Nin a socjo

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nin a socjo

#76 Post autor: Cotta » czwartek, 12 maja 2016, 19:37

Irranea pisze:
Agon pisze:Pytała się mnie czemu nie mam szalika, skoro jest zimno.
Jednowymiarowe Si porusza się po sferze osobistego doświadczenia. Jeśli kiedyś Nin przeżyła doświadczenie gdzie nauczyła się, że jeśli jest zimno, to trzeba się ubrać cieplej, to w ten własnie sposób będzie reagować na tę sytuację. Nie jest to jakoś bardzo skomplikowana sytuacja i popis mocnego Si, a skupienie się na tym może równiez oznaczać cenienie danego elementu. Ale tez nie musi, każdy używa wszystkich elementów informacyjnych, dlatego warto zwracać uwagę ilu wymiarowe są, a nie tylko na to czy są.
No właśnie. Ja tam często wyjeżdżam do ludzi z tekstem "Tobie nie jest zimno?!!!", jak widzę, że są (za) lekko ubrani. I w ogóle często zwracam uwagę na Si-owe rzeczy: czy jest wygodnie, czysto, ciepło, komfortowo itp. (chociaż jednocześnie zwracam też uwagę na to, czy jest "klimatycznie"). To faktycznie raczej objaw cenionego Si niż mocnego Si.


5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nin a socjo

#77 Post autor: Agon » czwartek, 12 maja 2016, 21:12

Irranea pisze:Nie uwierzę w coś takiego, że wyjawianie prywatnych rozmów jest wynikiem braku taktu. Zwłaszcza, ze Agon nie poprzestał na jednej wiadomości, tylko ciągnie dalej, wieszając psy.
Pisząc pierwszego posta myślałem, że to bez różnicy, bo dużo osób mówi kogo lubi, a kogo nie. Szczególnie, że ma to znaczenie pod kątem socjonicznych relacji. Potem gdy Nin sama ujawniła co napisałem i po komentarzu Snufkina, stwierdziłem że może ma słabe Ti i nie zauważa związku. Później zobaczyłem jak na czacie Snufkinowi napisała, że to specjalnie. Czyli miała złą wolę, więc dalej postanowiłem pisać tak jak pisałem. Choć później nie pisałem już niczego konkretnego na temat tego kogo lubi, a kogo nie, bardziej jej zachowanie i swoje spostrzeżenia.
Eol pisze:Jeśli jakakolwiek rozmowa była prywatna, to taka powinna pozostać, chyba że obie strony na jej ujawnienie wyraziły zgodę. Jak dla mnie Agon zachował się jak burak. No ale pomijając już fakt, że to zrobił, to co napisał nijak do Nin mi nie pasuje. Znając Nin jestem wręcz pewny, że z tej całej rozmowy niczego nie zrozumiał, a słowa, ich znaczenie, całkiem poprzekręcał. Tak więc wytykanie domniemanej hipokryzji Snuf jest nieco na wyrost.
Zamieńcie 'Agon' na 'Stonoga', a 'Nin' na 'Sikorski' - wychodzi lewacka mentalność alfy. To jest właśnie taki kraj, taka Polska. Jaki naród, tacy politycy. Mentalność narodu musi się zmienić, by w tym kraju żyło się lepiej. To, że ktoś jest umaczany w różne afery, albo jak na naszym małym forum - mówi coś złego na innych, to nic. Bo przecież ważne jest by dowalić temu kto to ujawnił, bo to "prywatna rozmowa", a jakby w tej "prywatnej rozmowie" były plany na zrzucenie bomby na nasz kraj? To też źle, że ktoś to ujawnił? Lewacka mentalność, tfu!

Ok, ja nie jestem jakimś wzorem prawilnego usera tego forum, ale irytuje mnie takie czarno-białe podejście jakie prezentujecie. To wy sugerujecie, że "Nin dobra", "Agon zły". Ktoś musi wyciągnąć brudy, bo nie lubię jak coś gnije. Nin też na tym skorzysta, bo może się zmieni i ludzie widząc że potrafi przyznać się do błędu, nabiorą do niej większego zaufania.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Nin a socjo

#78 Post autor: Snufkin » czwartek, 12 maja 2016, 21:30

Irranea pisze:Nie uwierzę w coś takiego, że wyjawianie prywatnych rozmów jest wynikiem braku taktu. Zwłaszcza, ze Agon nie poprzestał na jednej wiadomości, tylko ciągnie dalej, wieszając psy.
Agon tylko trolluje. Natomiast wyjawianie treści prywatnych rozmów jest bardzo powszechne w naszym kraju. Sam chyba nie wiedziałem że to naganne dopóki Król Janusz mnie nie pouczył w jednej ze swoich notek. Rodzice mi tego nie przekazali a nie każdy jest urodzonym etykiem. Nasz brat Agon popełnił błąd ale nasza siostra Nin nie postąpiła wcale lepiej a wręcz gorzej. Teraz jej chłopakowi Inbusiowi pozostaje skuć mordę Agonowi. Jeśli tego nie zrobi nie jest prawdziwym facetem i Nin na niego nie zasługuje. Jeśli to zrobi a Agon przypadkiem nie przeżyje - pójdzie siedzieć i straci najlepsze lata w więzieniu. I tak źle i tak. Chyba, że taka etyczna żyleta jak Nin miała właśnie taki plan - napuścić na siebie obu panów żeby się z twarzą wykaraskać ze swojego związku. Jeśli tak to moje gratulacje, intryga rodem z Wspaniałego Stulecia, jestem pod wrażeniem.
► Pokaż Spoiler
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Brat_Sofa
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 3 października 2014, 03:02
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: (Tu1,Tu2,Tu3,Teraz)

Re: Nin a socjo

#79 Post autor: Brat_Sofa » czwartek, 12 maja 2016, 21:55

Weźcie skończcie, bo to się robi męczące. Snuf zachowujesz się teraz jak taka stereotypowa Gamma...
5w4 sx/sp, LII
It's time to work a little harder.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Nin a socjo

#80 Post autor: Snufkin » czwartek, 12 maja 2016, 21:57

Brat_Sofa pisze:Snuf zachowujesz się teraz jak taka stereotypowa Gamma...
Lepsza stereotypowa gamma niż alfa bez własnego zdania :what:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: RE: Re: Nin a socjo

#81 Post autor: Ceres » czwartek, 12 maja 2016, 23:11

Poważnie się zastanawiam, czy Agon tak na serio, czy prezentuje jakże zaawansowany trolling. Obawiam się jednak, że to pierwsze...
Brat_Sofa pisze:Weźcie skończcie, bo to się robi męczące.
Popieram.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: RE: Re: Nin a socjo

#82 Post autor: Agon » piątek, 13 maja 2016, 00:32

Ceres pisze:Poważnie się zastanawiam, czy Agon tak na serio, czy prezentuje jakże zaawansowany trolling. Obawiam się jednak, że to pierwsze...
Kot Schrödingera jest jednocześnie żywy i martwy, podobnie z trollowaniem w moich postach - jednocześnie trolluję i nie trolluję.

Ale ok, skończę ten temat bo jest drażliwy. Chciałem pobudzić Nin do walki z pasywną agresją. Tak, czy owak uważam, że jest ESE. Przynajmniej taki typ wydaje mi się najbardziej prawdopodobny u niej.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nin a socjo

#83 Post autor: Ninque » piątek, 13 maja 2016, 09:35

<pod nosem> no w końcu sobie poszli.

<otwiera okna, wpuszczajać świeże powietrze>
<chwyta za miotłę i zajmuje się spokojnym, miarowym zamiataniem słuchając tego>

<poprawia poduszki na kanapach, wyrzuca zdechłego szczura, wyciera rozlane napoje, zastanawia sie co zrobic z balonikami>

ech <wzdycha chwytając kieliszek z winem i opadająć cieżko na kanapę>

powiedziałabym, że sama się uważam za IEE Fi ale boje się. więc ciii. poproszę odrobinę spokoju. <przytula sie do poduszki i zostaje tak, patrząc niezmiennie na jeden przewrócony kubeczek>
► Pokaż Spoiler
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nin a socjo

#84 Post autor: Agon » poniedziałek, 16 maja 2016, 16:37

Jesteś IEE, tylko widać mocno Se w funkcji programowej, może mieć na to wpływ wychowanie przez Se ceniącą betę

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Nin a socjo

#85 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 16 maja 2016, 20:24

Osiągnąłeś światło prawdy drogi konfliktorze :) (P.S. Tak to typowanie jest jeszcze w stadium wstępnym P.P.S. Lubię sporą część ESI :) )

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nin a socjo

#86 Post autor: Agon » poniedziałek, 16 maja 2016, 20:30

Przeprosiłem Nin, aczkolwiek mam mieszane uczucia co do tego czy wina leży wyłącznie po mojej stronie i czy nie rozkłada się po połowie. Tak czy siak lepiej wyciągnąć rękę do zgody niż by obie strony musiały robić z siebie wiecznie nadąsanych buraków :)

ESE to chyba jednak nie, raczej irracjonał, IEE dość dobrze pasuje do Nin, a funkcja roli lubi się objawiać. Chyba wychowanie przez betę sprawiło, że Nin woli częściej ujawniać Fi niż Ne, które jest maskowane Se.
sjofh_ystad pisze:Osiągnąłeś światło prawdy drogi konfliktorze :) (P.S. Tak to typowanie jest jeszcze w stadium wstępnym P.P.S. Lubię sporą część ESI :) )
Wątpię w swoje bycie ESI, ale dzięki.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Nin a socjo

#87 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 16 maja 2016, 20:35

Agon pisze:Tak czy siak lepiej wyciągnąć rękę do zgody niż by obie strony musiały robić z siebie wiecznie nadąsanych buraków :)
o, o, popieram.

W ogóle to popieram mieszankę motzno szczerości i jednoczesnego motzno wczuwania się w drugą osobą (albo i w więcej osób) i zastanowienia się, jak coś zostanie odebrane, jakie może mieć konsekwencje i rozważania różnych możliwych opcji wypowiedzi. Taki złoty środek pomiędzy waleniem prosto między oczy bo tak i tak, a zastanawianiem się w nieskończoność nad każdym słowem :D

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nin a socjo

#88 Post autor: Agon » poniedziałek, 16 maja 2016, 20:43

sjofh_ystad pisze:W ogóle to popieram mieszankę motzno szczerości i jednoczesnego motzno wczuwania się w drugą osobą (albo i w więcej osób) i zastanowienia się, jak coś zostanie odebrane, jakie może mieć konsekwencje i rozważania różnych możliwych opcji wypowiedzi. Taki złoty środek pomiędzy waleniem prosto między oczy bo tak i tak, a zastanawianiem się w nieskończoność nad każdym słowem :D
Radical Candor - ktoś już próbował rozwikłać ten problem.

W MBTI T odpowiada za bycie szczerym ponad bycie miłym, a F za bycie miłym ponad bycie szczerym. Temu w MBTI wychodzą mi typy z T, choć np. w socjonice mógłbym mieć F a nie T, bo tam to co innego znaczy.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Nin a socjo

#89 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 16 maja 2016, 21:25

Ogółem brzmi nieźle. Ja nie zamierzam nikim dowodzić (a jeżeli się w dalekiej przyszłości zdarzy, pójdę na pewno bardziej w stronę troski niż stawiania wyzwań, taka natura, niemniej warto szukać złotego środka), ale w takiej baaaardzo uproszczonej formie ładnie to ujęła, pewnie tak warto spojrzeć, jeśli się ma podwładnych, na których rozwoju ci zależy.

Oczywiście można to rozszerzyć na inne rodzaje kontaktu, ale wtedy zawsze będę za zmniejszeniem bezpośredniości i stawiania wyzwań. Z wyżej wspomnianego powodu wolę również samą troskę niż samą agresywną krytykę (nawet jeśli słuszną) i nie dam się przekonać w drugą stronę.

Na końcu jest nawiązanie do systemów typowań, m. in. MBTI, i pytanie, czy każdy typ odbierze takie podejście dobrze. No i właśnie, warto brać poprawkę na socjotyp człowieka, a ogółem na jego charakter, to, co o nim wiesz, czy jak się z nim czujesz :)

Hmm, całkiem możliwe, że w MBTI jesteś logikiem :) U mnie MBTI świruje na tej jednej dychotomii, nie jest w stanie zdecydować, czy F, czy T.

P.S. Wiesz, jednak więszkość Alfy ujęłaby to łagodniej, nawet jeśli miałaby na myśli coś podobnego. Tak sądzę :)

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Nin a socjo

#90 Post autor: Grin_land » środa, 25 października 2017, 02:53

Ci źli ludzie wszystkich by zaraz do gammy wypchnęli, mnie też już próbowali.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

ODPOWIEDZ