Socjonika - ILE (ENTp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ENTp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
12
41%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
12
41%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
5
17%
 
Liczba głosów: 29

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - ILE (ENTp)

#1 Post autor: Maślany » niedziela, 15 kwietnia 2007, 23:00

Intuicyjny-Logiczny Ekstrowertyk - ENTp (Wynalazca)

ENTp zazwyczaj mają długą, szczupłą postać. Inne części ciała są również rozciągnięte, w szczególności nogi i palce. Często mają zaokrąglone barki. ENTp często mają charakterystyczny podbródek pochylony do wewnątrz. Ze względu na ich charakterystyczną strukturę fizyczną wydaje się, że ich ubrania źle pasują , często opadają i zwisają w niekorzystny sposób. Ich guziki również mają nawyk odpadania.

ENTp mają odległe, dalekie spojrzenie w swoich oczach i często wydaje się nie poświęcają zbyt dużo uwagi na to co się dzieje. Podczas rozmowy ENTp lubią się bawić rzeczami np. ołówkiem który czasem im się łamie w rękach. Mogą gestykulować kiedy pasjonująco opowiadają historię.

ENTp nie wiedzą jak trzymać właściwy psychologiczny dystans z ludźmi. To jest szczególnie zauważalne podczas długoterminowej interakcji. Jednego dnia mogą być przyjacielscy, a podczas następnego wręcz przeciwnie. Często zachowują się bezceremonialnie i mogą niegrzecznie wtrącać się w rozmowę innych. ENTp jest często trudno ocenić co inni myślą o nich i dlatego mogą się mylić wybierając przyjaciół.

ENTp lubią zgłębiać wszystko i są całkowicie nieświadomi jak inni reagują na to. Często proponują pomysły które chociaż mają duży potencjał są całkowicie niepraktyczne w danym momencie. Zazwyczaj szybko zapominają o tym pomyśle i generują nowy który ma nie mniej potencjału i oryginalności, lecz nie ma logicznego połączenia z poprzednim. ENTp zwracają małą uwagę lub po prostu nie szanują swoich osiągnięć w przeszłości. Prawie nigdy nie przyznają, że ponoszą winę. Nawet jeśli formalnie przeproszą to zazwyczaj zachowują się później tak samo jak wcześniej.

ENTp są zainteresowani i rozmawiają o wszystkim co nowe i niezwykłe nawet jeśli nie należy to do ich głównej sfery wiedzy. Wygląda to tak jakby byli przyciągani przez każdy rodzaj nowych teorii i są zafascynowani przez każde zjawisko które nie może zostać wyjaśnione za pomocą logiki i rozsądku np. telekineza lub UFO. Często nie mogą logicznie wyjaśnić swoich pomysłów ponieważ są one intuicyjne i niewyraźne. Większość ludzi nie może w pełni pojąć ich pomysłów i po prostu im wierzą lub nie.

Główną cechą szczególną zachowania ENTp jest ich niewiarygodne roztargnienie. Zwykle zostawiają rzeczy gdzie ich używali i maja skłonność do częstego gubienia małych przedmiotów. Miejsce pracy ENTp i ich rzeczy osobiste są często trzymane w nieładzie. Niezmiennie zapominają co zostało zrobione i co trzeba zrobić. Jednakże są szybcy i sprytni w różnych sprawach i wykorzystują każdą sposobność która się nadarza. Z powodu tego niektórzy myślą że są przebiegli lub podstępni.

Inną główną cechą ENTp jest zdolność do mobilizacji w warunkach ekstremalnych. Jeśli ktoś naciśnie na nich natychmiast kontratakują często z większą siłą. Lubią również doradzać jak wyplątywać się z trudnych sytuacji, często proponując najbardziej radykalne rozwiązanie. Jeśli nie są zainteresowani w jakieś zadanie, często zostawiają je na ostatni moment. Wtedy w krótkim okresie czasu mogą wykonać wszystkie oczekujące zadania ale z gorszą jakością.

Jeszcze jedną cechą szczególną jest że ENTp wnoszą do każdej dziedzina działalności element chaosu i zniszczenia. Jest to zwłaszcza widoczne w instytucjach o dobrej reputacji gdzie powszechna jest silna dyscyplina. Jednakże wprowadzają oni ten chaotyczny element twórczo, tworząc ze zniszczenia poprawę. Z powodu tej cechy ENTp często zostają przywódcami.

Plusy

Masz dobrze rozwiniętą umiejętność myślenia twórczego. Często „wyskakujesz” z oryginalnymi i radykalnymi pomysłami. Masz zdolność do przewidywania rozwoju wielu różnych konceptów. Twoja dobrze rozwinięta intuicja często pomaga ci podejmować decyzje. Jesteś zdolny zrozumieć istotę konceptu i zjawiska. Jesteś zainteresowany i czytasz dużo o wszystkim co nowe i niezwykłe. Narzędziem za pomocą którego uświadamiasz swoje intuicyjne pomysły jest twoja logika. Chcesz potwierdzić swoje pomysły logicznie i przekonać innych do ich użycia. Z powodu tej zdolności do przekonywania często kończysz otoczony przez stronników swoich pomysłów. Jesteś wrogiem wszystkiego co przestarzałe i dlatego jesteś bardzo otwarty i oryginalny.

Minusy

Ciężko jest ci być zorganizowanym i zdyscyplinowanym. Z powodu tego często twoje sprawy codzienne uwalniają się spod kontroli. To prowadzi do odwołania planów biznesowych zmiany rozkładu zajęć w pracy i ingerencje w sprawy rodzinne. Masz trudność ze zrozumieniem granic stosunków między ludźmi. Szczególnie trudne jest zrozumienie prawdziwego usposobienia innych ludzi w stosunku do ciebie. Gdy już zrozumiesz intuicyjnie osobę masz w zwyczaju tracić nią zainteresowanie tak jakbyś nie wiedział co później zrobić. To czasem zwraca ludzi przeciw tobie. Ciężko ci zidentyfikować swoich wrogów. Masz również problemy w utrzymywaniu dobrych, stabilnych relacji z ludźmi których znasz długo. Możesz przypadkowo pokazać nietaktowne zachowanie często niszczące utrzymującą się harmonie.

Podsumowanie funkcji:

1. Ne – Posiadają niegasnące zainteresowanie w nowości, które obiecują im pasjonujące perspektywy i możliwości. Ochoczo wykorzystują każde źródło informacji. Wiedzą jak przewidzieć konsekwencje wielkich wydarzeń. Posiadają talent do prezentacji. Ich umysł jest bogaty w fantazje.
2. Ti - Są w stanie stworzyć zasadniczo nową teorię po złożeniu jej szczegółów. Często są inicjatorami nowych kierunków w nauce. Są w stanie konsekwentnie i dobrze jakościowo wykonać pracę, skrupulatnie przestudiować jej składniki – jednak powinna ich fascynować.
3. Fi – Ustalają dla siebie i innych wysokie standardy moralnych postępowań. Są bezkompromisowi w swoich poglądach, nie przepraszają tych z którymi się nie zgadzają. Czasem ranią ludzi ale nie ze złych intencji, myślą że obiektywna prawda nie powinna boleć.
4. Se - Nie próbują dostać czegoś siłą i nie dadzą sobie narzucić czegoś siłą. Rzadko coś przestawiają w domu. Potrzebują pomocy w ochronie ich zdrowia. Ich sytuacja finansowa pozostawia wiele do życzenia, ale ich pomysłowość jest wystarczająca by uzyskać pieniądze gdy to potrzebne.


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

Re: Socjonika - ILE (ENTp)

#2 Post autor: tzlm » niedziela, 15 kwietnia 2007, 23:14

Maślany pisze:Ich guziki również mają nawyk odpadania.
WTF?

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#3 Post autor: Kimondo » niedziela, 15 kwietnia 2007, 23:25

Prawdopodobnie chodzi o to, że bawią się nimi. Guzikami :D
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Nuit » niedziela, 15 kwietnia 2007, 23:51

o!
No wreszcie coś o mnie:)))
Jednak tym się różni socjonika od MBTI że tam jestem INTP a tu ENTP ;)
ten opis zgadza się w 85% - bo logicznie potrafię myśleć i jak trzeba potrafię bardzo na to uważać, ale też nie uważam logiki za jakiegoś boga o czym potrafię namiętnie z logikami dyskutować;)

Ten element chaosu pasuje idealnie. To bardzo fajna cecha, ale w firmach w ktorych moim szefem jest pedant -czasami sie kiepsko dla mnie konczy :(

Pasuje nawet opis wyglądu - co prawda jako kobieta potrafię zgrabnie się ubrać, ale fakt - niektóre rzeczy jakoś zwisają - zresztą lubię zwisające szale, poncha, etc;)

No i prawda, ze kiepska dyplomatka ze mnie i że często palnę coś głupiego - po prostu coś mi się skojarzy, to mówię, dopiero po jakimś czasie się orientując jaki to może wywrzeć wpływ na innych...

No i radykalne pomysły to też ja i radzenie sobie w ekstremalnych sytuacjach - zresztą one mnie nakręcają;)

chociaż mam wrażenie że z ludźmi nauczyłam się utrzymywać nieco lepsze relacje niż tutaj opisane... ale to kwestia wyuczenia.
Bo długeterminowe znajomości ciężko mi idzie utrzymywać...
tzlm pisze:
Maślany pisze:Ich guziki również mają nawyk odpadania.
WTF?
a moze chodzic i o to, że nie lubimy ich przyszywać z powrotem, bo szkoda na to cennego czasu - kwestia priorytetów :] :D

Czy nikt oprócz mnie się nie poczuwa do tego dziwnego typu? :|
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#5 Post autor: Hydra » czwartek, 19 kwietnia 2007, 23:45

Nuit pisze:Czy nikt oprócz mnie się nie poczuwa do tego dziwnego typu? :|
Chyba socjoniczny guru to ILE...;)
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Nuit » czwartek, 19 kwietnia 2007, 23:58

Maślany - przyznaj się;)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#7 Post autor: Aristoss » piątek, 20 kwietnia 2007, 00:04

yep, that's me 8)

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#8 Post autor: Maślany » piątek, 20 kwietnia 2007, 00:08

Mam to w sygnaturce od prawie zawsze - dobrze że ktoś czytał opis funkcji :D
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Nuit » piątek, 20 kwietnia 2007, 00:10

pff - trójkącik i kwadracik? ale o co chodzi? :D

Aristos, jakie fanki?
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#10 Post autor: Maślany » piątek, 20 kwietnia 2007, 00:12

forum.socjonika.pl

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#11 Post autor: Czekolada » piątek, 20 kwietnia 2007, 16:37

Jestem jakimś mixem ENTp z ENFp.
Ciekawostką jest to, że zawsze wychodzi mi ENFp.
I dużo osób twierdzi, że mój sposób myślenia jest daleki od logiczności.
W każdym razie odnoszę wrażenie, że ten opis bardziej do mnie pasuje niż ENFp.
I jak tu się nie pogubić?

Muszę się w to bardziej zagłębić, czuję się jak hybryda.

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: Nuit » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:35

możesz mieć jakąś równowagę między T i F i być na granicy typów:)
ja za to jestem postregana jako współczująca, opiekująca się innymi, społeczna, a wychodzi mi zawsze T

ale prawdą jest też ze często w sytuacjach społecznych czuję się bardzo niepewnie - jak mam komuś życzenia złożyć, czy wypadałoby jakieś uczucia okazać - w ogóle nie wiem co robić i potem mi głupio że ten ktoś może sobie mysleć, że go nie lubię, albo wcale mu nie chcę np. podziękować tylko udaję;p
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#13 Post autor: Czekolada » piątek, 20 kwietnia 2007, 20:58

Byłam postrzegana raczej jako twarda sztuka, którą trudno czymś zmiękczyć.
W sytuacjach wymagających jakiegoś uczucia, współczucia nie czułam się pewnie.

Teraz to się inaczej przedstawia, przestawiło mi się :p. Lecz często palnę coś nietaktownego, bezpośredniego głównie, kiedy rozmawiam z osobami o wiele ode mnie starszymi i o których nie wiem zbyt wiele ... wtedy klnę na swój jęzor. I dlatego wolę siedzieć cicho, uchodzić za milczka i wydawać z siebie jakieś dźwięki tylko wtedy, kiedy to będzie konieczne.

Nie jestem skora do łatwego okazywania entuzjazmu szczególnie w grupie, ale doczytałam się, że to normalne u ENFp.

W sumie to mogę być na granicy.

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#14 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » sobota, 21 kwietnia 2007, 18:31

Nuit pisze:często w sytuacjach społecznych czuję się bardzo niepewnie - jak mam komuś życzenia złożyć
Dla mnie składanie życzeń, to spore obciążenie. Nie przepadam szczególnie za świętami, przed którymi trzeba złożyć życzenia kilkudziesięciu osobom. Zawsze mam wrażenie, że to jest takie naciągane i że wynika z poczucia obowiązku. Z tego względu nie przepadam też za prezentami z jakiejś okazji, bo ich kupowanie jest tym, czym obowiązek podatkowy, a te które się dostaje (poza symbolicznymi) często są kupione w ostatniej chwili i zwykle tylko zalegają w szafach.

Co innego prezenty lub dowody sympatii bez okazji. Te są miłe i wartościowe.

Jako, że wszyło mi też kiedyś ENTp, czuję się uprawniony do stwierdzenia, że powyższy opis dużo bardziej pasuje do mnie niż ten z socioniko.net/pl

Osoby znające angielski może zainteresować strona poświęcona ENTp. Jest tam m. in. forum ENTp i czat.
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 lipca 2007, 15:31 przez Słomkowy_Kapelusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: Nuit » piątek, 11 maja 2007, 18:35

O proszę - o ENTP z socjoniko.net :
Niebezpieczna sytuacja. Krytyczne uczucia doładowują go tak samo, jak dobre emocje otaczających go ludzi. Im więcej dokoła emocji i popłochu, tym jest on bardziej aktywny i pewny siebie. Zastraszyć go nie można - to prowadzi do efektu odwrotnego. Z gotowością bierze na siebie odpowiedzialność w sytuacjach krytycznych.
hehe, tak apropo zadymy forumowej:D
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

ODPOWIEDZ