum i strony do naprawdę imponujących rozmiarów zbierając różne rzeczy na temat socjoniki i dogłębnie je potem analizując. Mnie się wydaje, że oni tam w ogóle nie myślą kategoriami, żeby zrobić z czegoś użytek, co dla mnie jest oderwaniem od rzeczywistości. Mówiąc ich językiem, mają bardzo niecenione Te i wolą poświęcać masę czasu na pierdoły, zamiast zrobić coś pożytecznego, co wszystkim by się przydało.


Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjobullshit

#17 Post autor: Eol » czwartek, 29 stycznia 2015, 22:24

Pisząc to miałem na myśli nasze enneagramowe forum :D Tu więcej znalazłem praktycznych rzeczy niż tam. Może przez to, że część forum jest ukryta przed gośćmi, a jakoś nie miałem ochoty zakładać tam konta.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

aleksandra0619
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 6 stycznia 2014, 22:25
Lokalizacja: Zabrze

Re: Socjobullshit

#18 Post autor: aleksandra0619 » czwartek, 29 stycznia 2015, 23:23

Heh, gdyby nie byli aż takimi zapaleńcami, to nie rozbudowaliby forum i strony do naprawdę imponujących rozmiarów zbierając różne rzeczy na temat socjoniki i dogłębnie je potem analizując. Mnie się wydaje, że oni tam w ogóle nie myślą kategoriami, żeby zrobić z czegoś użytek, co dla mnie jest oderwaniem od rzeczywistości. Mówiąc ich językiem, mają bardzo niecenione Te i wolą poświęcać masę czasu na pierdoły, zamiast zrobić coś pożytecznego, co wszystkim by się przydało.
A sam nie możesz zrobić, skoro ci tak zależy? To wszystko, co piszesz w tym temacie wydaje mi się po prostu śmieszne. Najpierw zakładasz specjalnie osobny temat, piszesz co ci przeszkadza w socjonice, przy czym nie jest to nic odkrywczego. Potem wytykasz ludziom z forum socjo, ile to mają wad, co robią i do czego mają skłonność, pakujesz wszystkich do jednego wora. Kiedy mógłbyś po prostu nie zaglądać na tamto forum i nie interesować się tamtymi ludźmi. Poza tym, sam nie zajmujesz się niczym pożytecznym w tym momencie, co najwyżej jest to sama bezsensowna gadka, powtarzasz w kółko to samo i na co liczysz? Że ktokolwiek sobie to weźmie do serca i może jeszcze specjalnie dla ciebie zrobi użytek z socjoniki? Śmieszne podejście, skoro nikt jeszcze nie zaczął nic z tym robić, to nagle się to nie zmieni, za to TY możesz sam się tym zająć, jest forum, to proszę bardzo, napisz coś ciekawego, co ma przełożenie na praktykę, zamiast tracić czas na jakże niepożyteczne narzekanie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#19 Post autor: Agon » czwartek, 29 stycznia 2015, 23:48

Paweu pisze:Mnie się wydaje, że oni tam w ogóle nie myślą kategoriami, żeby zrobić z czegoś użytek, co dla mnie jest oderwaniem od rzeczywistości.
Wbijaj na forum socjoniki i uporządkuj informacje w taki sposób, aby zrobić z nich użytek, podziel się tym z innymi jeśli chcesz. Natomiast daruj sobie płacze i lamenty o to, że ktoś nie robi tego, czego Ty chcesz. Jak ktoś lubi analizować coś dla samego analizowania, to jego sprawa.

Sam weź się do roboty i swoim przykładem pociągnij innych zamiast marudzić. Cały ten temat wygląda jak ewidentny trolling i próba skłócenia ze sobą użytkowników dwóch forów.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Socjobullshit

#20 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 30 stycznia 2015, 04:21

Socjonika ma jedno bardzo przydatne zastosowanie - pomaga zrozumieć, że nie każdy myśli jak ty. Polecam, zwłaszcza w kontekście tego tematu.


Prosiłbym autora tematu aby skonkretyzował na czym ma on polegać. Na początku wyszła całkiem sensowna dyskusja na temat socjoniki jako dyscypliny naukowej (czy też pretendującej do nauki) oraz jej zastosowaniach w praktyce. Potem niestety przerodziło się to w krytykowanie innego forum i jej użytkowników. W takim wypadku niech autor się określi: czy chodzi mu o socjonikę czy o forum traktujące o socjonice wraz z jej uczestnikami i wysunięcie jakichś żali w ich kierunku, bo jeśli to drugie, to nie jest to odpowiednie miejsce. Płacze o to, że ktoś wytypował kogoś tak czy siak i "dlatego socjonika to gówno" będą wędrować do kosza.

PS. Z drugiej strony wygląda to też jak reklama MBTI, jednym słowem miszmasz / łasuch

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#21 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 15:23

Temat: http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=73&t=5417
carlos pisze:Wyniki były zatrważające. Doświadczenie wykazało prawie zupełny brak zbieżności typowań, od osób, od których oczekiwano posiadania wiedzy ekspertów. Występowały tam takie kwiatki jak 10 wersji socjotypu psychiki typowanego na 26 ekspertów lub 8 wersji - na 16 ekspertów. Eksperyment pokazał jak trudne jest właściwe wyznaczenie socjotypu psychiki i jak dużą dozę uwagi i cierpliwości należy zachować zarówno chcąc określić swój własny socjotyp, jak i socjotyp innej osoby. Złudznie, że typowanie jest łatwym i szybkim procesem zostało ostatecznie rozwiane.
To mnie trochę zastanawia jeśli chodzi o socjonikę. Na forum socjoniki też widzę problemy w typowaniu użytkowników. Jeszcze tam pewnie posiedzę, ale jak stwierdzę, że ta teoria jest nie do odratowania, to chyba usunę konto.

Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#22 Post autor: Paweu » niedziela, 22 lutego 2015, 18:31

Właśnie o to mnie chodziło. Kupa teorii podziałów, wszystko niby takie logicznie poukładane ale kiedy przychodzi co do czego, to ciężko zrobić z tego jakikolwiek użytek. Chyba pójdę za Twoją radą i w wolnej chwili postaram się to jakoś poskładać do kupy (na tym forum, nie na tamtym, bo mi usunęli konto), żeby to miało ręce i nogi.
Podobno 1w9 LIE

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjobullshit

#23 Post autor: Snufkin » niedziela, 22 lutego 2015, 19:26

Jaki i po co chcecie z tego robić użytek ? Wyrywać laseczki, zostać milionerem przed 30 ?
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#24 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 20:03

Snufkin pisze:Jaki i po co chcecie z tego robić użytek ? Wyrywać laseczki, zostać milionerem przed 30 ?
Ja nie zamierzam robić z tego użytku, ale myślałem, że jest w tym jakiś sens. Równie dobrze mógłbym analizować horoskopy. Możliwe, że chciałbym jakoś określić siebie i innych, a potrzebuję do tego jakiś wzorów. Tylko gdy widzę błędy i nieścisłości, to mnie odrzuca. Mam ambiwalentny stosunek do enneagramu, socjoniki i innych podobnych rzeczy.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjobullshit

#25 Post autor: Eol » niedziela, 22 lutego 2015, 21:39

Snufkin pisze:Dla mnie to wiedza z tej samej szufladki co astrologia i enneagram czyli coś ciekawego, czego zgłębianie sprawia przyjemność i pobudza wyobraźnie ale nie oczekuję z tego powodu jakichkolwiek wymiernych profitów. Może oczywiście pomagać w życiu w różnych sytuacjach ale równie dobrze może pomagać dobra książka czy ambitny film. Jak każda systematyzacja i generalizacja po prostu rozjaśnia nam w głowie i uporządkowuje pozorny chaos rzeczywistości.
Nie wkładałbym do tej samej szufladki astrologii, enneagramu i socjoniki. Ja tu widzę różnicę. Astrologii nie cenię ale co do dwóch ostatnich, to widzę potrzebę zgłębienia tych narzędzi. Nie każdy ma ten dar oceny ludzi co ty Snuf. Ja zawsze miałem z tym problem i każde narzędzie, które pomaga mi ogarnąć ten temat, jest w moich oczach bardzo wartościowe. Cholernie ważne, jeśli nie najważniejsze, jest też to, że przez stosowanie tych systemów możesz lepiej zrozumieć samego siebie. W enneagramie i socjonice właśnie ta możliwość jest tym wymiernym profitem, plus oczywiście, w enneagramie, samorozwój. Z resztą wypowiedzi się zgadzam.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#26 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 22:04

Eol pisze:Nie każdy ma ten dar oceny ludzi co ty Snuf. Ja zawsze miałem z tym problem i każde narzędzie, które pomaga mi ogarnąć ten temat, jest w moich oczach bardzo wartościowe. Cholernie ważne, jeśli nie najważniejsze, jest też to, że przez stosowanie tych systemów możesz lepiej zrozumieć samego siebie. W enneagramie i socjonice właśnie ta możliwość jest tym wymiernym profitem, plus oczywiście, w enneagramie, samorozwój. Z resztą wypowiedzi się zgadzam.
W sumie mogę się pod tym podpisać, czyli jednak szukam użytku dla tych systemów. Co do astrologii, to jest to kompletna bujda na resorach, bo opiera się na wierze w zjawiska nadnaturalne. Enneagram, socjonika i MBTI to luźne koncepcje psychologiczne, ale przynajmniej nie opierają się na idiotyzmach typu 'układ planet w dniu urodzenia determinuje osobowość'.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjobullshit

#27 Post autor: Eol » niedziela, 22 lutego 2015, 22:43

Agon pisze:Co do astrologii, to jest to kompletna bujda na resorach, bo opiera się na wierze w zjawiska nadnaturalne. Enneagram, socjonika i MBTI to luźne koncepcje psychologiczne, ale przynajmniej nie opierają się na idiotyzmach typu 'układ planet w dniu urodzenia determinuje osobowość'.
:plusone:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#28 Post autor: Agon » wtorek, 19 maja 2015, 19:31

Zamiast bawić się w socjonikę wolę używać pojęć IQ, EQ itp. Logik, etyk, pff. Ktoś może ogarniać jedno i drugie, a ktoś ani tego, ani tamtego. Próby udowodnienia socjoniki spełzły na niczym, więc skoro trzon leży, to i zmiana modeli nic nie da.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjobullshit

#29 Post autor: Snufkin » wtorek, 19 maja 2015, 19:44

Eol pisze:
Agon pisze:Co do astrologii, to jest to kompletna bujda na resorach, bo opiera się na wierze w zjawiska nadnaturalne. Enneagram, socjonika i MBTI to luźne koncepcje psychologiczne, ale przynajmniej nie opierają się na idiotyzmach typu 'układ planet w dniu urodzenia determinuje osobowość'.
:plusone:
Nie wiem czy układ planet ma coś wspólnego z osobowością, piłem do tego, że astrologia wypracowała również komplementarny układ osobowości*.

*Może nie tyle osobowości w znaczeniu jednostek co archetypowej potencjalności/
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjobullshit

#30 Post autor: Agon » wtorek, 19 maja 2015, 21:42

Snufkin pisze:Nie wiem czy układ planet ma coś wspólnego z osobowością, piłem do tego, że astrologia wypracowała również komplementarny układ osobowości.
Przecież w enneagramie jest 9 typów, a w astrologii masz 12 znaków. Musiałyby być dodatkowe pozaenneagramowe typy.

ODPOWIEDZ